Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

hony23

Netflix dokázal nemožné. O tak nudném sportu, jako jsou šachy, dokázal natočit zajímavný, zábavný i dramatický seriál, který mě bavil od začátku do konce. Hlavní zbraní je samozřejmě skvěle napsaná i zahraná postava Beth, dívka s uhrančivým pohledem, která je trochu podivínka, trochu autistka, každopádně především geniální šachistka. Hledat nějaká negativa je zde opravdu těžké, snad jen taková ta mnohokrát použitá šablona vývoje hlavní hrdinky, od zázračného dítěte přes pád na dno kvůli alkoholu a práškům až po cestu zpět na vrchol. ()

Lijem

[Recenze psaná člověkem, který v šachách sotva ví, co jaká figurka dělá] Tak nám Netflix hodil do karantény sedmidílné drama o holčině, která hraje šachy. Znělo to dobře, že? Ne? Aha.. ale dobré to je! Skvěle odvyprávěný příběh, kde žasnete kolika způsoby tvůrci natáčejí jednu hru šachu. Herečky všech generací Beth si to dávají a herci s jejich postavami vždy fungují. Je to zajímavé, napínavé a do děje vtahující, ale chyběl mi tam nějaký silný tah na branku. Čekal jsem, že se to na konci scenáristicky krásně sepne, protože se to, vzhledem k minulým dějovým linkám, vyloženě nabízelo! (Problémy se závislostmi, flashbacky na dětství, smrt nějaké z postav,..). Byl bych ochoten to tomu odpustit, ale když vidím zdejší hodnocení, tak ubírat budu (91%!). Ale pokud máte rádi šachy, tohle si určitě dejte. A pokud chcete dobrou drama příběhovku, tak taky. VERDIKT: Přijde mi to zde trochu overrated? Ano. Odepírám tomu kvality, které to má, i přes nějaké chyby? Určitě ne. 8/10 ()

Esinti

Tomuto seriálu jsem se dlouho vyhýbal z jednoduchého důvodu. V poslední dekádě se protrhl pytel s ženskými hrdinkami a většina z nich je založená prostě na tom, že muži jsou zlo a ženy jsou lepší úplně ve všem. 90% těchto snímků se nakonec strhne k řešení romantických problémů a dalších kravin pro teenagery. Hlavně díky snaze co nejvíce přestřelit v moderní době pověstnou gilr power, bez ohledu na zápletku nebo logiku, se pro mne z žen v hlavní roli stal synonym filmu s hodnocením odpad. Nepomáhá ani vykrádání známých značek jako MiB, Charlies Angels, nebo nebohé Harley Quinn. Z dámského gambitu jsem viděl zatím jen 3 díly a vzhledem k těkavosti tohoto tématu nakonec možná hodnocení změním, ale zatím je to perfektní. Herečka sice na věk tvrzený v seriálu moc nevypadá, ale na druhou stranu oproti Ciri od netflixu, které má být okolo 10ti let je to paráda. Jasný muži jsou tam z velké části klasicky za hovada. Nicméně si myslím, že je to zde drženo v reálné, pochopitelné míře navíc jsou tam za hovada i některé ženy. Jinak řečeno, seriál nenapadá pohlaví. Jen tehdejší stereotypy. Jak mladá herečka tak Taylor-Joy podali velmy dobrý gerecký výkon. Hlavní postava není o tom co má mezi nohama, ale o tom co má v hlavě. Její pohlaví není použito jako argument do klasického sporu, který se s námi táhne už od školky (tedy jestli jsou lepší kluci nebo holky), ale jako překážka jež hlavní postava musí překonat a celkově to tedy žene děj dopředu. Misto toho aby to nasíralo polovinu obecenstva. ()

zodiak217

Dat tomuto seriálu menej ako plný počet hviezd by bolo hriech. Dámy a páni videli sme jeden z najlepších seriálov roku 2020 a bolo to veľké! V tomto Covid období keď tej tvorby prichádza pomenej prišlo niečo od čoho sme nevedeli odtrhnúť a hltali sme každú jednu scénu a epizódu za epizódou. Hodnota tohto seriálu je okrem iného aj v tom, že vás tak vtiahne do deja až uveríte, že sa jedná o skutočný príbeh, ktorý sa naozaj stal a jeho autenticita vás núti premýšľať. Naviac je príbeh zasadený do studenej vojny a šach, tak fascinujúca hra avšak pre mužov. Prečo? Keď na mužský parket vstúpi žena s genialnym nadaním na šach a vlastnými démonmi minulosti ktorí ju ťahajú dole, neviete či ju mate ľutovať alebo kričať: "už nepi!" Hlavná predstaviteľka sa zhostil svojej úlohy bravúrne ako aj celý časť, costimy, dobové kulisy, všetko vyzerá tak uverítelne akoby to bolo skutočne a vy ste pozorovali ten príbeh priamo odtiaľ. Kvalita seriálu tkvie v jeho hodnovernosti a málokedy sa stáva, že by seriál pôsobil tak skutočne. Som nadšený a neskryvam to, lebo ten seriál je tak bravurny, že stojí za to pozrieť si ho aj znova. Ľudia zapnite si Netflix a nechajte sa unášať tým príbehom, tou atmosférou, tým hereckým majstrovstvom a zabudnete na všetko naokolo. ()

Tunheber

To byla jízda, nejdřív jsem si myslel, že ty rezatý šlapce bez duše nepřijdu na chuť, ale jak seriál pokračoval začal mne více a více přitahovat a u posledního dílu už jsem se málem pochcal a pan Shaibel byl na tomhle seriále to nejlepší, škoda, že se na obrazovce neukázal více. ()

Kushina

Co na toto mohu jako milovník šachů říct? Snad jen, že teď šach miluji ještě víc, než kdy před tím. Dokonale zahrané a skvělá a sexy Taylor-Joy tomu daly třešničku na dortu. 95% ()

JihadJoe

Hezky natocene sachove bitvy, super muzika a prijemna vyprava. Pro me ale vysoce nesympaticka hlavni herecka, ktera mi svym dementnim chovanim casto vadila. ()

Karbos

Protože jsem viděl upoutávku, načetl komentářé zde i recenze na netu, tak tu čichám Jolandino VELKÝ ŠPATNÝ a při sledování bych byl nejspíš HODNĚ NĚKDE, takže tuhle další progresivní pecku od Netflixu určitě neuvidím :))) ()

Saxos

Seriál nám prudce vystřelil do vrchních pater. Není se co divit. Tak akční šachy se jen tak nevidí. Krásná doba. V šachách neporazitelní sověti a proti nim bouráky, muzika, jednoduché svítivé barvy, chlast, drogy, všude zapálený cigára. Šachy hra sama o sobě. Na dotaz "umíš hrát šachy?" každý rozumný nešachysta odpoví "neumím, vím jen, jak se hýbe figurkama". Jinak budete za trubku i když umíte pár šustrmatů a pojem Sicilská obrana, nezařadíte do II. světové války. Klady: příběh vymyšlený, ale paráda a já chci zelenou pilulku; všechny tři herečky ztvárňující nejvíc pařící šachystku, super. Poválečnou nadvládu sovětských šachystů narušil jen "Bobby" Fisher /USA/ v létech 1972-75. MS jednou za tři roky a v roce 1975 neobhajoval. Jinak na ně nikdo neměl a systém obhajoby titulu nebyl zrovna nejšťastnější. Závěr: určitě doporučuji. ()

rigby

Netušil jsem, jak mohou být šachy tak napínavé. A že je lze vůbec takhle natočit. To si ovšem vyžaduje charismatickou představitelku hlavní role, a i to se podařilo. Už od první minuty mě její pohled uhranul a zcela jsem propadl kouzlu seriálu. Ačkoli se vlastně jedná o klasický scénář zázračného dítěte, které nakonec zvítězí nad celým světem a hlavně nad svými stíny. Příběh se bez oddechu neustále žene dopředu, zpomalí jen v posledních dvou dílech, aby pak mohl patřičně vyvrcholit. Užíval jsem si to po celou dobu, a to vlastně ze šachů znám jen to, jak se hýbe jednotlivými figurkami. Děkuji za parádní zážitek. 5- ()

Maeven

Dlouho jsem váhal, jestli se do tohohle seriálu pustit, ale vysoká hodnocení mě přesvědčila. Nuže, opravdu se to povedlo. Šachy nehraju a ani se o ně extra nezajímám, ale u tohohle seriálu to vůbec nevadí. Krásná kamera, skvělé herecké výkony s elegantní Anya Taylor-Joy v hlavní roli + úžasná hudba. Nevěřil bych, že seriál o šachách může být jeden z nejlepších seriálů na Netflixu. ()

Rian_witcher

Velice silný i když vymyšlený příběh si plyne poklidným tempem. Ale to neznamená, že by se divák nudil. Zajímavé je i to, že v celém díle prakticky nenarazíte na vyloženě negativní postavu. Přesto je tento unylý děj napínavý, až si člověk na konci říká, jak je to vlastně možné. Velkým dílem k tomu samozřejmě přispívá opravdu vynikající Ahya Taylor-Joy v hlavní roli, ale koneckonců v seriálu nenajdete ani jednoho slabého herce či slabou dějovou postavu. Čistých 5 hvězd. ()

Fuksinka

Seriálová událost roku. Perfektní příběh, perfektní herci, perfektní všechno. Vzpomněla jsem si na Rivalové. Taky odvětví sportu, které mě vůbec nezajímá. Ovšem způsob, jakým je příběh podaný, mě doslova přikoval k obrazovce. To by člověk neřekl, jak napínavá může být šachová partie. ()

Mancunian

Tak tenhle seriál se dost povedl. Skvělé herecké výkony, zápletka, zasazení... Stopáž je tak akorát, tudíž nebyla žádná hluchá místa. Jednotlivé hry byly velmi záživné a člověk z nich i něco měl. Vskutku povedené. ()

bonovox

Výborný seriál prekvapivo zo šachového prostredia v ktorom nejde o nejaký finálový zápas s veľkými sovietmi ale o samotný život Beth, v ktorom zápasí so svojou závislosťou na alkohole, liekoch a drogách a zaradením sa do bežného života. A možno sa jej to aj nakoniec podarí. A T-Joy je v hlavnej úlohe dokonalá. Podobne je skvelá výprava. 90% ()

Emperor1

Za tu poslední epizodu musím dát plný počet, i kdyby ty předchozí stály za houby (jako že to v prostředku seriálu občas skutečně trochu drhlo). Je to příběh, který je zajímavý nejen samotnou hrou v šachy, ale i dobovým a společenským zasazením. Jednotlivé postavy jsou sympaticky vykreslené a té hlavní musel prostě divák držet palce při každém souboji. A ve finále člověk zapomněl i dýchat. To se povede málokterému dílu, natož pak seriálu. Navíc si myslím, že tu vášeň ze hry zde dokáže pochopit a procítit i naprostý šachový analfabet. ()

hufnagel

Asi najlepšie čo som videl za posledný rok.Nedalo sa od toho odísť a zhliadol som to v celku a končil som nadšený ráno o 3tej.Výborný scenár,kamera,spracovanie a hlavne Anya Taylor-Joy v hlavnej úlohe,ktorej táto rola bola šitá na telo. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)