Tam, kde hnízdí čápi

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Jiří Krampol, Milena Svobodová, Adolf Filip, Zdeněk Kryzánek, Gustav Opočenský, Jan Skopeček, Miloš Willig, Josef Vinklář, Antonín Hardt, Jiří Holý (více)

Režisér Karel Steklý se v 70. letech zařadil mezi ty umělce, kteří urputně, byť málo přesvědčivě hájili normalizační režim. V tomto na vesnici zasazeném snímku, který se odehrává ve dvou časových rovinách, ukazuje, jak čestní komunisté, jejichž přesvědčení bylo upřímné, to vždy měli těžké. V éře stalinismu je ohrožovaly přehmaty, v krizovém období o patnáct let později se stali terčem pravicových sil. A režisér zdůrazňuje, že není náhodné, že právě ti největší dogmatici z 50. let se později stali stejně zákeřnými obroditeli. Do dneška zůstal z celého propagandistického eposu, realizačně velice toporného, jen hluše proklamativní výkřik. Na začátku a na konci filmu zazní báseň Miroslava Floriana "Kdybych byl jen trávou". (oficiální text distributora)

nanamarak1

Tam kde hnízdí čápi je další dacanská randárovina, kterou soudruzi krmili neblahý český lid. Kdyby to mělo aspoň nějaké tempo, tak bych ten kom. balast snad přežil, ale takle jsem si ten film musel pustit zrychleně. ()

charles3

Jiří Krampol na začátku 50.let zakládá zemědělské družstvo a po 15 letech - v "krizovém" roce 1968 - musí jakožto předseda nejlepšího JZD v okrese čelit útokům pravicových sil. Jeden z angažovaných normalizačních filmů, které se dnes jaksi vzpírají objektivnímu hodnocení. Nicméně Krampol tam hraje o poznání lépe než v porevolučních filmech. ()

coulismoulis

Behem normalizace bylo natoceno spousta filmu, soutezici o titul Nejvetsi sracka CS filmu a paradoxne Stekly ma v soutezi hned nekolik kusu, skoda vzhledem k jeho starsi tvorbe. Rada bych rekla, ze je to pokus o sabotaz rezimu, ale asi bude vysvetleni prozaictejsi...Nicmene tady to asi vystihuje heslo Asfaltova poesie... ()

Jimmy73

Ale jo, trocha té budovatelské agitace mě celkem pobavila a hlášky také... co nám to děláš, my ti dáme politický úkol a ty se zapleteš s dcerou sedláka, nebo tak co jaký byl kongres a přihlásil ses do diskuze? ()