Během hezkého letního dne v Krkonoších si na zahradě svého dědy v blízkosti včelína hraje malý pětiletý Petřík. Zakopne o žebřík u stromu, na kterém se usadil roj včel a ten chlapce napadne. Lékař nařizuje okamžitý převoz do nemocnice. Chlapcův stav je velmi vážný, a tak je zorganizována náročná záchranná akce, do které se zapojují nejen zdravotníci, ale i včelaři, policisté, celníci a pracovníci rozhlasu, aby nalezli vhodného dárce krve s protilátkami po včelím bodnutí… Dramatický příběh o lidské solidaritě a obětavosti lékařů natočil režisér Jaromír Borek podle scénáře Pavla Hajného v roce 1986. Byl inspirován skutečnou událostí, k níž došlo v roce 1984 ve východoněmeckém Greifswaldu a při níž pětiletého chlapce pobodalo přibližně pět set včelích žihadel. Vedle Oldřicha Vlacha, Petra Pospíchala, Marty Hrachovinové, Jiřího Vondráčka a Jiřího Němečka se v ústřední dětské roli představil Jakub Zdeněk. Důležitou roli ve filmu sehrály i včely, „kompars“ ovladatelný jen s obtížemi. Jak si s tímto faktem poradil režisér Jaromír Borek? „Pomohli odborníci, radili jsme se ve včelařské ústavu. Filmováni to rozhodně nebylo snadné, zvláště místo, kde roj spadne do tváře malému hrdinovi. Původně jsme nechtěli riskovat, proto jsme pořídili latexový odlitek chlapcovy tváře, ale pak se ukázalo, že by to divák poznal. Proto jsme použili jiné metody, takže včely z roje skutečně nalétávají na jeho obličej. (Česká televize)

Paity

Původně jsem měl představu, že film bude spíše trochu do thrilleru a nebude se v ůvozovkách běhat jen kolem nemocniční postele. Bohužel nestalo se. ()

mira007

Včelami pobodaný pětiletý klučina  a závod s časem najít včelaře s protilátkami v krvi. Syrové, velmi tísnivé nemocniční drama, které mi nedělalo dobře. Ta scéna roje, který spadne na toho kluka  dělá z tohoto filmu intenzivně strašidelný zážitek. ()

Vesecký

Filmy o záchraně lidských životů mají vždycky velice silný etický náboj. Nelehká práce lékařů, zachraňující lidské životy, obětavost sestřiček, ale i lidská soudržnost se v tomto filmu ukazuje jako síla, která dokáže zachránit život malého chlapce poštípaného včelím rojem.K filmu mám jen jednu připomínku - v reálu by asi život toho malého za tu dobu, než se sehnala ta správná krev, asi vyhasl, těch komplikací si autoři vymysleli až přespříliš na to, jak krátký film to je. ()

zdeny99

Tomuhle filmu chybělo jediné, a to Karel Kachyňa, protože tohle je vyloženě Kachyňovské téma. Bez se jedná pouze o výborný dramatický film z prostředí malé nemocnice, kde leží malej kluk, kterého popíchalo asi 400 včel. Pohled na něj je otřesnej a Oldřich Vlach coby jeho ošetřující doktor dokonalej. Trošku to kazí jedině to neustálé hledání popíchaného včelaře, který by měl v sobě protilátky. [1573. hodnocení, 63. komentář, 52%] ()

MickeyStuma

Silný příběh o záchraně malého chlapce pobodaného včelami za dob socialismu plný byrokratických metod a postupů. Ošetřující lékař chce použít novou, ne zcela vyzkoušenou léčbu a to je dát chlapci krev od včelaře, který již pobodaný mnohokrát byl a tudíž má vyvinuté protilátky. A není to věc jednoduchá. Musí mít stejnou krevní skupinu. Ale kde takového urychleně sehnat? Jeden odjel za hranice na dovolenou, druhý měl žloutenku, třetí je značně opilý na zábavě, zkrátka reálné životní situace. Snímek si drží klidné tempo a nikam nespěchá. Nejsou tu v ději ani žádné odbočky jinam. Vše se drží jen v únavném shánění vhodného včelaře. Velmi krátká stopáž filmu je zcela na místě a snímku velice pomohl. Nostalgický dramatický film, který svoji dnes už historickou metodou léčby, má určitě co říct i dnešním divákům. ()

ClayGirl

Celý film se nic moc neděje. Myslela jsem, že to aspoň nějak zajímavě zakončí (najdou dárce za neobvyklých podmínek nebo udělají nějaký vědecký závěr), ale kde nic, tu nic. Jen našli pár syslů, kteří tu krev darovali, a to bylo vše. To mám za to, že se mi nechce doma uklízet a koukám místo toho na náhodné pytloviny, co běží na Nově. ()

Armin82

No když tady čtu komenty o tom,jak se dalo z daného tématu vytěžit víc,tak opravdu nevim co víc! Malýho kluka popíchaj včely a hledá se včelař,kterej dostal během poslední doby nějaký žihadla a má v krvi protilátky,tam není co dál vymejšlet! Nebyly mobilní telefony ani maily a když někdo někam odjel a nikomu nedal vědět,těžko ho pak sehnat a ještě včelaře,kterej je díky svému povolání po většinu času sám...nebylo to jako dneska,že na Facebooku ví dalších 350 lidí kam ten dotyčnej jel nebo není problém se danému člověku v 90ti% případů dovolat...tenkrát to nebyla legrace někoho sehnat a ta zdravotní péče a technologie v roce 1986 taky nic moc...myslim,že nám to režisér názorně ukázal,dneska už by se něco podobnýho blbě natáčelo,aby to vypadalo věrohodně....Kvalita fimu je lehce nad průměrem,ale když vidim ty odpady a nízká hodnocení,přidam si--->80% ()

Leksland

Najděte včelaře, potřebujeme jeho krev! Je už nějaký včelař? Sežeňte další včelaře, potřebujem více krve! Toť vše, film popsán nic jíného se ve filmu totiž neděje. Totálně bez spádu a rytmu, je to zlý! ()

Pulper

Na svou dobu velmi povedený snímek. Má spád, akci, humor, dobré herecké výkony. Oldřich Vlach asi v nejlepší roli celé své filmové kariéry. A Hana Vávrová je tu k pomilování. "Všechny průsery se stanou v sobotu. Tím se taky vysvětluje, proč máte službu zrovna Vy!" :-) ()

Rattlehead

"Kopečný nám fouknul za kopečky." Jste se všichni po*rali? Tohle je náhodou skvělej socialistickej akčňák.  Sám jsem dělal deset let v kanceláři, a tak vím, že když se něco může posrat, tak se to posere. Boj o život malého chlapce je napínavý a film mě velice bavil - na rozdíl od moderních sraček typu "Rychle a zběsile". Jen jsme se nedozvěděli, jestli se rodiče onoho chlapce nakonec udobřili, to je jediné mínus. ()

curfew77

Místy notně depresivní a rozhodně trochu neprávem polozapomenutá záležitost. Neprávem, protože bez ohledu na rok vzniku, něco takového se zítra nebo za týden může stát i vašim dětem - a popravdě řečeno, vypadalo by to asi tak nějak podobně. Přesvědčivě zahráno i zrežírováno, paradoxem je, že dneska by takový film asi nikdo nenatočil, protože je prostě příliš banální. Jenže právě ty nejbanálnější věci někdy mívají největší sílu a hloubku. 60 %. ()

macetoma

Dobré, ale mohlo to být i lepší. Pro děti docela napínavé, pro dospělé už tolik ne. Podepsal se nám na tom zub času. Dávám 2 hvězdy. ()

Pitryx

Mně se to líbilo. Nenáročný děj, občas i úsměvný, občas trošku stagnující. Jako zábava na neděli vynikající věc. Ovšem nějaký delší záznam to v hlavě asi nenechá. ()

ostravak30

Cena medu je film o chlapci, který dostal opravdu mnoho žihadel a tým lékařů se jej snaží zachránit. Nejsem doktor, takže neumím posoudit nakolik byl celý princip filmu logický či nesmyslný. Protože stačí si přečíst zajímavosti/chyby a všechno je najednou nesmysl. A s tím souvisí vlastně děj. Ten se totiž omezuje výhradně na shánění vhodného dárce respektive dárců. Prakticky celá stopáž je tomu obětována. Sledujeme úpornou snahu lékařů, policistů a nakonec i dobrovolníků najít včelaře s nedávným včelím bodnutím. Koná se doslova hon na tyto lidi neboť je tahají ze zahraničí, z oslav apod. A pak začíná motanice, kterou krev použít a kterou ne (ten měl žloutenku, ten zase nedostal letos žihadlo). Tohle bohužel na drama samo o sobě nestačí. Já měl z tohoto filmu v dětství obavy, doslova mě děsil, neboť samotná představa padajícího včelího úlu je šílená, ale doplněná o časté záběry včel padajících na kameru to ještě umocnily. Sám jsem kdysi málem šlápl na obří roj včel, který jsem jednou našel na chodníku a museli ho odstraňovat až hasiči, takže si to umím představit. Navíc maskéři se na chlapci opravdu vyřádili. Přestože to není špatný film tuším, že filmařům šlo o varování pro děti i rodiče, aby si dávali pozor a pak v hlavní řadě jako připomenutí faktu, kolik administrativních předpisů a nařízení stojí v cestě záchraně života. Oldřich Vlach to v závěru sestřičce vysvětluje, až jsem se divil, že komunisti tuhle scénu nevystřihli. Paradoxní je, že dnes, více než třicet let po natočení, je situace s byrokracií mnohem, mnohem horší. ()

sharka.68

Dobře snímaná bezmocnost,kdy člověk dělá co může a ještě něco víc,kdy se propadá zoufalství a divák má pocit,že se to příliš vleče,zatímco aktérům moc času nezbývá....internet nebyl,mobily nebyly,výtečně vyjádřená beznaděj,kdy se sebemenší problesknutí na lepší časy změní v ještě větší černou díru....na mě ten film působil vždy depresivně...snad proto,že i já jsme alergik a bodnutí hmyzem,je pro mne strašná noční můra.... ()

carl.oesch

Slušný film, který má až neuvěřitelně civilní charakter, že mi připomíná až dokument a který rozhodně netlačí za každou cenu na pilu jako limonádová a pro mě dost odpuzující Nemocnice na kraji města. Je to takový Hailey po česku, na rozdíl od jeho dramat a množství epizod je to celkem jednoduché, při prvním shlédnutí jsem s napětím čekal až do konce, později mě nějak tak potěší pohled na Krkonoše i okolí a řada věcí, které jsou díky bohu pryč. Na druhou stranu posmívat se an bloc tehdejším esenbákům a tvrdit, že nikdy nikomu nepomohli a mát představu, že jedinou jejich "prací" bylo mlátit lidi je už na diagnozu...no a tak jediné, co mi vadilo byla ona medička v podání tehdy Vávrové, později Heřmánkové, jejíž "herecký" výkon se naprosto vyrovná dnešním modelínám v pokleslých seriálech a filmech. Zde ale asi omyl vyšel z představy castingu, aby byli herci co nejméně známí, což se ovšem tak docela nepovedlo. Ale na slušných 65% to rozhodně je. ()

Habanera

Nerozumím nízkému hodnocení tohoto výborného,  napětím vystavěného příběhu, na záchranu malého chlapce. Sled několika chyb, s kt je dej velice napínavý a závěr velice nejistý. Rozhodně pozoruhodné dílo. ()