Sedm královských dcer proměnila zlá Jezerní královna v sedm labutí. Jedné z nich, princezně Odettě, se podaří z podmořského zámku uprchnout. V podobě labutě je zraněna Štěpánem, přitroublým sluhou prince Viktora. Mladíci místo labutě najdou zraněnou dívku. Princ se do krásné dívky zamiluje, ale pro záchranu své lásky musí podniknout dlouhou a nebezpečnou cestu… Filmovou pohádku pro celou rodinu natočil v roce 1998 režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka. Tentokrát se tvůrci inspirovali klasickou pohádkou "Labutí jezero" i legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského. Tragický děj baletního představení však přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. (Česká televize)

MM_Ramone

V dobách totalitného režimu bol Václav Vorlíček výnimočný režisér, ktorého diela boli plné fantázie, humoru a dobrodružstva. Stačí spomenúť snímky ako napríklad "Dívka na koštěti", "Jak utopit Dr.Mráčka", "Tri oriešky pre Popolušku" alebo úžasne televízne seriály "Arabela", "Létajíci Čestmír" a "Křeček v noční košili". To sú výborné filmové diela, ktoré si vždy rád pripomeniem. Avšak po roku 1989 začala Vorlíčkova tvorba viditeľne upadať. No do úplnej krízy sa dostal až v novom miléniu. V roku 1998 ešte zvládol natočiť ambicióznu, avšak nie už celkom podarenú, rozprávku "Jazerná kráľovná". Je to taký rozporuplný koprodukčný projekt, v ktorom si hlavnú zápornú úlohu strihla Ivana úChylková a klaďasa stvárnil beztvárny Nemec Max Urlacher. ** ()

Jacinda

Jako každá česká pohádka, i jezerní královna je zaplavena klišém a trapnostmi. Ovšem má navíc něco, co jiné nemají. Vtip, hlášky a aspoň trochu originálu a neokoukanosti. Vždycky mě rozesměje: "Úžasný blb. S ním se mi bude skvěle vládnout" ()

Big Bear

Za mně pohádka z těch slabších. Schneiderová byla tehdy krásná prinzezna a Mirek Táborský si zase pro jednou zahrál pořádně odpudivé individum. Nesedli mi tam nesympatičtí němečtí herci. Točení s Němci tomu podle mne hodně uškodilo. Německá pohádka, německý humor, jo a ještě východoněmecké porno, to jsou termíny zcela jasné každému. A kvalitu to neznamená. Přesto je dle mého na této pohádce něco naprosto vyjímečného a tím je ústřední melodie O. Soukupa. To je opravdu parádní záležitost ! * * * ()

Aky

Celé je to na pohádku nějaké přeumělecké. Koukám na děti, které na film koukají, a vidím, že se v těch zasněných, rozmazaných pasážích prostě nudí a těší se, až to nějak, jakkoliv, skončí. ()

Mia...

Vase podvodni velicenstvo,ta hudba je vazne uzasna.Ondra je vskutku mistrem sveho remesla. Tuhle pohadku jsem mela vzdy rada.Ne kazda pohadka musi byt komedii,hlasky tu vtipne jsou a zcela v mire.Nic se nema prehanet. Dle meho nazoru je to naprosto genialne originalni tematika,coz se u vetsiny pohadek rict neda. Bohdalova a Chylkova opet ukazaly,ze jsou velkolepymi hereckami. ()

CaptainNor

Filmem Princ a Večernice skončila ve Vorlíčkově pohádkové tvorbě milá, česká poetika. Vstupem německé produkce, která zásadně ovlivnila jeho představy se pohádky staly ponurými, hororovými a děti spíše děsily. Samotného režiséra to velmi trápilo a nebyl na toto období příliš pyšný. V sérii - Kouzelný měšec, Pták ohnivák a Jezerní královna graduje bezbarvost, tma, ponurost, děs a Jezerní královna už je koncenrát vystihující německou mentalitu. S Němcovou, Erbenem a krásou české krajiny nemají tyto filmy nic společného. ()

Slarque

Vorlíčkova volně pojatá variace na Labutí jezero hýří vtipem a z hereckého obsazení excelují hlavně Ivana Chýlková a Jan Hrušínský. ()

heyda

Docela zdařilá česko/německá pohádka, odehrávající se více pod vodou nežli nad vodou, čímž se stává samozřejmě originální. A ty perly....jéeee, kéž bych mohl taky takový mít :-) ()

Stanislaus

Jezerní královna má na svou dobu solidní kulisy a trikové záběry a Ivaně Chýlkové záporácké role prostě jdou na výbornou (viz Sedmero krkavců). Zbytek hereckého obsazení byl už takový nijaký - nejvíce mně vadili asi oba Hrušínští, ale i dětské postavy byly otravné. Vedle nadpřirozených prvků jsem v této pohádce postrádal humor, jako například v Kouzelném měšci či Princezně ze mlejna, které jsou z podobné doby ()

honajz

Ono to není vůbec špatné a scénář je docela chytře vymyšlený. Poněkud mi vadí Schneiderová v hlavní roli, jejímu herectví a všeobecné neupřímnosti jsem nikdy moc nevěřil, takže když rádoby naivně vykulí oči, fakt jí to nežeru. Dokonce i Hrušínský (Jan) jako zábavný společník nehraje špatně, jen má málo prostoru a občas blbě napsané promluvy. K pocitu spokojenosti mi tak nějak vadil krkolomný závěr (vždyť děcka na královnu mohla skočit daleko dřív, a ne čekat, až přijede nějaký princ, a princ navíc sám nic moc nepředvede kromě jedné záměny). Taky jsem nějak nepochopil, proč královna měla potřebu unášet princezny (a že jich tedy v okolí bylo! Jinde o princeznu člověk nezakopne, a tady hned sedm.) a dělat z nich labutě, když evidentně nějaká estetika jí byla ukradená (viz lidožravá velryba). Pozitivní jsou zde lokace, kamera, slušné triky. A dobře se na to obecně kouká. ()

duklak2

Velké ambice byly proměněny v naprostý prach. Je to celkem divné, když zjistíme, že se v této pohádce objevili opravdu herci s velkým H. Příběh ale pokulhává a celkový dojem nenapraví ani Chýlková. ()

draggo

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec. Chýlková je jako zlá královna opravdu výborná, stejně tak Bohdalová jako vodnice a vlastně všichni další. Dále musím pochválit hudbu, která je opravdu excelentní a dodává tomu takovou pěknou atmosféru. Celkově se mi to líbí i tím stylem že je to všechno pod vodou, takové temné. Díval jsem se na to nedávno se svojí 4letou sestřenicí, která to opravdu hrozně prožívala a po pravdě řečeno ani mě to nenechalo tak úplně chladným (většinu pohádek prospím). /viděno na VHS: 90% a 5*/ ()