Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

Inozuka

Oproti knize míň dějové. Film je v podstatě postavený pouze na fragmentech a nesourodě pospojovaných hláškách. Přesto vynikající díky hvězdnému hereckému obsazení. Prakticky všichni herci ústředních postav jsou bezchybní a donutí vás válet si smíchy po zemi. Většina hlášek již spolehlivě zlidověla, což je pro tvůrce takového filmu asi ocenění nejvyšší... Nejlepší scéna: Landa alies svobodník Halík s dědkem v hospodě: "Bojeschopnost, disciplína... Já z nich vojáky udělám!" Dědek: "To víš, že jo chlapče..." ()

wiix

Prvá vec, na ktorú si spomeniem pri daždi a vlastne sa ešte stále na nej v duchu smejem: "- Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělá náš dobře známý samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti? No? - Zrezaví, ne vole? - Zrezaví, správně. A co hlavně? No koroduje, vy tupci!" ()

mirra66

Taková "jako" sonda do padesátých let. V době vzniku filmu to fungovalo a musím uznat, že to funguje pořád. Pokud by to mělo vzniknout dnes, asi by to byl totální trapas. Landovský i Vetchý (i když ho jinak moc nemusím) velmi dobří, vtipní a faktem zůstává i to, že odlehčený a příjemný humor je v celém filmu. Tímto jsem zhodnotil jednu stranu mince filmu, ale druhou hodnotit záměrně nebudu. Za sebe celkové kladný pohled, sranda, vtip, takže, jak se praví v jiném českém filmu: "u mě dobrý". 72% ()

quixote

Vždycky mě znovu zarazí postava J. Dvořáka. Je zbytečná, málo rozehraná, jako z jiného filmu. To se týká i jejího konce. ()

Psycho.R

Hlášky jsou dnes již hojně používané a postavy dobře zahrané. I tak jsem mi však příslušníci PTP přišli spíše pruměrnější. Leč již vím, jakou kadenci má kulomet 24. ()

rublik05

Legendární Černí baroni, hlášky, které přežívají dodnes, skvěle napsané a zahrané postavy, které si každý zapamatuje na první dobrou, nesmrtelná česká klasika. Osobně mám jen jednu výtku, ta směřuje k samotnému závěru, ten mi popravdě moc nesedl, mohl být trochu delší a smysluplnější. Každopádně spolu s Tankovým praporem se jedná asi o nejpovedenější české komedie ve svém žánru. Perfektně natočená satira, geniální karikatura tehdejšího režimu, která pokaždé skvěle pobaví. 8/10. ()

Nix

Dycky jsem měl raději tohle než tankový prapor, který jsem nikdy neviděl. Tady jsou nezapomenutelný hlášky a herecké výkony. Ale nikdy jsem z toho nebyl úplně na větvi, moc se k tomu filmu nevracím. Ale v televizi když běží, tak se rád mrknu. ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Zdenka Sirového, vychádzajúca z knižnej predlohy Miloslava Švandrlíka, z roku 1992 patrí k vlne ponovembrových filmov, reagujúcich na štyri desaťročia, keď v Československu vládla komunistická strana. Sirového dielo, odohrávajúce sa na začiatku päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, sleduje príslušníkov Pomocných technických práporov Československej ľudovej armády a ich nadriadených, odzrkadľujúc nielen bizarnosť doby, ale najmä postáv, potom obzvlášť tých vo vyšších, riadiacich či veliteľských funkciách. Film túto celkovú bizarnosť vykresľuje predovšetkým hláškami jednotlivých protagonistov, z ktorých mnohé od vydania filmu v Čechách a na Slovensku zľudoveli. A možno povedať právom. Diváka dokážu adekvátne zabaviť a zároveň prinútiť krútiť hlavou, ak si uvedomí, že postavy, ktoré ich vyslovujú, parodujú skutočné kádre z niekdajšej československej armády. Imperialisti museli byť naozaj strachom bez seba! Treba však povedať, že okrem svojských postáv a hlášok neponúka Sirového film nič navyše. Jeho príbeh v podstate o ničom veľmi nerozpráva, prakticky iba sleduje akési výseky zo života príslušníkov PTP. A hoci ide o komédiu, ktorá má zjavne diváka baviť najmä už spomenutými faktormi, teda hláškami a postavami, v konečnom dôsledku vďaka absencii výraznejšieho príbehu nedokáže a prakticky ani nemôže preklenúť hranicu celkovej priemernosti. Černí baroni však v žiadnom prípade nie sú zlou snímkou. Aj napriek tomu, že vyložene nejde o žiaden filmový klenot, jeho sila spočíva v silnom hereckom obsadení, dobre napísaných postáv a ešte lepších hláškach. Vo svojej podstate vtipná spomienka na nie príliš vtipnú dobu v histórii Československa. ()

Allegro.g.

Vzhledem k novému seriálu celkem povedený film. Hlavně z hlediska herekcých výkonů. Landovský, Schmitzer, Hrušínský, Postránecký, Donutil, Poloczek ... Sice je to všechno trochu jinak než ve knížce a vůbec celé tak nějak "hlubokomyslnější", ale má to svou kvalitu. Plno dobrých momentů. Na svénáři se navíc podílel sám Švandrlík. ()

winstonik odpad!

Vtipy na úrovni Kameňáka, ktoré nás majú presvedčiť, že také PTP boli vlastne celkom sranda. Čo k tomu dodať? Zaslúžený odpad a ak by sa dalo ísť do mínusu, tak nemám problém. ()

lenzi

Čiernych barónov beriem skôr ako paródiu na komunistických lampasákov, než ako hold pétépákom. A ako komédia s celou plejádou výborných hercov to vyšlo. Najviac som pukal od smiechu, keď došiel na inšpekciu generál Postránecký. ()

Tiiso

Vždy když se satiruje a paroduje vážná věc pomocí filmového plátna, výsledek není nikdy jistý a v mnoha případech je rozporuplný. Zvolené téma může být pro spousty lidí citlivé. Snímek je pro mě průměrnou komedií, která uspokojovala hlad diváků, přeživší socialistický půst, po tomto stylu vyprávění a humoru. Herecké výkony dobré a někteří jako Donutil i výborné. Realizace příznačná začátku devadesátých let a scénář, který adaptuje knihu ucházející. ()

Rodin

Škoda, že jsem mnohokrát předtím četl literární předlohu. Nicméně solidních 60% tomu dám, kvůli hereckým výkonům. Scénář je ale dost hrozný. ()

polonius

Scénář zůstal knížce hodně dlužen. Některé situace chtějí být tak zoufale vtipné, že je to až smutné...Vojín Kefalín byl pro mě vždycky podle knižní předlohy koumák, který ví , kudy na sytém řízený vojenskými blby. Tady jeho postava působí hodně rozpačitě, stejně jako celý film. ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012