Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

ian.draco

Melancholicko cholerická báseň v krizi středního věku. Obsedantně kompulzivní výpověď o dnešní době. (2) Satirické nahlédnutí do útrob sídliště a paneláku. O mladém životě, který už je v hrobě. (3,4) Černým, žlutým i jinak lidským humorem nabitý smutek, nadávka a snad i výčitka. O lidech kteří v noci spí, ve dne chodí a v obchodě nakupují. Film, který must not M not B but see. (7) ()

vito_s

Kurwwwwwwwwwwa! Parádní, vyhraněný, politický a politický nekorektní film se silným existenciálním podtextem, u kterého se nemůžu zbavit dojmu, že režisér hodně koukal na Zanussiho. Pecka mezi oči, řada přesně vypozorovaných malých drobností, které vyvolají záchvaty smíchu. Klenot, ke kterému se v myšlenkách vracím i hodně dlouho po shlédnutí. ()

navel

Komedie obsahující značné množství humorných scén, které si ovšem uvědomíte až po té, co film skončí. ()

panKubík

Neskutečný film o člověku. Chceme být velcí, moudří, dobří… ale neustále si v tom zabraňujeme svými každodenními návyky, rituály, neštvaností a vším možným, co nás činí malými, hloupými, špatnými… Tak vtipně podaná problematika lidské existence, je naprosto geniální. Neuvěřitelný film! ()

juluch

vyborne. ako vravi meky zbirka: mam cierny den, mam dnes skratka cierny den. neuveritelne panoptikum, davno som sa tak schuti nenasmiala ()

sherpa

Poláci nám jasně dávají najevo, že časy nadřazeného přístupu nás Čechů už dávno vzaly za své. Přesvědčuji se o tom při každé návštěvě Polska a pouze fakta neznalý, médii zpracovaný čecháček, bude stále mlet tu svoji o posypové soli a konině v salámech. Bohužel nám to naši severní sousedé předvádějí i v kinematografii. V krátké době třetí nebo čtvrtý polský film, od kterého by se komunistobijec Hřebejk mohl učit. ()

jauahaoas

4,599999* bych to viděl. Stačí se lehce zamyslet nad člověčím žitím a jeho zvyky a zlozvyky a dílo je na světě. Možná, kdyby doma nenosil rifle, ale tepláky, nemusel by mít takový problém s posedem na sedačce. Hypochondrie na pochodu, kterou každý více či méně má, jen si to před shlédnutím tohoto filmu neuvědomuje nebo nepřizná. ()

Hombre8

1900 recenzí. To je třeba oslavit malou filmovou lahůdkou. Tohle se Polsku fakt podařilo! Kdo by to do těch holoprdelnických imperialistů řekl? Taková dávka humoru, sebereflexe, sebeironie a kdo ví čeho všeho ještě. Rozjezd poněkud rozvláčnější, ale pak dobře nabito. Tvůrci možná chtěli původně film nazvat: Den mezi cvoky, ni..?  Bravo! ()

baronGrga

Na to, že je to v podstatě celé postavené jen na vnitřním monologu a přesto to není ani na chvíli nuda, se hodí napsat beze studu "bravo". ()

tomasBA

Dobre som sa bavil, ale mal som pocit ze okolo cca 30-40-tej minuty tomu dochadzal dych, ale potom ho to znovu nabralo a bolo to fajn:) ()

Kylee

Tak trefné a výstižné, až z toho mrazí... Hodně dlouho mě něco tak nepobavilo.... Skvělý černý humor... A ano, i já jsem sebe samotnou několikrát ve filmu zahlédla... Pro mě osobně nejlepší polský film, co jsem dosud shlédla.... ()

gegoo

Kríza stredného veku , matka ktorá si mysli že, ak nebudem jest polievku skočí sa cely svet . Film veľmi priblíži to ako človek už v podstate ide zotrvačnosťou bez nejakých záľub a zmien v živote ktoré by ho vyviedli z návykov ktoré sa postupne menia v obsedantno-kompulzívne poruchy ktoré sú v tomto diele spracovane výrazne ironicky ale pravdivo . Film satirou opisuje všedný život učiteľa ktorého vlastne nič nebaví a hľadá odpoveď na otázku ako žiť bez strachu z ponožiek , aidsu , zle zamiešanej kávy .Kto sa chce pobaviť a vidieť ako je malý problém strašne veľkým tak tento film je určený práve pre neho ()

radimhasalik

Nesmírně rozvleklé a utahané. Zároveň takové malé osobní varování: nechci takto dopadnout. Místy hodně vtipné (jízda ve vlaku). Místy netradiční ("žvatlání" ženských ve vlaku). Podruhé už bych to vidět nemusel, takže dávám tři hvězdičky. ()

Tereza11

1,2,3,4,5,6,7......musím vstávat.....nechce se mi...... točí se mi hlava....zas do toho hororu zvaný život.........polykám prášky na močový měchýř, aby mě to na světě bavilo, na bolest hlavy a jeden pro jistotu....vařím si kávu, vždy dávám vrchovatou lžičku, jak muže jedno zrnko kávy celou hezkou zarovnanou lžičku zkazit.....zkouším to znova... snažím se psát poezii....královský pár seděl na lavičce v parku... ale vždy mě nějaký zkurvysyn vyruší :-) jsem tak unavený.......snažím se najít jen trochu klidu...zapínam televizi....samé reklamy absolutně na všechno :-) Číňani svině žlutý prodávají naschvál ponožky s těsnou gumou, aby jsme měly křečové žíly, ale mě nedostanou, každé ráno vstanu navlíknu si od nich ponožky a okraje oříznu žiletkou, aby mě neškrtily.. Jdu z práce, procházím parkem přes obličej mám kapesník,cestička z psích výkalu vedoucí až před můj dům, kde sedí poslední pes a vykonává svou potřebu přímo pod mými okny...běsním... pořídím si na ně pušku... psychicky nevydržím řvu na sousedku jak by se jí líbilo kdybych jí sral pod okny...jdu a vyzkouším to ..:-) Zkrátka ostrá satira denní všednosti ....místy jsem se fakt nasmála... ()

HeroinClown

... Neskutočná chuťovka od severanov... je viac než isté, že si každý z nás nájde v nej , ten ktorý konkrétny rituál. Rutina stredného veku, dotvorená úzkostlivou prosbou vyhoreného básnika. Už dlho som neprskal od smiechu a už vonkoncom som nezdieľal niečí osud tak náhlivo. Bomba ! ()

bonsetti

Depkoidní film, kde osamělý muž středních let neustále na něco nadává. Ze začátku to vypadalo, že bude vtipný, ale díky tomu nadávání mne to brzo přestalo bavit a radši jsem to ani nedokoukal, aby se ta deprese ve filmu nepřenesla na mne. Dvě hvězdy za ten začátek. ()

GalaktikHero

Kto nad 45 sa v niečom z toho nespoznal, nech hodí kameňom. Takže OK, kamene zostávajú na zemi. Perfektne vystihnuté obdobie, kedy je do dôchodku ďaleko, mladosť v riti a ilúzie o živote niekde ešte hlbšie! Mladým sa to nebude páčiť, lebo tam spoznávajú rodičov a starším, lebo tam spoznávajú seba. No a tí, čo sú trochu nad vecou tento film ocenia! Lebo aj tak s tým nič nezmôžu. Maximálne keď je človek v tom veku trochu zazobanejší, kúpi si športiak (odporúčam!) alebo si začne s o generáciu mladšou samičkou (neodporúčam!), ktorá ho o prachy pripraví v rekordnom tempe a depka sa následne ešte prehĺbi! No a stretnúť prvú lásku, to je istá cesta, ako prísť aj o tú poslednú ilúziu! Väčšinou je tá teta dosť odpudivá a na svoj obraz z mladosti sa nepodobá ani omylom! ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009