Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

DarweyD

Duel je jak skvěle udělaná omeleta, samotnej základ by sám o sobě stál za starou belu, ale posaďte za to mistra, a dostanete to nejlepší, co jste kdy měli. Minimalismus ve svojí nejlepší podobě. 90% ()

PlayEasy

První film se panu VELIKÁNOVI naprosto povedl a pěkně zamával s našimi nervy a atmosféra byla tak hutná, že jsme chvílemi ani nedýchali. Krásná 70-ková atmosféra, skvělý Dennis Weaver, skvělá režie a úžasné exteriéry pouště. Tohle vše vede k lepším 4*! 80% ()

JosefTomas

90 minut neutuchající akce, která zachází až za hranici možností. A pak, že to nejde za málo peněz. Stačí vám k tomu odhodlání a dvě auta na silnici. Spielberg tady jede snad na 150% a nechává hlavního hrdinu si všechno poctivě vyžrat. Potěší i to, že ho tvůrci nechávají racionálně uvažovat a tudíž nepůsobí tupě a nelogicky (scéna v bistru je přímo ukázková). Nápadité a přelomové i na tehdejší dobu (jen ty telefony už stihly zestárnout), stejně jako nyní. Nadčasový thriller, který se může rovnat těm dnešním (a leč v čem je překonat). ()

OJan

Pěkně zpracované mysteriózní drama. Za opravdu malý rozpočet zvládl Steven Spielberg natočit opravdu super napínavý film. |90%| ()

Kanalizato odpad!

Hlavni postava je vyslovene dementni. Je nemozne k ni citit jakekoliv sympatie....uz od prvni tretiny filmu je to ztracene. ()

Mejsy

Co vše potřebujete k vytvoření atmosféry napětí a strachu? Nic moc. Jednoho herce a dvě auta a akce může začít. Film mi místy připomínal western, jenže místo koltů mají soupeři k dispozici svá auta. A kdo vyhraje to už je jen a jen na panu Spielbergovi. ()

moore

Film, u kterého když se oprostíte od otázek proč a jakto, že..., tak dostanete výborně gradující psychotriller, který podle mě snadno převálcuje některé o dost nákladnější Spielbergovy filmy. ()

MiD

Musím souhlasit s Gemim. To, že Spielberg natočil kvalitní filmy, na které rozhodně svět nezapomene, neznamená, že každý jeho film bude totállní bomba! Ano, mluvím o filmu s názvem Duel. Je sice pravda, že celých 90 minut uběhlo jako voda, ale celou dlouhou dobu jsem čekal, že se z tak vychvalovaného trháku vyklube pořádný film, u kterého budu napjatý do posledního momentu. A ne jenom obyčejná a opravdu podprůměrná honička. Jednoduchý děj, u kterého by větší rozpočet někomu zatížil kapsu, než pomohl filmu, nás zavede na nekonečnou cestu, kde zjevně naštvaný kamioňák neustále dojíždí a tiranizuje osobní auto, přičemž jeho řidiče dohání k šílenství. Negativně na mě taky působilo nejen to, že kamion byl rychlejší, než osobák (což je trochu postavené na hlavu), ale že řidič osobního auta mohl v x momentech svůj vůz otočit a jet zpět domů. Kamionu by dalo celkem dost práce, než by se na silnici otočil a vydal se hrát hru na kočku a myš. A další, podotýkám VELMI, záporná věc - s klidem můžete říkat, co se v příští scéně stane. Alespoň já jsem pokaždé uspěl. Abych jen nekritizoval, tak jediné plus, které jsem za celou dobu viděl, bylo to, že ani jednou neuvidíte tvář řidiče kamionu. Celkové shrnutí: Film, který je rozhodně povinností (inspirací) pro profesionální řidiče kamionů a naprosté fanatiky do Spielberga. Pro mě poněkud hodně slabý. ()

krivkin

opravdu zajímavý filmek, jaký se jen tak nevidí, už je to několik let, co jsem ho viděl naposledy, ale některé momenty si stále vybavuji, opravdu sugestivní film, minimalisticky pojatý, ale o to víc působivější ()

MartyMcFly89

Prvotina s vysoce nabroušenou atmosférou. Člověk doslova cítí strach a pocit nejistoty, jak se reálný svět propadá a ustupuje do pozadí, přičemž do popředí se dostává noční můra. ()

Weirdman

Uznávam, že sa Spielbergovi podarilo za veľmi málo peňazí zahrať muziky dosť veľa a miestami naozaj kvalitne a nápadito - frajerské zábery na kamión len tak z hlavy nedostanem. Ale aj tak to ubiehalo celé veľmi zdĺhavo a hlavný hrdina je nesympatický imbecil (scéna v kaviarni ma nesmierne iritovala)... (●) ()

djbarrel

Popravdě řečeno, čekal jsem daleko víc. Možná to bylo tím, že mi nešlo na rozum jak je možný, že náš náklaďák byl tak strašně rychlej a jezdil zatáčky stopadesátkou jako by to byla F1. To náš klaďas, ačkoliv měl jistě lehčí auto, tak nebyl schopný jet rychleji a navíc to byl asi strašnej břídil, protože jeho jízda to bylo něco. Neříkám, že když se člověk odprostí od logiky a sem tam se vžije do tohohle silničního závodu, tak tam nenajde cosi napětí, pravda i já jsem našel, ale to bylo pár světlých momentů a trochu podezírám sám sebe, že mi občas mozek z nudy vypověděl službu a tak jsem se na těch pár krátkých okamžiků bavil. Ale to je vše a to dobrý film neudělá. 45 % ()

j_design

Dle mého názoru jeden z nejlepších Spielbergových filmů a jeden z nejlepších filmů vůbec. Napínavá atmosféra a na svou dobu skvělé záběry doplněny o nádhernou krajinu Californských hor na Old Sierra Highway a Soledad Canyon Road. :-) ()

DJDVD

Sice jsem film viděl až teď, v roce 2011, přesto měl film skvělou atmosféru a za celý film jsem se snad nenudil. I když hlavní hrdina není moc sympatický (vypadá jako prznitel malých dětí) a celkově se moc lidí ve filmu neobjeví, přidává to na celkovém kladném dojmu. Ze začátku jsem se i zasmál při rádiovém vysílání. Výborně je vystihnuta i hercova paranoia, když sedí v bufetu u cesty. Prostě film, který funguje i dnes. ()

Bumerang

První polovina filmu je vynikající. Pak ale jakoby se někde zadrhl píst a film doklouže do cíle (podobně jako hlavní hrdina) na neutrál. Steven ukázal, že umí z minima vytěžit maximum. A nikdy bych neřekl, že může tolik mrazit z obyčejného túrování motoru náklaďáku. Každopádně by tomuhle filmu slušela mnohem kratší stopáž, absence vnitřních monologů hl. hrdiny a promyšlenější finále. Takhle jsem si říkal - a to je všechno?! ()

(fjw)

Výborný nápad - Auto versus Cisterna. A je to hlavně Spielberg. Ale co z toho, když jsem u toho docela nudil. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii