• Cival

Vorel to podle mého názoru neustál a nějak se mu to celé rozsypalo pod rukama na lepší a horší epizodky. IT jazyk nefunguje, satirické ostří ztupuje... A Tomáš Hanák je nejhorší herec od dob Antonie Nedošínské.(9.11.2002)

Český Lev 1 nominace: Herec VR - Bolek Polívka(6.9.2004)

Útěk z civilazičního shonu k přírodě, ke skromnosti. A Tomáš Vorel umí o tom báječně, i když trošku naivně vyprávět. Pravda, každému nemusí vyhovovat mile praštěná sklepácká poetika, a Vorlův poněkud nezvyklý styl vyprávění, což ale není můj případ. Jediné, co mi nesedělo, je nevhodně vybraná představitelka hlavní ženské role. Její herecká topornost hodně vadí.(20.4.2003)

Eko bio druidsko šamansko new age alternativní úlet Tomáše Vorla... to zcela bez debat je. Ale je to úlet tak důkladně a důsledně vytvářený, že je to svým způsobem působivé. Zejména pokud jde o vizuální stránku filmu je to značně svébytná záležitost, a je - kdyby nic jiného - ve své ujetosti zajímavá. Jen se nějak nemůžu smířit s tím jak je tu to "nastavování zrcadla" naší bláznivé rádobyinformační a rádobysvětové společnosti cpáno do popředí těmi nejprimitivněji srozumitelnými prostředky. O tom, co se vám bude režisér snažit sdělit, máte díky názvu filmu jasno po deseti minutách, zbytek si dejte podle toho, jestli vás Vorlův styl oslovil (houbičky apod. nejsou na škodu, ostatně si na nich frčí i hrdinové filmu), nebo jestli máte kinematograficky výzkumné choutky a chcete si říct, že "jste to viděli". Pro mě to není nic víc než kuriozita... 60%(13.4.2014)

Tady Vorlova snaha něco sdělit celkem úspěšně zastínila tu lehce nefunkční moralitu.(9.10.2003)

Příště by se pan režisér mohl zamyslet, zdali (nejen) mládeži škodí víc městské prostředí nebo sprostá mluva. Zde toho druhého najdete zbytečně moc. 60% Zajímavý komentář: Brouk, Lukoye(15.12.2005)

Tenhle film mě naprosto uchvátil. Byť už znám tvůrčí schopnosti Tomáše Vorla, stejně jako herecké umění Tomáše Hanáka, Bolka Polívky, Evy Holubové a dalších zde účinkujících, byl jsem velmi, ale opravdu VELMI mile překvapen. Po naprosto šíleném začátku (v něčem mi to připomínalo mou práci) došlo v životě dvou lidí k zásadnímu zvratu - odjeli z velkoměsta strávit víkend na venkov. A po poněkud rozpačitém začátku onoho víkendu tam našli ráj. Tedy obrazně řečeno. Je jasné, že ani život na venkově není dokonalý a obzvláště v dnešní době začíná nebezpečně připomínat městské poměry. Ale v tomto filmu je vykreslen takřka jako pohádková idylka, která (spolu s nezbytným ženským prvkem) dokáže oběma mužským hrdinům zamotat hlavu. Obzvláště v případě otce v podání Tomáše Hanáka je zřejmé, že něco takového snad hledal celý život, respektive čekal na něco takového, protože na hledání mu jaksi nezbýval čas. A nyní je ochoten a schopen kvůli tomu hodit za hlavu i poměrně lukrativní místo, výměnou za práci v lese, bydlení v polorozpadlé dřevěné chalupě s vesnickou dívkou po boku, krmení králíků, sušení bylin a pití čajů, domácích vín a pálenek... Bylo to hrozně milé a na druhé podívání ještě lepší, než napoprvé.(15.12.2002)

Filmařský styl Tomáše Vorla mě moc nesedí, ale tady ta pointa se mě moc líbila a konec krásný.(15.12.2019)

• Djkoma

Poslouchat v tomto filmu Tomáše Hanáka s hláškami jako "Jsem busy", "mam problem, family problem, big problem" a stejně tak jeho syna hláškujícího a urážejícího mladou skoro přítelkyni svého otce. Dětinské, sexistické a nudné vtípky spojené s dějem o ničem... To mi na 2* stačí.(11.5.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $402,582(11.1.2009)

Konecne se Tomas Vorek zbavil sve depky, ktera tolik poznamenala Kamenny most a natocil pohodovou komedii, ktera mistami mozna zbytecne moralizuje, ale hlavne nadprumerne bavi.(3.8.2002)

Mám tenhle fim shlédnutí od shlédnutí raději a raději. Proč? Protože jediný Tomáš Vorel dokáže sklepáckou poetiku přenést na plátno tak, aby nepůsobila trapně a přitom neztrácela svoje infantilní kouzlo. Cesta z města je film s krásně naivním (a troufám si říci, že úmyslně naivním) příběhem útěku před civilizací, s krásně naivní a hravou hudbou, překrásnou hlavní představitelkou, nádhernou barevnou stylizací (ty podzimní barvy miluju!) a humorem, který mě osobně konvenuje. Herecké výkony herců i neherců jsou obdivuhodně sladěny do typicky sklepáckého přehrávání, některé repliky jsou ve své přímočarosti velmi působivé a když nastoupí na plac pan farář Hnilička, dostávám se do extáze takřka religiózní. Je to taková hezká hříčka, která mě umí dojmout...(17.3.2004)

Scénář: Tomáš Vorel .. Dobrá česká komedie, která si utahuje z moderních technických fíčur a přináší zajímavý pohled na venkov a jeho obyvatele. Místy velmi slabé, přesto zábavné..(13.4.2005)

Tohle byl fakt nářez film o tom... Mno já vlastně nevim o čem ale bylo to cool. Navíc mám rád Hanáka a Polívku.(27.3.2005)

Naprosto mě dostal přirozený výkon Tomáše Hanáka. Zajímavý příběh o střetu městského a venkovského života.(24.4.2003)

Jasně, je to přehnaný a je potřeba se "naladit", ale stejně je to prostě tak nějak... milý. (3,5*)(25.10.2006)

Jedna dobrá hláška, jinak nic moc.(28.4.2009)

Pravděpodobně životní výkon Tomáše Hanáka v neopakovatelném filmu s parádním soundtrackem a atmosférou, která nevyprchá ani po několikerém zhlédnutí. Jsem sice měšťák a nestydím se za to, ale překvapeně chválím Vorla za to, že tu touhu po vesnici ze mě na pár desítek minut opravdu vytáhnul.(17.7.2005)

„´Sem si všim´, že ho máš menšího, než táta Jarda.“ – „To závisí od situace.“ O CESTE Z MESTA sa ťažko píše, pretože jej najväčším kladom nie je ani tak herecké obsadenie (Barbora Nimcová, Hanák, Suchařípa, Ondríček, Šteindler, Polívka, malí Vorlovci, veľký Vorel), ale atmosféra. Tej výrazne pomáha inteligentný umelecký zámer zúčastnených: nerobia paródiu na „elektronickú“ dobu ale ani sa pateticky netopia v prekrásnych lesných exteriéroch. Ťažko sa opisujú spevácke scénky, homosexuálny pilčík, vtipné dialógy, skvelé postavy (a postavičky), smutné i veselé, moderné i staromódne atď. Toto treba vidieť a precítiť. Najlepšie so smaženou bedľou.(20.7.2009)

V podstate to je kravina, ale velice prijemne natocena. Skoro az hvezdne obsazena komedie je v prvni polovine narvana spoustou vybornejch napadu a vtipku a Tomas Hanak zde primo exceluje, ale bohuzel druha polovina uz tak zabavna neni a prisla mi zbytecne natahovana. Vorel natocil prijemnou a originalni komedii, ktere trosku vadi jeji delka, protoze dve hodiny uz jsou precejen dost. Vse ale vyvazujou herecke vykony, ktere jsou skvele a to i vcetne detskych predstavitelu. Ja se vyborne pobavil a byl jsem mile prekvapen.(28.4.2005)

• Faidra

Divné, nesourodé, valný smysl nedávající, překořeněné, přecpané, neukočírované, podivné...a dosti přívlastků. Ale herce vybrali docela dobře.(30.7.2007)

Snímek CESTA Z MĚSTA patří k mým velmi oblíbeným českým „porevolučním“ komediím. Tomáš Vorel v tomto snímku zdařilým způsobem přenesl sklepáckou poetiku na promítací plátno - už jen z tohoto důvodu nečekejte film, který se snaží realisticky analyzovat a hodnotit současný stav a následně automaticky a na sílu nabádat k určitému typu chování. Jsem také nadmíru spokojen (především) s hereckými výkony Tomáše Hanáka (coby programátora Honzy), Boleslava Polívky (coby Ludvy) a Evy Holubové (coby Vlastičky). Dalším kladem filmu je přítomnost sklepáckých songů – já totiž ty jejich mile naivní písně tuze rád. A výtky k tomuto filmu? Herecké výkony Barbory Nimcové (coby Markéty) a Ljuby Skořepové (coby báby/kořenářky) mi připadaly velmi slabé - jejich role byly (i na sklepácké poměry) silně přehrávané. Navíc mi u těchto (v civilu sympatických dam) vadilo jejich časté moralizování a chytračení. Shrnuto a podtrženo: drobné chyby nesnižují velmi dobrý pocit, který z tohoto filmu mám po každém shlédnutí. A navíc: vedle skvělého pobavení zanechá tento film v člověku i něco hlubšího - totiž vede diváka k zamyšlení, zda-li jsme to někdy (či v něčem) s těmi civilizačními výdobytky tu více, tu méně nepřepískli. Osobní poznámka: nevím proč, ale Sklepáky považuji za takové naše - české - Monty Pythony. No, vlastně to tak trochu vím(6.9.2003)

• igi B.

Hrozná cesta... Hýkající Hanák snad už z opic vyvedený a ostatní zoufale přehrávající >hvězdy< z města... I ta bába Skořepářka, co za roli tu asi má? Vorel přistál a koule si pařáty přisedl. Jedna hvězdička tak tak maličká... :-((23.2.2006)

"Kdyby nebyly počítače, tak se svět zhroutí." No tak určitě, ale je to dobře nebo špatně? Já jsem tedy v mládí preferoval velkoměsto, se slábnutím nervů spíše město, s přibývajícími potomky městečko a jednou svůj pobyt na tomto světě zakončím asi offline na vesnici. Tento snímek to vzal rychleji, což je samozřejmě zdrojem zábavy, a poučil mě o tom, že telefonovat za jízdy na koni se nevyplácí. Už to nikdy nebudu dělat. Ovšem úvahu o to, že s kukuřicí mezi nohama je život snadnější, si ještě budu muset nechat něčím projít.(20.1.2018)

Vorlovo vykoupení z věznice depresí a hlavně návrat mezi českou režisérskou elitu. Film, který potřebovali vidět tisíce lidí a kasovní úspěch to jen potvrzuje. Až jednou Vorel natočí snímek s podobně silnou myšlenkou a zároveň se vykašle na postsynchrony přímo od Trošky, půjde konečně o naprostou dokonalost.(25.7.2017)

Mám problém s tím, že tenhle film a jeho poetika se plně vydá divákovi někdy po dvaceti minutách a pak už je to jen donekonečna stejné. Asi bych musel být nějak sladěný s Vorlem, aby to pro mě bylo vtahující a relaxační.(27.11.2013)

Zase jeden vzdušný, příjemný a pohodový film, který ničím neurazí a netrousí velká moudra. Nejvíce si vážím jednoduchého příběhu, který si na nic nehraje a prostě jen proběhne.(7.6.2005)

Za 1) Dělám s počítači; 2) miluji údolí Střely, kde jsem se něco navstřebal vzpomínek; 3) mám svý vypitý v Rabštejně nad Střelou, ó ano v té filmové hospůdce... toť občerstvovací stanice nejednoho človíčka a houbaře putující tím nádherným krajem v trojúhelníku Žihle-Rabštejn-Manětín...; 4) mám pro "Sklepáky slabost"... a i když Bára Nimcová je tady trochu malinko prkenná, je zas na ni pěkný pohled a narodila se v mém rodném stadtu.... tak co já mohu tomuto snímknu vytknout.... jdi mi k šípku s kritikou, řekl by určitě Mirek Dušín.... prostě Cesta z města je pohoda, kterou mám rád(29.11.2005)

Opravdu zvláštní poetika venkova. Skoro by člověka přesvědčila, že žít takhle moc mimo svět nemusí být až tak zlý... To nejlepší na něm je maximální využití všech výtvarných možností podzimu! Ani nevím proč jsem si právě vzpoměla na Akumulátora, zřejmě budou mít jakási podobná "poselství" :-)(1.12.2003)

Taková fajn agitka o tom, že by bylo super, kdyby se každý přestěhoval z toho fuj fuj města do té krásňoučké a super vesničky. Tak tohle by mi normálně vadilo, ale Vorel to jednak uměl podat, takže to není až tak černobílé (později se ve filmu přeci jen ukáže, že ani na té vesnici není vše tak idylické, jak se na první pohled může zdát) a hlavně film měl parádní živel jménem Barbora Nimcová-Schlesinger, u které je mi fakt líto, že nic jiného (krom pokračování tohoto filmu) nenatočila. Některé vtípky se povedly více, některé méně. Možná bych šel o něco níže, ale jak říkám, ta Bára, to byl tak krásný živel, že prostě musím trošku přisadit. 70 %.(23.2.2013)

Slovy božského Marlona: "Hrůza, hrůza." Neskutečně divnej výkon Barbory Nimcové, klasicky (rozumněj nudně a trapně) ujetá postava Skořepky, Hanákův výraz vykulvoč, představa ideálního života na halucinogenním venkově a naivní story navrch. Je tam ovšem jedno místo, kdesi za polovinou, jedno jedinný vtipný místo, kde Hanák trefí Vorla jabkem. Do čela. To jsem se zasmála.(28.8.2011)

Cestou z města se uzavřela klasické éra Tomáše Vorla. Všechno bylo ještě na svém místě, Hanák v hlavní roli, krásná Bára Nimcová-Schlesinger zdobila a byla stejně éterická jako Hana Tallerová. Písničky byly miloučké, zábavné i poučné. Frustrace z přetechnizovaného světa se vyřešila poměrně snadno, bohužel ne definitivně. Ale tak už to v životě chodí. Kolem roku 2000 se nedělo nic zvláštního, snad právě jen to, že jsme věnovali své životy a umělecká díla na oltáře věku své technické reprodukovatelnosti. Dva skřítci jdou lesem. Trávou, mechem, vřesem. Lesem plným hub. Lejnem plným much.(28.6.2015)

Cesta z města dýchá přírodní poetikou zachycené především v nádherné obrazové složce (kam se hrabe Máj - Tomáš Vorel má obdivuhodný cit pro mizanscénu) a příjemně naivní hudbě Michala Vícha (první tóny písně Nejsi sám mě na chvíli vynesly do oblak) natolik zhluboka, že jí trochu odpouštím i ten kostrbatý scénář, na kterém vlastně ani tak nezáleží, protože pilířem zábavy jsou tu zase hlavně dialogy a nezaměnitelný projev herců ze sklepácké školy.(14.5.2008)

Nejsnesitelnější snímek Tomáše Vorla. Po letech jsem si ho připomněl a stále mi vadí hlavně ten neotesaný způsob, jakým se vtipné momenty tlučou s těmi naprosto trapnými. Tomáš Hanák hraje sice dobře, ale občas i nedobře přehrává, většina sklepáckých herců i "herců" se v Cestě z města zřejmě objevila hlavně proto, aby Vorel nemusel shánět a sáhodlouze (penězi) přemlouvat jiné... A ty halucinogenní zdrogované chvilky jsou taky úplně špatné. Přesto všechno ale miluji (nejen západočeskou) přírodu, a té Cesta z města skládá velký hold. Takže za to "eko" nakonec díky.(6.10.2012)

Nemastny a neslany snimek bez jakehokoliv deje a napadu. Cista nuda, opravdu v tom zadnou hloubku nehledejte.(7.9.2003)

Satirický film plný nadhledu a perfektních hlášek.(5.3.2010)

• paascha

Po nedávném shlédnutí musím změnit z 1* na odpad. Nevím, jak ostatní, ale já už jsem přehanákovaný a přesklepovaný až hrůza. Pečlivá, snad kdysi vtipná, dikce TH je dnes k blití a sklepní humor Vorla, Hanáka a spol je vyčpělý a zasmrádlý jako staré fusekle. Fuj(28.3.2007)

Cesta ve mně s časem zraje. Vorel problematizuje její hodnoceni: nelze totiž říct, že snímek romantizuje vesnici, na to je příliš kritický. Ne ale natolik, aby ztratil poetickou linku. Na hlubokou sondu je povrchní, stále ale pro pouhou zábavu nevhodný. Pro mě zatím nejlepší Vorlův film.(19.4.2017)

Poměrně vydařená komedie o lidech z města, kteří si přece jenom nacházejí tu cestu na venkov do malé usedlosti v chudém kraji, nacházejí nová dobrodružství, nové krásy a především lásky.. Poloamatérská písnička v pozadí filmu je milá a nostalgická ve vztahu ke všem, co něco podobného poznali.(29.7.2008)

aneb jak si koupit lístek z šílenství civilizace do poklidného lůna přírody a zpět. Programátor Honza poznává, jak je příjemné dráždit prstíky klávesnici notebooku mezi rozkvetlou flórou, vypouštět z úst přehnané anglikanismy, zamilovat se i s nadhledem poslouchat moudrosti místních buranů. Štěstí však v Česku nikdy netrvá příliš dlouho.(18.12.2008)

• Stegr

40%(25.6.2007)

• kingik

Cesta z města jednoho obrýleného programátora Honzy je docela uhozená. Poměrně jsem sázel na herecké obsazení, když už děj za moc nestál, ale to dost podléhalo slabému režijnímu pojetí. Nejvíc to měla být komedie, ale veškeré vtipy se rozutekly asi do lesa. Příběh pak nějak nudně doklopýtal do svého konce a celý film rychle vyšuměl. Pochopitelně v příběhu nechyběla konfrontace muže z města se "zaostalými" venkovany. On, který používá vyspělou počítačovou techniku, najednou má před sebou Bolka Polívku v "jézédáckém" ohozu a má se zabíjet prase. To byla jedna z těch lepších scén, ale jinak nuda a šedivá filmová oblaka. Tomáš Hanák už také zahrál lépe. Pokračování snad ani vidět nepotřebuji. Klady: námět + barvité leporelo místních venkovanů. Zápory: film nemá parametry pro kino a vypadá jako levná televizní hra - slabé režijní pojetí - uhozený a nudný děj - žádná vtipná scéna - řídký příběh se zdlouhavým natahováním - divná žánrová nevyhraněnost - nevyužitý satirický podtext - film vyšumí naprosto do ztracena. 20%(5.3.2013)

Téma podobné filmu Víta Olmera Co je Vám doktore?. Atmosféra doby je v obou snímcích podchycena skvěle. Každodenní otrocká nutnost přežití v přetechnizovaném světě nutí k útěku, znám(e) to. Chceme někam, kde se neměří čas, kde je jednoduše přes den světlo a v noci tma. Hodinky odložíme do hnoje, mobil do rybníka a začínáme žít, ne jen přežít další den. Osobně bych uvítal, kdyby se film zaměřil více na Markétčinu přírodní filosofii, její rozvíjející se vztah k Honzovi a celkovou atmosféru bylinkové chaloupky. Naneštěstí do toho režisér Vorel zasazuje své klasické nešvary. Obsazení svého potomstva, sebe samého či starých kamarádů ze své prvotiny, čímž vytváří spoustu zbytečných a atmosféru narušujících postav. Nedokonalý umělý dabing, chvílemi přetažený humor a vcelku jednoduchý scénář. Zápory jsou ovšem vyváženy perfektními plusy. Houbový výlet u ohně, groteskní písně, anglo-česká mluva, a hlavně překrásná melodie, doprovázející celý film. Melodie, ve které je ona atmosféra venkovského poklidu cítit dokonale. Je to rozhodně moje hvězdička navíc, stejně tak si jí zaslouží i ústřední milenecká dvojice.(29.9.2012)

Při rozjezdu jsem nevěřil, že film zvládnu. Vydržet se nakonec vyplatilo. Něco z Jakubiskových snímků, něco ze Záhrady Martina Šulíka. A také Kachyňova poetika! Jen Kachyňova i Jakubiskova smyslnost a oslava nahého těla se smrskla na krátký záběr pohupujících se ňader a koupání Honzy se synem, které už jsme viděli v Kamenném mostě. Mimochodem synek byl pěkný spratek! Doufám, že to mělo ukázat na důsledek rozpadlých manželství... Nejkouzelnější byla L.Skořepová v roli, co jí byla zřejmě šitá na míru. Honza:,,Nemám čas." Babička: ,,Máte hodinky?" Šup, a hodinky letí do hnoje. ,,Čas se zastavil, už nemusíte pospíchat." Někdy by to chtělo udělat podobně... A Markéta. Milá, tajemná, vzpurná, okouzlující...a svobodná. Lyrické obrazy přírody - les, jabloň, pavučina s křižákem, voda, západ slunce. Oku lahodící záběry interiérů, sklepa, ložnice - nejvíce připomněly výtvarné vidění Jakubiskovo (nebo Petera Greenawaye). A minusy? Hanák byl chvílemi až zbytečně sklepácký a nejsem sice puritán, avšak do tohohle snímku se takové množství slovní vulgarity nehodilo. V tomhle směru je někdy lepší méně než více - jako to uměl třeba Ota Pavel.(12.4.2014)

• stilgar1

Tomáš Hanák ve filmu, který bych označil jako FILM O NIČEM. Klasický český pokus o komedii, který (tradičně) nevyšel, a který byl k ztroskotání odsouzen absolutně pitomým scénářem a tendencemi většiny lidí, kteří takovéto filmy přímo vyžaduje a chválí...(14.11.2006)

Naprosto pohodový film Tomáše Vorla s Tomášem Hanákem. Tak akorát na nedělní odpoledne. :)(6.8.2005)

• Snorlax

Proč Zdeněk Troška točí pod pseudonymem Tomáš Vorel?(12.4.2014)

Docela zajímavá komedie s Tomášem Hanákem. Jako programátor si se synem potřebuje na venkově odpočinout od práce a velkoměsta. Nakonec se mu tam zalíbí.(17.8.2014)

Zdali ještě někdy uvidím Vorlův film kvalitou srovnatelný s Kouřem? Z následujících jeho děl obě viděné (toto a Kamenný most) naznačují, že se autor začal bát svého talentu, jenž, ač stále patrný, je drasticky potlačen. Věčná škoda. Přitom Cestě z města by možná stačilo nepřeslazovat (přeslazuje se ale strašně) a sevřít tvar (ovšem rapidně). Jinak pěkná barevná písnička prokládaná sklepáckou (místy až sebecitační) podvratností (i sebepodvratností – Markéta učí Hanáka kosí nářečí?), kterážto kombinace má nakročeno k čemusi velkolepému, jak naznačuje impozantní homobělouš v hospodě. Zajisté zde nevidíme „obraz venkova“, nýbrž více méně podařenou křupanskou typologii, v níž se mísí realističnost s krutou nadsázkou, sympatie s odporem – křupanovy tlachy (Polívka) je třeba vzít vážně, ale musíte je odpárat od jejich nositele – pak se vám zjeví jejich pravda; to vše zasazeno v kontrastu s tímž světem podle staré bylinkářky a její vnučky. Namnoze se spoléhá na obrazové estetično, přičemž je silně zdůrazňován ten druh estetična, který zosobňuje právě Markéta a její dědictví. Za úžasnou scénu v kostele, která ospravedlňuje vše, co Vorel v tomto filmu předkládá, přidávám hvězdičku. Zde také vrcholí písňová složka, pak už to jde s kopce. Tématicky tento film navazuje na filmy civilizačních krizí muže středního věku z 80. let (tematicky nejblíže mu je Olmerův Co je vám doktore, ale připomínám i dosti odlišný Kleinův Vážení přátelé ano); rozdíl je v tom, že zde je krize uvědoměna teprve v přímé konfrontaci s tím, co má přinést obrodu, resp. se ztraceným rájem; naopak shoda se všemi rozličnými předchůdci je ve výskytu krásné mladice, s níž jsou spojovány hrdinovy naděje (v tom se vymyká jen právě Kleinovo opus) a v tom, že obroda tkví v obratu k jisté protisystémové pravosti či přirozenosti, přičemž u obou jmenovaných filmů jde stejně jako zde o návrat k zanikající životní formě. Podobně jako u obou Olmerových filmů (narozdíl od obou Kachyňových a samozřejmě Kleinova) je obrat přímo těsně spjat s onou mladicí, kterýžto motiv Cesta z města završuje, vždyť Markéta (jako nositelka jisté pravosti a přirozenosti a jako dědička starých forem) tento obrat (vůbec uvědomění jeho potřeby) teprve přináší. (V Markétě se také spojuje andělskost Krajčovičové v Co je vám doktore s magickou suverénností a jistou sebestylizací téže v Jako jed). Podstatným rozdílem oproti všem předchůdcům je také to, že tento film se nepřetržitě takřka celý odehrává v onom nečekaném azylu, což je ovšem kompenzováno vymoženostmi v 80. letech ještě neexistujícími, jako je mobilní telefon, mobilní osobní počítač a nemožnost nebýt on-line. Všimni si, jak Hanák není schopen v objeveném venkovském prostředí ("to je krása!") existovat, aniž by si vše nenahrával na turistickou kamerku. Zajímavé je, že vězeňské pracovní vazby jsou v kapitalistické soukromé firmě pojímány coby samozřejmá morální povinnost docela jako v socialistickém státním podniku. Příklon k čemusi původnímu, moderní civilizací likvidovanému, je však podstatným prvkem a látkou také v Kamenném mostě, přičemž v obou případech ukazuje Vorel to „prapůvodní“ v jisté jeho velkolepé kulturní formě a magické zakotvenosti, nikoli jen jako nějakou nespoutanou přirozenost nebo všední pěknost. Obsazení některých rolí budí rozpaky: Především mít ve filmu Suchařípu a nevyužít ani zlomek jeho osobitého potenciálu je napováženou. To se ovšem dá přejít. Co se však nedá přejít (ani strávit) je beze zbytku využitý "osobitý potenciál" Luby Skořepové, který sráží celý film o úroveň níž. Což naštěstí vyvažuje Markéta - čarokrásná a typově dokonalá (hlavně její dikce je velmi výstižná – nikoli neuvědomělý „archetyp“ jako v obou Olmerových svěrákovkách, nýbrž slečna ten svůj archetyp uvědoměle volící a oblékající). Obzvláště přesvědčivě jsou provedeny postavy marginální, jednak bývalá manželka a mladistvý gambler, jednak bezejmení představitelé lidových vrstev. Značná škoda je do zbytečné roličky odklizeného Vávry. Pokud jde o zvěř, nejdříve kolize srny s autem, pak moucha rozmázlá na monitoru; pes, který na začátku stojí na stole u klávesnice, dopadne jak dopadne, takže nakonec vše řeší kotě – jeho nástupce. Skřítek přítomen i zde. Má ve Vorlových filmech nějaké zvláštní poslání? Snaží se Vorla, pardon Hanáka, vracet na cestu pravou, otevřít oči? Dává znamení? Střeží? Nebo naopak škodí, saje, poutá? Skrývá se, potvora. A Hanák furt hraje v těch reklamách. /// (Dodatek v září 2013: Když jsem loni psal tu větu o finální scéně (bruslení), byl jsem ještě mladej a blbej. Až s odstupem jsem pochopil, že to tak má být a tečka.)(22.3.2012)

Krásné, poetické, sklepácké, Vorlovské. Měl jsem stejný zážitek jako u Kamenného mostu. * * * * *(4.4.2012)

Poetický, lyrický snímek, v němž se Vorlovi podařilo skloubil obraz s dějem. A vedle scének workoholika Honzy (Hanáka) vracejícího se do lůna přírody na mě působila hlavně hravost kořenářky Luby Skořepové.(1.2.2009)

• Ivoshek

Ze shonu města do klidu přírody. Film plný klišé se slabým Hanákem v hlavní roli.(26.9.2007)

• dopitak

Cesta z města a hlavně Vorel sám selhává překvapivě v hercích, byť by se podle jmen mohlo zdát, že se jedná o skvělou sestavu. Jako film o přírodě, zoufalé a nakonec úspěšné snaze prolomit stereotyp a vymanit se z pod vlivů civilizace - je to u mě poetická bomba a jasných 5*. Jakmile se tam ale objeví člověk a promluví, rázem jsme u odpadních vod a z těch se žádný lektvar uvařit nedá. Cesta z města je bohužel lidí a slov plná a proto celkově dopadá prachbídně.(19.10.2008)

• Anderton

Ak mi nesadol najlepší film nejakého režiséra, treba dať ruky preč od jeho ďalších výtvorov. Podla hodnotení minimálne na csfd o nič neprídem. Tento film je ťažká nuda. A jeho poetiku som vôbec nepobral.(3.10.2009)

• Šandík

První skutečně slabý film Tomáš Vorla. Stejně jako Skřítek nebo Gympl, ani Cesta z města příliš neví čí je. Vorel by zároveň rád točil sklepácky ujetý film plný neuvěřitelné nadsázky, groteskových gagů, překvapivých zvratů a vtipů suchých tak, že právě tím jsou vtipné a současně by se rád vyjadřoval k "problémům dneška". Problém je, že jeho "vyjadřování se" je neskutečně naivní a plytké. Zobrazené prostředí je naprosto nepřesvědčivé a to jak to programátorské, jemuž Vorel zjevně naprosto nerozumí, tak to venkovské, které působí trochu jako nakašírovaný rádobymalebný kýč. Lidé z venkova by nepochybně konstatovali, že takhle si vesnici může představovat jedině nějaký blbec z Prahy. A upřímně řečeno, ono to tak nějak asi bude. Nedávná zpráva o tom, jak Tomáš Vorel utopil svého Hummera v korytě rozvodněné řeky Střely mimochodem vypovídá dostatečně jasně, jak masňácký je Vorlův skutečný vztah k přírodě a k venkovské krajině... Na ten film se sice koukat dá, především díky slušné i když místy dost barvotiskové kameře, ale musíme přistoupit na několik podmínek: 1) přijmout, že tohle se zkrátka rozpadá na jednotlivé skeče a není rozumné nad tím příliš hloubat; 2) přijmout, že tohle je zkrátka Sklep, jehož hlavní devizou je "celoživotní neherectví", v jehož rámci je největší king ten, kdo vypadá jako největší herecký amatér; 3) nehledat ve filmu nějaká hlubokomyslná poselství... Tak jako tak je to ovšem dlouhé, pokud by Vorel film sestříhal na nějakých třicet čtyřicet minut, bylo by to velmi vtipné, při stopáži více než dvojnásobné i tolerantního diváka a milce sklepa poměrně často přepadá prachsprostá nuda... Sice nevím co Vorel hulí, ale jestli chce ještě natočit alespoň jeden dobrý film, tak by s tím měl rozhodně přestat... Celkový dojem: 45% Zajímavé komentáře: Marigold, Cival(15.2.2012)

• honajz

Rádoby ekologická (a drogová) agitka o tom, jak uspěchaný inženýr z města může bez mobilu a s čarodějkou za zadkem najít klid a harmonii. A okolo je to samá svérázná postavička, jak to na venkově bývá. U vás nebývá? U nás na vesnici taky ne. Ale my taky nejsme ti správní pražští inťošský filmaři, že jo?(20.6.2013)

V celku povedena komedie s prumernymi hereckymi vykony az na Tomase Hanaka ten je nadprumerny.(4.11.2006)

• Jansen

Odér Kouře, ač venkovskou krajinnou značně zvětralý, je stále přítomný, ale jinak se mi Vorlovy filmy za posledních 20 let nelíbí. Revoluční exaltovaná estetika Kouře je zřejmě do nového tisíciletí nepřenositelná.(26.5.2016)

Ze začátku mi tento film svým pojetím a "stylem humoru" velmi vadil, postupně se to ale začalo zlepšovat, přičemž posledních zhruba dvacet pět minut to zachraňuje. Celkově mám však smíšené pocity; Tomáš Hanák mě taktéž moc nevzal...(14.8.2006)

Najsympatickejší film za posledné obdobie. Českú tvorbu nevyhľadávam a Vorela už vôbec nie, ale kučeravé dievčatá v záhrado lesnom prostredí sú môj kryptonit. Hlavne keď Barbora Nimcová ako keby z oka vypadla dievčine z ktorou som prežil jedno z najkrajších období minulého roka. Krásna paralela k Šulíkovej Záhrade aj keď viacej skutočná a špinavšia a možno práve o to krajšia, ako lyrická úvaha nad bytím. Ale takýto druh filmov bol vždy pre mňa veľkým oddychom. Krásna príroda, výborne postavičky, éterická hudba a nejaké tie prsia a farebný alkohol. Všetko je to krásne snové, spomienkové a pritom tak idylické. Malá utópia uprostred krajiny, ktorú krásu ako keby sme väčšina prestávali vnímať. Srdcovka a veľmi pekná práca z hodnotami, kde je najväčším nepriateľom krutá realita a mesto.(14.11.2014)

• Terva

Teď, když se blíží premiéra pokračování pod názvem Cesta do lesa, jsem se rozhodl podívat se na tento snímek. No a jak je to vidět podle mého hodnocení, jsem zklamán. Čekal jsem od toho asi moc. Česká komedie už není to co dřív.(22.10.2012)

• Tommassi3

"No, ale nemám auto !!" - "Ty nemáš nohy ??" - "No, ale bez auta nic neudělám, nic nestihnu !!" - "Co chceš stihnout ?? Svou smrt ??" ;) Jeden by čekal od režiséra jménem Vorel nějakou ptákovinu, no jo, ale když on ten Tomáš senior točí spíš sračky než ptákoviny, i když odvahu a koule to von zase má, jenže to prostě nestačí !! Mně to nestačí, byť jsem se snažil, jak jsem jen mohl, prostě mu ne a ne přijít na chuť, stejně jako odpudivě přehrávajícím, ať už úmyslně či neúmyslně, pořád mě to sere, navíc tato stylizace nemůže fungovat dík skutečně hrajícím Polívkovi s Ljubou Skořepovou, Sklepákům v čele s neuvěřitelně tragickým Tomášem Hanákem a Milanem Šteindlerem, tomu bych ty myslivecký vousy s chutí hned zapálil !! Chápu, co chtěl pan Vorel tímhle snímkem sdělit, svým způsobem se jedná o myšlenku tuze chvályhodnou, nicméně podávat ji prostřednictvím nesmírně agresivního a totálně vyprázdněného takřka černobílého příběhu, rozuměj slepence hodně nepovedených gagů, s poselstvími tak křečovitě militantně proticivilizačními, že se to bude zdát stravitelné a nesebeparodující opravdu jen přežraným (malo)měšťákům s naivní představou venkova, které prostě sere vstávat každý ráno v šest a kodrcat se přecpaným metrem do kanclíku 2x1 metr.. Většina špatně napsaných postav, ostatně Petra Jarchovského tady necítím ani náhodou, se chová naprosto šíleně, jako totální buranská hovada s takovou samozřejmostí, jistě, tady ještě Vorlovy záměry chápu, že to až hezké není, a tak mě zkrátka nebaví ani ten Bolek Polívka, a to už je opravdu na pováženou, když navíc jako nejsnesitelnější charakter vyznívá nakonec Vlastička Evy Holubové, zde až neskutečně umírněné, kterou běžně nemůžu ani cítit !! S dialogy si Vorel nikdy nerozuměl, obecně lze říci, že čím méně se v jeho snímcích mluví, tím jsou kvalitnější, no asi prostě jen lepší, což výborně dokumentuje Skřítek, který mě naopak znechutil z docela jiných důvodů, to, co však musí jeden poslouchat v Cestě z města, už opravdu ani hezké není, především ta czenglish Hanákova ajťáka už hraničila s naprosto extrémním nevkusem, stejně jako většina samoúčelně vulgárních a sexistických vtípků, které dokonce v kontrastu s těmi rádoby filozofickými žvásty ženských postav činí ze snímku naprosto nekonzistentní patvar, který značí jediné, totiž že se Vorlovi jeho plytká taškařice, která tak moc chtěla hrozit prstem, až si ho strčila do nosu, rozpadla pod rukama.. Stejný kontrast nabízí i naprosto odpudivá uječená amatérská hudební složka Michala Vícha v porovnání s často až geniální kamerou, ano, pokud jste tady někde mohli najít trochu té poetiky, pak jen díky ní, nedoceněného Marka Jíchy !! Mimochodem ty postsynchrony se zde rovněž zrovna dvakrát nepovedly, jejich smysl ani dost dobře nechápu, a upřímně mě ani vzhledem k ubohosti snímku nezajímá..(11.4.2014)

Rád bych dal pět hvězdiček, ohromně se mi líbí poetika tohoto filmu, ale vadí mi v něm množství vražděných zvířat.(24.7.2009)

• F.man

Mám rád Sklep, mám rád Hanáka, mám rád filmy při kterých se utíká z města a mám na české poměry docela rád i Vorla. Tak jaktože "jen" dvě hvězdy pro Cestu z města? Ono mě tady v tomhle případě vyloženě sere, že se jedná o film s ambicema, který mohl být o něčem. Vorel a Hanák tam ale mervomoci chtěli vecpat sklepácký humor což tomuhle tématu prostě nesedí. Vznikl tak trochu guláš, poskládáný z jednotlivých epozod, pseudo-kůl-áj-tý hláškujícím Hanákem (který teda vlastně ani moc nehraje a je vyloženě špatný) a přidrzlím Honzou. A tak i přes to, že hodně míst je tady vyložené dobrých, je zde několik krásných scén a zápletka s Nimcovou je příjemná, je za mě Cesta z města jen dvouhvězdičková... Aj dont lajk frogs (4.2.2011)

Další z velmi poedených, relativně nových filmů z české scény... Snímek na mě zapůsobil jistě proto, že mám k příběhu velmi blízko. 3. tisíciletí = počítače, technika... a bez ní se nikde neobejdeme, a už vůbec né v přírodě, na cestě z města :) Celý film provází Otec a dítě, kteří jsou oba silně poznamenáni prostředím kde vyrůstali, tzn neustále používají anglicko-české zkomoleniny. Opravdu to někdy zní až uplně nesmyslně, doporučuji vidět.(18.9.2004)

Vlastně je to film o loučení a nebo přijmutí sebe sama...Co mi nesedělo a odrazilo se to na hodnocení filmu byl buranský dialekt,nesmyslně vložené anglicismy nejen v řeči programátora Honzy a taková ta snaha o rebelantství.Není to nakonec ale špatný film. Obsahuje velkou spoustu krásných pohledů do přírody a dohromady tvoří krásně barevný celek plný všelikých rostlin(třeba i te marihuany) a záběrů na slunce či měsíc....Po dějové linii je to typický příběh kdy otec se synem jedou na vesnici aby unikli všednímu velkoměstu a nudné práci či škole a potkají milé obyvatele jakési zapadlé malé vesničky - zahraje milá hudba plná triol a dva "mladí" protagonisté filmu se zamilují, kluk si najde kamarádku a sblíží se s milými vesničany a všichni žijí šťastně až do smrti..Doposud je to krásné, ale do role věčně zhulené Markéty bych spíše zvolila někoho jiného(někoho kdo umí hrát) a Tomáš Hanák sice nebyl tolik špatný, ale zase uplně na jedničku to nebylo. Celkově bych spíše řekla,že film na mě zapůsobil jako celek docela blahodárně ovšem jen díky tomu,že jsem to vydržela až do konce.Občasná absence inteligentního a směrodatného dialogu člověka praští po obličeji.(9.9.2012)

Tomáš Vorel natočil nadprůměrný film o tom jak utíká život ve městě a o tom jak utíká na vesnici. Výborný scénář a krásná vizuální stránka(18.2.2008)

Připravte se na to, že prvních přibližně 25 minut budete trpět jako zvířata. Strašlivá sbírka neherectví, neumětelství a mnohých dalších ne na skutečně malém prostoru vám dost snadno může přivodit vředy. Jenomže potom jakoby se Vorel dostával k tomu o čem chce vyprávět a začalo ho to bavit. Cesta z města s přibývající stopáží vtahuje více a více, naopak ony iritující prvky posouvá do ústraní (naprosto neuvěřitelně příšerný Vorel mladší). Nakonec překvapí sinusoidní dějovou linkou a docela dobrým depresivním zakončením (loučení s autobusem v mlze a záběr na Šteindlera, konečně poraživšího "démona hor"). Vorel si samozřejmě nedělá moc velké vrásky s hereckými schopnostmi účinkujících a věřím, že lidé na tomto prvku lpící mouhou u filmu zemřít. O to více však potěší profesionální výkony Polívky a Holubové. Mě se ten film fakt líbí.(11.5.2008)

Příjemné pohlazení po duši s přidanou hodnotou v podobě sklepácké poetiky.(28.5.2012)

Příjemný film se správným myslivcem, dost typickou venkovskou rodinou a se skvělou písničkou, která začíná slovy, jdou dva skřítci lesem, mechem, trávou, vřesem...Venkov má jistě něco do sebe, a kdo na něm nikdy nebyl o dost přišel.(5.5.2007)

Vy ste to nepochopili :-DDDDDDD pod 3 lituju vaše bezvýznamné duše. Mimochodem.....Čííííí sooouuu tyhle autáá??!?!!(29.8.2009)

• Orlau32

Dneska už se LVI rozdávají "za všechno", zvláště, když divák nechápe, proč se takový film nazývá komedii. No vidíte : kolega RADYO byl filmem uchvácen a já u toho málem usnula. A herci ? Ti, co uměli už vymřeli a ti dnešní mají ještě hodně daleko do cíle.(5.10.2012)

Vizuálně velice pěkný film. Dokonce i vtipný film. Ovšem...něco mu chybí a já nevím co. A nebo nechybí, ale pan Hanák mi občas příjde trapný...jeho přehrávání je mnohdá nesnesitelné...ičo...dičo...p*čo. Dávám 50%(26.3.2006)

• IllIlIlIIl

Bohužel další z řady nudných českých filmů....(20.7.2009)

Už jen za tu scénku "Co je, vole?" - "Co je TY, vole?", následováno sklepáckou bitkou s kočkou a inhalátorem. (Pozn.: Kočičce ublíženo nebylo, jinak bych samozřejmě dala Odpad!)(25.7.2009)

• Tryskomyš

Ač teda mívám většinou Hanákův humor ráda, tento film mi přijde jako blbost. Nemá to žádnou šťávu. Cesta do lesa je tedy o dost lepší. Hlavně to má děj, což se tady říct nedá.(16.7.2016)

70 % - Na české poměry velmi slušně natočený film, který dost výmluvně vypovídá o nemoci, jíž jsou postiženi mnozí lidé této doby. Workholismus a jako ho léčit podle Vorla a Hanáka :-)(7.2.2007)

Tomáš Vorel je režisér ku ktorého tvorbe musí divák chtiac nechtiac zaujať stanovisko. Nie je možné ju prehliadnuť. Jeho filmy sú hybridy Kameňáku a Samotárov. Je to v českej kotline podľa mňa jedinečný zjav. Rezignoval na priamu "vážnu" spoločenskú kritiku, ktorú nahradil satirou, dejovými úletmi a vizuálnimi "hrátkami". Tým pádom, ale režisér rezignoval aj na to, aby sa jeho filmy páčili masovému publiku, stali sa kinohitmi a aby zožal slávu, ako napr. Svěrák či Sláma. Zato si však zachoval jedinečný podmanivý (pre iných odpudivý) a náladu povznášajúci rukopis.(23.7.2009)

Film, který předčil všechna má rozporuplná očakávání. Nejsem milovníkem ani romantických komedií a už vůbec ne rádoby dobrodružních story po česku typu Hop nebo trop... ale tohle se povedlo! Krásný příběh s útěkem z přetechnizovaného světa skrývá v sobě nadčasový příběh, který se s vývojem doby za poslední léta stává pořád více aktuálním, třeba taková scéna v hospodě o prorokování virtuálního světa již v roce 2000(!) působí po letech až neuvěřitelně reálně. Kouzlo vítězství mezilidských vztahů a krás přírody a venkova nad kariérou a bohatstvím pohladí, stejně jako nádherná umělecká stránka filmu... velice dobře propracovaný vizuál (kamera, přírodní detaily, krásné barvy) i scénická hudba včetně několika milých písniček a zajímavých "artových" scén (například kostelní mše nebo hospodská písnička s Leošem Suchařípou). Neřeším, zda to překonalo Vorlův slavný debut Pražská pětka, vzhledem k dost odlišnému tématu to vůbec nevnímám jako podstatné. Sklepácký humor Tomáše Hanáka a Milana Šteindlera podle možností zapasoval i do tohohle filmu, doplnila je krásná nekoukaná dívka Markéta (Barbora Nimcová), již zmíněný kultovní Suchařípa nebo typicky roztomilá bába Luba Skořepová. Jediné, co mi spočátku vadilo, bylo až přehnaně drzé a vulgární jednání kluka, ale postupem děje vše dostalo svůj smysl... třeba scénka s lehce poťouchlou písničkou Dva skřítci jdou lesem, kde si táta se synem tak trochu vyřizovali účty i svou fantazií, neměla chybu! Opravdu jsem nečakal tak krásný a kvalitní film s tímhle obsazením a s problematikou současnosti... 90%(9.2.2018)

Velmi sympatický snímek. Škoda, že jsem jej viděl zatím jen jednou. Český venkov je zde vykreslen jako drsné, ale neskutečně krásné místo, kde stojí zato žít. "To chcete tu přírodu úplně dojebat?!" (92.)(4.12.2006)

Tenhle film mi vždy svým neskutečně milým způsobem pozvedne náladu. Má kouzlo, o kterém si většina českých filmů může nechat jen zdát..(18.6.2009)

• YURAyura

Zadna velka pecka, ale slusni herci a misty dobre dialogy, celkove se to ale moc nepovedlo...(11.8.2005)

"Já Ti řeknu jednu věc - Kompjůtr nepodojíš!" Dobrá polovina filmu působí dost WTF dojmem; Hanák tam sází anglický termíny a jeho syn mu říká debile, kočí říká o malým klukovi "Kouřit vocas by mu šlo líp" a k tomu rebelující Nimcová a bláznivá Skořepová byly pak kapitola sama pro sebe. Přesto mě ten film něčím zaujal a tak jsem se koukal dál... nevím jestli to bylo tím Hanákem, zvědavostí, perverzí, nudou nebo mixem všeho, ale nakonec to byla prdel. Komplet parta kolem Čtvrtníčka se mihla v menších roličkách a k tomu perfektní Suchařípa, Polívka a samozřejmě již zmiňovaný Hanák. Jeho syn se naštěstí časem uklidnil a pak už to byla sranda, jak tam vožralej Polívka fluše do postele a skáče v holinách..(25.5.2016)

Inteligentní film aneb kterak měšťák na vesnici přišel (i když už to tu bylo, jen ne z moderní doby) Lepší 3 hvězdičky...(3.5.2007)

Poněkud obskurní film, ale nedá se mu upřít jistá svérázná sklepácká poetika. Barborka Nimcová je (ač hraje toporně jak poleno) docela roztomilá a Tomáši Hanákovi ta proměna sluší.(7.1.2008)

Zájem o přírodu a o venkov je něco, co u Tomáše Vorla docela chápu a přijímám to. V kontrastu s moderním a přetechnizovaným světem velkoměstě vyniká klid toho venkova, který je tak nějak smířený se vším. Je mnohem blíž přírodě a tím vlastně i člověku. Herecké výkony jsou příšerné a Hanák ukazuje, že není nijak výjimečným hercem, ale já si spíš tak nějak myslím, že tohle po něm Vorel chtěl. Do jeho filmů to sedí. Nemůžu říct, že by mi tenhle snímek přímo učaroval, ale mám ho rád a chápu proč ten venkov.(4.1.2014)

Příjemně lehká komedie, která si na nic nehraje, baví i příjemně dojímá. Groteskní nadsázka svědčí Vorlovi nejlíp.(26.9.2002)

Výborné. Vorel se vytáhl a natočil nejlepší film od Pražské pětky. V tom mu výrazně přispěly některé rázovité postavičky z filmu, také hudba a kamera jsou velmi dobré. Suma sumárum: příjemné překvapení a koukatelné i pro ty, co Sklep zrovna nemusí.(19.6.2004)

• topi

Tahle infantilní blbost mě nikdy nebavila.(1.3.2019)

Tady to je maličko úlet. Prostě mi nějak tento film k partě Hanák, Vorel a spol. nesedí. Nějak jsem se do toho nemohl "vkoukat". Sklepácké počiny mám velice rád, ale tentokrát to u mě nějak nefungovalo. Je to ten typ filmu, na který se podíváte a za týden už ani nevíte, že jste ho viděli. Prostě nezanechá hlubší stopu. A na to já od výše zmíněné bandy nejsem zvyklý.(19.1.2006)

• Lyncha

Tak tenhle film jsem si v půjčovně půjčila přesně třikrát. Říkáte si jistě: "Proč proboha dává jen 1 hvězdičku filmu, který se jí libil tak, že si pro něj třikrát zašla až do půjčovny a zaplatila za něj?" Ono je to zatím takhle: Koukám, co bych si půjčila, když vtom mi padne do oka DVD Cesta z města. A já si myslím: Ten název je mi nějaký povědomý, asi jsem to chtěla vidět. Přijdu domů, vložím do přehrávače a při prvních scénách mi to dojde: A SAKRA!!! Musím uznat, že v jistém smyslu je tento film opravdu výjimečný.(7.5.2007)

"To víš, že máme počítače... a víš proč, vole? Aby ty krávy z kanceláře tam mohly před nima sedět a buzerovat mě, vole! Tak to dopadne. Všichni budou smrdět, vole..před počítačema, vole... a budou mě buzerovat. Budou buzerovat celej svět, vole. A kdo bude pracovat, kurváá?! Já ti řeknu jednu věc: kompjůtr nepodojíš....! ____ "Marihuana, durman, blín, vy nevíte, že to jsou těžký drogy? ... Právě, právě...aby se sem nezačali z města stahovat ty feťáci, víte jak je to nebezpečný?! A za feťákama sem přijdou ty drogový komanda!"(21.10.2011)

zisk v čr : $? návštěvnost : 276,250(24.2.2008)

• kagemush

Zatím nejhorší z českých opočinů co jsem kdy viděl(Andělskou tvář jsem zatím nedokoukal). Pro mě horší,že ten unylý umělohmotný paskvil dost lidí Vorlovi sežralo. ( s Civalem v podstatě souhlasím,jen si myslím že k tomu rozpadu hodně napomohla Vorlova úporná snaha alespoň něco natočit ,,jako že myšlenkuju" a že paní Nedošínská by byla vedle Hanáka bohyní hereckého kumštu)(3.5.2009)

Osobne tento film pokladam za nejlepsi ceskou komedii poslednich deseti let. Neskutecne vtipne, krasne pisnicky. Nechapu tak nizke hodnoceni.(12.3.2006)

70%... Poprvý se mi to zdálo skvělý - dala bych i lepší hodnocení. Jenže pak jsem film viděla ještě asi 2x, a to už bylo horší. Ano, vím, že to je tim, že jsem znala děj, jenže už jsem se fakt nudila... Nějaký filmy můžu vidět stokrát a nudit se nebudu. Co ale musím pochválit je hereckej výkon Tomáše Hanáka - skvělý. No a celkově se filmu nedá vytknout to, že je to originální nápad. Jinak nejlepší scéna je, když ta babka pálí marihuanu a všichni se tim zhulí...(26.10.2007)

Film, co se mi strefuje do noty. Na nic si nehraje a nemyslím, že by chtěl nějak poučovat a moralizovat. Jen reflektuje to, co si dnes mnoho lidí přeje, mnohokrát o tom ale ani nevědí. Příjemný humor, pěkné prostředí a vizuál a Luba Skořepová je jako babka "kořenářka" na jedničku s hvězdičkou. Klidně si ho pusím opakovaně a budu snít, jak by bylo fajn zavést znovu směnný obchod, žít bez přebytku hloupostí, česat jablka a trhat bylinky.:)(23.7.2009)

Nic proti ničemu. Alespoň celým filmem prostupují protiklady dnešní doby. A poetika snímku je taky vlastně celkem fajn. Mohlo by to být i lepší kdyby v hlavní roli nebyl T.Hanák, zde mi nesedí.(26.11.2009)

To je těžko, Tomáš Vorel má svůj specifický, jedinečný způsob tvorby a dalo se očekávat, že masové publikum na toto není úplně zvyklé. Z toho pramení tolik odlišných názorů na film. Osobně jsem s Cestou z města neměla problém, Tomáše Hanáka znám jak z divadla Sklep, tak ze straších filmů, chápu, že jeho projev neosloví každého, no mě se to takhle líbí. Film vnímám jako pohodovou záležitost a doslova návod, jak a kde vypnout.(5.2.2019)

nostalgické -4* když už mám komentář k pokračování tohoto filmu, tak musím ze vzpomínek vyplodit něco i pro tento, který jsem viděl asi dvakrát. Jde o lehký příběh, který láká na návrat k přírodě. To téma ve mě dlouho rezonovalo a svou poetikou a možná i písničkami mě dostalo. Navíc tu byla výborná Luba Skořepová, které snad její role byla psána na míru. Prostě starší filmy staršího Vorla se mi líbili. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](18.12.2019)

Velkej souhlas s Marigoldem, ale ty infantility je tam na me trochu moc(21.1.2007)

zajímavý pohled na život v současné vesnici. Pěkná skladba postav. Hlavně z hulená L. Skořepová to je síla.(3.4.2008)

Téplý pívó, téplej kočííííí! Naivní scénář, herci zdatně figurkaří (strašní Šteindler, Holubová a skvělý Polívka), potrhlá šamanka babička je dojemná (hlavně když pálí ty bylinky:-)), Markéta je protivná a nesmpatická, malý Vorel nejdřív na zabití a potom k politování, velký Vorel s kočkou na ksichtě pro mě jednoznačně nejvtipnějším momentem filmu. Prostě taková všehochutˇ, něco trapný, něco fajn, ale jako celek se mi to moc líbilo a hodnoty to ujasňuje určitě líp než všemožný různý americký poučný bláboly. Byla jsem příjemně překvapená a dost jsem se nasmála, hlavně Ludvovi.(25.5.2011)

Hodně svěží a neotřelý film. Zejména kontrast městského způsobu života v.s vesnice a příroda se mi moc líbila a člověk pak opět popřemýšlí o celém hodnotovém žebříčku. Herecké výkony nijak skvostné, až teda na Hanáka, ale i tak to mělo svůj půvab.(12.4.2014)

Působivý náhled do života zapřisáhlého ajťáka, který se při autocampingu rozhodne, že sekne s platem ve výši nižších stovek tisíc korun českých, aby souložil s marnotratnou zrzavou divou trhající byliny za úplňku. A jak je to již zvykem, tak režisér Vorel starší se toho chopil po svém, což je definitivně dobře (už jen ten zákeřný skřet skrývající v kontejneru chyběl). 76%(12.1.2019)

Měl sem zato, že poetika sklepáků, i styl filmařiny T.Vorla mi bezmezně sedí,a rozumim jí.Po posledních projekcích je jasný,že většina filmů dopadla o dost hůř, vlastně hodně podobně jako filmy Chytilky, která herce z Divadla Sklep taky hojně obsazovala.Oba tvůrci,až na čestný vyjímky dost tlačej na pilu, a většina filmů mě doslova nudí.Cesta z města je čestná vyjímka.Je to taky podivný, ale je to z venkova, a hlavně se tam moc nezpívá.Prosím bez zpěvu.70%.(28.7.2020)

Kdysi jsem žil v Praze, teď skoro na vsi. V obou těchto částech naší země žijí lidé, nicméně spolu nemají mnoho společného. Na tomto, ale i jiných kontrastech je založen Vorlův film. Hanák hraje magora, kterému práce vzala rodinu, štěstí i rozum. Je drcen soukolím času, peněz a studenosti života v Praze, ale v podstatě si to ani moc neuvědomuje. Náhodné setkání s lidmi na venkově v něm vyvolá pocity, které rozezní jeho zpuchřelé struny bytí naplno. Na světě jsou lidé, kteří ho vnímají jinak než po pracovní stránce, ženy s ním mluví a nechtějí po něm jen výživné atd. Zjišťuje, že co člověk to originál, a že s lidmi tráví čas rád. A je to velká sranda. Přestože by na venkově rád zůstal, ustřihnout vazby není tak snadné, vždycky se najde nějaké "ale". A tak i náš hrdina klopýtne a musí se vrátit zpět do města, zbořiv za sebou ten domeček štěstí, ve kterém se snad poprvé našel. Epizodka rebelství skončila a jsme zase zpátky v kanclu. A přece, přece tam něco zůstalo. Naděje. Naděje, že za zdí kanclu je něco jiného, něco, co bylo a mohlo by zase jednou být. Tohle je jen velmi základní osa filmu, kterou rozvíjí řada pitoreskních postav, dávající filmu rozměr parodie, komedie a grotesky. Lidský rozměr ale zdaleka nevyprchává, a to je dobře. Ať žije Divadlo Sklep!(5.1.2010)

• Estrellita

Tohle zkrátka nebyl můj styl, a to jak příběhově, tak technicky. Film je natočený jako z rychlíku, charaktery nejsou na začátku uspokojivě představeny, prostředí a situace taky ne. Příběh je jednoduchý, někteří herci slušní (NE Hanák), ale upálila bych zvukaře a střihačovi tím minimálně pohrozila. Navíc se objevují doočíbijící logické nesmysly... A když se tam vyskytne ksicht "Bohuše" Polívky, je průser definitivně potvrzen. Ty dvě hvězdičky jsou jenom za milou hlavní herečku a dobrou myšlenku filmu. 30%(1.8.2013)

• otík

Snaha o normální romantický film, který se podařil tak z půlky. Dá se na to podívat, ale že by mi něco přineslo?(9.10.2003)

Jak já jsme cítil s hlavním hrdinou! Kolik z nás by ji rádo podstoupilo a dotáhlo do konce? Kouzelné prostředí podzimního Rabštejna, v němž žijí postavy a postavičky filmu, podávané mistrně režisérem Vorlem. Hanák s Polívkou se skvěle do svých rolí hodili. Přesto už dlouho nemám chuť film opět vidět...(4.9.2010)

Na Filme Cesta z mesta mi vadila prilis do oci bijuca snaha natocit za kazdu cenu perfektny film. Scenar je detinsky, sexisticky s plny cudzich vyrazov, u ktorych som si nie isty, ci im reziser a herecke osadenstvo vobec rozumie. Ucast Tomasa Hanaka /Bony a Klid, Kopytem sem, Kopytem tam/ mam na haku, lebo tohoto herca povazujem za trageda. Hereckeho trageda. Leos Sucharipa /Prodavac Humoru/ sa objavil len na chvilu. Film nezachranil ani Bolek Polivka /Dedictvi aneb Kurvahosigutntag, Sasek a Kralovna, Pelisky/, lebo dostal len minimum priestoru a aj to az tusim v druhej polke filmu. 69 %(31.1.2013)

Na tomto filmu jsem byl dvakrát v kině a kdykoliv běží v televizi, nedokážu si ho nechat ujít. Má nějaké zvláštní kouzlo, které mě dostatečně zasáhlo. Sice nemůžu přehlížet všechno ty nedokonalosti, které Cesta z města má, ale ani když se naskládají na sebe, nedokážou snížit hodnocení víc, než o jednu hvězdičku... "Dva skřítci jdou lesem..." :-)(14.3.2005)

• farmnf

Záměr svatý a dobrý. Jsme idioty této doby. Ale kerej vůl psal scénář a dialogy? Jsem také programátor jako Hanák v tom filmu-neskutečně blbě hrající, mimochodem. Ovšem my mluvíme normálně, všichni moji kolegové neužívají výrazu savenout, místo utábořit, bussy místo jsem s časem v prdeli a tak dále. Nikdo z nás programátorů netyká holce z venkova, stojící na stromě, fakt normálně vykáme. Nějakej kokot ve Vorlově týmu to prostě neskutečně dojebal. Venkov není tak romantický jak si píču.sové z Prahy myslí. Jeto zkurvená dřina a nulové peníze a deprese a chlast-to jediné je v tomto filmu pravdivé. Závěrem: idea tohoto filmu je vynikající, sám toho komunikování přes počítač mám plný zuby a svého stresového zaměstnání taktéž, sám bych chtěl vše odhodit a žít normálně. Film o tomto problému společnosti všehomíra lze ale natočit též dobře a ne na hovno jako v tomto případě.(8.4.2007)

Odtržení od městských puchů působí velice věrohodně a pro většinu lidí asi až exoticky. Zdegenerovaní městem už ani nepoznáme vidle.(12.8.2007)

Kouzelná poetika. Kontrast nudné a fádní kariéry a barevného přirozeného života podle sklepáků. Polívka je naprosto geniální. Nesmím zapomenout ani na krásnou plzeňskou studentku Markétu.(10.1.2008)

• Sabrewulf

Kdybych mohl nominovat sedm divů světa já, jistě by tam nefigurovaly stavby, ale Tomáš Hanák. Opravdu neuvěřitelný div, že se tohle dřevo dostalo k herectví a že jej režiséři obsazují.(25.1.2008)

• sallyann

Asi jsem to nepochopila. Jedna hvězda za Tomáše Hanáka.(19.7.2009)

• Danny F.

Nestojí za koment. 30%(27.12.2010)

Honza (Tomáš Hanák), programátor z jedné softwarové firmy, stejně jako většina ajťáků žije jen a pouze svoji prací. Jedničky a nuly jsou pro něj vše, a jen zřídka ho z práce dokáže něco vyrušit. Ale jedno přece - jeho syn, malý Honzík, žijící se svoji matkou a jejím novým přítelem. Jednoho dne se Honza s Honzíkem vydávají na společný výlet do přírody. Zakotví v malé vesničce, která je svým prostředím, příjemnými lidmi a hlavně krásnou Markétou úplně pohltí ... Honzovo "postižení" je mi hodně blízké - i když si náhodou dovolím vzít dovolenou, tak stejně musím být stále na příjmu, s notebookem nedaleko. A že jsem kolikrát nepřemýšlel o něčem podobném jako Honza - prostě vypadnout. V tomto mi film Tomáše Vorla přišel hodně sympatický. Jenže celkové zpracování už mě tolik neuchvátilo - ač Tomáš Hanáka jako herce uznávám, tady mi vůbec neseděl (a jeho styl "práce", kdy si větší část zdrojáků jakože diktoval nahlas? hm), malej Honzík (Michal Vorel) by potřeboval spíš dostat pár facek, než výlet do přírody. To už mne spíš zaujalo osazenstvo vesnice, hlavně dvojice Eva Holubová a Bolek Polívka...(11.3.2011)

Film mě potěšil!!! Hodnocení: Za nejroztomilejší film, který jsem za poslední dobu viděl...dávám 100%...ale za neustálé moralizování dávám 0% ...takže, pro mě je to za 100%!! Pro mě zábava, která je zábavná a roztomilá, a to film hravě dokazuje v každém záběru . Vybrat si z toho moralizování a hluboké poselství...to ne...proto bych viděl, že spousta recenzí je určitě pozitivních a spousta určitě negativních...tak jak to berete... Co jsem si odnesl z filmu a s čím se ztotožňuji a považuji za podstatné: Každý má své cesty z města...ale člověk se musí kurevsky ohánět, aby svoje cesty z města mohl podnikat a při tom neskončit sám jako kůl v plotě...takže Vorel to dokázal, balancovat na tenkém ledě a se ctí to ustál!! Dobrý film!(23.2.2012)

Režisér Tomáš Vorel st. mluví o dvou variantách filmu, té jedné říká "sprostá", v té druhé verzi  jsou utlumeny erotické scény.(24.8.2012)

• bubun

Tenhle film mě neskutečným způsobem irituje. Irituje mě na něm všechno, od přehrávání herců, přes příšernou neherečku Schlesingerovou (někoho tak nesympatickýho si lze stěží představit) po nepovedené písničky a falešný zpěv Michala Vorla. Už jsem to 2x viděla, takže hodnotit můžu, dneska jsem to zapnula se zvědavostí, zda se něco na mém úsudku nezměnilo za těch cca deset let, ale dala jsem jen šest minut někde v první třetině a musela jsem to přepnout. Takže je to naopak, změnila jsem to na odpad.(28.2.2019)

Nemůžu si pomoci, ale tento snímek mě velmi zahřál u srdíčka. Svým nezvyklým a krásným námětem se divák od snímku neodtrhne ani na vteřinu a než se naděje, je konec. Tak ještě jednou! Tento snímek nikdy neomrzí.(21.1.2006)

Jeden z nejhezčích porevolučních filmů. Navíc s krásnou myšlenkou - kompjutr nepodojíš :-)(26.1.2006)

• Compadre

Bez drog se dneska žádný film neobejde. Námět byl skutečně dobrý a nakonec z toho vzešla taková blbost.(22.7.2007)

• fefee

Strašne naivný a sračkoidný film, až na Bolka P. ktorý tam exceloval....to stálo za prd.(14.8.2009)

Skvělý relax.(22.3.2012)

Velmi pohledný a pohodový filmeček, s několika životními myšlenkami, přirozenou komikou, lehce originálním zpracováním a až burwellovsky odlehčenou hudbou. Děj mi však přijde na několika místech nedomyšlený a možná až příliš okleštěný o přirozenou starostlivost postav. Nakonec jsem měl pocit, že i když se jedná o výborně relaxační podívanou, mohlo to celé dopadnou ještě o něco lépe. Stačilo jen pár zásahů do scénáře a tvůrčího podání...Takhle bych dal spíše ***1/2.(18.12.2002)

"Kompjůtrem nepodojíš!"(19.7.2009)

Viděl jsem dvakrát a na druhé podívání mnohem lepší. Mám rád Sklepáky, jejich humor a tvorbu. Tohle je pravda, trošku mimo jejich obvyklé zaměření, ale nakonec - proč ne?(8.4.2010)

Ta písnička! http://www.youtube.com/watch?v=ZjYUiaedC7M(30.3.2011)

• pytlik...

Dávám odpad, i když si uvědomuji, že je to vůči filmu nespravedlivé, neboť se jedná o výjimečný počin. Výjimečný v tom, že jsem doposud neviděl snímek, kde by ve mně každá, doslova každá postava vzbuzovala postupem času čím dál tím větší odpor a měnila tak těžkého flegmatika v cholerického násilníka. Přičemž ti herci za to mohou příšerným výkonem jen z poloviny, z druhé poloviny je na vině scénárista, co jim vložil do úst úděsné repliky. Mimochodem, zde tolik kritizovaný Hanák patřil ještě k těm lepším, hrál hezky, dal se poslouchat. Malé plus, které ovšem stejně utonulo v hlubinách odpadu, patří tvůrcům za perfektní Macháčkovu masku. Já bych ho v tom tlustém programátorovi s brejlema vůbec nepoznal, ale hlas ho prozradil! Jinak, ač mi učení o karmě přijde jako totální hloupost, musím uznat, že zde asi funguje. Neboť režisér byl za tento svůj počin tvrdě potrestanej - pochybuju, že Michal Vorel toho výškou nejmenšího, ale jinak jasně největšího zmrda na plátně jen hrál, na to zase tak dobrej herec nebyl. Takže si s ním tatínek ve skutečnosti doma taky užije, chichi.(2.2.2017)

• Looser

Nečekal jsem nic zavratného, ale i tak jsem byl zklamán...všechno je tak nějak uměle nahuštěné, Hanák je dost nepřirozený a jeho občasné bonmoty v aj jsou víc než trapné.(7.12.2003)

Mě se to docela líbilo, i když pár scén bylo hodně ujetých a mimo mísu. Přesto si myslím že jde o mírně nadprůměrný snímek.(22.6.2004)

Ten film ma neodolatelne kouzlo(5.3.2006)

Po opětovném shlédnutí trvám na tom, že je to dobrý film, těžko ho lze poměřovat s jinými, tohle je prostě Tomáš Vorel, jehož pravidla hry buď přijmete nebo nepřijmete. Těžko si lze například v jeho filmech představit nějaké uměřené charakterní herectví, to lehce křečovité ochotničení k tomu prostě patří. Také nelze vždy přesně určit, jak moc vážně nebo nevážně danou látku bere, jestli chce sdělit nějakou myšlenku anebo je to prostě jenom taková sklepácká legrácka. Asi by to mělo být něco mezi tím. Sice se Vorlovi ne vždycky daří to vkusně vybalancovat, navíc někteří herci hrají až moc příšerně, ale i tak Cestu z města považuju za velmi hezký film (k tomu je však skoro bezpodmínečně nutné být příznivcem Vorlovy poetiky).(26.12.2007)

Na Cestu z města se dá koukat a to celkem obstojně!(22.7.2010)

• Kejdlo

Vorla i sklepáky mám rád, ale tohle se jim podle mě moc nepovedlo. Začalo to u dobrého obsazení, sem tam to nabídlo vtipnější scénku (hlavně kvůli hercům) ale po příběhové stránce mě to ničím nezaujalo. Příliš divné, příliš mimózní. Na tenhle film zdá se nemám myšlení. A ta prvoplánová COOL řeč je taky mimo. 5/10(29.6.2012)

• herr_carter

Tak tenhle film jsem absolutně nepochopil, málem mě unudil k smrti...............moje hodnocení = 2 z 10.(12.2.2015)

Takhle jsem se u český filmu nezasmál od dob Kurva hoši.. Cesta z města vystihuje přesně tu dobu na kterou tak rád vzpomínam.. dějově a příběhově nic moc, ale Tomáš Hanák a Bolek Polívka to zachránili..(23.3.2017)

Výtečná komedie a zároveň příběh ze současnosti, kterému nechybí nadsázka i "lidskost".(1.12.2003)

"IČO, DIČO... PI*O!" Film plný hlášek a černého humoru... Po jeho shlédnuti jsem byl veselý, protože tenhle film mám fakt hodně rád a dycky bych se na něj rád znovu kouknul....Hanák v něm hledá sám sebe a asi to i našel... Vesnice plná různorodých lidi s babkou kořenářkou a jejími lektvray... "Husa, husa, husaaaa... " :-)))(9.2.2009)

Stěhování z betonu do kopřiv není pro workoholického programátora dlouhodobým řešením. Láska vychladne, alergie vykoná svoje a opilí jezeďáci taky omrzí.(25.3.2009)

Tomáš Vorel sa snaží natočiť, čo najlepšie filmy, ale aj tento je len priemerný....60%.(11.11.2010)

Nekonecna oslava prirody, nasich korenu a lidstvi ve forme ,ktera uz skoro neni,ale jednou se vrati!(20.3.2011)

Naposledy jsem si u toho dojetím poplakal. No a co, já se za to nestydim.(29.9.2014)

Spoločne s filmom Kouř z roku 1990 považujem Cestu z Města za jeden z najlepších filmov Tomáša Vorla. Mám k tomuto filmu špecifický vzťah, pretože som ho mal pred mnohými rokmi nahratý na VHS a často som ho sledovával. Dodnes mňa fascinuje vizuálna stránka filmu a hlavne jeho hudba, ktorá dotvára úžasnú poetickú stránku i atmosféru filmu.(24.12.2015)

Poměrně pěkný film o útěku ze všedního městského života.(5.9.2007)

Som pevne presvedčený, že keby sa tohto krásneho a skvelého námetu chytil niekto iný než Tomáš Vorel, mohol byť z toho aj krásny a skvelý film.(11.1.2011)

Príjemný úlet. Kto by nechcel občas utiecť z IT na dedinu do prírody a tam žiť svoj iný život aspoň na pár týždňov?(4.6.2013)

Dva skritci jdou lesem... tada da dadaa... loukou, polem lesem...(28.5.2014)

Jestli tenhle film přiměje aspoň pár lidí hodit svůj mobil do nejbližšího rybníka, taky dobře:-)(22.9.2003)

Jo jo pořád se něco děje. Když jednou vypadnu z města, tak to takhle nedopadne, což je možná chyba. Pohodový filmek, který vám určitě zvedne náladu.(9.1.2005)

V dnešní přetechnizované době by si každý měl udržet kontakt s přírodou.Paní Skořepová a její lidová moudra mají něco do sebe-"na co elektrika? ve dne je světlo a v noci se má spát"...Celkově však na vyšší hodnocení snímek opravdu nemá...(13.3.2006)

Celkem povedený film s klidně postupujícím dějem.Nic se nikam nežene a skvěle zpříjemní volnou chvíli.Rozhodně sem se nenudil a občas se i zasmál.(6.5.2011)

• Paity

Nemám rád Tomáše Hanáka a ani v Cestě z města mě nepřesvědčil, že nemá na víc než moderovat Kuře.(26.9.2012)

• ClimbVibe

Bohužel - poselství o návratu k přírodě na mě působilo velice otravným dojmem. V Kouři a Pražské pětce to neherectví skvěle funguje, ale v ostatním filmech Vorla ne.(25.3.2014)

Nelze zapřít, že začátek milénia byl těžkým obdobím pro české filmy. Pokud se za nimi člověk ohlédne, tak netuší, zda se vytratilo kouzlo povedených předrevolučních komedií či zda se prostě obrátil list a začalo se více tlačit do pochmurné tématiky. Naštěstí se mezi těmi kousky, které nelze nikam přesně určit, zrodilo v rukou Tomáše Vorla ohromně líbezné drama z nádherné české přírody, už jen za kterou jsem neváhal v hodnocení. Začínám se i celkem těšit na letošní vyvrcholení trilogie.(17.1.2020)

5/10(18.9.2008)

"Počítač nepodojíš!"(19.7.2009)

to jeee-éééé hjustn??(13.8.2010)

Pribeh se nutne nemusi odehravat ve meste a navic kdyz takovy zivot je hekticky. Unik na venkov a jeho (ne)prirodnich kras se dari i muze byt inspirativnim osvezenim dnesniho pretechnizovaneho veku. (Tomas Hanak) je uzasne uveritelny v roli upracoveneho i odpocivajiciho chlapika nabirajici druhy dech do zivota. 75%(18.3.2011)

Tohle je jeden z mála typů filmu, který se hodí do všech nálad. Do dobré, do pochmurné, do špatné, do odpočinkové atd... Vynikající hlášky, perfektní tempo, spád, žádná nuda, výborní herci, skvělé výkony, prostě 100% záležitost ! Obrovská poklona soundtrackům. Něco pro počítačové workoholiky. Dokonalý kontrast příroda vs. betonová šeď. " ... a celý život uteče, klávesnicí proteče..."(6.10.2011)

• Strike

Připadá mi to jako nějaká ekologicko-antiglobalistická agitka. A ono to asi tak taky je. Hanák zde ukazuje, že nic jinýho než vysloveně sklepácké scénky hrát neumí. No a ta písnička v tom. No sorry...(14.10.2004)

režisér typu Vorla může těžko překročit svůj vlastní stín - takže další dílko poznamenané křečí, které nedrží moc pohromadě, natož aby bylo přesvědčivé....(29.4.2005)

• kimkiduk

Největší problém jsem u tohoto filmu měl asi s představitelkou hlavní ženské postavy - Barborou Nimcovou. Absolutně nevhodné obsazení.(8.2.2008)

"Jediný co má cenu je hlína a co sní vyroste. To ostatní to jsou serepetičky, kravinky a dekadentní píčovinky.... "(8.4.2013)

Nevšední komedie s charismatickým Tomášem Hanákem, jinými osvědčenými herci a celou řadou dalších, neokoukaných tváří. Nápaditý snímek o kterém se domnívám že ho lze buď milovat nebo nenávidět, což je znát i z rozporuplných reakcí, komentářů a hodnocení. Já se řadím k té první skupině diváků a vždy se na tuto odpočinkovou komedii s radostí podívám. Myslím že patří k tomu lepšímu co Tomáš Vorel st. natočil! Mimochodem píseň "Dva skřítci jdou lesem" je dokonalá záležitost. Také zhulená Luba Skořepová nemá chybu stejně jako řada dalších povedených scén, vtipů a hlášek. 4* za 78%(19.7.2015)

Pro sklepáky charakteristickou poetiku se zde Vorlovi povedlo rozvést do nejčisčího jasu ze všech jeho dosavadních filmů. Film s hlubokým odkazem ke kořenům žití, moudrosti přírody a důkaz omezenosti a zaslepenosti industriální kultury, je pohlazením pro každou romantickou duši. Kýč je tomuto filmu však polářně vzdálený na úplně druhé straně. Hluboce motivující snímek, po kterém máte chuť seknout tady se vším a stát se poustevníkem uprostřed šumavské přírody. Krásná Markéta, jako neherečka dodala tomuto filmu na barvě. Krásně splývá s barevnou melancholií podzimního probarveného lesa, v ještě teplém večeru. Krásný film s odpovídající hudbou.(2.7.2003)

• Oxymoron

Kdyby film skončil v půlce, je z něj slušná zábava. Bohužel naopak skončila ta zábava, zatímco film ne. Druhá půle nabízí už jen megapřehrávání Tomáše Hanáka (který přehrává všechno a všude včetně moderování Kuřete) a rádoby poetické dílo na téma čtvero ročních období na venkově. Cesta z města se mi nelíbí a docela se divím, že u nás sklidila takový úspěch.(1.6.2004)

V mnoha scénách jsem se viděl. Kdo je naladěn na sklepní frekvenci musí být spokojen. Atmosféra maximálně pohodová navíc podpořená příjemnou hudbou.(19.3.2008)

• MkSallam

Všichni jsou jak na drogách, furt tam jen skotačí a blbnou a "lidově" se baví a má z toho být poetickej film. Namísto je to jen domácí video z venkova doplněné přehlídkou wtfózních scének a imbecilních trapnejch zvratů. Kdy už filmařům dojde že pěkný voči a prsa nedělaj dobrej film?(20.7.2009)

Já mám ten film strašně rád(2.10.2009)

Na půli cesty ke krásně zpracované, poetické Zahradě... Ale ještě tomu dost chybí. A Luba je naprosto výborná!(30.9.2012)

Tohle jako chápu, taky sem takový pičus z lesa.(26.11.2012)

Na rozdíl od stávající české tvorby je tenhle film tak nějak jiný. Jestli je to tou přírodou, prostředím mi dosti blízkým, nebo nezvyklým stylem vyprávění, to nevím. Každopádně začínám Vorlovi přicházet na chuť.(4.2.2013)

• Chajimwitz

Velká slabota s otřesným Tomášem Hanákem,neznám žádný dobrý film,kde tento (ne)herec účinkuje v hlavní roli,měním na odpad.(12.4.2014)

Polívka je klasik největší.(24.7.2009)

Ruku na srdce - taky někdy nesníte o tom, že hodíte mobil do rybníka, hodinky do hnoje a vypadnete z města někam do přírody? Nemusíte být zrovna přepracovanej a profesně zdeformovanej ajťák a táhnout s sebou malýho rozmazlenýho protivnýho fakana, aby vás poetika a klid venkova v babím létě očarovala. Přehrávání herců ve filmu Cesta z města leckoho dovádí k šílenství, mě však jen tvoří kontrast k tomu ostatnímu, co je ve filmu k vidění. Neberu tedy film jako komedii, ale jako úsměvné a symbolické ztvárnění kontrastu mezi městem a venkovem. V mých naivních a romantických očích mám pět hvězd.(4.2.2011)

• janeke

Pseudopoetická, anticivilizačná somarinka. Zdal sa to byť výluh Šulíkovej Záhrady a Svěrákovej Jízdy, až na to, že na rozdiel od Záhrady, tu bola poézia nefunkčná, metafory absolútne neoriginálne. Počas filmu som ani na chvíľu nemala chuť nechať všetko tak a utekať do prírody. Hviezdičky idú za Evu Holubovú a za scénku s koňom v krčme...(9.10.2012)

Tenhle film mi přišel jako slepenec postav, jenž každá sama o sobě tvoří samostatnou kapitolu, ale dohromady to nějak nefunguje. Zdařilé bylo obsazení postav (naturel každého z herců přesně pasoval do archetypu postavy). Střet přetechnizovaného světa a světa duchovna(ezoterična) je zde podán značně neobratně. Humor je hodně křečovitý. Komedie to rozhodně není a do poetického filmu má snímek také daleko.(4.12.2013)

• Dement

Ajajaj tak tohle Vorlovi nevyšlo a to dost. Toporný a přehrávající Hanák, trapné a zprofanové hlašky. Jediný kdo se mi líbil byl Šteindler -cha cha cha a příroda, jinak to bylo totálně uhozený a vyloženě blbý.(5.3.2006)

• #47

Přiznávám sice, že jednou jsem se na záčátku zasmál, ale sotva se Hanák vydal na cestu, šel celý film do háje...nuda nuda a nic než nuda...(18.4.2006)

Nebýt Bolka s Holubovou ani si na ten film nevzpomenu :((28.5.2007)

Cesta tam a nikdy zpátky.(19.10.2009)

Film těžící zejména z pěkně rozškatulkovaných neobyčejných postav, které skrývají v sobě něco víc, než je na první pohled vidět. *** Ve zkratce: Babočka.(6.9.2010)

• Jakubik

Celkem nuda. Pár světlejch momentů by se našlo ale to 2 hodinovej film nezachrání. Mizerní herci (kromě Polívky), prazvláštní scénář atd atd.(9.6.2011)

Dva skřítci jdou lesem.... Taková klasická "vorlovina".(30.9.2012)

Líbí se mi uvolněný způsob, jakým je tento snímek natočen. Venkov bez přetvářky v podání Holubové a Polívky, barvy podzimního listí, foukací harmonika a západy slunce, to vše doplněné o skromnou chaloupku s "meducínkami" Ljuby Skořepové, na mě působí nesmírně zvláštním dojmem. Ačkoliv si myslím, že interpretace Hanákova zaměstnání je tady trochu přemrštěná, připadá mi celkem nadčasová, vezmu-li v úvahu, že film pochází z roku 2000. Jak by to asi vypadalo dnes? Trochu mě rozčilovalo to nadměrné používání anglicismů. Cesta z města sice není na celé 4 hvězdičky, ale nakonec jsem se k nim přiklonil. (70 %)(7.10.2012)

V době, kdy jsem na tom byla v kině, mě to moc neoslovilo a dala bych max. **. Jenže člověk (nebo aspoň jeho smýšlení o životě) se mění, takže v současný době už mě to oslovuje celkem dost. Víc než *** dát ovšem nemůžu, protože mě to pořád nějak extra nebaví...(7.6.2013)

Místy zábavné, hlavně zpočátku, pak se dostaví nuda (ale kdybych byl na houbičkách, tak bych se určitě bavil :-D). Herecky je to obsazeno dobře a sklepácky, jak jinak že. Některé likéry od Luby Skořepové bych si dal :-D. Přesto jen lehký nadprůměr.(5.2.2014)

Adorace venkova a přírody v originálním snovém podání. Někdy dokonale bláznivé, ale přesto nádherně poetické. Jakoby se vše odehrávalo ve světě pověr a babských povídaček. Na mě tohle rozhodně funguje.(4.9.2018)

Solidní ale pro mě dost nudná podívaná.(12.3.2007)

Komedie s výbornými hláškami a sklepáckými herci je už předzvěst k úspěchu. Navíc pro mě velmi zajímavý Vorlův rukopis. Pohodovka, která vás pobaví a přinese třeba i dobrou náladu.(17.5.2009)

Pěkný poetický filmek po kterém si všichni měšťáci musej myslet, že my vesničani sme jen věčně ožraly, zhulený a zhoubovaný balíci. I když něco pravdy na tom je :). Pro mě bohužel všechnu tu krásnou optimičnost odpoutání se od realit zabíjí nanervylezoucí "haló pane" a hanákovi věčný anglický fráze. Jinak fajn film, dávám 3,5 zaokrouhleno nahoru = 4(20.7.2009)

Na louce jsou jeleni, jelen šuká s laněmi. No tak já nevim. 60%(6.10.2009)

• Hapretor

Je to české, místy trochu vtipné, a mně to stačí vidět opravdu jen jednou. Myslim, že máme i navíc.(12.5.2011)

Idyla, ve které by dovedl bydlet málokterý z nás. Ti, co o tom sní, tak pro ty je tento film jako dělaný. Ovšem člověk, který je stvořen pro město, pro nové a nové lidi, pro stereotyp, byznys apod., tak ten bude jen kroutit hlavou při pohledu na tento snímek. Místo, kde technika nemá své uplatnění, místo, které je téměř na konci světa a když ho objevíte - znovu se narodíte - to je ten pravý venkov. Tomáš Vorel je pro mě hvězdou, miluji jeho styl lišit se tak zásadním způsobem, který se mi více než líbí. Tento film je tak neuvěřitelně éterický a inspirující, tak naivně krásný a jednoduchý, až je s podivem, že tu spousta zarytých čsfďáků tu zbytečně hledá něco víc, ale proč? Jinak jediné, co mi vadí je, že Nimcovou po tomto filmu nikdo nikde neobsadil?!(18.5.2011)

Je to holt vorlovina, s tim se musí počítat, ale ten podzim, pánové, ten mi úplně způsobil husí kůži. Moc příjemnej film.(9.10.2012)

Já bych to tak tragicky neviděl....kdyby Vorel zůstal celou dobu za kamerou a Hanák mu tam pomohl, tak by to bylo ještě lepší....sklepáci se tu vyřádili ( ...např Čtvrtníček zmíní sumce Pepíka v jezeře, kterého pak nahání o sedm let později v Posledních plavkách... ), poetiku to má a pro tyhle sociální satiry a satiristické asociály tolik klíčová hospodská scéna je především díky Bolkovi povedená...(19.10.2012)

K Cestě z města mě přivedlo především nadšeni mých rodičů a musím uznat, že téma, které si jeho tvůrci vybrali opravdu stojí za filmové zpracování. Jedná se především o komedii, která působí značně nemainstreamově, a snaží se zanechávat hlubší poselství. Celkem to všechno funguje a jsem moc rád, že takový film vznikl, nicméně mnoho věcí je přehnaných a ne úplně ideálně zpracovaných. Jde o lehce nadprůměrný příběh, který vtipným způsobem vede lidi k zamyšlení o tom, co vlastně od života chtějí a proč jsou na světě. (3* s velkým plus)(25.3.2016)

• Drom

Na tomhle jsem, bohužel, byl v kině. Inu, koukám, že už je to nějakej ten pátek, avšak film neztratil nic ze svého kouzla. Přemýšlel jsem, jestli se, stejně jako na zpracování, dá na nevýkon Tomáše Hanáka pohlížet jako na parafrázi. Když se na to ale dívám dnes, tak si, bohužel, všímám otřesných výkonů i ostatních herců. Těch několik solidních to nezachrání a já ztrácím svou falešnou naději, že to vůbec nějaká parafráze byla, protože se mi to čím dál více jeví prostě jako kravina, která by chtěla vypovědět něco víc, ale selhává naprostou naivitou a přihlouplostí. Což je škoda. Čímž se kruh mých myšlenkových pochodů uzavřel a já zažívám opět stejné pocity, jako když jsem tenkrát odcházel z biografu. O obsahu dialogů snad raději ani moc psát nebudu. Postavy programátorů chrlících termíny bez souvislostí a smyslu jsou stejně uvěřitelné jako stereotypy, které si autoři scénáře představují při vyslovení pojmu "venkov". A navíc mi to přijde, jak za sebou splácnutý náhodný výjevy, jejichž dobrá polovina je zbytečná.(29.5.2018)

