dubinak

Po předešlém Muži na Měsíci u dalšího dramatu s Carreym nadšení neopadá. Vtipná a dojemná podívaná znovu nabízí skvělé herecké výkony, originální námět, výbornou pointu, ale i kontrastní podklad. Carrey ukazuje, že dokáže hrát i opravdový charakter a jeho výkon je pro mě ve všech ohledech naprostým skvostem. Neumím si představit na Trumanově místě někoho jiného. Těžko se o tomto snímku něco píše, to se musí zažít. Přemýšlela jsem nejdřív jen o čtyřech hvězdách, ale závěr mě utvrdil, že bych měla dát lepší ocenění, už jen kvůli tomu, jak rafinovaně je to celé promyšleno a pohled na zfanatizované americké publikum se jen tak nezapomene. ()

C0r0ner

Ač se ne vždy trefí do mého vkusu, tak můžu s jistotou říct, že Peter Weir je špičkový režisér. O Truman Show jsem před projekcí nevěděl vůbec nic a tak jsem byl hned po úvodu nadšen a radost z prožitku mi zůstala po celou stopáž. Je úžasné, když někdo dokáže tak vtipně natočit vlastně dost smutný film a ještě ho proložit obří dávkou invence. 95% ()

Cheeter

Nejdřív mě překvapil mladej Jim Carrey, takovýho ho prostě neznám. A pak mě dostala ta myšlenka, člověk zavřený ve vlastním světě, který to neví. Byl by to jistě hodně zajímavý pedagogický pokus. Hrát si takhle na Boha. Dělat člověku překážky podle toho, jak mě napadne. A to asi na obě strany. Tu jednu jsme schopni vždycky ovlivnit, tu druhou už tak úplně ne. ()

darm

Woooooow! Tak tohle bylo opravdu super. Skvělý, naprosto originální námět, skvělý scénář, skvělí herci v čele s Jimem Carreym, no a "ředitel" Truman Show Ed Harris, i když se objeví v celém filmu jen na pár minut je opravdový kruťas :) Jde až mráz po zádech z toho, když si představím, že bych žil v něčem umělém, o ničem bych nevěděl a díval se na mně celý svět, uff ... Nemůžu jinak než 5*. ()

ic

To co vidíš kolem sebe není skutečný svět! Je to jen iluze Matrixu, nebo snad velké televizní show? ()

Flynn

Jeden z mých oblíbených filmů, kde Carrey dokazuje, že je to fakt herec a ne jen Maska, hezký příběh, skvěle natočeno... prostě příjemný film, který stojí za to... ()

danecek24

56. Zlatý Glóbus za rok 1998 - cena (3) - *Nejlepší herec (drama) - Jim Carrey, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Ed Harris, *Nejlepší hudba - Burkhard Dallwitz, Philip Glass + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Peter Weir, Nejlepší scénář - Andrew M. Niccol ()

zette

Vyborny scenar a film, ktery vede k zamysleni. Uvedomeni si situace a touha dostat se z tohoto fiktivniho sveta byla Carreyem zahrana skvele. Stejne tak kouzelna byla i Laura Linney a jeji reklamy:-). Jen bych vynechal postavu hranou Mc Elhone, celkem zbytecna. Jinak je vsak Truman show film, na ktery se nezapomina. ()

lakikaki

Geniálne vymyslený, napísaný, zrežírovaný a zahraný film, ktorý spája drámu, humor, dojemnosť a kritiku v dokonalom pomere a ktorý vám bude po projekcii blúdiť v hlave ešte pekne dlho. U mňa sú to už asi tak tri roky a po dnešnom pripomenutí si tohto nesmierne originálneho snímku to vidím na minimálne ďalšie tri. A tých pár zanedbateľných nedokonalostí zanedbám veľmi rád. [94%] ()

Gabbo

Velice originální a emociální film. Skvělé herecké výkony jak Careyho tak hlavně Eda Harrise + moje oblibená Natascha McElhone,. ()

J0hny5

Oblíbená komedie. Truman mi vždycky zvedne náladu .Film o tom , že i když jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou:) ()

Pajky3

Až několikátá projekce mě donutila jít na plný počet. Pořád jsem si řikal, vždyť to není tak dokonalý. Jenže pak už jsem si řikal, co tomu vlastně vytknout? Neřekl bych že Carrey předvádí svůj nejlepší výkon, mám rád Ace Venturu stejně jako Věčný svit, prostě hraje nadprůměrně dobře. A jeho osudová femme fatale zamotala hlavu nejednomu (koukněte na Hanka Moodyho). Rozhodně originální a taky vtipný, ale i dojemný. Ani mě nepřekvapuje, že to napsal Andrew Niccol, protože na co sáhne, to je pecka. ()

Dannysek4U

Myslenkove ojedinely, jen ne uplne dotazeny do samotnyho konce. POkud si clovek zacne kolem Trumanovy reality klast otazky, narazi na nesmyslnost. TRebaze nebyl realismus hlavnim poslanim filmu... ()

Juto

Tento film bol pre mňa vzácny filmový zážitok. Tak blízko čistej dokonalosti, že sa zdá byť škodou pokaziť ho dokonca tým, že si vopred prečítate aj recenziu.Najchytrejšia hollywoodska mediálna satira za posledné roky. 10/10 ()

Martrix

Ten námět v sobě skrývá spoustu možností. Dá se zkrze něj nastavit zrcadlo společnosti, mohl být oslavou svébytnosti a svobody, mohlo to být romantické drama, nebo rozverná komedie. Niccol s Weirem se buď nemohli rozhodnout, nebo prostě usoudili že příběh unese, když tam bude ode všeho kousek. A kupodivu to drží pohromadě. Velkou zásluhu na tom má J. Carrey, kterému bylo snadné uvěřit jak bezelstného Trumana, který za třicet let nepojal podezření, tak Trumana, který se vzbouřil. A tento aspekt filmu je velmi důležitý, protože když se zamyslíte, tak je ten koncept mikrosvěta plného kulis a herců velmi přitažený za vlasy i přes tu smutnou pravdu, že „Přijímáme realitu světa tak, jak je nám prezentována“. Jsem analytický typ člověk a jeden z důvodů proč nevěřím mnoha konspiračním teoriím je fakt, že dlouhodobě lhát a manipulovat, navíc se zapojením mnoha lidí, je neudržitelné. Lidi jsou drbny, neudrží tajemství, dělají chyby a navíc je spousta těch, kteří se naopak snaží vyzvídat a ty chyby využít. Proto jsem koncept Truman Show, nebyl schopen přijmout beze zbytku. Díky výbornému výkonu Carreye a kvalitnímu scénáři s režií, to ale nevadilo. Pořád tam zůstalo mnoho jiných kvalitních momentů a soucítil jsem s Trumanem, na kterém byl spáchán ohavný zločin. Tvůrcům se i přesto podařilo dostat do toho všeho člověčenství. Nestvořili jen černobílou kritiku konzumní zábavy. Nenavodili dojem, že by se měli diváci stydět, protože bez nich by takové pořady nemohly existovat. Dokonce ani motiv tvůrce toho pořadu, nebyl úplně padoušský. "Náš svět není lepší, je taky plný lží a podvodů..., v tomto světě jsi v bezpečí". Mnoho rodičů pokývne hlavou a najde pro vrchního žalářníka pochopení. Truman show je výjimečný film i přesto...nebo právě proto, že se mnohých témat dotýká jen letmo. Nechává tedy spoustu prostoru pro úvahy o důležitých, možná i základních věcech. Je jako kaleidoskop, který v sobě ukrývá krásná sklíčka, která pokaždé vytvoří jiný obraz. V hlavě mi to víří myšlenkami a přestože jsem velmi spokojený....Truman show by si zasloužila šestidílný seriál. ()

Machrovic

Krásný film, ale pro pomalý a mě dost nudící rozjezd (V jednu chvíli jsem uvažoval dokonce, že to vypnu, ale naštěstí jsem tak neučinil.) nemohu hodnotit plným počtem. Přetrpte začátek a odměna v podobě nádherného filmového zážitku vás jistě nemine. PS: Laura Linney byla víc než rozkošná. ()

Biggy

Musím se přiznat, že mě Jim Carrey malinko překvapil, vždycky jsem si ho představoval jako bláznivého komika, ačkoliv v tomto filmu mě přesvědčil i o opaku. ()

c.tucker

Velmi podmanivá hudba doprovází senzační a originální nápad. Truman je hvězda první velikosti už od malička, komu se toto poštěstí. Ed Harris zde vystřihl senzační výkon. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall