Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Boogeyman

Můžete mít na Trošku jakýkoli názor, ale Slunce seno jahody je v pravém dobrém slova smyslu „lidová komedie“, přesně taková, jak by podle tohoto kudrnatého homokláda měl vypadat, a nevypadá Kaměňák. Pokaždé, když v televizi zabučí kráva parodující známé logo MGM a rozezní se známá melodie, ihned se ocitnu na českém venkově, konkrétně v Hošticích a chtě-nechtě, prosluněná letní atmosféra mi zvedne náladu ještě dřív než se na obrazovce objeví famózní Helena Růžičková jako nekompromisní panímáma Škopková či jiná z velkého množství pestrých (často až přehnaných) postaviček. Ano, tato vesnická „sága“ často více než zavání trapností, díl od dílů je to větší smrad, ale i tak (alespoň u tohoto dílu) nemůžu dát z nostalgie menší než plný počet hvezdiček. ()

salahadin

"Doprčic, kterej blbec zase!" pamatujete, když někdo v dědině zkratoval a zhasla celá ves? Já jo. A tuhlě větu vždycky pronesl dědeček. A stejné to bylo s televizí. Netvrdím, že tyhle Troškovy komedie jsou kvalitní, ale pár vesnických prototypů jsem tu poznal. Podobní lidé - věřte nevěřte - existují. Tento film je z celé trilogie nejvíce "ze života". ()

mzss1

Vynikající česká klasika, která nikdy neomrzí. Troškovi se to rozhodně povedlo. Film vystihuje skutečný život na vesnicích a má skvělé herce, kteří podali vynikající výkon. Nejvíc se mi líbila Helena Růžičková, která byla jedna z nejlepších českých hereček. Hudba taky povedená, dvojka se mi líbila o chlup víc, ale i tak není co filmu moc vytknout. Celkově ho hodnotím na 95% = ***** ()

kingik

Do malé vesnice Hoštice přijíždí na brigádu student Šimon Plánička. Chce tu v místním kravíně experimentovat. Počáteční nedůvěra se změní, když se rozkřikne, že je to syn krajského funkcionáře. Netřeba dvakrát představovat Troškovo stěžejní dílo a jeden z nejvýraznějších počinů 80 let, který je odpovědí na bláznivé italské komedie s košilatým humorem. Výborně se mu podařilo vystihnout letní atmosféru a komedie se dá směle zařadit k těm nastárnoucím, ale mě nijak neohromila a dávám střízlivé hodnocení. 60% ()

Snorlax

Velmi lidová zábava, u které se mi jednou podařilo nadzvednout koutek úst (vyvažování vlaku). Tento druh humoru skutečně není pro mě. ()

Omnibus

Letní komedie mého mládí. To byly časy! Díky prozíravé politice stranických (š)piček nějaký AIDS a ozónové díry u nás nehrozily, to jen zlým kapitalistům za oponou. Takže jsme se mohli úplně bez obav z rakoviny kůže opalovat do bronzova a na seně s děvčaty laškovat fest. A naostro! A nic nám nehrozilo. Pravda, až na to, že nám na seně „ujedou nohy“ a pak dostaneme tu dvojku. Sluce seno a pár facek - od svých rodičů! ()

Legas

Pro mě klasika z dětství, ale dnes už bohužel nenadchne. Vtípky a hlášky zlidověly, ale film s mým dospíváním postupně upadával. Dnes již příliš estrádní, jednoduchý a přímočarý. ()

HoneyBunny

Možná vám to přijde buranské, možná hloupé, ale Troška se naprosto trefil do atmosféry socialistické vesničky, a mám obavy, že plně jeho film docení jen ten, kdo v takové pr**li někdy žil. ()