Ten film mě uplně zklamal a rozhodně ho nemusím vidět dvakrát.(14.1.2003)

Takový milý, malý český filmeček se sklepáckým humorem a pěknými písničkami. Báječná relaxace.(1.12.2003)

Také bych chtěl všechny problémy hodit za hlavu a utéct z reality. Tento film mě naprosto ostovil, vyjadřuje mé pocity v tomto světě. Jinak hudbu k filmu skládal ředitel naší obchodky.(1.12.2003)

• mutace

Nejapný a plytký pokus o mentorování na téma "Přetechnizovaná společnost". Další z nepovedených filmů nepříliš úspěšného režiséra.(27.6.2006)

Je mi lito, ale tohle je muj oblibeny film a 67% by proste neslo.(16.3.2007)

Příběh nutící Vás v okamžiku začít balit a po chvilkce vyrazit ven. Pravda je, že největší klid je bez mobilu, notebooku a všeho toho kolem. Pojďme a setkejme se všichni na domácí "limonádě" někde venku (:(19.7.2009)

• Hermanka

V tomto filmu mě intonování hlasem Tomáše Hanáka až rušilo.(17.10.2011)

Film za 4. Za reklamu na drogy -1*. Za perfektní písničky, vtipy a hlášky +1*.(30.9.2012)

• Brinkley

No, tak odpadem bych Cestu z města zase necejchovala. Kupříkladu kamera mi přišla vcelku obstojná a některé záběry velmi peknúčké na pohled. Tím však můj výčet kladů končí. Moralisticky servírovaná myšlenka mě dost prudila, neboť jsem, jako dnes skoro každý, prototypem "programátora Honzy" - život bez netu si už taky neumím představit. Ale to neznamená, že bych mu dávala přednost před trajdáním ulicemi Stověžaté nebo častým útěkům do přírody. Navíc se Vorlovi nepodařilo mě ani pořádně rozesmát, dojmout, natož přimět k zamyšlení. V mém mozku se neodehrávalo prostě nic... jo, vlastně odehrávalo: svíjel se chudák utrpením nad přehrávajícím a trapným Tomášem Hanákem.(22.11.2012)

"Tak to dopadne, všichni budou, vole, sedět před počítačema, vole, a budou buzerovat celej svět. A kdo bude pracovat? Kurva!"(16.3.2013)

Dobrej nápad, dobře našlápnuto, skvělé prostředí, neodolatelnej Rabštejn, hladivá babka kořenářka, jenže... celé je to tak nějak moc... syrové. Prostě blbě uchopené. Prostě nehloubavě nemoudře hulvátsky městské.(3.12.2014)

Poznámky k filmu a scénáři: Film z části autobiografický(Vorel a Nimcová). Jsem rád, že jsem měl možnost přečíst si scénář, kde vystupovaly dvě osudové dívky a Tomáš měl poměr s oběma. Jestli si to dobře pamatuju, tak snad došlo i na nějakou trojku, což dávalo příběhu ještě hipísáčtější háv. Celkově tam však byla další dívčí postava navíc a bylo rozumné ji celou škrtnout. Nevím, kdo škrtnutí prosadil, ale byl to výborný dramaturgický čin. Film je to milovaný i zatracovaný. Nejčastěji se kritizuje typické přehrávání, které je však přiznanou stylizací, nikoliv amatérskou chybou. Ber nebo nech být diváku. Pamatujte, že bez přehrávání by film přišel o mnoho hlášek. Na ty věty musíte dát extra důraz, aby se staly hláškami.(21.11.2015)

"Dva skřítci jdou lesem, trávou, mechem, vřesem..." Volnomyšlenkářská komedie, která se Tomáši Vorlovi povedla a všichni představitelé si ji jistě dobře užili.(29.10.2017)

Vorel asi strávil mnoho času na chalupě s Lubou a dávali si alko-travo-amfetaminové procedury. Režisér Vorel měl vždy lidštější filmy ukazující na nějaký sociální aspekt, ale kombinace opravdu nevtipného IT žargonu (možná to bylo vtipné v devadesátých letech, ale už je 21. století) a neherce Hanáka, jakožto amatérského divadeln... reklamního ochotníka, je nudné. Neříkám, Hanák má celkem zvláštní vliv na mé vnímání v tomto filmu - celkem místy uklidňoval, ale hrát jednoduše neumí. Polívka a další vedlejší postavy ale svou roli vzali vážně, i tak tomu nemohu dát více jak tři hvězdičky, dal bych tomu dvě, hvězdičku navíc jsem dal za to, že jsem nepotřeboval alkohol a ani jsem u toho neusnul.(19.3.2018)

• Dexx

Nic moc scénář+herecké výkony často na hranici ochotnictví (přehrávání až běda)+cosi, co asi měl být humor,ale já to nejspíš nepchopil=nuda nuda, šeď šeď...a 40% max.(7.12.2003)

Na tom filmu je něco poetického.Snad je to tím prostředím českého venkova (téměř "nedotčeného" moderní dobou), snad tím jak se T.Hanák vcelku uvěřitelně přerodí z hi-tech maniaka na přírodou posedlého polo-cvoka. Jinak je to přesně ten typ filmu, který moc nemusím - představitelé obyvatel z okolí (z velké části zahrané dost hroznými neherci) se chovají jako velcí či menší debilové a hlavní postavy se zaobírají zejména tím, že sesbírají,zpracují a následně vykouří či vychlastají prakticky všechno, co najdou v lese či blízkém okolí.Z výše uvedeného je tedy patrné, že děj snímku žádný přílišný smysl nedává, i přesto se však na něj (z mě neznámého důvodu) vždycky rád podívám.(21.11.2005)

• zona

Trapný film o ničem, jedna velká křeč, ostatně jako všechny Vorlovy filmy.(20.3.2007)

• ŠIM-ond

Záleží na vašem názoru, ale mě film přišel enormě nudný. Přestože má jít o zcela realistický film, pro mě hraničí s téměř science-fiction, protože vlastnosti a chování herců, alternujících v tomto filmu, hranicí s realitou. Vím, ža za to nejspíš nemohou oni, že jim to bylo řečeno od strany produkce a režie, ale mohli se rozhodnout, jestli kontrakt podepíší, nebo ne... Tento film pro mě nemá nejmenší hodnotu.(24.2.2008)

Pohodička, klídek, žádné starosti, nádherná příroda, krásná žena, bylinky, likérky... Takhle si představuju ráj.(19.7.2009)

Hanák hraje doopravdy špatně a i v tomto filmu to jen dokazuje. Zdárně mu sekunduje i představitelka Markéty - oba vedou herecký dialog, ze kterého se mi tak trochu zvedá kufr. Jako chlapci z maloměsta nyní žijícímu v Praze mi to ale připadá skousnutelné - film má totiž myšlenku, která je navíc zpracovaná do podoby zajímavého dobového svědectví - a vše to ještě zvládá s příjemným nadhledem (byť reprezentovaným odpudivou Hanákovou dikcí...). Za myšlenku a zpracování pět, za herectví odpad - co čert nechce, tři mi ale stejně přijdou trochu málo...(9.10.2009)

Tenhle film mi docela sednul. Akorát mě pobavilo, že synáček Tomáše Hanáka hrál v autě intro ze hry Dark Colony, které je samo o sobě nehratelné :-)(4.8.2010)

• UniqueNett

"Ičo, dičo, p*čo!" Aha .. 15%(30.9.2010)

• vikino1

Přesně vím co tím chtěl Vorel říct a proč to natočil jak to natočil. Nicméně tahle forma vyprávění mě prostě nesedla. Hlavní problém je v tom, že jsem si nevytvořil s žádnou postavou žádnej vztah at už z Hanákem (ten mě štval úplně nejvíc těma svýma anglickejma kecama) ani s Markétkou, ani s tou babkou.. I to děcko mě tam votravovalo. Vím jak to na vesnicích chodí, prostě v tom celej život žiju a tohle bylo schválně vykonstruované, přehnané. P.S. Bolka do tohoto hodnocení nezahrnuji, ten to měl již tradičně za 5*. Jenže herec ve vedlejší roli celej film nedělá...(15.8.2012)

Není to film pro každého. Není to ani na kdykoliv. Ale když trefíte tu správnou melancholickou náladu, je to nádhera. Navíc perfektně obsazená a zahraná. Některé hlášky dokonce zlidověly. Obrazy se střídají dostatečně rychle, aby se nepřejedly a zároveň dostatečně pomalu, aby si člověk stačil vychutnat. Charaktery mohou působit klišovitě, ale myslím, že se tam leckdo aspoň trochu najde a pozná. Ale není to film pro každého...(4.10.2012)

• josieaddms

Úlet, a to do všech detailů. Obsazení, myšlenka, písničky!!!, závěr... Hanák je na naprosto příšerný herec, a malý Vorel jako jeho syn ještě horší. Vorlovy filmy jsou všechny dost praštěné ale ve výsledku jsou většinou zcela nepovedené. Naprosto nečekaně a ojediněle se mi líbila postava Markéty - tedy její charakter nikoli herečka, která se tam navíc i svléká - docela neobvyklá a mě sympatická. Některé její hlášky používám. Nebyla ani -jak často ženské postavy bývají - hysterická, ambiciózní a prvoplánová natíračka, což bylo fakt úlevné. Jenže jak víme, Jarchovský vždycky píše hloupé scénáře s nemorálními a zlými názory, jak tomu bylo i tady. Nelíbí se mi že všechno končí happyendem, a že postavy které jsou odporné a zlé nám mají připadat jako vtipné a roztomilé. Sice film není nudný, a mohl by se zdát svojí netypičností i zajímavý, ovšem výsledek je trapný a pitomý.(19.7.2013)

Skvělý film(10.4.2014)

My všichni pražáci bychom občas potřebovali takovou cestu z města.(9.6.2015)

• odvedle

Dal som filmu sancu, no bohuzial, po par minutach som to vzdal, "zivot je prilis kratky" a uz len ten zaciatok? des, des! Dovod je jednoduchy, Hanak-zufalejsieho herca ako Hanaka som snad este nevidel. Skratka, nic pre moje cujne nervy.(20.11.2016)

• BrunoA

Naprostý nesmyl. Nereálné dialogy, černobílé vidění světa, navíc mizerné výkony jinak špičkových herců . Sem tam jsem se zasmál, ale jinak jsem se cítil trapně. V softwarovém domě pracuji už osm let, ale ještě nikdy jsem nic "nesendoval" a ani tady neznám nikoho, kdy by to dělal.(7.8.2003)

• Kenneth

Jo tak to je komedie? Že jsem se ani jednou nezasmál. Spíš jsem hořce zaplakal. Tento film je totiž přesně příkladem, kde se současná česká komedie nachází - absolutní bída. Navíc jakožto obyvatel malé vesnice a zároveň programátor pracující v jednom velkém městě jsem vůbec nechápal. Celé mi to totiž připadalo nějaké podivné a často nesmyslné.(8.1.2004)

Dobrá komedie s mnoha slušnými hláškami. Tentokrát mi ani nevadilo, že všichni herci tak moc (řekl bych "vorlovsky") přehrávají.(20.6.2004)

S příjemným humorem je tu podána únava "člověka-počítačového" a jeho znovunalezení přírody. Herecké výkony všech přítomných jsou bezvadné. Ráda bych se dostala do "spíže" paní Skořepové...(9.3.2005)

Lituju vsechny, co nepochopili.(28.4.2005)

Velmi půvabný snímek Ačkoli se mnou nebude řada lidí souhlasit, po několikerém zhlédnutí snímku nemohu říci jinak. Poprvé se mi, pravda, moc nelíbil, protože mne šokovalo hrozivé herectví téměř všech zúčastněných (čtěte "přehrávání"), s výjimkou Bolka a Evičky Holubové, samozřejmě. Ale pokud už víte, do čeho jdete, tuto v jiných filmech velkou vadu na kráse si už ani neuvědomíte - a budete se kochat. Myslím, že je čím. A na český film je toho nadprůměrně. Film má navíc spád a - opět - narozdíl od většiny rádobyintelektuálské produkce opravdu nenudí. Navíc je to pro mne skoro až srdeční záležitost, neboť mi Tomáš Vorel objevil předtím úplně neznámý manětísnká kraj, který od té doby velice velice velice ráda navštěvuji(31.8.2005)

Moc pohodový film, který mi vždycky zlepší náladu. Mobily, počítače...všechno jsou to jen serepetičky, kravinky, pičovinky :)(20.4.2006)

• Spectacle

Pokaždé když si vzpomenu na nějakou scénu z tohoto filmu, zkazí mi to den. Nemám ten film rád. Nemám proto racionální důvod, argumenty pro mě nechtějte, prostě na mě nepůsobí dobře.(4.10.2006)

Za oblast Rabštejna nad Střelou a Manětína(8.10.2008)

Tohle že jsme natočili my? Takový jemný, citlivý a nenásilný příběh? Baladu? Hm, možná že se na české filmy začnu víc koukat :). 4 *(25.5.2009)

divnej film, fakt že jo...(3.6.2009)

co napsat všechno co bych chtěl tak už napsaly druzí předemnou!Snad jen že mě tento film dost ovlivnil!(7.7.2009)

dokonale kouzelnej film..(24.11.2009)

Keď majú muži svoje dni, keď ich workoholizmus privedie do stavu, v ktorom nevnímajú deň a noc, pustia si rozprávku o živote na vidieku, kde vládne kľud, pohoda, nádherná príroda a ešte nádhernejší ľudia. Cesta z mesta splnila svoj účel, teraz šup-šup do práce.(1.1.2012)

Tento film na mně působí jako rozmarná barvitá koláž letního venkova plá barev, vůní, chutí a esencí (podobně jako lektvary babočky Skořepové). Dějově se to sice malinko rozpadá a některé scény jsou až amatérsky kýčovité a nereálné, ale celkově jde o povedenou romantickou patlanici pro oddechové zimní večery, kdy člověk sní o létě.(27.9.2012)

• Joostas

V osmdesátkách jsme byli za Pražskou pětku vděčni. V devadesátkách Sklep ovládl vše.Hanák se posléze stal postavou českého televizního lumpenfolkloru. Tento film je důkazem,že zdejší tvůrci nejsou schopni natočit čistě žánrový film.Buď tam musí být jakože hrozná prdel, nebo to jde do planého mudrování. Tento typ filmů působí,jako produkce pro pár nejbližších známých.(4.6.2013)

• Fajt

Snaha o vytvoření filmu, který má otevřít oči, srdce, duši a výsledek ? SLÁTANINA a zoufalý projev T.Hanáka v novodobé "pohádce" o záchraně člověka !!!(12.4.2014)

• PaRi

Nějak jsem tomu celkově moc nevěřil. Srovnáme-li tenhle pokus ukázat život na vesnici a lidské charaktery s Vesničkou střediskovou, Vorel prohrává. Taková lepší telenovela, kterou určitě, na rozdíl od jmenované Vesničky, vidět po druhý nemusím a ani nebudu chtít. Navíc mě silně vadí různé lascivnosti a vulgarismy, kterými je film prošpikován a to zcela účelově zalíbit se divákům IV. cenové skupiny. Ach jo, Horníčku a Werichu, jak mi chybíte.(13.4.2014)

3 a půl hvězdy, protože je to o chlup lepší a vtipnější než dvojka - Cesta do lesa(23.7.2014)

Cesta z mesta aneb ako ajták uteká pred civilizáciou. Veď kto by neutiekol do náruče Barbory Nimcovej-Schlesinger_stále aktuálny námet, romantické spracovanie, jemný humor, pohľad do duše mestského človeka 75%(12.3.2015)

• yvona

Hanák celý film spolehlivě zabil.(13.8.2017)

Tak to dopadne, když si ajťák Honza vezme na víkend syna a vyrazí do divoké české přírody, kde natrefí na maličkou vesničku, kde se jim nakonec tak moc zalíbí. Z extrému do extrému, tedy zahodit mobil a vrátit se k matičce zemi. Občas proložené nějakým vtipem. Mohlo to být lepší Tomáši Vorle! Zvláště když je všem jasné, že computer nepodojíš.....(6.11.2017)

Mily a cesky snimek. Nektere sceny jsou povedene, ale celkove prilis moralisticke....(8.8.2003)

Mám neustále nepříjemný pocit, že mi něco uniklo...že jsem to protě akorát nepochopila.(21.12.2003)

dost sem se bavil,nektere situace mi prisly i docela pribuzne, taky sem nekdy az moc "busy"...(31.1.2007)

• mgerlich

Toto je fakt špatné, skoro to paroduje samo sebe a navíc Hanák je prostě nejhorší herec v námi známém vesmíru :-)(3.6.2009)

• quasar

Co já od těch Vorlovin vlastně čekám, že se nechám vždycky přesvědčit, abych se na nějaké jeho dílko podíval?(11.7.2009)

Ano, i já jsem si zažil svou cstu z města a tak dávám 5. A proto "batery v prdeli"(6.3.2010)

Jestli se mě nějakej film dotýká, tak je to tento!(12.8.2011)

• Heyyy

Hrozně divnej film, kterej vůbec nevím jak uchopit. Divný dialogy, nesympatické hlavní postavy s opravdu zvláštními charaktery... Bláznivá babka šarlatánka, jakási divoženka, která kašla na školu a řeší furt jen bylinky, chlapec-školák, který se na každýho sprostě utrhuje... A navíc anglickočeský slovník Hanáka, který mi taky lezl pěkně na nervy. Celkově takový nějaký o ničem. A komedií bych to už vůbec nenazývala.(27.5.2012)

To chcete tu přírodu docela dojebat?(29.9.2012)

Takový poetický film o krásách přírody a o tom, že žít se dá i jinak než se plahočit za penězy. Jenom nevím, jestli tato cesta marihuany, alkoholu a drog je správná :D(29.4.2013)

Za čím se všichni ženeme? Pracujeme více a déle, abychom si mohli pořídit větší a lepší všechno, čemu pak věnujeme a obětujeme celého sebe sama a na sebe sama a na blízké nezbývá čas... Nechci znít jak filozof ale tenhle film mě uchvátil tou klidnou atmosférou venkova, kde se neřeší čas a přes den má být světlo a v noci tma. Občas trochu přehnané až nezapadající scény do celkového konceptu filmu ale stejně mě to baví a pouštím si to rád znovu. Doporučuji všem, co chtějí na chvilku zapomenout, že zítra musí zase do kanclu aby si vydělali na novej tablet kde se pak budou uměle s někým bavit po fejsbůku protože na osobní setkání jim nezbyde čas.(30.1.2014)

Vzhledem k současné české tvorbě musím hodnotit nadprůměrně, protože ve srovnání s dnešními ***** je tohle poklad.(11.12.2015)

• rigby

I na mě to byl hodně silný úlet. A to mám divadlo Sklep, Tomáše Vorla a vůbec hlavní protagonisty filmu moc rád. V tomto případě ale stačilo jednou...(7.1.2017)

Ekologové zajásají, vorlofilisté taktéž.....já také protože je to vtipné díky svěžím vedlejším postavám místních exotů (za všechny myslivec Śteindler). Tenhle příběh je hodně ze života, i když místy jedno klišé za druhým.(22.6.2017)

• Zagros

Sklepáky sice respektuji, některé jejich počiny jsou skvělé, ale jejich přechod na filmovou tvorbu z mého pohledu selhává. Co funguje jako krátké výstupy v divadle, nemusí fungovat v kině. Cesta z města je toho jasným důkazem. Film se rozpadá do nudných scének, které navíc ani nejsou vtipné. K tomu je film plný méně sympatických a zcela nesympatických postav, navíc bídně zahraných (možná je to skrytý úmysl, u sklepáků člověk nikdy neví). Každopádně se mi to moc nelíbilo a na Cestu do lesa se rozhodně nevydám.(7.12.2018)

Vždy když na ten film koukám, tak jen závidím. Takže z toho celého moc nemám chá chá. Skvělý film, skvělí herci. Pokoukání k smíchu i pláči.     Hajný Babočku oslovuje jako paní Joudkovou, ale na hřbitově je napsáno příjmení jejího manžela jako Jouzek.    **** A PŮL(1.6.2020)

p r i e m e r n e ........65%(1.7.2020)

To jsem nevedel, ze je T. Vorel takový moralista!!! Nic moc, občas vtipný, ale na český film slabý, čekal jsem víc, za tři:))(18.9.2003)

• TesterX

Misty vtipne, ale promena hlavni postavy me moc nepresvedcila. Vlastne si dovolim tvrdit, ze nejhorsi herecky vykon zde podal prave Hanak.(1.12.2003)

Vcelku zábavná komedie o rozdílech mezi životem ve městě a na venkově. Samozřejmě, jsou tam hluchá místa, ale vychazí z toho lehce nadprůměrný český film. Dá se vidět i víckrát.(7.12.2003)

Pohodova komedie, ktera vas v dnesni hekticke dobe vytrhne z kazdodenniho shonu a prijemne vas odreaguje pomoci prirody a skvelych hercu.(16.12.2003)

• PlayBitch

Velice průměrný film o utíkání z civilizace do přírody. Tomáš Hanák už má zřejmě svá rebelská léta za sebou a rozhodl se hrát v melancholických komediích. Nezajímavá podívaná bez pointy si více než 2 hvězdičky nezaslouží. NUDA!(19.7.2004)

Velmi příjemný film. Záběry z přírody či s paní Skořepovou jsou skutečně skvostné a pozitivně nalaďující. A záběry se "sklepáky" typicky sklepácké ... Jakoby dva filmy v jednom, ale nevadilo mi to.(29.4.2005)

Krasny film o zivotnich hodnotach..skvely soundtrack...sklepacky humor.(18.1.2006)

• K.O.vi

Nemůžu se ubránit dojmu, že Tomáš Hanák do filmu prostě nepasuje. Není přirozený, většinu svých rolí přehrává, to se hodí tak na divadlo. Jinak Cesta z města nic moc, 40 % za pěkné barvičky a hudbu.(9.4.2006)

V dnešní době celkem běžný příběh, který je režisérsky slušně zpracován. Výprava mohla být o trošičku lepší, přece jenom zapadákov mohl být více výstižnější. Přesto patří tento snímek k mým oblíbenějším. Závěrečná písnička byla na svém místě.(6.8.2006)

Krásný film. Krásné zobrazení civilizačních chorob v přírodním prostředí. Zobrazení závislosti na věcech, které vůbec nepotřejeme. Výborné vedlejší role ( Šteindler, Vávra ). Polívka jako buran taky nemá chybu.(10.10.2008)

Originální humor, silný příběh, skvělé herecké výkony...80%(21.10.2008)

Příběh o tom, že je občas dobré opustit strasti a útrapy města a vyčistit si hlavu někde na venkově. Poselství zní jasně. Na této vesnici je spoustu roztodivných postav a Tomáši Hanákovi v roli programátora se zde očividně zalíbilo. Život tady běží klasickým tempem od práce do hospody. Musím uznat, že má Cesta svou poetiku a je to jeden z lepších filmů od Vorla.(8.1.2009)

• amyth

Takto vysoké a nebojím se říci přehnaně vysoké hodnocení dávám pouze z nostalgie k trojici Šteindler, Vávra, Hanák. Jinak to bylo opravdu dost nepříjemné(19.7.2009)

Film, při kterém na mě skutečně dýchne pohodová nálada venkova(1.1.2010)

Příjemný mechový film z mechového prostředí :o)(10.8.2010)

Zahodil mobil. Doufám, že to taky jednou udělám.(29.9.2010)

• Tristanian

Další důkaz, že Vorel prostě neumí točit filmy. Zatímco u Kouře divadelní přehrávání a (možná nezáměrná) debilita seděli, tady je to jako pěst na oko. Alespoň film obsahuje tradiční trojkombo pitvořícího se buzeranta, vesnického balíka (jak jinak než obsazeného Bolkem) a přemoudřele idiotského velkoměšťáka (plus jako bonus rádoby roztomilého haranta). Člověk pak alespoň s jistotou může říct, že se mělo jednat o komedii.(16.2.2012)

• Mr. Movie

Velice neucelené, bez vtipu. Rádoby natočené ve smyslu "dáme tam pár super hlášek, na ději zas tolik nezáleží". Bohužel, hlášky se asi ztratily a stávající se staly stupidními. Nějak se to celé nepovedlo.(30.9.2012)

Dle mého názoru povedená melancholická komedie, pro herce divadla Sklep mám prostě slabost. Film ukazuje zajímavou poetiku venkova, kde žije spousta roztodivných lidiček. Po každém shlédnutí Cesty z města mám chuť utéct pryč z Prahy někam do lůna přírody...(21.4.2013)

• Kokutek

Zklamání.(11.4.2014)

• pop.z.pop

.......tak opět další český film, kde se všichni chovají jako úplní idioti.....(11.4.2014)

Takový obyčejný český film. Pár dobrých frků jinak ale občas stupidní divnokamera a taková obyčejná nuda.(30.4.2014)

Velmi uklidnujici film. Krasna Barbora Nimcova. Supr babka Luba Skorepova. Poeticke misto. Chtel bych to zazit a uprimne Hanakovi zavidim.(23.9.2014)

Pár dobrejch epizodek, hlášek, momentů a postaviček v celkem odpustitelným formátu s kritickejma ekologicko společenskejma pokusama. No prostě Vorlovina.(5.6.2016)

Zajímavě natočený film o měšťácích, kteří se vypraví do vesnice na západě Čech. Film jako takový na mě působí, jakoby neměl žádný scénář a byl tak natočen obyčejný život lidí, kteří ani nevědí, že okolo nich jsou nějaké kamery. Některé scény jsou vtipné (Polívka), poučné (Skořepová) a některé i trapné (Nimcová-Schlesinger: u této slečny mám navíc dojem, že vůbec neumí mluvit ani hrát a působí ve filmu dosti rušivě), ale jako celek to vůbec rušivě nepůsobí a dá se na to koukat. Jen si musíte zvyknout na režijní styl pana Vorla.(14.2.2018)

Nieco tomu k plnym 4* chybalo, ale prijemne sa na to pozeralo.(31.7.2019)

Taková hezká odpočinková zábava. Jenom je mi líto toho krásného mobilu.(3.6.2003)

Tak pro mne jeden z nejlepsich novodobych ceskych filmu, nezapomenutelna role Tomase Hanaka pro ktereho mam slabost jak pro cloveka tak i pro roli kterou zde stvarnil :-) Pekne ztvarnene mezilidske vztahy nasi doby. Vrele doporucuji vsem!!!(27.11.2006)

Vorel se s kontrastem uspěchaného velkoměsta nevyrovnal vůbec špatně. Celý film je velice zábavný a pohodový. Člověk by se hned do té podzimní krajiny rozběhl a celý den jen ležel na louce a koukal na nebe....(22.10.2007)

Pro mě nejlepší český porevoluční film. Krása české krajiny a venkovského života, boží hlášky - nechci je jmenovat všechny ale třeba tu "Na, napij se z igelitky" používám z oblibou už několik let" . Vůbec mi nevadily typický Vorlovy ujetý postavy s podivným vyjadřováním (farář, hajnej, traktorista Bolek), spíš bych je viděl jako plus. I laciný vtipy IČO DIČO PIČO do filmu tak nějak hezky zapluly, aniž by celý výtvor sklouzl na úroveň Kameňáku. Jo a Tomáš Vorel ml. prokázal už před Gymplem, se svojí replikou "Ty vole to je vopruz", že to je herec minimálně k zaznamenání :-)(20.9.2008)

Dobrý námět, dobré myšlenky, špatné zpracování. Film bohužel místy působí zcela amatérsky (polití notebooku kozím mlékem, pád z koně apod.). Dost mě taky vytáčela ta přehnaná programátorská mluva neustále doplňovaná angličtinou (a jelikož v oboru dělám, navíc jsem viděl, jak je mnohdy nesmyslná a neprofesionální; taky bych nikdy neřekl, že to zasejvuju, ale že to sejvnu). I přes tyto nedostatky jsem se na film podíval již podruhé, protože je v něm pár pěkných myšlenek (počítač nepodojíš) a taky trochu romantiky. Celkově rozporuplné, takže jen 70%.(20.7.2009)

• taryrta

Tohle natočil režisér mého oblíbeného Kouře? Nebýt jeho pozdějších (nic moc) filmů, těžko tomu věřit. Trapná snaha o poselství pro všechny lidi. Herecky špatnej Hanák a ostatní taky nic moc. A někdo se u tohodle filmu smál?(24.2.2010)

• papuchalk

Mohl to být skutečně romantický film, dokonce s hlubokým poselstvím. Takhle je to snůška trapných hlášek a dialogů. V tomto filmu mi hodně vadí přednes Tomáše Hanáka, i samotné jeho lajny, slang. Potom mi velmi vadí, jak se baví s Markétou a jak se baví ona s ním. Není na tom nic... vzrušujícího? Prostě to mezi nimi nefunguje. Vlastně ani celý film nefunguje.(5.9.2010)

Na rozdíl od většiny jiných Vorlových filmů tenhle má hlavu a patu, určitou poetiku a švih. Je samozřejmě trochu vorlovsky ujetý, přesto rozhodně nenudí, i díky Báře Nimcové.(8.6.2011)

Když jsem ten film viděl před léty, docela na mě zapůsobil. Navíc atmosféra zaplňého stařičkého kina byla úžasná! Ale pak v televizi už to kouzlo nějak pominulo. Rozhodně jde však o originální pohled na venkov z pohledu mešťáka( Vorla).(26.9.2012)

Jedním slovem...HANÁK.(3.6.2013)

průměr, ale jen za paní skořepovou bych těch hvězdiček dala i pět.(19.6.2013)

• lisbethsally

Myslím si, že jestli měl tento film přilákat lidi na venkov, tak se zřejmě minul účinkem. Přemíru sprostých slov a anglických výrazů registrujete již po prvních 10 minutách. Nepříjemný hlas Tomáše Hanáka provází celým filmem a k tomu ještě až nepřirozená spjatost hlavní ženské hrdinky se vším přírodním. Dvě hvězdičky: jedna za hezké záběry přírody a druhá (protože jsem citlivá duše) za závěrečnou scénu s dojemnou hudbou.(10.11.2013)

• v.indruchova

Milí a zlatí tohle mě opravdu nebavilo, musela jsem se do dokoukání hodně nutit a stejně jsem uvázla na jedné hodině a dál to vzdala. Jedničku za pěknou přírodu a myšlenku jinak nuda. Vykreslení vesnických buranů možné ale podivné a nesympatické. Ten "Hanákův" fracek mě nesmírně rozčiloval. Nedokázala jsem se ničemu pousmát natož zasmát. Herci nejsou špatní, ale jejich role jsou uboze napsané. Chování a výraz postav ve snímku je scela podivný a nereálný. Halucinace díky houbám nezaujali. Tento snímek byl mnohem slabší než podobný a mlačí cesta do lesa. Většina postav mě neoslovila dokonce mi přišla protivná. Film plytký a trapný jako humor v něm, překvapila mě nízká úroveň snímku s tak dobrými herci. Ajťák byl naprosto mimo takhle se ajťáci nechovají (možná to měl být ten vtip?), mám jednoho doma a nějaké v okolí. Už vím proč se mi nechce pouštět do CZ filmů. Omlouvám se, za tak negativní názor, ale nemohu jinak. Souhlasím: DJkoma(28.1.2014)

Hanák je kokot, ale jinak to ušlo.(15.3.2014)

Co tady picujete?Komentare jak kdyby ste neznali Vorla,hlavne ze tu vsichni serou z Hrebejka nebo "osobityho"Burtona.(11.4.2014)

• framil

Je mi líto,ale když vidím protekčního synka Vorla,je mi zle.Vorel st.bejval dobrej v době Pražské 5.Vše další jde mimo mě...(12.4.2014)

• DR.SZ

Někomu se film naprosto zalíbil, pro někoho se stal naopak snímek velmi zbytečným. Já jsem se sice místy také zasmál (ne díky scénáři, ale spíš jeho podání úžasným hereckým obsazením), zaujala mě nádherná kamera, ale celá struktura tohoto obvyklého a nepřekvapujícího děje je uchopena do špatných rukou. Dáno je to tím, že film není natočen v dřívějších dobách (jako úspěšný Na samotě u lesa) a je ovšem také zkonstruován nikoli jako příjemnou rodinnou komedii, ale jako lehce připitomělou neomezenou satiru. Kvůli tak vážným výtkám, řadím tento film i na jeho klady a herce k těm horším pana Vorla a dávám 44%.(15.4.2014)

K tomuto filmu mám velmi ambivalentní postoj. V mnoha ohledech originální a zručně natočený. Spousta kouzelných a legračních figurek, podmanivá atmosféra... Lokality, které důvěrně znám a ke kterým mám vztah, vyznění filmu dále podtrhují. Na druhou stranu to prorůstání Vorlovým new age kvaziduchovnem (ovšem zdaleka ne tak hrozné jako ve volném pokračování filmu) a některé amorální důrazy dokáží film natolik zprotivit, že se na něj dost možná už nikdy nepodívám. Nicméně ta poetika mne jednou zasáhla...(6.1.2015)

Film je to dost průměrný, ale to hlavní, co ve mě i po letech zanechal, je nádherná myšlenka útěku od "civilizace" zpět ke kořenům. Je o tom, že abychom byli šťastní, nepotřebujeme ani PC, ani mobily, ani další ptákoviny dnešní doby. Štěstí se skrývá v něčem naprosto jiném... 3*(5.4.2015)

Jelikož jsem ajťák, tak jsem se do filmu celkem položil, koukám na něj od mala, relativně často a rád. Občas je prostě potřeba vypnout.(31.1.2016)

• Kub21

Popsat tento film dvoumi slovy?Je to jednoduché.Nudný,trapný,tyto slova absolutně popisují tento film.Bohužel jsem tento hrůzný čin viděl asi třikrát a to jen proto,že jsme se na něj museli dívat v hudební výchově,prý že film obsahuje pěkné skladby,bohužel však neobsahuje.Děj je absolutně o ničem,možná je to zase další film o tom,jak se starý muž zamiluje do krásné slečny.(5.2.2016)

• esvepecko

jedan hvezda za Bolka(25.10.2016)

Naprosto famózní námět!... Škoda jen, že jde poznat, jak panu Orlovi tu a tam ještě dojížděl trip a nebo koko. Herecké výkony občas skomírají a s těmi písničkami to také není žádný veletoč. Konečně ale začal nějaký český režisér točit filmy o něčem zajímavém a pro mě sympatickém, proto tenhle alternativní a trochu naivní trip do přírody doporučuji.(2.1.2017)

Dyž je venku chujovo a mi se něchce na čerstvy luft, vyvalim kobero na otoman, a zapnu video. A jak mě drapne "volání přírody", tož hrabnu po kazetě s tym fajnym filmem a sem spokojeny. Hanaka mam rad, aj tak že je ajťak a prvšo mele ty svoje americke cypoviny. Moc se mu šiklo jak dostal do tlamy od teho Polivky. Tož za take dřisty o tych kompjuterach nic ineho nezaslužil a hlavně na ně dojel, bo musel spatky do tej ajťackej roboty. Tež to byl taky smutny film...(29.10.2017)

Nejlepší film všech dob.(2.10.2018)

Filmy Tomáše Vorla si prostě nikdy nezamiluju. Svým stylem natočení sice působí autenticky, ale často také amatérsky. Zde mě nezaujal ani scénář a hlavně herecké výkony řady herců. Syn, který mluví před otcem běžně vulgárně a otci to nevadí, ale i další dějové podivnosti taktéž nepřikládám k plusu. Co se dá přičíst k dobru je styl, jakým se film snaží působit. Pokud tak působil v roce 2000, dnes to platí tisícinásobně. Je to návrat k přírodě a útěk z měst. Dnešní doba je mnohem víc přetechnizovaná a IT než tehdy a lidé si to pomalu začínají uvědomovat. Jako další výrazné plus pak zapisuji hudbu. Ta se více než povedla a dokonce bych řekl, že z filmových hudebních motivů se stala jednou z legendárních. Suma sumárum mi to vychází na slaboduché tři hvězdy. Humor divadla Sklep je nejspíš trochu specifický, ale většinou úplně jiný než ten ostatních smrtelníků, o čemž svědčí i zdejší nižší hodnocení.(1.3.2019)

Nevím, proč jsem tak dlouho nechával tenhle film nepovšimnut. Tohle se Vorlovi vážně povedlo. Celé se to nese v nějakém opojení, od příjemného rauše z halucinogenních hub u ohně, až po totální sešrotování z chlastu v hospodě. Prostě totální vytržení z reality a objevování světa někde tam venku za oponou ze stromů a luk. Jenže život nejsou představy, ale smutná šeď, že (viz. konec)? Film je plný humorných situací a dá se říci, že díky době vzniku i dost nadčasový, zejména pro dnešní mládež. Herecky excelují Hanák, Schlesingerová a Polívka, které doplňuje až překvapivě našlapaný zbytek ansámblu. Jednu hvězdu dolů za zbytečné používání vulgárních výrazů tam, kde se to nehodí a zbytečně natahovanou druhou půlku filmu. Nicméně, bezvadně jsem se bavil a určitě zkouknu i pokračování.(6.7.2019)

• sherudan

Film o tom, jak si Pražáci představují venkov, varianta A. V tomto případě jako sbírku zemitých, ale přirozeně moudrých lidiček, spjatých s přírodou a stranících se toho stresujícího pinožení, které tak ničí život obyvatelům velkoměst nad 6.000 obyvatel. Možná by se tvůrci mohli aspoň jednou za život na tu vesnici vypravit, asi by byli překvapeni.(16.4.2020)

Pohodový, uvolňující film (možná ani ne tak docela komedie) se spoustou dobrých hlášek, u něhož mi ale příběh připadal trochu děravý. Jinak se na něj asi budou dívat diváci z města a jinak lidé z vesnice. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, vychází mi to přesně napůl.(8.11.2002)

Film, který mě docela dostal a minimálně mě opět donutil zamyslet se, jestli my nežijeme nějak blbě.(8.1.2004)

Budu vyčnívat z řad, ale já tenhle film prostě žeru - poetický scény mě dokáží vždy hodit do krásného melancholického rozpoložení. Herecké výkony raději nekomentuji:) Jedna taková zajímavá věc - všimněte si změny v obličeji pana Hanáka při pádu z koně, je dost markantní:)(10.1.2008)

• kvetazal

Vorel!!!(14.8.2008)

dala by som len dve hviezdičky, lebo Hanák mi v tom filme išiel neskutočne na nervy... a "ujetá" Nimcová detto... tri hviezdičky za krásne zábery prírody...(28.10.2008)

Příběh byl zajímavý a dýchnul na mě zvláštní atmosférou. 4 hvězdy však dávám trošku jiným dílkům, proto zde musím být spravedlivý. Kolem 60%(12.11.2008)

No zas takový trhák to není. Chápu, hlavního hrdinu, ale i přes cestu z města zůstává pražákem a může se stát pouze chalupářem. Život mimo měste je trochu o něčem jiném.(28.2.2009)

Pro mě to byl nevšední zážitek, na tom školou organizovaném výchovném promítání. Moc se jim to nepovedlo (škole :)).(12.7.2009)

Nádherný film s úžasnou poetickou atmosférou a skvělou hudbou.(20.7.2009)

Netvrdím že je to úplne perfektné, ale 5 dávam lebo sa mi zdá že tu majú omnoho slabšie filmy lepšie hodnotenie. Hanák perfektný ako vždy, Bolek tiež fajn, téma čím ďalej tým viac aktuálna...(9.12.2009)

Už jen proto, že je film natáčen převážně v krásném okolí Rabštejna nad Střelou a taky proto, že Hanák jezdí na koni :)(16.6.2011)

Důkaz, jak lze z mála udělat něco velkého. Vorel vystihuje rozdíl mezi městským upachtěným způsobem života a klidem venkova. Vždy po shlédnutí filmu mám chuť prchat též. Neznámá Barbora Nimcová krásně dokresluje atmosféru celého díla.(1.7.2011)

Příjemné rozveselení a neazpomenutelná hudba, která je vtipná ještě dnes. Vynikající Tomáš Hanák se svým synem skvěle táhnou příběh. Já jsem si to celkem užil. Zase odreagování od typických amerických komedií. Raději si dáme něoc co je české a né zase tolik k zahození. Dávám tři *, protože jisté filmové kvality tomu chybí, ale i tak je to dobré.(10.12.2011)

Úžasná atmosféra sice nezvládne úplně zaretušovat drobné nedostatečky, ovšem stále to bohatě stačí na *****. Zase jednou vynikající Tomáš Hanák.(14.2.2012)

Není to film pro každého..někdo se nudí, někdo to nepochopí vůbec, ale ti kterým film sedne mohou očekávat pohlazení po duši a naprosto neskutečný výkon Luby Skořepové.(13.5.2012)

Filmová pochúťka,akú nedokáže ukuchtiť len tak hocikto.Tomáš Vorel má na to svoju tajnú receptúru.Dáme do toho bylinky rôzneho druhu,všakovaké huby,chlast od výmyslu sveta,čerstvú zabíjačkovú krv,pridáme trochu erotiky,výdatne to ochutíme vorelovským humorom a okoreníme štipkou smútku.Marihuánový dym sa postará o dobrú arómu.Nesmieme zabudnúť na hlavnú ingredienciu,ktorou je Tomáš Hanák.On a jeho hereckí kolegovia tomu všetkému dodávajú ten správny šmak.Vrele odporúčam!Ja som si to parádne vychutnal.(30.9.2012)

• Korra

Jsem divná - já naopak sním o životě ve městě, speciálně v té nenáviděné Praze, kam se po čase dovolené vždycky ráda vracím. Ale natočené je to hezky.(22.11.2012)

• ulukaj

Odporný film(29.11.2012)

Není to dokonalé ale má to krásnou atmosféru a po zhlédnutí jsem se chvíli z té poetiky dostával.(19.3.2013)

Na český poměry celkem slušná komedie i když asi na víc jak jednou zkouknutí to není(13.6.2013)

• bratr_jezek

Začátek zajímavý - typický workoholik poznává krásy klidu venkova i novou lásku. Bohužel v různých polohách a díky křečovitým výkonům některých herců se celý film rozpadá a neudrží ho po hromadě ani pár vtipných scén (asi nejlepší je likvidace soka v lásce přes jeho alergii)(19.6.2013)

Mě ten Vorlův styl úplně nesedí, občas je to přehnané jedním nebo druhým směrem. Ale ještě mě to neurazilo, jako jeho jiné výtvory. 55%.(22.10.2013)

Pěknej film... bavilo mě to.Filmy p.Vorla st. maj hodně co do sebe.. :))(13.11.2013)

Něco jinýho odjinud! Za mě teda čistých pět pro nádhernou divadelní poetiku a podzim jak má být. Film,jemuž se dá prominout vlastně všechno.A,že toho je!Benji(3.12.2013)

Velmi často bláznivé, ale občas i Cimrmanovské 69%(14.4.2014)

Můj oblíbený film o tom, že příroda je prostě to nejvíc co je, a o návratu k ní!(17.4.2014)

Hořkosladký příběh o muži semletém moderní civilizací a jeho návratu k přírodě na venkově. Krásná příroda, zvířata a vše kolem.(8.5.2014)

• Rathe

Bylo to strašně zvláštní, hlavně ten začátek. A když si ten film celý v hlavě přeberu, tak vlastně o čem to bylo? Tak nějak o životě, ale i o ničem. Bylo zde několik povedených i nepovedených vtípků. Ale třeba role Michala Vorla mě tím vulgarismem vůbec nezaujala a nebavila. Ale bylo hezké vidět, jak se čas, život dá nádherně prožít i bez uspěchaného okolí. Hezky v klidu bez elektrotechniky. A v ten konec jsem sakra doufal.(8.10.2015)

Hanákovo zvláštní zabarvení hlasu, připomíná spíše divadelní než filmový projev. Absolutní oddechovka z Manětínska. Miluju tenhle druh filmu. Taková exkurze na totálně zapadlý venkov, přehlídka vidláků a hlavně nepopsatelně krásná podzimní příroda, kvůli které ledacos filmu odpustíte. Pokud od tohoto filmu čekáte něco složitého, tak se asi nedočkáte, ale jestli vypnete mozek a budete tichým účastníkem tohoto diváckého výletu, film vám vykompenzuje absenci akční podívané jednou velkou naturálií. Nemyslet a jen se dívat ! Za pět *****(27.12.2015)

• Peabody

Ne, raději zůstanu ve městě, Vorlova tehdejší rodina je sice kompletně na plátně,ale proč - to chápu poměrně obtížně. Ano, jsou krásné ženy, které neumějí hrát a přitom to ve filmu nevadí, jsou i opačné případy, herečky bez krásy, obvykle ale s charismatem a osobností. Pak je Bára Nimcová. Tři mužství Vorlové taky dost děs, Příběh sám je typický pro konec devadesátek, kdy řada lidí snila o návratu k přírodě, venkově, idyle, obvykle to skončilo rozpady a návraty. Nicméně to mi nevadí vůbec, na to má každý autor plné právo. Je to manifest určitého životního stylu, který pokud vím tehdy skutečně režisér akceptoval, takže žádná póza. Sklepácký projev mám velice rád, ale ve Vorlově stylizaci je pro mne snad nejslabší (pominu --li Skřítka) a už zde jsou náznaky pozdějšího propadu do křeče milionářského ad. typu.(24.5.2016)

• Jirkacek

Film Cesta z města podle mně zapadá přesně do škatulky s názvem Tomáš Hanák. Tam, kde tento herec hraje jednu z hlavních rolí, jedná se o film šílený, jenž mne nebaví, jsoucí z reálného světa, ale zase se spoustou nadnesených situací a držící se od začátku dle jednoduchého scénáře a konceptu bez překvapení. Některými scénami jakoby režisér chtěl něco říct, ale neuměl to srozumitelně podat, jakoby byl z jiného kmene. A bohužel spojení Tomáše Hanáka a druhé jmenovce režiséra Vorla staršího prostě fungovalo špatně, ve vyjetých kolejích prvního z nich. Jednoduše řečeno - neviděl jsem ještě film, v němž by se mi přes veškerou snahu Tomáš Hanák líbil. A je to škoda, protože jeho příjmení je mi sympatické, vzhledem k tomu, kde jsem se narodil. A to jsem se fakt, snažil, film o programátorovi Honzovi jsem viděl dvakrát, abych mu porozuměl. Každopádně mi ho bylo líto, pracovat v IT firmě bych nechtěl ani náhodou a tak se mu nedivím, že utekl na venkov, kde poznal naprostý opak toho, co dosud ve městě zažíval. Pokud by se tedy režisérovi povedlo přinutit nás k zamyšlení, zda je život v obklopení digitální techniky ten správný, nebo jestli je lepší žít jako naši předkové, možná film splnil svůj účel. Já si myslím, že pravda je někde uprostřed, nikdy není nic jen černé nebo bílé - podívejte se třeba na zebru. A víte, že její pruhy jsou nejen černé, ale i hnědé nebo šedé ? Ale to jsem odbočil do jiných končin, než je český venkov. Zkrátka na postavě rozvedeného programátora Honzy a jeho vztahu k synovi a krásám venkova měl stát celý film. Namísto víkendu v malé podhorské vesničce totiž stráví několik týdnů, kde Honza se synem zažije nejhezčí a nejveselejší chvíle svého života. Postupně se spřátelí s místními lidmi a zejména s půvabnou Markétou, do které se zamiluje. Nás doma nejvíce uchvátila babička v podání Ljuby Skořepové, bylinkářky a domácí léčitelky, které tato role naprosto sedla. Škoda, dalo se s tímto tématem udělat více. Suma sumárum, Cesta z města od mne získala dvě městské hvězdy **.(12.1.2017)

Myslím vrcholné (tedy po Kouři) dílo Tomáše Vorla s výborně vybranými herci. Polévka je tu ve výborné formě a vděčná Holubová jakbysmet. Absurdita příběhu zasazená do malebné vesničky s typickými postavami dnešní doby. Kdo není s náma jde proti nám. Kdo nepracuje, není platným členem společnosti. Kdo nechlastá je podezřelý a radší ať se s náma nebaví a nebydlí tady. Sympatická Barbora se svou blonďatou kšticí upoutá oko každého může i ženy. Ztělesněná ženskost. Ljuba Skořepová a její marihuanový dýchánek nezapomenutelný stejně jako mnoho jiných scének i s působivým a lehce zapamatovatelným soundtrackem, dobrý je i druhý díl. Po Kouři to byla myslím další rána, kdy Vorlova hvězda vyletěla na nebe přesně tam, kde má být.(12.5.2017)

Když jsem tenhle film viděl poprvé, dal bych 4*. Už mě to tolik neunáší, ale pořád slušné 3*. Pořád ke to docela vtipný a docela dobře natočený. Ale pokračování, Cestu do lesa vůbec nezkoušejte.(17.5.2017)

• kekebreke

Sečteno a podtrženo, dívat se na to dá, ale jen jednou.Zdlouhavé, místy nezáživné. Nechápu tak vysoké hodnocení. Malý chlapeček, synáček – na přes držku. Na mnoha záběrech se objevuje hlavní protagonista střídavě hned oholen,pak najednou se strništěm i plnovousem – buď je to tím vesnickým luftem, nebo pofidérním chlastem staré Skořepové. S hodně vulgárními výrazy hodně těžce koresponduje infantilní písnička a koukání na trapné a ujeté skotačení po lese odrostlého chlápka po lese mně připadalo jako z večerníčku o vydrýskovi a bylo totálně out. Bejvalka vyhrožuje, že pokud se nevrátí a neodevzdá syna, tak pro ně pošle policii. A najednou je tu podzim a oni stále ještě na vsi. Tolik zameškané školy, tak dlouhá dovolená, tomu se nedá věřit. A policie musí hledat asi někde v Žabovřeskách. Farář totálně děsnej, texty naučené a odříkávané jako od páťáka. Hezké bylo, že svatá stolice dostala svaté bylinky, místo kadidla (marijánu), možná proto tak rétoricky tak kulhal. Asi si taky smotnu špeka, abych to rozdýchal a připravil se volné pokračování Cestu do lesa, kterou si odvážím také sjet.(25.8.2017)

Vzhledem k tomu, že tento film už spadá pod "novodobé", tak to zase tak zlé nebylo, žánru to odpovídá, jelikož bylo tam dost vtipných scének, ale musel jsem ubrat jednu hvězdu za neherce T.Hanáka, ten pán mi ve filmech opravdu nikdy neseděl. Jinak film byl celkem OK, ta atmosféra, příroda, obsah i děj, jelikož film má ukázat rozdíl mezi životem na venkově a životem ve městě, což si myslím že účel splnilo. Takže jak říkám, nevidím důvod proč filmu nedat 4 hvězdy.(2.11.2017)

Tenhle film ve mně zanechal velice hluboký dojem. Už jako dítě jsem z něho cítil jakýsi pocit, ale nedokázal jsem ho pojmenovat. Teď už to dokážu - melancholie. Tu já zkrátka miluju a při poslouchání "Nejsi sám" se roztékám jako máslo na sluníčku.(4.11.2017)

Vorlovi v tomto snímku vyšlo zkrátka vše, na co sáhl. Skvělý příběh, dokonalé obsazení, úžasná hudba i hudební čísla, parádní humor a ve spoustě záběrů pomrkávající poselství. Vize pekla technologií taky vystižená dokonale. Oslava života takového jaký je - někdy sladký, někdy trpký. Závěrečný pohled Honzy říká jasně - opravdu chcete takhle žít?... Film který má velký přesah a je tak bezesporu jedním z nejlepších tuzemských filmů. 95%(9.11.2018)

• pantokrator

Slaboučké, bezpohlavní, nezábavné; a poselství nikde.(24.12.2018)

Naprosto pohodovej film, který se doporučuje aplikovat při sebemenším podezření na vyhoření. Za mě paráda.(28.2.2019)

¨hodně příjemný film který vždycky potěší za každé situace a herecká Barbora Nimcová-Schlesinger je v tomhle filmu kouzelná .(19.4.2019)

Nádherná a uvolněná procházka pro Pražáka, který po koutku přemýšlí o jisté změně. Je to zajímavá poetická podívaná. Hanák a jeho kolegyně excelují. A ten soundtrack? To je lahůdka, ale jen pro vyvolené!!!!(27.9.2019)