matezzz

Nevídané dílko s překvapivým rozuzlením. Jim Carrey odvádí strhující výkon, ostatní herci taktéž velmi dobří. Tohle fakt stojí za to! Zaručeně se u toho nebudete nudit. ()

Klenotka

Peter Weir natočí film jednou za čas, ale když už to udělá, tak to stojí za to. Odpověď pro ty, kdo tvrdí, že Jim Carrey není dramatický herec. Z dnešního pohledu je tam skryto plno odkazů, ale hlavně je to i fascinující pohled na boj člověka s předem určeným osudem. Truman ví, že je něco špatně. Očividně se bojí i udělat něco "špatně", protože i trhání stránek z časopisů skrývá, jako by věděl, že ho někdo sleduje. Chce něco víc, ale neví, jak toho dosáhnout. Ač nikdy nedojde ke konfrontaci mezi ním a Christofem tváří v tvář, jejich závěrečný "souboj" je opravdu působivý. Carrey tu dokazuje, že když se zbaví grimas, zbude mu zatraceně dobré herectví. A Ed Harris výborně ztvárnil mocného muže, který je na jednu stranu chladnokrevný manipulátor a na druhou stranu cítí vinu za to, co dělá Trumanovi. Laura Linney jako modelová manželka je taky výborná - její přehrávání je kouzelné. ()

COF_666

Jeden z nejšílenějších ale zároveň nejoriginálnějších filmů co jsem kdy viděl a Jim byl opět vynikající. ()

hans500

Zpočátku se zdá, že jde jen o neobvyklou komedii, ale poté se film velmi rychle změní v excelentní kritiku reality show. Režie skvělá a Carrey přesvědčivý. ()

Idego

Sociální zrcadlo, ve kterém se odráží devalvace hodnot moderní společnosti, závislost tv zombies na jejich reality show a telenovelách, všeprostupující komerce... Po většinu doby projekce jsem se cítil hrozně. Nejhorší byly záběry na lidi mimo Show. ()

Vraccas

Velmi originální nápad.Ale to jak je s tímto nápadem nakládáno už není tak originální a dobré. Film ztrácí podle mě šťávu někde v polovině. Ještě, že je tak krátký. Hudba je neustále opakující se i když velmi příjemná. Škoda, že jsem tento film viděl s obrovským spoilerem. Škoda, že dívák zjistí, že se jedná o televizní show už tak brzo kdyby to na něj vybafli až někdy v polovině a dál film by nabral jiný rozměr. Ale co už. I tak je to příjemná podívaná. ()

Skuby47

Nápaditý film s originální zápletkou a pro mne jedinou známou rolí Jima Carreyho, kde se nepitvoří a dokazuje, že umí zahrát i docela rozumně. Film je sice situován do budoucnosti, ale současné televizní reality show dávají tušit, že ne zase až do tak vzdálené. ()

chelseaman22

"A kdybychom se neviděli: Dobrý den, dobrý večer a dobrou noc." Truman úřaduje na miniaturní zahrádce, kde nelítostně likviduje vzcházející plevel, k čemuž z nějaké důvodu potřebuje tradiční toť kroj z kraje požíračů klobás, pijáků piva a fanoušků FCBM (tj. Bavorska). Výborná marketingová strategie cestovní kanceláře, jež je ze zákona pojištěna proti úpadku - silná propagace nehod během cestování. "Co s tím uděláš? Oloupeš, nakrájíš, nařežeš?" "Chtěl bych být objevitelem jako Fernando Magalhaes (1480 - 1521). Pozdě, už není co objevovat." "Vaše zisky odpovídají HNP (hrubý národní produkt) menší země." (určitě nejsem jediný, koho napadlo, jaká země je pro Američany menší). Merlon je kamarád za všechny prachy - vždycky přitáhne multi pack kousků, načež je s Jimem vyžahne na mostě. Hon na čarodějnici vyvrcholí předčasným rozbřeskem, jež Jima zastihne během plavby do Tichomoří. Rozjařená platonická milenka již spěchá vstříc té pohlavní extázi, na niž po dlouhá léta čekala. The Truman Show je neskutečně originální, a právě tento faktor společně s Jimem osloví veskrze každého. Je to úžasná nestádnost! Věčná škoda těch shotů na ubulené diváky! 90% Celosvětový výdělek k 29. 4. 2013: $264,118,201, což je 4,4 násobek budgetu..........352. nejvýdělečnější snímek historie ()

LeoH

Už tak za vlasy přitažený ústřední nápad sice nabízí jakousi pofiderní metaforu o lidstvu v moci médií, ale místo aby se tahle metafora někam rozvíjela, koukáme celou dobu na prachobyčejnou standardní hollywoodskou limonádičku, v jejímž středu předvádí své grimasy a přetaženou řeč těla klaun Carrey a my mu máme věřit, že je charakterní herec. Je mi líto, tenhle festival předstíračství se mnou nedělá skoro nic, ani po těch letech. ()

andrii

Nahý mezi maskami. Nonstop publiku na očích. Každý den je premiéra. Každý den je "ten známý obyčejný člověk" žádanou trofejí. Miliony diváků se upínají k jeho televiznímu „zrození." Život jako atrakce, iluze, rekvizita. „Jeho“ realita. Bez jeho vědomí, vypustili ho, do Velkým bratrem sledovaného, zinscenovaného, fiktivního světa. Vrtí člověkem imitační samoobsluha. Zabarikádován snem „Strýčka Sama.“ Uzřel podezřelé okolnosti, vložily do něho míru pochybností. Exit z ráje na pokračování, útěk ze seriálu je /ne/vyhnutelný. Mávám vám, mí věrní. Poskvrním svou mysl účinkováním za jinými dveřmi. Truman Show je především apelem na diváctvo samotné, které šmíruje životy těch druhých, vyluzuje emoce nad cizími osudy, a přitom abdikuje na ty své, přestává vnímat, zapomíná, okrádá se o prožitky skutečné. ()

A.L.E.S.

Dovedli byste si v úloze Trumana představit jiného herce? Já nikdy! Několikrát se mi při filmu i zastavil dech a mohlo se stát, že jsem i zíral s otevřenou pusou. A dovedete si představit, kdyby taková reality show byla skutečná? Kdyby v Česku skutečně vznikl kanál, na kterém by se nepřetržitě odvíjel něčí život, aniž by o tom tušil? Při dnešních Ordinacích a Ulicích bych se nedivil, kdyby takový pořad měl větší sledovanost. ()

plechulka

Po všech těch "zvířecích detektivech" se mi do tohohle filmu vůbec nechtělo, ale klobouk dolů - po tomhle už věřím, že Carrey je herec! Celý film je aktuální svým zkoumáním fenoménu reality show a Ed Harris je prostě standartně výborný. Dobrá story dobře nafilmovaná. ()

Honzíno

Výtečný herecký koncert Jima Carreyho se může opřít a nadprůměrně vzládnuté všechny vedlejší aspekty snímku a umocňuje ho jakoby skoro neznatelná režie a výtečná, opravdu unikátní atmosféra. Jim mi potvrzuje, že na některé rádoby komické sračky je ho škoda, veliká škoda! Truman show je výjimečným snímkem, jež rozhodně stojí za to vidět nejednou. Úchvatná výpověď s centrálním tématem o tom, kam se muže všechna mediální síla ubírat. Ale naštěstí bez jakékoliv křeče! 90% ()

rodo

Silné, mrazivé, neotřelé, originální. Tento inteligentní film mě naprosto dostal. Manipulace médií a křehká hranice mezi realitou a reality show mě pohltila a já se ocitl v říši utopistických románů jakými jsou 1984 a 451 stupňů Fahrenheita. Přesto jsem byl celou dobu někde jinde, byl jsem prostě v Truman show. ()

Karush

Film má jedinú chybu, že tvorcovia si neverili a nenarábali s filmom ako s vážnejšou drámou, a preto má divák z prvej polhodinky pocit ako z veľmi nevydarenej komédie, na vine ale môže byť vtedajší Jim C., pre ktorého si asi nikto nevedel predstaviť vážnejšiu rolu. Podobné filmy: Pleasantville, Terminal City Ricochet, Edtv. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall