Stalag 17

Stalag 17

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1953, 120 min

Letní filmová škola 2011 mi otevřela obzor; tentokrát tím, že pro mě objevila zázrak jménem Billy Wilder. Tento režisér, kterého v Čechách známe jen díky asi třem filmům (Někdo to rád horké, Sunset Blvd., Byt), má ve skutečnosti na kontě hned několik mistrovských děl. A Stalag 17 je jedním z nich. Opět staví na geniálním scénáři plném vtipných, dojemných i napínavých okamžiků. Jste v zajateckém táboře a zjistíte, že jeden z vašich spolubydlících je práskač. Jak se zachovat? Když ho odhalíte, bude přesunut na jiný tábor a nikomu tím nepomůžete, když ne, bude vám dál škodit. Na krku máte navíc velitele odsouzeného k smrti, kterému chcete pomoct utéct a ještě ke všemu vám nikdo ze spoluvězňů nevěří, že práskač nejste zrovna vy. Na první pohled neřešitelná situace má ve filmu dokonale vymyšlené řešení, které by mělo být v dějinách kinematografie mnohem známější, než je. Z námětu vytřískali tvůrci maximum a Stalag 17 tak pro mě představuje jeden z nejbáječnějších válečných filmů...(5.8.2011)

Nemecký zajatecký tábor som si predstavoval ako miesto, kde sa žije veľmi ťažko, preto ma dosť zaskočila miera optimizmu a humoru hlavne v prvej polovici filmu. Rádio, ďalekohľad, cigarety, "koňské" dostihy...éj, dobre im tam bolo...Dvojica klaunov pobaví, ale niekedy to až preháňali a ich kúsky dostali až nečakane veľký priestor. Musím ale uznať, že náter vápnom ma fakt skvele pobavil. Nemeckí oficieri sú v podstate zábavný chlapíci, ktorí majú k bezcitným nacistom trochu ďaleko. Sú milý, vtipný, zajatcom doprajú aj odvšivovací program a vianočné stromčeky, ale inak vedia o všetkom a sú vždy o krok vpred pred zajatcami. Niekto donáša...W. Holden nad všetkými výrazne trčí a je to aj chlapáckou postavou, ktorá priťahuje sympatie. ------ Inak , čo by sa stalo napr. v Osvienčime, keby niekto hodil do mláky kameň, rovno pred oficierov? Nechcem si ani predstaviť...80%.(6.9.2012)

Krásný snímek, který patří do zletého fondu kinematografie. Bohužel je maximálně idealizovaný a tak si pod zajateckým táborem v nacistickém Německu nemůžete představit kruté drama, ale milou komedii. Jestli tomu tak bylo na úkor doby 7 let po válce či pojetí Billyho Wildera mi není známo...Každopádně se na to hezky dívá, ale po formální stránce je to zvláštní americká rodinná komedie o 2. světové válce.(23.7.2004)

Ja neviem, ako to ten Billy Wilder robi, ale on takmer do kazdeho filmu prida take genialne dialogy, ze prave v Stalagu 17 som sa smial cely film, aj ked to mohla byt drama. Z mojho pohladu to bola od Wildera vysmech "Fritzkom" nemeckym nacistom za to co urobili, ale humor nie je jedine co sa mi v tomto filme pacilo, ale aj scenar. Cely film ma zaujimalo, ktory z nich je tam spicel a samozrejme to som sa aj dozvedel a pacil sa mi aj zaver filmu. Videl som par filmov od Wildera a vsetky jeho filmy boli zatial super, takze sa nadalej tesim na dalsie jeho filmy. William Holden ziskal Oscara za hlavnu ulohu, ale nominovani boli aj reziser Sidney Lumet a herec vo vedlajsej ulohe Robert Strauss. Väcsie stastie mal reziser Fred Zinnemann, ktory dostal v kategorii najlepsia rezia Oscara za vojnovu romanticku dramu ODTUD AZ NA VECNOST (1953) s Burtom Lancasterom alebo Frank Sinatra za vedlajsiu ulohu v tom istom filme... 29.08.2010 ________ William Holden - (Seržant J.J. Sefton) +++ Don Taylor - (Por. James Dunbar) +++ Otto Preminger - (Plk. von Scherbach) +++ Robert Strauss - (Zvíře / Stanislaus Kuzawa) +++ Harvey Lembeck - (Harry Shapiro) +++ Richard Erdman - (Seržant Hoffman) +++ Peter Graves - (Price) +++ Neville Brand - (Duke) +++ Sig Ruman - (Seržant Johann Sebastian Schulz) +++ Hudba: Leonid Raab +++ Nemecka Cinema - 100%(29.8.2010)

"Jak chcete vyhrát válku s armádou šašků? - My doufáme, že zemřete smíchy." Před tímto pokoukáním jsem nevěřil, že prostředí zajateckého tábora za války může být znázorněno s takovým nadhledem, ale když se na dvoře sejde přes šest stovek nevychovaně nadržených amerických seržantů, tak se prvky dramatu dobrovolně schovávají pod peřinu před útokem zhýralé pohody.(23.2.2011)

• - Stalag je zkratka Stamm Lager. (Kulmon)

• - Roli Seftona mohl hrát i Kirk Douglas. (Kulmon)

• - Režisér Wilder natáčel snímek v obrovském stresu Jeho předchozí film Eso v rukávu (1951) totiž propadl a studio Paramount tlačilo na Wildera, aby jeho nový snímek ztráty vynahradil. Stalag 17 u diváků uspěl, spolupráce autora se studiem však skončila. (Vodnářka)