Jan Žižka

Drama / Historický / Válečný

Československo, 1955, 102 min

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Václav Hanuš

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký, Gustav Opočenský, Vladimír Leraus, Marie Tomášová, Vilém Besser, Jaroslav Vojta, Marie Vášová, Vladimír Ráž, Otto Lackovič, František Kreuzmann st., Míla Pačová, Rudolf Hrušínský, František Vnouček, Vladimír Řepa, František Filipovský, Vojta Plachý-Tůma, Ladislav Boháč, Miroslav Doležal, Oldřich Vykypěl, Adolf Vojta-Jurný, Miloslav Holub, Jaroslav Mareš, Josef Kemr, Terezie Brzková, Jarmila Bechyňová, František Kovářík, Radovan Lukavský, Antonín Kandert, J. O. Martin, Jaroslav Orlický, František Marek, Vlastimil Brodský, Karel Pavlík, Zdeněk Kryzánek, Bohuš Hradil, Bohumil Švarc st., Josef Kotapiš, Milan Jedlička, Jaroslav Someš, Anna Kadeřábková, Zdeněk Hodr, Rudolf Pellar, Miloš Vavruška, Jiří Hurta, Stanislav Langer, Hynek Němec, Miloš Nedbal, Libuše Zemková, František Holar, Miloš Willig, Štěpán Bulejko, Věra Kleinhamplová, Přemysl Kočí, Adolf Král, Jiří Steimar, Viktor Očásek, Vladimír Hlavatý, Josef Bláha, Ladislav Gzela, Václav Švec

Historikové nechť neprominou...zase tolik agitátorství ve filmu není, nechceme li ho tam za každou cenu vidět, a chceme li, tak uvidíme politické agitátorství i v Ally Mc Beal. Štěpánek podává standardně vynikající výkon. Na husitství naši historikové v současnosti nahlíží ve dvou zcela odlišných proudech, jedni jej glorifikují, jiní a je jich víc jej haní. Historie je jen jedna a je skutečná, husitství bylo co bylo a je pravda, že je to (bohužel) naposled v historii českého národa, kdy bojoval a vítězil. Pak už jenom prohrával a pak už ani nebojoval...Tolik k dílu, které v atmosféře doby jaká byla, sofistikovaným způsobem apelovalo na národní cítění, a nejen na něj.(21.1.2004)

Kde, že jsou boží bojovníci? Palcáty na ně! Výborné pokračování Jana Huse a vydařený prostřední díl husitské trilogie. Nechybí ani scéna proslulé Pražské defenestrace a všechno graduje až k závěrečné řemeslně kvalitně natočené bitvě s vítězným koncem. Vávra se opět vytáhnul. Nemám větších námitek.85%(28.2.2016)

• KarlWalf

Vykresluje husity jako sociálně vyspělé společenství, které chce svět naplnit dobrem a bratrstvím. Nicméně tohle je neskutečný blud. Film je zvelebováním party fanatiků, kteří podpalují kostely, zabíjí inteligenci, sudlicí se snaží vmlátit jiným své názory do hlavy. Po režijní stránce se ale jedná o výborné dílo, které by mohlo hrdě konkurovat velkofilmům své doby. Akorát člověka trochu zamrzí, že se tenhle film pouští ve školách děckám, které získají celkem brutálně znásilněný pohled na dějiny. Ano, Němci nám rozhodně nechtěli přinést víno a jídlo. Přesto pokud by pokračovala vláda husitů, tak by dnes byl náš národ na úrovni zaplivané rumunské vesnice. Pamatujete na Život Briana a otázku: Co nám dali Římané?(6.7.2005)

Neuvěřitelný film v podání Otakara Vávry, dopadl výtečně. Úžasné zpodobnění o Janu Žižkovi a "husitech". Ve filmu je sice svedena jen jedna bitva, ale všechno je hezky do podrobna popsané. Otakar Vávra se opět zasloužil i o pěkné umístění herců. Zkráceně řečeno - je to nejlépe popsaný film o Janu Žižkovi, který kdy existoval, existuje a existovat bude...!(14.5.2012)

Druha cast husitskej trilogie je omnoho lepsia, ako uvodny film Jan Hus. Tu sa uz aj konecne nieco dialo a nie len zbytocne kecalo ohladom cirkvi. Sem tam sa aj tu spomenie ten upaleny Jan Hus, ale tentokrat dostal priestor Jan Zizka, ktory namiesto reci pouzival fyzicku silu ocelovych zbrani. Tu sa uz konecne sedliaci chytili zbrani a hrubou silou si to namierili proti panom na jednej mestskej radnici, kde bez mihnutia jedineho oka vyhadzovali nepohodlnych panov dolu oknom rovno na ostre hroty halapartni. To bolo dost brutalne na tu dobu, Yeahh, to by chcelo takych pikantnych ochutnavok viacej, aby to film viac spikantnilo:) Na moje nemile prekvapenie Zizka bol nejaky zostarnuty dedek, ktory sa ledva vliekol po zemi takym tarbavym pohybom. Mozno ho mec tahal ku zemi a on ho uz nevladol niest:) Ved uz ani nevyzeral najmladsie. Nova sebranka husitska az pri konci filmu odohrali taku vacsiu bitku, kde uz islo o vsetko. Blizko bazin postavili taky provizorny mur z drevenych vozov a pri nom sa aj odohral ten nelutostny boj, kto z koho. Zizka bol vzadu a komandoval ich. Boj nebol zas tak spatny, ale boj muza proti muzovi vyzerali smiesne a nie presvedcive, ze tam ide o zivot. Co sa tyka vyzbroje rytierov, tak tu si dali zalezat a neoflakli to neprirodzenym zbrojom tej doby. V tomto bode sa im to vydarilo, ale k filmu som ocakaval viac bojov, ved Zizka nebol recnik, ale vodca Husitov.(3.2.2012)

• - Pyrotechnici na loďkách pri scénach na jazere vytvárali dymovú clonu, aby neboli vidieť stopy civilizácie, napr. železnice či mohyla od Emanuela Kodeta. (Raccoon.city)

• - Niektoré kone zapadli do blata vo vypustenom rybníku tak hlboko, že museli byť vyťahované. Vo filme účinkuje veľa koní, z ktorých mnohí patrili sedliakom z okolitých obcí. Mŕtve kone boli vypchaté konské atrapy. (Raccoon.city)

• - Komparz k filmu zaobstaral štáb z priľahlých obcí v mieste natáčania. Niektorí dostali od filmárov peniaze, niektorým stačilo iba to že sa uliali z práce ako ženy z Lenorských sklární a deťom stačila ako odmena "dobrá limonáda". (Raccoon.city)