The Boys in Company C

Drama / Válečný

Hong Kong / USA, 1978, 125 min

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(10.7.2010)

• danecek24

36. Zlatý Glóbus za rok 1978 - nominace (1) - Objev roku (herec) - Andrew Stevens(28.12.2008)

Film popisuje osudy vojáků jednotky C, která skutečně ve Vietnamu na začátku roku 1968 bojovala. Je tu zvolena podobná linie jako v o 9 let mladším Full Metal Jacket , tzn., že nejprve sledujeme mariňáky ve výcviku a potom v akci přímo ve Vietnamu. Kvalit Kubrickova majstrštyku film samozřejmě nedosahuje, ale i tak stojí za shlédnutí.(15.5.2009)

Válka je vždy dobré téma pro film, pokud mají tvůrci co říct, a jak to vypadá u snímku "The Boys in Company C" se tohle dá říct, protože to je film, který ukazuje válku z pohledu vojáků. Není to zbytečně vyhrocené, není to šílené v duchu "Apokalypsy", ale přesto je to silná výpověď o šílenosti válečné vřavy.(6.3.2017)

Je trochu s podivem, že tento film u nás není vůbec známý, přestože tematicky se vyrovná těm nejlepším filmům z vietnamské války. Škoda slabších hereckých projevů, které nezachraňují občasné výkřiky zoufalosti scénáře (scéna s rozsypanými pytlemi na mrtvoly) a také ležérnosti natáčení filmů v 70. letech, která mi zkrátka smrdí. 65 %(26.6.2012)

• JohnSmith

První polovina filmu nebyla špatná. Sice podle standardního klíče, verbování,buzerace na cvičáku atd, ale je to svižný. Druhá půlka se pak zasekla na jednom místě a už to nebylo moc zajímavý.(3.11.2016)

Jeden z prvních kritických filmů o Vietnamské válce. V zásadě jde o předlohu Olověné vesty, do které si dokonce Kubrick vzal Ermeyho jako komandujícího seržanta výcvikového tábora, přesto z něho kradlo mnoho dalších jako např. Četa, Oběti války. Ze všeho nejvíc je akcentována naprostá absurdnost. Veskrze se více či méně propraly všechny populární témata - šikanující výcvik, rasismus, neschopný velitel se zeleným mozkem, hledící hlavně na počet zabitých nepřátel - "I want a body count god damnit!" (na toho jen tak nezapomenu), konflikty uvnitř čety, skrytý nepřítel, válečné zločiny, beznaděj... Musel jsem přidat i 4 hvězdu, protože navzdory četným chybám (jak už zde bylo zmíněno např. nepříliš přesvědčivé výkony některých herců, zdlouhavý úvod), to na mě docela silně zapůsobilo.(19.2.2018)