Frajer42

Jedna z nejlepší českých komedií, které byly kdy natočeny. Kdo tvrdí něco jiného, tak ten sprostě lže. Vážně se jedná o nesmírně pohodový film, ve kterém lze spatřit hodně humoru. Pokud se tedy agresivně nebráníte. Fakt, že se film nelíbí nějakému debilovi, který hraje golf, nedělá z filmu sračku. Film jsem viděl tolikrát, že už na něj mám téměř alergii. Nicméně, mi v dávných dobách dovedl mnohokrát zvednout náladu a zkrátit večer. Slabší 4*. ()

stilgar1

Komedie? To jsem se měl jako bavit? Ups, tak to jsem nějak prošvihnul. Čímpak to může být? Mnou a nebo panem Troškou? Jednoduše...je to tím, že pan Troška netočí filmy, na kterých bych já dokázal rozpoznat jakékoliv známky humoru. Humorná mi zde příjde snad jeho marná snaha, i když mnohdy mi právě ta příjde spíše k pláči. 1/10 ()

Kothy

Troškova nejpovedenější komediální série. Prostředí jihočeských Hoštic je pro to přímo ideální. Pláničkova dojící metoda je celkem zajímavý nápad Srandovní postavy se postarají o dostatečnou dávku humoru. Heleně Růžičkové role Škopkové opravdu sedne. Spousta vtipů a hlášek. "Táto, co ty na tom pivu vlastně vidíš? Já ti to řeknu a začneš chlastat taky." :D ()

Okara

Tato dokonale trapná komedie mi jen dokázala, že k "velkému" Troškovi vlastním obrovskou averzi. Nikdy jsem tento "film" nedokoukal, asi jsem zaspal dobu nebo nevím, ale humoru který se zde vyskytuje, prostě nemohu přijít na kloub. No a zápletka filmu to potopila úplně. Jedna hvězdička za jedinou koukatelnou Růžičkovou. 15% ()

StevenW.

Zlatej šíp když slunce vyšle do polí,rozpálí zem chladnou, jahody když sládnou.Jehličím a senem voní okolí,to je léto co mám rád.Když má léto grády, když je správnej hic.Holky nás maj rády, my je o to víc.Troška něžný lásky nikdy neškodí,v trávě ani v jahodí.Když má léto grády, zem je blažená,vzhůru kamarádi k holkám do sena.Krásnej vzhled je rázem na ten boží svět,zemskej ráj to napohled.Slunce zář když mrakům karty zamíchá,ležím vedle tebe pod blankytným nebem. Dotýkám se tě a štěstím nedýchám,to je léto co mám rád.A proto: Když má léto grády, zem je blažená.Vzhůru kamarádi k holkám do sena.Na zázračný mládí můžeme si hrát,to je léto, co mám rád.:-) ()

Mariin odpad!

Teprve dnes jsem se podíval na tento "kultovní" film z venkovského prostředí, který znal snad každý, jen já ne. Podnítilo mne k jeho sledování to, že jsem jel nedávno vlakem do Volyně kolem Hoštic, kam táhla učitelka třidu dětí, aby viděly tu vesnici z filmu...Ale takový šmejd jsem teda nečekal. Trapné, plytké, bez hereckého umění, bez vtipu a hlavně ošklivé tím, jak je tu všude a vždy ponižována lidská důstojnost. Ten Troška, to musí být ale primitiv...(Nedokázal jsem se ani dodívat do konce, i když jsem se snažil co nejvíce). Dobrý komentář např. Pohrobek, Galadriel....a jsem rád, že se shodnu alespoň se třemi uživateli z mých oblíbených, kteří hodnotili také jako odpad. ()

nascendi

Ani som si nemusel ku komentáru púšťať film, pretože po nekonečných reprízach v televízii ho diváci poznajú naspamäť. Mne stačilo vidieť ho dva krát. Dávam mu relatívne vysoké ohodnotenie, pretože spĺňa hlavný účel komédie - baviť. Nemám potrebu ohŕňať nos nad jednoduchým dedinským humorom, keď aspoň trochu funguje. Iná situácia je u pokračovaní tejto slunkosenovej trilógie, kde už jej tretí diel považujem za nepozerateľný. ()

Zodd

Je to buranská pičovinka a ne lidový humor. Zdeněk Troška je duchem tak o století zpátky, nic nového. Ale na zvrhlé pudy to působí přiměřeně, že se dá upřímně pobavit. Navíc to ještě nemá přepálenou stopáž jako zbytek série. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů