Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

kubal18

To nejlepší co kdy John Woo vyplodil. Precizní herecké obsazení a precizní výkon obou dvou herců v hlavní roli. Filmu vůbec nevadilo, že Cage zaměnit Travoltou je jako předělat Buda Spencera na Terrence Hilla. Všechno je vsazeno na úplně jiné karty a esem je v tomto případě Cageův opravdu nadlidský herecký um. ()

ER

Dnes,kdy píšu tento komentář,mohu s klidným svědomím prohlásit,že jde o klasiku. Ani po letech film neztratil kouzlo a je zábavné sledovat, jak se odvíjí příběhy "vyměněných" tváří.A naštěstí ani akční scény vyloženě nic nepokazí,byť na ty soudobé již něco ztrácí. Dnes,kdy píšu tento komentář,jsem se na film díval na bluray. ()

m4xp4yn3

Kvalitně natočený akční film, který jsem zhlédl víceméně náhodou a nic jsem od něj nečekal. Navzdory tomu jsem se celou dobu bavil. Zápletka je sice slabá, ale snímek má v sobě přesto něco, co mě nutilo jej dokoukat až do konce... Do trochu trapného konce. ()

Werde

U některých scén jsem musel díky nereálnosti přivírat oči, ale to už tak u akčních kousků bejvává...Myslím, že dalšímu zhlédnutí se v budoucnu bránit nebudu.. ()

Kingjiri

Na druhé shlédnutí po několika letech už to nebyl tak intenzivní zážitek jako při shlédnutí prvním, ale pořád jde o velmi slušný nadprůměr v rámci akčního žánru. Je velká škoda, že svůj akční potenciál utápí Nicolas Cage v posledních letech v nevýrazných filmech, protože tady byl skvělej, stejně jako Travolta. Akce je tu vcelku dost a je pěkně natočená, ale dovedu si představit, že by jí tu mohlo být o něco více, což je asi jediný vážnější důvod, proč nedávám plný počet hvězd, ale "pouze" čtyři silnější hvězdy. A myslím, že už dnes je z tohoto snímku akční klasika. ()

Lovec prasat

Silná trojka Woo, Cage a Travolta zde servírují nejen prvotřídní akční film, v němž je (starosvětsky kvalitně natočené) akce dostatek, ale je i vcelku rozmanitá, vedle ní však máme i zručně budovaný napínavý příběh a vskutku originální zápletku s výměnami tváří, která dodává snímku i psychologický rozměr. Celý článek zde. ()

Ceberus

Vedle špičkové akce a špičkových hereckých výkonů také špičková psychologie postav a jejich emocionální projev. Herci vybraní rolím přesně na tělo - nedovedu si představit, že by měli celý film odehrát v převráceném gardu. Cage své psí oči tehdy plně zužitkovával v tomto svém nejúspěšnějším akčním období (Skála, Con Air) a Travolta si zopakoval hnusného hajzla podobného tomu z Operace Zlomený šíp. ()

Matt007

Originální zápletka, Cage se mi zdá v roli Castora Troye a něco lepší, Travolta taky dobrý ale v role psychopata pro tenhle film dle mého lépe sedla Cageovi, škoda že pouze na začátku filmu. Na mě je ve filmu až trošku moc střilení ale přece jen je to od Johna Woo tak se není čemu divit. Ale i přeze všechno za mě 5 hvězd... skvěle jsem se bavil. ()

danny_21

Diváčky vděčné téma výměny identity mezi agentem Travoltou a lumpem Cagem v hávu akčního thrilleru pod taktovkou mistra akce Johnyho Woo v bullet time módu a s holubicemi míru. Somozřejmě s dávkou nadsázky především u jinak skvěle zvládnutých akčních scén v Bruckheimerovském stylu. Akční klasika, ikdyž s odstupem času už pro mě pozlacené bouchačky trochu ztratily dřívejší lesk, ale pořád to stačí na 75 %. ()

mvukotic

Tento film obsahuje všetko, čo klasické honk-kongske 'woovky', teda skvele vykreslené charaktery, hudba, ktorá robí zážitok intenzívnejším a v neposlednom rade skvelé akčné scény a tradičný 'pištoľný balet'. Bohužiaľ sem tam to podkopáva vyslovenými stupiditami a hlúposťami (útek z väzenia), nad ktoré sa povzniesť neviem. Navyše mi nesedí celý ten mierne infantilný sci-fi nádych s plastikami, magnetickými čižmami a pod. Je to škoda, pretože menenie identít ide hercom skvele a odhliadnuc od akčnej stránky filmu, je to slušná dráma o dvoch mužoch, ktorí okúsili druhú 'stranu barikády'. ()

Sign

Tak zde se John Woo předvedl tak parádním stylem že se mi nechtělo věřit že to režíroval právě on, akční film na tak vysoké úrovni že se může klidně stavět mezi legendy svého žánru jako Smrtonosná zbraň či past nebo Skála, naprostý perfekt, Travolta a Cage hrají jak jen můžou a to také dostalo tento film na špičku, u mne bez diskuzí za pět hvězdiček. ()

Pilník

Tak tohle je ale hodně velká paráda... ve všech směrech.. ! Na dobu kdy je to natočené, tak je to skvost mezi akčními filmy... Proč já už tohle neviděl dříve ?? To si asi budu říkat ještě dlouho... Kdo neviděl, tak nemůže pochopit, to má takovou sílu ten film, že to snad ani není možný... Asi pro každého tento film nebude, ale já jsem se utvrdil v tom, že Cage je vážně borec, samozřejmě že Travolta je taky skvělý, ale nevěřil jsem mu to tak jako Cagovi... Část kde je přestřelka v domě a malý klučina se sluchátky na uších pozoruje ty jatka je vážně jeden z nejlepších momentů, to prolnutí muziky a masakru mě prostě dostalo... Povinnost pro lidi co mají rádi akční filmy, ale ty opravdové, né ty lejna co se točí teď !!! Za mě 95 % ()

Acrobat

Ťažisko duchovnej deficiencie je potrebné hľadať v prehnitej minulosti biedy a útlaku, komunistických tapiet a nedostatku peňazí. Tabuizované kino, tichý otec a večný plagát pozývajúc do neexistujúcej Družby Košice na fantastický zážitok Cagea s Travoltom. Pach bolo cítiť pri skorej jari už v predsieni, kde všetci čakali pokiaľ teta otvorí sálu. Plátno, šumiace, prelepené, ale veľké. Pokračujúci pach kina alebo voňavky vo vtedajšej dobe. S tou vôňou, ak ju zacítim, spájam s ňou výlučne nasledujúci v dvoch hodinách mystický zážitok. Nič som nevnímal potom, len túžbu vcítiť film, aké je to umelecké, ako to napĺňa moju detskú dušu. Nie je možné, že všetci odchádzajú ďalej do baru, rehlia sa, kecajú, kupujú jedlo, myslia čo na druhý deň. Ja? Len v pokornej tichosti kráčam, domov, kde viem že nič už nebude v TV také ako doteraz. Nastáva nová éra vnemov, hodnotenia, kritérií. Vyhadzujem všetky dovtedajšie ciele, náčrty, plány, čo je zbraň, akcia, palebná sila. Mením v kostole učenie Krista, verím že spev je predpokladom k veľkej prestrelke. Vstup do budov, kostolov, koncertných sieň už bude gloriolou. Fikcia streľby, polomŕtvych žien, túžba byť nezranený. Burácanie ručných palných zbraní nemôže byť tichá ako dovtedy. Kto je ten Woo? Prečo je ten štýl taký chytľavý, jedinečný? Prečo si ma pripútal, že nemyslím na nič iné. Podmieňuje moje konanie, šmýkanie po zemi, prechádzam na spomalenú chôdzu. Začínalo to mať fatálne následky. Už nie ja som ovládal telo, ale myseľ - prekódovaná Woovým streleckým posvätným umením. Na čo sa čakalo. Že budem imúnny? Hľadal som a našiel. Našiel reč zbraní, zažil to, že môžem zachrániť dieťa, ženu, ľudí túžobným pálením okolo seba spôsobom, ktorý má snáď požehnanie najvyšších náboženských predstaviteľov. Po toľkých rokoch je realita Druhej Tváre zosilnená svojou pridanou hodnotou, že veľkoleposť a mágia postavenia strelcov, konštelácia prostredia a spomalených vysoko vyhrotených emočných detailov - sú nehynúcimi a nesmrteľnými prvkami. Je zbytočné a spoločensky nežiaduce vysvetľovať, prečo je toto najslávnejšia Woova óda na UnHollywood. Olymp zbraní a technického zvuku pri ich ozvučení. Alebo ste niekto zažil (v akejkoľvek chvíli), že by zbraň, projektil pred očami Márie a Krista vydával tlmený slzavý zvuk, hlas ?? Počul niekto hlas náboja? 01:59:13(14)! Najmagickejší čas v dejinách filmovej streľby. Ja si myslím, že film mal silu v minulosti aj liečiť z rôznych povedzme komerčných chorôb. Koľko zázrakov sa pri ňom udialo, nikto nevie, ale želám si, aby aura filmu zostala naveky so silou produkovať vyžarujúcu lásku, obetavosť, údernosť, umenie, žiaľ, zbraňový fetiš. Jedna tvár akcie, dve tváre večnosti. ()

ppospisil

Několik zajímavých nápadů mě jen jemně poupravilo jinak průměrný pocit z filmu.Ze žánru akčních pro mě tento film nijak nevyniká,naopak těch střílecích a vybuchujících scén je zde až wtf příliš.Co se týče toho sci-fi nádechu,ten je pro mě taky takový hořko-sladký,jen lehce to napravuje povedená emoční stránka,přesto slabých 70%. ()

Henry Morgan

Nojo, je to hodně oldschoolový, chirurgické zákroky ve stylu demolition mana a začátek jak z bondovky. Konec vlastně už byl čistej Fleming :D No, je to snadno koukatelné, i když tam bylo na můj vkus možná moc mrtvol. Podle zdejších tipů asi tak jedna po dvou minutách - v průměru. :) Travolta byl super, vymanil se z vlastní taneční předlohy, ale Cage je prostě vocas. Nic naplat, konec byl zbytečně utahanej a uměle prodlouženej. Mám vtíravý pocit, že to mohlo skončit půl hodiny před skutečným koncem. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage