Roh Gondoru

• angličtina Horn of Gondor

Po vpádu divokých hord Balchotu se Gondor ocitá na kraji porážky. Vládnoucí správce Cirion upíná svoji naději na sever, k polozapomenutému národu Pánu koní. Podaří se rytíři Borondirovi předat Cirionovo poselství? Fanouškovský film Roh Gondoru vznikl v České republice a zobrazuje méně známou kapitolu z Tolkienova světa, zasazenou 500 let před děj Pána Prstenů. (ČSFD.cz)

alchac

Budu se sice v podstatě opakovat, ale hledět na skupinku historicky šermujících osob, byť toliko čtyřčlennou, která s rozličným bodnosečným arzenálem nezachází jako s krumpáčem, mému oku ulahodilo natolik, že jsem ochoten jej přimhouřit i nad tím, že jako pravlast pastevců koní mohlo být zvoleno spíše České středohoří a že režisér za flašku medoviny neukecal tuhle partičku o práva na song pod závěrečné titule. ()

vyfuk

Češi se ukazují. Existují snad jen tři populární fan filmy z prostředí LOTR a jeden z nich vzniká u nás. A co víc, čtvrtý od jiných tvůrců je na cestě. Nyní máme na štaci příběh před Prstenem, který může být stále silný. Stále je to jednoduše jednohubka. Asi od ní nemůžeme čekat velkou výpravu, epickou muziku a podobně. Film je pro mě kupodivu až moc barevný. Což je zvláštní říct, ale LOTR trilogie byla vždy taková trochu bledá až šedivá. To mi vlastně asi nejvíc vadilo na Hobbitovi, že byl takový až moc barevný. A nebo v jeho případě až moc zelený. Tenhle film hodnotím v rovině nějaké nízkorozpočtoviny nebo amatéřiny. Proto si myslím, že jde o zlato. I tak je obsah možná až moc zbrklý, jelikož spíš než o muziku, barevnost nebo herecké výkony, jde o nějakou epiku. O dramaturgii a vyprávění, kdy vy sledujete obrovský komplexní svět nastrkaný do necelých dvaceti minut příběhu. To jednoduše Středozemi nesluší. Ale to už je asi vedlejší, ale kupodivu je to největší negativum filmu. Že ani necítíte za tím nějakou komplexnost. ()

Zagros

Je to kraťas a fan film od nadšenců a s tím vědomím přistupuji k hodnocení i ke komentáři. Na amatéry má Roh Gondoru parádní výpravu a skvělé technické zpracování. V některých částech snese srovnání i s velkorozpočtovými snímky (výprava, kamera, souboje, hudba). Samozřejmě nejde čekat masové scény a záplavu digitální efektů. Místo toho jsou některé části „jen“ převyprávěny, což není na škodu. Jediná má výtka směřuje k příběhu… silnější, ucelenější a lépe dramatizovaný? Co třeba vyprávění u ohně, delší dialog postav, … chybělo mi navázání kontaktu s hlavním hrdinou. Přesto dávám tři hvězdy a jednu subjektivní fan hvězdu navíc. ()

aquiver

Těžké k hodnocení, na amatérský snímek je to ale povedené. Vezměme v potaz absenci rozpočtu, naprostý minimalismus v hereckých výkonech a úsporný scénář. Nejvíc mě s odstupem času přesvědčila ta vážná fantasy atmosféra. 70 % ()

Michalechal

Když jsem se na tenhle českej krátkometrážní film chystal, nic moc jsem od něj nečekal a nešlo mi do hlavy, že má hodnocení přes 70 %. Ale po tom, co jsem přešel začátek viděl zpracování souboje, zvuk, hudbu a střih, musím uznat, že si to hodnocení rozhodně zaslouží. Jasně, hlavní postava je trochu prkenná a našlo by se asi mnohem víc věcí k vylepšení, v takovýhle kategorii je to příjemný překvapení. ()

sirien

Hromada dloooouuuuuhejch záběrů na někoho někde, pak jedna nic moc bitka na zrychlenou kameru (pak pár zpomalenejch dramatickejch záběrů), tři koníci... zápletka žádná, děj žádnej, zajímavá akce žádná. ()

Evander

Jakožto fanoušek Středozemě jsem za každý takovýto počin rád, nicméně prostoru ke zlepšení zde vidím bohužel více než dost. 62% ()

FeriusParfax

Hvězdičku za snahu si to určitě zaslouží. Byly mi slíbeny skvělé šermířské scény, kterých tedy bylo dosti pomálu. Kvůli nízkému rozpočtu působil voj rytířů v počtu 3, jako záchrana před skřety dost vtipně. Herecké výkony trošku dost pokulhávaly. No zkrátka asi byla moje chyba, že jsem podle zdejšího hodnocení očekávala něco kapku víc epičtějšího. ()

Likan7

Prakticky bez příběhu. A je to škoda, protože technická stránka, včetně hudby, je fajn. Jenže když z 19 minut je stále nějaká ta zpomalovačka. tak se to velmi rychle ohraje. ()

Petike

Toto je, síce krátkometrážna, ale predsa len prvá hraná adaptácia druhého príbehu z tretej časti zbierky Nedokončené príbehy. A nadmieru vydarená. Vždy ma poteší, ak sa nejaký tím voľnočasových filmárov a fandov Tolkiena pokúsi o vkusne stvárnený a nakrútený fan film, a o to viac, že takéto fan filmy vznikajú aj v Čechách. Film som prvýkrát pozrel tuším na jeseň 2020 a bol som s ním navýsosť spokojný. Dokonca sa našiel čas na poetické scény, napr. Borondir spomenie Manweho Súlima, dvihne sa čerstvý vietor, stromy krásne šumia, a Borondir zaduje na gondorský roh. Takéto kvalitné fan filmy dokážem odporučiť namiesto miliardovej seriálovej komédie od Amazonu, kde sa osem hodín dokopy nič nedeje a cítite sa otrávení príšerným scenárom a dialógmi. Neviem si predstaviť, že by sa v danom seriáli objavila tichá, poetická scéna na spôsob tej s Borondirom, vetrom a trúbením na roh. ()

Stejšn

Ač fanouškovský amatérský film, nepůsobí směšně. Což je hodně ojedinělý jev. Krásná kamera, lokace a hudba i dobrá režie. ()

MoniqueR

Kdo tohle natočil v našich podmínkách je borec! Miluji fantasy a tohle je zážitek. Krajina, kostýmy, masky, koně a úžasný hlavní hrdina, který jakoby vypadl z Pána prstenů. A ten souboj! K neuvěření... Tohle bych chtěla vidět v TV. Režisér musí dostat šanci, tzn. musí se tím živit. Vždyť co dokázal bez rozpočtu v 19 minutach? Co teprve miliony a celovečerní delka. Možná po něm brzy sáhne i Hollywood. A pak že nemáme talenty. Viděno na unitedfilm.cz ()

Skylwalker42

Takže...na to, že to natočili zrovna Češi a vybrali si zrovna látku, se kterou měl problém i Jackson (viz poslední hobití trilogii totálně až tragicky nezvládl), tak musím udělit pět hvězd. Hned při prvních minutách nastává ten pravý (který udal před dávnými lety ještě nezkažený Jackson) LOTR feeling, za který by se právě nestyděla ani právě dosud nepřekonaná původní trilogie. Za tak málo peněz, hodně muziky? Ano, tvůrci jsou očividně (až překvapivě, vzhledem na naše krajany) talentovaní a rozhodně bych jim dal do budoucna prostor, hodně prostoru pro svoji tvorbu. Musím zmínit ještě hudební stránku, která dodává těm dvaceti minutám jakousi pravou chuť Tolkiena, kterou nám dala ochutnat původní filmová trilogie. Díky titulkové skladbě (kde jest poslech nerušivý) se zcela může rovnat hudební sféře od Shora. Hudební práce je zcela precizní a načasovaná Takže velký palec nahoru. ()

jpacuta

Je to moc hezky natočený a bojový scény jsou velmi zajímavý (kromě toho třímání meče holýma rukama, ehm). Ale příběh by se dal shrnout několika větami a finální porážka záporáka je fakt trapná. Škoda. ()