Stalag 17

Stalag 17

Drama / Komedie / Válečný

USA, 1953, 120 min

Krásný snímek, který patří do zletého fondu kinematografie. Bohužel je maximálně idealizovaný a tak si pod zajateckým táborem v nacistickém Německu nemůžete představit kruté drama, ale milou komedii. Jestli tomu tak bylo na úkor doby 7 let po válce či pojetí Billyho Wildera mi není známo...Každopádně se na to hezky dívá, ale po formální stránce je to zvláštní americká rodinná komedie o 2. světové válce.(23.7.2004)

Byl jsem mile překvapen. Od válečných filmů ohledně druhé světové války jsem už neočekával nic nového. To jsem ovšem neznal tento humoristicko-válečně-detektivní skvost. Jistě to je pro někoho urážka a odlehčení poměrů, které byly realitou v této kruté době, ale pohledem filmového diváka je to alespoň pro mě paráda.(22.12.2013)

Filigránsky Wilder opäť raz vybrúsil skvelý scenár, s ktorým dokáže odľahčiť i tak neokázalo drsné prostredie vojnových zajatcov. Dám ruku do ohňa, že z toho napočal kultový MASH. Skutočne, len málokto dokáže vyfarbiť tak pestrou náladovosťou miesto i postavy v čiernobielych filmoch, ako Billy. Prečo ale Ace in the hole prepadol a tento minimalistický válečák uspel, nevedno. Holden bol vďaka tejto úlohe pripravený vyjednávať za milión ohľadom Bridge on the river Kwai.(4.4.2015)

Keby som mal tento film k niečomu prirovnať, tak mi ten mix komédie, irónie a drámy vo vojnovom prostredí najviac pripomína môj obľúbený seriál MASH. Film vďaka ktorému som objavil fenomenálneho herca Williama Holdena, ktorý perfektne vybalancoval postavu parchanta so svojimi vlastnými zásadami. K tomu mu prihráva množstvo chirurgicky presne zahraných komických postáv, ktoré nikdy neskĺznu k trápnosti. Je to podľa mňa najlepší film Billy Wildera, ktorý aj keď natočil mnoho skvelých a žánrovo čistejších filmov, tak práve tento mix žánrov mi od neho sadol najviac. Klenot, ktorý nezostarol ani o sekundu. Nemajte strach z dátumu vzniku a rozhodne si ho nenechajte ujsť. Určite nebudete ľutovať. Odporúča ho desať z desiatich väzňov z nemeckých zajateckých táborov. ;-) Edit asi po desiatom zhliadnuti. Je to presne ten typ feel good filmu, ktory si rad pustam opakovane a zakazdym ma neskutocne bavi. Havne finale je uchvatne a vychutnavam si gesto kazdej postavy pri finalnom odhaleni. Proste pecka, ktora funguje aj ako skvely Vianocny film. A CZ dabing si tiez zasluzi obrovsku pochvalu. CT sa vyznamenala.(3.7.2011)

Velmi příjemně odlehčený vážný film o hrůzách a strastech války. Bez válečné akce, psychologicky vkusně podkreslené, výrazné herecké výkony, a zábavný ironický nadhled. Život válečného zajatce není jednoduchý a může trvat velmi dlouho. Zde je krásně vylíčen zajatecký německý tábor v Rakousku zřízený speciálně pro vojáky s hodností seržant. Všední život v nevšedním podání nás seznamuje s každou kratochvílí, kterou se zajatí vojáci rozptylují a zpříjemňují zdejší nesnadný pobyt. A samozřejmě nezapomínají na plánování útěků a popichování německých strážných. Americký zajatec J.J. Sefton (dobrý William Holden) je výraznou a velmi podnikavou postavou, který neváhá vydělávat na lidských vášních a touhách. Zpříjemňuje si život v zajateckém táboře pomocí vydělaných úplatků do té nejvyšší možné míře. Je nejjednodušším terčem při hledání zrádce. Krutou srážku osudu ale otáčí ve velké vítězství, očištění a famózní útěk. Z dalších rolí: americký poručík James Dunbar (Don Taylor), oslavovaný hrdina vytržený ze smrtících spárů Němců, velitel zajateckého tábora Oberst von Scherbach (známý režisér Otto Preminger), důmyslný ve špiclování zajatců, Stanislaus 'Zvíře' Kuzawa (dobrý Robert Strauss), emoční člověk prožívající vše velmi vášnivě, Harry Shapiro (dobrý Harvey Lembeck), vtipálek vymýšlející roztomilé rošťárny, 'Hoffy' Hoffman (Richard Erdman), velitel baráku zobrazených zajatců, německý agent Price (Peter Graves), rafinovaně nastrčený k zajatcům jako špicl, Duke (Neville Brand), nejvíce rozčilený z přítomnosti špicla, německý seržant Johann Sebastian Schulz (Sig Ruman), strážce vězňů zobrazeného baráku, Marko (William Pierson), nadšeně nosící poštu a táborové novinky, Clarence Harvey 'Cookie' Cook (Gil Stratton), vypravěč příběhu, a bláznivý Joey (Robinson Stone), jehož duše je navždy poznamenána hrůzou války. Zábavné, strhující, nevšední a přesto silné ve své výpovědi o hrůzách války a rafinované krutosti agresorů. Uvolněné a nadšenecky optimistické po pominutí všech těchto hrůz.(22.8.2012)

• - Seftona měl původně hrát Charlton Heston. (Kulmon)

• - Režisér Wilder natáčel snímek v obrovském stresu Jeho předchozí film Eso v rukávu (1951) totiž propadl a studio Paramount tlačilo na Wildera, aby jeho nový snímek ztráty vynahradil. Stalag 17 u diváků uspěl, spolupráce autora se studiem však skončila. (Vodnářka)

• - Když William Holden obdržel Oscara za nejlepší herecký výkon, měl nejkratší děkovnou řeč v historii. Řekl pouze: Děkuji Vám. (Kulmon)