Proměna

• USA Turning Red (více)

Příběh filmu pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu, ale jen když příliš rozrušená, což je bohužel prakticky neustále. Dívku Mei navíc silně znervózňuje její až příliš starostlivá maminka Ming, která se od své dcery téměř nikdy nevzdálí. (Falcon)

Claw

Jako nadšený příznivec animované tvorby jsem byl vždy zastáncem specifického způsobu vyprávění Pixaru, kde příběh a postavy mají přednost před ostatním. V uplynulých několika letech jsem viděl, jak se společnosti Pixar daří díky jejím postupným počinům. Byl jsem pozorovatelem na jejich cestě k přizpůsobení se nezbytným změnám a veledůležité rozmanitosti. Líbí se mi, s jakou precizností a smyslem pro detail Pixar vypráví "banální" příběhy, a přitom předkládá výpovědní hodnotu jako nikdo jiný z jejich konkurence. Tento film opět dokázal, že je dalším krokem správným směrem. Režijní debut Domee Shi „Proměna“ je jedinečný, je zcela odlišný od toho, co Pixar v poslední době natočil. Film je netradiční, místy trochu zvláštní a je si neuvěřitelně vědom své odlišnosti. Proto příběh radostně přijímá všechny podivnosti a zvláštnosti. Vyprávění vypráví hlavně o dvou věcech - jedna je o "vnitřních bestiích", s nimiž se všichni potýkáme a které máme všichni tendenci mít hluboko v mysli. A ta druhá je o útrapách, které prožívá dítě v před dospělém věku. Ačkoli zastřešující zápletka je v nejširších obrysech poněkud předvídatelná a finále působí na své vlastní dobro až příliš přehnaně, zůstává film po celou dobu pozoruhodně konzistentní. Po technické stránce je to výjimečná práce. Upřímně řečeno, není to žádné překvapení! Animace, vizuální stránka, barvy - bylo to plné živosti a energie. Také střih je dynamický, zvuk abstraktní a hudba kulturně odpovídající (s bonusovou popovou písní). Dabing je opět pozoruhodně zvládnutý příslušnými tvůrci. U filmu jsem se i přes pár nedostatků velmi bavil. Zpočátku jsem o tom nebyl přesvědčen a jsem si jistý, že vy budete mít stejný pocit. Důvodem je, že kdykoli slyšíme slovo "Pixar", naladíme se na něj s předsudky, s předem daným přesvědčením o tom, jak by jejich filmy "měly dopadnout", ale tento vynucený názor se může stejně dobře přetvořit, protože změna je právě tady a teď, v dobrém i zlém. A i když „Proměna“ není ani zdaleka nejlepší pixarovka, tak ji mohu vřele doporučit. /70%/ ()

Chrustyn

Až nečekaně svižné a zábavné. Výborný animák na téma holčičího dospívání a s tím spojenými problémy, které je nenásilnou a vtipnou formou naroubováno na přeměnu dívky v obří pandu. Pixar tentokrát neměl velké ambice a chtěl jen bavit a to se mu podařilo a zároveň dokáže poučit i nefalšovaně dojmout. Bál jsem se, že čistě zábavné animaky už nevznikají ale Proměna mě vyvedla z omylu. ()

Stanislaus

Předchozí režisérčin kraťas Bao byl jednou z nejbizarnějších pixarovských jednohubek (a to v pravém slova smyslu), zatímco Proměna, která rovněž tematizuje rodinné a mezigenerační vztahy, se držela víc na uzdě, byť jde též o bizarní kousek, zamyslí-li se člověk nad příběhem. Toto "pandí dobrodružství" sice postrádá hloubku V hlavě či plot twisty alá Coco, přesto se ale jedná o vizuálně nadmíru líbivý animák s přímočarým, ale upřímným poselstvím, který pobaví a lehce i dojme. Puberta a dospívání dokáží být opravdu "bestie" a pro málokoho je toho období procházkou "bambusovým" sadem - navíc šrámy z toho období se mohou člověka držet i po celá desetiletí. Proměna je o kamarádství, kulturních tradicích a především o důležitosti rodiny a vztazích v ní, které by však nikdy neměly přerůst do toxické podoby. Slabší čtyři hvězdičky! ()

BMW12

Když jsem si před začátkem filmu přečetl obsah, že příběh je o tom, jak se puberťačka mění v kočku, tak jsem se opravdu bál, že to bude blbost. K mému překvapení se však jedná o velice solidní animák. Scénář je dobře vymyšlen, animák je zábavný a jde s dobou. Je to film pro celou rodinu, i když nejvíce cílí právě na puberťačky. ()

rikitiki

Kdybych se ve věku 12/13 let uměla proměnit v třímetrovou, silnou a zuřivou pandu, nezůstal by kolem mě kámen na kameni. Je fajn, že studio zvolilo tohle téma: dospívající holčička, proměny její povahy, jejího těla a ano, začíná nám menstruace, holky! Prudké změny nálad, sexualita, stud, zuřivost, lítost, osamění, nepochopení ….  Jo, panda je asi v každé z nás (i když já bych řadši byla tygr nebo drak). Snímek si samozřejmě musí udržet roztomilost, ale drásavost prvního náporu dospělosti na doposud poslušnou a něžnou holčičku zobrazil docela věrně, i když se uchýlil k metafoře. Jsem ráda i za dost přesné zobrazení dívčího přátelství, které není bez pošťuchování a drobných křivd.  Výstižné bylo i napětí ve vztazích matek s dcerami.SHRNUTÍ: Dobrý animovaný příklad, že v tomhle nejsme samy. ()

anais

Právě jsem vzal dva předškolní kluky do kina na film o první menstruaci a jak na ni, o tom "jak se stát ženou", a taky o tom že v boybandech hrajou krásní kluci a že rodičům je potřeba se v jeden moment vzepřít, protože se mýlej, a nesmíš udělat stejný chyby jako oni. A bylo to fakt dobrý a dojemý. A kluky to podle všeho taky bavilo. Protože až se s mámou proměníme v červené pandy, dají nám pěstí a omráčí náš, jako to udělala holčička Mei své zarputilé mámě. ()

Xeelee

Ten film je prostě zvláštní. Odehrává se v podivném mixu současnosti a přelomu ’90 a ’00, kde holky šílí z boybandů, frčí Tamagoči, CD toho boybandu je vzácnost a zároveň existuje internet a smartphony. Vždyť dnešní děti ani pořádně neví co to Tamagoči a CD je. Děj se točí kolem dospívání, vzdoru k rodičům a problémů úzkostné traumatizované matky, která ničí své dceři sociální život naprosto bizarním přehnaným způsobem. A je překvapená, že ve 13 je moc brzo na menstruaci (tak si vysvětluje skrývanou přeměnu v pandu). Našel jsem si, že průměr je 13 let, rozsah 10 až 15 let. Ale tuhle linku film jen nakousne a dál nerozvíjí. Podstatné je to, že matka malou Mei vůbec neposlouchá a nechce jí dovolit nic z toho co by chtěla. A má panický strach z přeměn Mei, protože ona sama je děsivé monstrum velikosti Godzilly s chováním Hulka. A tím traumatizuje Mei a přenáší na ni své strachy a neurózy. Turning Red (Proměna? Proč?) nepatří mezi vrcholnou Pixarovskou tvorbu, ale pořád příběh vypráví originálně, poutavě a působí mile. Je tu spousta zajímavých scén, detailů a super nápadů, takže si to mou pozornost udrželo i přesto, že se vše točí kolem snahy dostat se na koncert skupiny, která nejen ve mně evokuje Backstreet Boys. Začátek působí jako něco strašně stupidního pro malé holčičky, ale to rychle přejde. Příběh s drtivou převahou ženských postav se odehrává v pro mě vizuálně nezajímavém Torontu a nebýt tam tolikrát zobrazena kandská vlajka (proč vlastně?), ani by mi nedošlo, že jsme v Kanadě. Není to žádný zajímavý prokreslený fikční svět, jaké Pixar umí. Ten svět není nijak představený a není na něm co představovat. Kamarádky Mei jsou občas otravné a falešné. Na ničení obřím monstrem nedojde. A taky jste dlouho přemýšleli nad tím jaké etnicity hrdinka je? Často je tahle celovečerní prvotina nekonzistentní, hlavně ve vykreslení světa a v mixu prvků pro děti a dospělé. 70 % ()

ARI50

Taková zvláštní rodina záležitost mezi dcerou a matkou, příběh je po stránce animace pěkný a po stránce příběhu a příběhu už slabší. Přesto se povedl. Dívčí parta slušná, červený meďa povedený. ()

ScarPoul

Celý čas mi to pripomínalo niečo, čo malo veľmi blízko k príbehom Charlesa M. Schulza. Akurát Snoopyho nahradila panda červená. Turning red je výsostne detský film. A hoci sa občas snaží hodiť očkom aj po dospelých, tých vtipov je tam pomenej. To ale neznamená, že je to zlý film. Vo finálnom vyznení a vo svojej jednoduchosti mi ulahodil o trošku viac, než také Encanto. Koniec je plný odkazov na superhrdinské animé a kaiju žáner, čo ma vo svojej absurdnosti bavilo asi najviac. Jeden z tých filmov, čo vôbec neurazí, ale ktorý pri súčasnom trende animovaných filmov ani nemá veľmi ako zarezonovať. Poteší ale faktom, že sa na nič nehrá a za celú dobu od začatia po koniec nenudí. Hoci to robí pomerne svojsky. Úprimne? Čakal som omnoho horší film. ()

Borrtex

Ničím neinspirující a sociálně hloupé vyprávění, které nenabízí žádný příběhový rozvoj. Hodnota nebo snad význam jednání hlavních postav, jejichž primárním cílem je tupá zamilovanost do dnešní dobou uznávaných a povrchních, rádoby celebrity idolů, nestojí ani za řeč. ()

Marcos22

Režisérka Domee Shi si splnila svůj sen a natočila pro Pixar celovečerní verzi svého kraťasu o knedlíčku, Bao z roku 2018, který řeší problematiku dospívání a svazování rodičovskými pouty. Zatímco snímek Bao byl energický, měl spád a ve své osmiminutové stopáži vypověděl všechno co bylo třeba, přičemž na duši diváka zanechal výraznou emocionální stopu. Celovečeráku Proměna s pandou červenou v hlavní roli se to bohužel ani zdaleka nedaří. Jako by divák dostal to samé, ale v horším provedení, bez spádu, bez významnějším originálních nápadů a bez výraznějšího emocionálního napojení na diváka. Vše je navíc situováno do nepříliš zajímavého prostředí kanadského Toronta roku 2002, kde světu vládne chlapecká pěvecká skupina alá One Direction a tamagoči. Samotná myšlenka o transformaci hlavní hrdinky při nezvládání stresových situaci by se hodila spíše do originu o Hulkovi, než do teen příběhu o začínající pubertě. Za mě ohromné zklamání, jedna z nejslabších Pixarovek, z tématu se dalo vymáčknout daleko, ale daleko víc. Naštěstí nás už za tři měsíce zachrání Rakeťák, šestadvacátá pixarovka. Tři hvězdy. 🙂 (10.03.2022) ()

Silence

V jádru sice jednoduchá, ale veskrze sympatická a trefná coming of age metafora pandou. Je to takový ten novodobý Pixar na půl plynu, což znamená, že hranice originality se nikam neposouvají, ale animací jde stále o nadprůměr. Dobře známý vizuál studia tentokrát šmrncnutý asijskými přísadami podpořený již několikrát adaptovaným, ale stále dobře zpracovaným, příběhem pojednávajícím o dospíváním mladého člověka a adaptace jeho vztahů s rodiči v návaznosti na tuto snahu o nabývání vlastní svobody a nacházení vlastního místa ve světě. Příjemné. 7/10 ()

JohnCZ

Pixar utržený ze řetězu a zároveň snaha posunout žánr dětských animáků o kousek dál do žánru coming of age. Je to ztřeštěné, velmi intenzivní, často dost vtipné, místy solidně cringe, ale krásně to vystihuje dospívání, kdy se rozlítaná nálada mění doslova z minuty na minutu. Ze začátku to bylo trochu protivné, což s ohledem na hlavní hrdinku, se kterou cloumaj hormony, do příběhu celkem sedí a po chvíli jsem si zvykl. Jen ta mytologie okolo pandy, jakkoli se dá velmi zřetelně vyčíst, že se jedná částečně i o jakousi metaforu, byla postavena dost na vodě. ()

maddy

Pixar turning Disney. A po Luca ďalšia skôr z tých slabších pixaroviek, ktorá akosi stratila čaro toho čo pixarovky robilo pixarovkami. Originalitu totiž skutočne netvorí to, že príbeh čerpá z čínskych tradícií. Domee Shi sa po Bao javí ako stále neskúsená režisérka, ktorá chce točiť animáky pre všetkých, ale vlastne točí filmy pre nikoho. A to je aj prípad Turning Red. Je tu síce roztomilá červená panda, ale pre najmenších tento príbeh nebude, pretože sa tu zároveň seriózne rieši aj prvá menštruácia. Pre dospelých tu oproti iným pixarovkám chýba jemné pomrkávanie na o čosi serióznejšie vtípky. A zakomponovanie akéhosi popového bandu 4-Town do deja ako pre pubertiakov bažiacich po K-pope to skôr celé zhadzuje do vôd animákov typu Trolls, nežby malo akékoľvek opodstatnenie v príbehu. Zameniteľný animák, o ktorom nevedieť, že je od Pixaru tak si nikdy netipnem, že to natočil práve Pixar. Chýbá typický pixarovský humor pre malých, aj veľkých, fungujúce emócie, sympatické postavičky, aj originálny príbeh. Kde sú tie časy pixaroviek s presahom. Za mňa doteraz asi najslabší pixar a to píšem ako niekto silne spätý s čínskou kultúrou. CELKOVO: 6/10 ()

kajas

Za poslední roky nejsem z pixarovek příliš nadšená (jejich zlatou éru pořád vidím mezi lety 1995-2007) a k novým příspěvkům tudíž nemívám velká očekávání. Byla jsem tedy mile překvapená zábavným zpracováním a hlavně na mě dýchla atmosféra let, kdy byly třináctileté holčičky prostě ještě děti, co šílely z chlapeckých kapel, malovaly si do deníčků, že někoho milují, a neřešily make-up, sex a alkohol jako dnešní puberťačky (aspoň tak mi připadá dnešní svět). Animaci samozřejmě není co vytknout a vážně jsem se moc bavila, i když se samozřejmě nejedná o nijak přelomové téma. Prima rodinná podívaná. ()

honajz2

Ryze ženský animák. A já nejsu žena, takže to nedokážu moc objektivně zhodnotit, i když je to podané tak, aby ty jejich pocity pochopil každý. Osobně jsem se tu ale tak jako tak neměl s kým ztotožnit a vlastně jsem si ani žádnou z postav nedokázal oblíbit, spíš naopak, lezly mi všechny na nervy. Větší problém mám ale s tím, že to působí nesmírně chudě a že to strašně postrádá zajímavou zápletku, humor, silné scény a kromě toho motivu s proměnou v pandu červenou ani nic zapamatovatelného. A nápady typu "použití anime prvků v disneyovském animáku" apod. mi přišly taktéž protivné, stejně jako fakt, že skoro každý chlap tu je metrosexuální sexsymbol nebo úplný idiot nebo taky to, že je to zase další animák o Asiatech. Nic proti, ale těch za poslední roky vznikla hromada a čínská kultura a postavy jsou nejen u Disneyho a Pixaru asi dost populární, když jí musí dát hlavní roli i zde, byť se to odehrává v Torontu. To poselství beru, ale celý ten svět je vytvořený strašně laxně, jako by nad scénářem ani nikdo moc nepracoval a ani nechtěl, protože je to od Disneyho a Pixaru a to si úspěch získá i bez jakékoli snahy... Závěr je asi nejzajímavější (+ možná taky ještě ta část, ve které holky získávaly peníze na koncert), ale taky působí až moc na sílu. A animace sice samozřejmě je dokonalá a je fascinující vidět, jak se animátoři nadřeli na chlupech pandy, ale nadhodnocovat animák od nejslavnějšího animačního studia na světě mi přijde naprosto zbytečné, jelikož se to od nich očekává - stejně jako od Marvelu dokonalé efekty apod. Celkově za mě teda velké zklamání a od Disney/Pixar nejslabší animák za celkem dlouhou dobu. Lepší 2* ()

M.i.k.e

roztomilé,lehce vtipné,ne moc originální,chvílemi otravné a v rámci pixarovské tvorby snadno zapomenutelné.Pixar vždycky bude vzbuzovat velká očekávání,ovšem příchodem pod Disneyho začínají být jeho animáky standardní a ničím se nevymykající a platí to i tady.Opět tu máme nějaká ta rodinná klišé o tom jak si rodiče promítají svoje nenaplněné ambice do dětí a z toho pramenící střet dvou generací,které se navzájem moc nechápou.To bude asi platit vždy,nicméně se i na takovémto základu dají vytvořit lepší věci.Becoming Red nijak neurazí a tu hodinku a půl zabaví děti i dospělé,nicméně klasika z toho nebude...65% ()

vydumnica

Od "Turning RED" som asi veľa očakávala. Dokonca som mu venovala vzácny čas v deň mojich narodenín a pretože nielenže absolútne nenaplnil moje očakávania, ale ešte aj na plnej čiare sklamal, tak preto hodnotím prísne. Toto bola akože fakt pixarovka disneyovka?!!! Pre mňa je Turning Red NAJHORŠÍ PIXAR DISNEY FILM, aký som doposiaľ videla. Obrovské sklamanie. Na film som sa tešila, dokonca som plánovala vziať deti do kina. Mám veľmi rada hudbu Finneasa a Billie Eilish a tešila som sa, že konečne tu máme nejaký animák z kanadského prostredia. Začnem však príbehom. Vôbec sa mi nepáčil. Čo majú všetci prepánajána s tými "ancestors"?!!! Nedávno sme to mali v "Encanto" (tam to ale bolo prijateľnejšie) a teraz aj tu. Film nebol ani pekný, ani zaujímavý a ani vtipný!!! Prekvapivo ani animácia na mňa nezapôsobila. Som to len ja alebo mal ešte niekto ten pocit, že hlavná hrdinka nevyzerala úplne ako Číňanka? Neviem, či to bol účel alebo nepodarená animácia. Všímala som si aj detaily, ruky 13 ročného dievčaťa vyzerali ako ruky škôlkárky a celkovo vyzerala veľmi detsky. A tá dievčinka je podľa mňa NAJOTRAVNEJŠIA a najnesympatickejšia Disney/Pixar hlavná postavička VŠETKÝCH ČIAS!!! Celý film nemá ani jednu sympatickú postavu. A teraz k hudbe, jediná pekná skladba zaznie až ku koncu záverečných titulkov. A Toronto a celkovo Kanada? Sklamanie. Nebolo to ani kanadské a ani dostatočne čínske. Samotný scénar je tak slabý ba až hlúpy. Teraz jeden SPOILER: Niekto prekazí veľký koncert, zdemoluje celú arénu, vyženie divákov a tá Boy Band im ešte zahrá? Nedávalo to zmysel!!! Našla by som aj nejaké pozitívum? Jedine posolstvo o priateľstve, ktoré keď je silné a ozajstné všetko zmôže. Rodinné vzťahy sa mi tu nepáčili, matka bola crazy a otec pod papučou. Vychádza mi to teda na 1* a som rada, že sme nakoniec do toho kina nešli. Dodatok: Deti to nebavilo. ()