Jan Žižka

Drama / Historický / Válečný

Československo, 1955, 102 min

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Václav Hanuš

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký, Gustav Opočenský, Vladimír Leraus, Marie Tomášová, Vilém Besser, Jaroslav Vojta, Marie Vášová, Vladimír Ráž, Otto Lackovič, František Kreuzmann st., Míla Pačová, Rudolf Hrušínský, František Vnouček, Vladimír Řepa, František Filipovský, Vojta Plachý-Tůma, Ladislav Boháč, Miroslav Doležal, Oldřich Vykypěl, Adolf Vojta-Jurný, Miloslav Holub, Jaroslav Mareš, Josef Kemr, Terezie Brzková, Jarmila Bechyňová, František Kovářík, Radovan Lukavský, Antonín Kandert, J. O. Martin, Jaroslav Orlický, František Marek, Vlastimil Brodský, Karel Pavlík, Zdeněk Kryzánek, Bohuš Hradil, Bohumil Švarc st., Josef Kotapiš, Milan Jedlička, Jaroslav Someš, Anna Kadeřábková, Zdeněk Hodr, Rudolf Pellar, Miloš Vavruška, Jiří Hurta, Stanislav Langer, Hynek Němec, Miloš Nedbal, Libuše Zemková, František Holar, Miloš Willig, Štěpán Bulejko, Věra Kleinhamplová, Přemysl Kočí, Adolf Král, Jiří Steimar, Viktor Očásek, Vladimír Hlavatý, Josef Bláha, Ladislav Gzela, Václav Švec

Druha cast husitskej trilogie je omnoho lepsia, ako uvodny film Jan Hus. Tu sa uz aj konecne nieco dialo a nie len zbytocne kecalo ohladom cirkvi. Sem tam sa aj tu spomenie ten upaleny Jan Hus, ale tentokrat dostal priestor Jan Zizka, ktory namiesto reci pouzival fyzicku silu ocelovych zbrani. Tu sa uz konecne sedliaci chytili zbrani a hrubou silou si to namierili proti panom na jednej mestskej radnici, kde bez mihnutia jedineho oka vyhadzovali nepohodlnych panov dolu oknom rovno na ostre hroty halapartni. To bolo dost brutalne na tu dobu, Yeahh, to by chcelo takych pikantnych ochutnavok viacej, aby to film viac spikantnilo:) Na moje nemile prekvapenie Zizka bol nejaky zostarnuty dedek, ktory sa ledva vliekol po zemi takym tarbavym pohybom. Mozno ho mec tahal ku zemi a on ho uz nevladol niest:) Ved uz ani nevyzeral najmladsie. Nova sebranka husitska az pri konci filmu odohrali taku vacsiu bitku, kde uz islo o vsetko. Blizko bazin postavili taky provizorny mur z drevenych vozov a pri nom sa aj odohral ten nelutostny boj, kto z koho. Zizka bol vzadu a komandoval ich. Boj nebol zas tak spatny, ale boj muza proti muzovi vyzerali smiesne a nie presvedcive, ze tam ide o zivot. Co sa tyka vyzbroje rytierov, tak tu si dali zalezat a neoflakli to neprirodzenym zbrojom tej doby. V tomto bode sa im to vydarilo, ale k filmu som ocakaval viac bojov, ved Zizka nebol recnik, ale vodca Husitov.(3.2.2012)

Na svou dobu nevídaný počin. Dnes nás může mrzet rudý podtext na každém kroku filmu, ale to nemění nic na tom, že jde o jedinečnou historickou rekonstrukci s rozpohybovanou legendou českých dějin, na kterou už těžko budou mít čeští tvůrci někdy znovu od státu peníze. Na filmu mi vadí, že Žiška z toho vyjde jako neohrožený hrdina lidových mas, což není pravda, ale pro diváka ... budiž. 70% = 3+/5(16.1.2011)

Prvni dil trilogie se mi libil sice o neco vice, i tak si ale Zizka zaslouzi pozitivni hodnoceni. Vyborna vyprava, moznosti byly sice jine nez dnes co se financi a komparsu tyce, kdyz ale vezmeme dnesni technickou stranku, tak vyprava takoveho " velkofilmu " jako Bathory je v porovnani s timto Vavrovym dilem smesna. Velice slusna je i kamera a bitevni sceny. Herecke vykony standartni, nejvice se mi libi Ladislav Pesek jako dvorni sasek. Na stranu druhou jsem rad, ze uz to ma Johanka za sebou, ta me v podani Marie Tomasove iritovala cele dva dily.(30.1.2009)

Oproti první části ubylo řečnění o pánubohu a z celého husitského hnutí se nám stalo revoluční hnutí za změnu sociální řádu. Ve své podstatě stejně kvalitní jako první díl, co se řemeslného zpracování týká. Bohužel se přidalo na ideologii a to trochu vadí (i když kupodivu ne tak moc jak jsem čekal), pročez volím tentokráte nižší hodnocení. Přesto však se jedná o natolik výpravný kousek, že jemu podobný u nás už jen asi stěží kdy vznikne. 70%(15.12.2010)

Monumentální veledílo socialistického realismu plně prosazující kolektivistický způsob chápání dějinných událostí, proudů i vůdčích podnětů. Plně ve stylu přístupu Tolstého nebo Jiráska. Asi nemá smysl mluvit o ideologizaci díla. Například německý pražský živel je z lehce pochopitelných důvodů takřka opominut.(29.9.2004)

• - Cepy, sudlice, palcáty, kameny, balvany i klády byly vyrobeny z latexu. (M.B)

• - Podle údajů v husitském muzeu v Táboře je možné, že Jan Žižka nikdy neoslepl na obě oči a jeho zdravotní stav nebyl tak špatný, jako udávají dějiny. Důkazem má být ubytí jednoho ze zajatců samotným Žižkou a to v době, když měl být údajně velmi slabí a nemocný. (Lottr)

• - Husitské tažení je ve filmové trilogii velmi ovlivněno a zidealizováno politickou propagandou. Ve skutečnosti byli členové husitského hnutí velmi krutí ke svým protivníku a docházelo i k hromadným popravám na civilním obyvatelstvu. (Lottr)