Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

Chlo0opek

Mnoho dobrých hlášek i nápadů, ale ve výsledku se mi přece jen líbí víc cimrmanovi divadelní hry. A scénu s králíky mohla být také kratší, pokud bych ji neodstranil úplně.. Lepší 3*. ()

Pythonator

Přechvalovaný snímek působí po letech stále hloupěji. Některé hlášky jsou samozřejmě geniální a nezapomenutelné, ale jako celek je to strašná nuda. Nezvládnutá režie neschopná udržet tempo a bavit diváka bez dlouhých nudných pauz. K tomu odporná scéna se střílením na oblečené králíky, která někomu asi přišla moc vtipná. O to je to horší, že nejde o filmový trik, ale králíky při natáčení doopravdy postříleli. Nepochybně se u toho mnozí idioti velmi bavili. Tento český Forrest Gump opravdu není Forrest Gump ani Malý velký muž. Myšlenka dobrá, ale film je to hrozný. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. ()

vitsoft

Typicky cimrmanovský humor i v detailech a epizodních scénách. Například když Jaroslav Vozáb v roli průvodce dvořákologa Svitáčka, zklamaného zablouděním zájezdu do muzea peří namísto Nelahozevsi, pohotově doplní zabučení místního dobytčete motivem z Dvořákovy Novosvětské. Geniální. ()

soukyd33

Není s čím srovnávat, jiný takový film prostě neexistuje. 👍🙂 Dnešní České filmy nejsou ani 10% tohoto. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Mistr119

Naprostá kultovka a významný "dokument" o největším géniovi českých zemí. :) Měl bych trochu výhrady k zbytečné scéně s králíky, jinak jsou ale hlášky z tohoto filmu nesmrtelné a nápad geniální. :) ()

motyka52

Zfilmované medley z pódiových kusů DJC. Celou dobu sledování mě pronásledovala myšlenka, že je to dobré. A je. ()

Feacher

Legendární český film, vždy jsem viděl jen útržky, ale nyní jsem se konečně podíval od začátku až do konce. Zkrátka super. Vtipné, promyšlené, zkrátka geniální.. Jako Cimrman ;) ()

Kubasino

Vy nýmandi, co jste na třech hvězdách a níže - víte hovno (můj první expresivní výraz zde). Cimrmany zjevně neznáte a lepší film byste neudělali ani s neomezeným rozpočtem. Takže trosky, rád si pokecám s někým, kdo má racionální argumenty pro nižší hodnocení. Zatím jsem tu nic takového nečetl. ()

Hombre8

Vrchní prchni, Kulový blesk, Jára Cimrman ležící spící a Nejistá sezóna a Marečku podejte mi pero, patří podle mne mezi nejlepší české komedie vůbec. Není co dodávat. ()

Holly_Molly

Relativně zábavný, ale kdovíjaká bomba taky ne..Kombo Smoljak-Svěrák ale fungovalo vždycky a má svoje kouzlo i v průměrnym filmu. :-) ()

Pompeius

Pár výborných fórů, ale je to nevyvážené, chvílemi plytké až trapné. Někdy příběh zbytečně skáče (mládí a pak okamžitě proslulost), jindy se zase zbytečně vleče (konopišťská etapa a hlavně hon). Po opakovaném zhlédnutí v současnosti jsem musel své původní nostalgické (vztahující se k prvnímu setkání s tímto filmem během dospívání v 90. letech), snížit. Také zub času se na tom podepsal a vysoké hodnocení si zaslouží jen díla, která mu odolají a prokáží svou hodnotu napříč generacemi. Tohle není ten případ. ()

Katz

Není od věci, že Svěrák sám zpochybňuje vznik tohohle filmu. Je to fakt z jinýho soudku než celý cimrmanovský dílo. Přesto je to film, který nepřestane bavit ani po desetiletích a to je co říct. Pochází z něj snad víc všeobecně známých hlášek než z cimrmanovských her. Takže když už vznikl, tak si to člověk musí užívat. Prostě na jednu a půl hodiny nám leží svět u nohou, protože na našeho génia nikdo nemá. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno co proti tomu můžeme dělat! ()

Plomber

Rozhodně slabší než hry Divadla Járy Cimrmana, nicméně i zde je několik momentů, které nezvratně dokazují genialitu Jaroslava Smoljaka a Zdeňka Svěráka viz např. vychr z hor. ()

OldPink

Pro mě, jako obrovského fanouška Cimrmanů trochu zklamání. Film obsahuje samozřejmě několik geniálních scén, které jsou ovšem občas přebity vyloženě hluchými místy, takže dojem z filmu byl takový rozpačitý. Ale i tak se pořád jedná o Cimrmana, takže za **** ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám