Epizody(8)

Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

Helo

První polovina je vlastně taková nijaká nuda, kde se nic moc neděje, řeší se blbosti a lidi se schválně neptaj na správný otázky, aby to mohlo zůstat tajemný (nebo si nerozumí nebo radši nemluví vůbec). Ale pak to najednou dostane grády, začne se ukazovat, že zakopaný psi jsou úplně někde jinde, než každej čekal. A pak znova a pak znova, tak jak se dalo od tvůrců Dark čekat. A stejně jako u Dark celej ten zdánlivě překombinovanej konstrukt vlastně nakonec začne dávat smysl. A jak jsem si po prvních pár dílech říkal, že druhou řadu snad asi vynechám, po posledních pár dílech chci, aby tady byla co nejdřív. A pokud se scénář podaří vyladit tak, aby byl na podruhý konečně bez hluchých míst, rád zvednu na ultimátní hodnocení. ()

Trevor

Keď zabiješ, nielen pri tomto seriáli, praudu o tom, ako Netflix do všetkého pchá neoliberálnu agitku a na Tvoj komentár pochopitreľne reaguje libtárdny trottl (na ktorého nick či meno si nespomenieš ani keby si sa snažil akokoľvek), lebo ho štve že si niekto dovolí maž názor nezodpovcedajúci Brainwashingtonu Capitals je Ti jasné že to v tom čo robíš, nasieraní trotlov si ale že velice dobrý. To inscenácie z čias hlbokého socializmu či 30 prípadov majora Zemana sa na povinne korektné percento v príbehoch dnešnej doby zďaleka nechytajú a to ako tým dokáže vytočiť človek ouce dnešnej doby je niečo neskutočné. Prekvapivo dobrý seriál, v komentári nám bohužiaľ liberálny konšpirátor nenačrtol svoje predstavy o tom ako to bude pokračovať, lebo by ich po nasledujúcej epizóde musel zmazať aby nevyzeral totálny mantinel, má našliapnuté stať sa obrovským prekvapením ako tomu bolo v prípade Darku. Fenomenálny bol najmä skokanský mostík a dvojitý flip pasažierov či posádky v piatej epizóde, najviac však prekvapili autori v samotnom závere. Update 04.01.2023 - a tak sa nedozvieme, čo tým autori nakoniec mysleli, nakoľko Netflix zatrhol jeden z mála úspešných projektov kvôli nízkej sledovanosti. Môžeme sa však tešiť na pokračovanie bezduchých Sex Education, čo Big Mouth. Tož, aký Netflix, takí diváci... ()

M.i.k.e

Baran Bo Odar přišel po Dark s dalším mindfuckem a pokud někomu přišlo Dark nepřehledné, tomuhle ať se radši vyhne obloukem. První polovina, kdy divák pořádně neví co se děje, je vynikající a je docela škoda, že ve druhé půlce se to tvůrcům trochu rozuteklo a ve snaze už tak zamotané zamotávat ještě víc a následně to tak nějak jakože trochu rozmotat jim lehce došel dech. Kult jako Dark tohle nebude, ale bavil sem se slušně...70% ()

Rocky88

Každý díl jsem ohodnotil 4 hvězdami - celou dobu mě bavilo záhadu luštit, druhů záhad tu bylo opravdu mnoho a mě zajímalo, jak tenhle zdánlivý mišmaš bude držet pohromadě. No a pak přišla poslední scéna, rádoby mindfuck, jenže on to je v reálu čutanec do koulí (nabízí se tu porovnání s Bobbym v Dallasu). Příliš překombinované pro takovou banální zápletku. Ztráta času. Slováků nejoblíbenější režisér a scénárista se tentokrát nevytáhl a jak se zdá, s Darkem vyplácal svoje nápady. ()

Lenka.Vilka

Je zřejmé, že Baran bo Odar a Jantje Friese stáli před nelehkou volbou. O čem a jak natočit další seriál, který bude stejně dobrý jako Dark. S vědomím, že dost diváků prostě rádo porovnává. I já jsem tedy byla zvědavá, jak to tvůrci zvládnou. Jenže už když jsem viděla první teaser, byla jsem natěšená a 1899 se hned stal mojím nejočekávanějším seriálem roku. A jak se povedlo?  Jsme v roce 1899 na cestě do New Yorku, loď Kerberos zachytí signál lodi Prometheus, která se na moři ztratila před čtyřmi měsíci. Kapitán se tedy rozhodne změnit kurs a prozkoumat loď. Jenže ne všichni pasažéři jsou těmi, kým se první pohled zdají a mají svoje tajemství, proč na lodi jsou. A tak se postupně rozpletá pravda o tom, co se na lodi děje a co se děje s pasažéry. A jak může být už dopředu jisté, všechno bude mnohem komplikovanější. A nic není takové, jak se na první pohled zdá...  Postav je zde vážně hodně a odhalovat jejich tajemství mě bavilo. A vždy, když se přeskočilo do jiné scény, těšila jsem se, co bude dál, až se ke každému z nich zase vrátím. Tempo vyprávění není na začátku nijak zběsilé, to se ale v druhé polovině razantně změní. Stále se něco děje, odhaluje nebo zamotává, opět mizí, a každá minuta zároveň sprintuje zběsilým tempem.  Stejně jako u seriálu Dark, i zde mám problém zadržet myšlenku, abych omylem neřekla víc, než mám a nikomu dalšímu nezkazila zážitek. 1899 totiž patří mezi ty seriály, které si užijete úměrně víc tomu, kolik toho o něm víte. Čím míň tím víc.  Vizuální stránka je dokonalá a společně s hudbou perfektně dokresluje hutnou atmosféru. Score má sílu vtáhnout vás tak moc, až budete na konci trpět, že už toho není víc, protože to tajemství prostě potřebujete znát. A přestože se to tam na první pohled vůbec nehodí, soundtrack je taky geniálně zvolen, protože na ten druhý pohled se tam hodí skvěle. Tímhle způsobem využívaná hudba na konci dílů, která všechno spojí a graduje s doposud viděným a i textem sedí do děje, je můj oblíbený prvek.  1899 je mysteriózní seriál, který možná kvůli svému počátečnímu tempu nesedne každému. Ale skončit dřív, by byla velká chyba. Přesto doporučuji všem, kdo mají rádi záhady. Protože konec první série je tou nejkrásnější záhadou, kterou jsem v poslední době byla svědkem... ()

moviefreak

Strašne zaujímavý koncept, neustále záhady a prekvapenia, atraktívne lokácie starej lode... Ale akonáhle sa vyjde na palubu odporné CGI, nezaujímavé postavy a ich klišoidné príbehy, scenárom šuštiace správanie postáv, a hlavne tak pomaly rozbiehajúci sa seriál, že som sa až miestami nudil. Posledné dve sci-fi epizódy našťastie príbeh poriadne nakopli a postavy preriedili. Po seriály Dark poslabšie, ale na druhú sériu si určite počkám. ()

Cheeter

Seriál, co rozhodně není triviální. A výborný pokračovatel Dark. Těch twistů jsme si zažil za těch osm dílů hodně. A v tom se to právě liší od svého předchůdce, alespoň mi přijde. Asi bude čekat nějakou dobu, než to celé vstřebám, ale tvůrcům se toto povedlo. ()

necisty

Tímto seriálem jsem si vzpomněl na Ztracené a taky na to, že mám tento žánr moc rád. Je velká škoda, že měl nejspíš Netflix až přemrštěné očekávání a zbytečně to po první sérii zařízl. Je sice pravda, že původně vás to namlsá na trochu jinou atmosféru než ta co by z toho vznikla, ale pořád to má kvalitní zpracování a já prostě doufal, že se dovím víc. Konec ale naštěstí trochu uzavírá alespoň tu první sérii, takže nebudete tak moc nasraní. ()

LasT_Olt

Fuha, to můj mozek zase jednou dostal pořádně zabrat. Ze začátku je to dost kvalitní mysteriózní počin, řekněme první čtyři díly dobře pracují s nic netušícím divákem, přičemž pátý díl vygraduje s několika naprosto na hlavu scénami, které nejsou ani ve finále objasněny. Ve finálních třech dílech už v podstatě víš na čem jsi a upřímně; nápad je to dobrý, ba dokonce jako pro milovníka Inceptionu snad i ten nejlepší možný. Mým problémem je však, že tvůrci nejdou z počátku divákovi moc naproti, tudíž tu první půlku si v hlavně vymotáváš snad všechny možné scénáře - můžou za to mimozemšťané? je to nějaká duchařská storka, nebo snad loď přepadla nějaká oceánská příšera? Když se ti potom vyjeví ta skutečnost, tak můžeš být lehce zklamaný. Opravdu se to v jeden moment zlomí a z poklidného záhadného příběhu je to najednou totální mindfuck, který mě zase tolik neukojil. K tomu dodej, že mě vlastně nechytla ani jediná postava, všichni mi byli ukradení (samozřejmě i gejský trojúhelník, který v seriálu od netflixu prostě nemůže chybět). Finální scéna celou tu bizarnost akorát korunuje a já si po jejím shlédnutí připadal, hrozně kreténsky, fakt to tam je zbytečně forced a když už tak bych tu skutečnost odhalil až v dalších sériích, které určitě přiletí. Celkově průměr. ()

majo0007

Netflix už nespraví bez buzerantov a lesbíc ani krok. Smutné. Ochotnítnov, ktorí sa skurvia pre pár money sa furt pár nájde!!! Doslova - vyhonili si kokota -  cez železné dvere" FÍHA!!! Toto je súčasný trend Netflixu! A to som neni pánbíčkár, ... WTF! Záverečné Closing Edits Music v každej epizóde  si zaslúžia kredit za výber, ináč je to hovno. EDIT 02.01.2023: seriál dostal stopku hneď po 1. season. Načo to vôbec aj vzniklo?! ()

sir-dave

Námětem mi to trochu připomínalo 10 let starý Alcatraz. Bermudský trojúhelník, neznámá loď, tajemno, vypadalo to slušně. Stejně jak vyšuměl Alcatraz, vyšumělo i 1899. Od nějaké třetího, čtvrtého dílu, kdy se postupně začala odhalovat příčina proč lidé "mizí", kde to vlastně jsou, to šlo do sci-fi paskvilu. To snad ani není možné co tím chtěl básník říct. Snad to nedostane pokračování.  (hodnocení za 1. sérii - konec)  ()

Script

Pardon, ale tahle recenze se bez spoilerů prostě nedá napsat: Víc by mě zajímal ten seriál 2099.. Jako chápu co tím tvůrci chtěli říci. Posádka se defakto plaví v simulaci a hledá východisko jak by mohli přežít plavbu ve vesmíru. Problémem je, že si nevěří a separují se na více rozdílných skupin a navzájem se vraždí, když se ocitají uprostřed ničeho. Problém je, že samotný autor a scénáristi tohoto seriálu to vůbec neuměli prodat. Výsledkem byl blábol, který se nemohl ani v jedné epizodě obejít bez záhadného mluvení postav. Prostě někdo se na něco zeptá, a pak ta postava mlčí a jde pryč? Kurva to je tak patetické už pro ty scénáristy. Ani nevíte jak mě tohle iritovalo tohle vytváření mysteriózna. Vzhledem k tomu, že tohle jsme už viděli X krát v hororech ve kterých tohle blábolení fungovalo, tak tady to doslova bolí. Neměl jsem sympatii k absolutně žádné postavě. Uvědomuju si, že tvořit filmy a seriály není jednoduché, ale tvůrci by mohli vkládat do děje krapet více lidskosti a v tom smyslu co se týče komunikování.. FAKT TO BOLÍ! ()

UhLee

První série - (7/10). Seriál Dark považuji za jeden z nejlepších seriálů všech dob. Napálil jsem tomu 10/10 a to nedávám moc často. Očekávání byly tedy velmi vysoko. Vrací se stejní tvůrci a dostanou ještě větší rozpočet. Mysteriózní téma, které si opět pohrává s časem. Jako první bych asi chtěl říct, co se mi na seriálu líbilo. Moc cením střídání jazyků mezi cestujícími. Nevím, jestli to v některých ohledech nebylo značně omezující, ale mi se to líbilo velmi. Na herecké výkony bych taktéž nemohl stěžovat. Co však bylo mým trnem v oku, tak to byla hudba, které mě neskutečně zklamala. Byl jsem zvyklý na vynikající dokreslující hudbu a tady jsem dostal spíš rušivý element. Dát populární skladby na konec každého dílu, které svým textem budou charakterizovat děj nebyl úplně nejšťastnější nápad. Některé tóny na mě však zapůsobily, ale to nebylo zásluhou ani intra a ani outra. To nejdůležitější je však děj, který si pohrává s velmi komplexní zápletkou. Upřímně řečeno, čekal jsem od toho trochu více. Celkové téma mě tedy mírně zklamalo, ale miniaturní zvraty a odhalení, kterými je to propleteno mi krásně zavařily mozek, což jsem od tohoto seriálu přesně čekal. Možná bych očekával, že si tvůrci dají mírně na čas a budou děj vyprávět pomaleji, ale to je otázka vkusu. Závěrečný zvrat slibuje tedy velmi ambiciózní pokračování. Byly alespoň z části naplněny tak velká očekávání ? V jistém ohledu ano, ale v konečném důsledku seriál 1899 nesahá svému staršímu německému bratrovi ani po kotníky. Nejlepší epizoda: Der Sturm (E07) ()

jedna_vrana

„Wake up!“ Toto dielo mohlo mať potenciál, ako zaujať diváka, lebo v prvých dvoch dieloch sa mu to darilo. Lenže potom prišlo to „prebudenie“ a aj menej pozorný divák prišiel na to, čo je princípom myšlienkovej slučky, čo je na neho ušitá. A tým sa stratilo celé kúzlo. Posadené do mysterióznej, až klaustrofobickej atmosféry plavby loďou. Aj  s postavami sa rýchlo zoznámite – len niekoľko z nich tvorí hlavnú niť príbehu. Pravdupovediac, posledné dva diely dopozerané len zo zotrvačnosti. ()

arbitr

Jak pejsek a kočička vařili dort. Do půlky a dost. Dark (1. sezóna) se mně docela líbila, ale tady se tvůrci do mého vkusu netrefili. Je spousta dobrých seriálů, kterým můžu věnovat svůj čas. Tomuto už ne. ()

BROKEN_

Předchozí dílo Dark je z mého pohledu mistrovské dílo a zároveň jedním z nejgeniálnějších seriálů, jaké jsme mohli na televizních obrazovkách spatřit. Proto není překvapení, že pro mě byl 1899 tím nejočekávanějším seriálem letošního roku. Jak se seriál povedl z mého pohledu? 1899 sází stejně jako Dark na pomalejší tempo. Pomalu se seznamuje s postavami, kde skoro každá má nějaké své tajemství. Děj okolo ztracené lodi je správně záhadný a tvůrci potvrdily, že na tyhle věci jsou opravdový mistři. Diváka dokáží pěkně zaháčkovat do sedačky a nutí sledující pustit si další epizody. Všechno co zpočátku působí, jako jednoduchá věc se každým dalším dílem stává složitější a komplikovanější podívanou podobně jako byl seriál Dark. Jakmile, ale dojde na informace, které si samozřejmě tvůrci bedlivě šetří, začne být divákům jasné, že tady sice jde o složitou podívanou, ale evidentně si to tvůrci promysleli od začátku do konce. Dark byl složitý a vypadalo to, že konec bude nejspíš průšvihem. Nakonec nám tvůrci nabídli jeden z nejpromyšlenějších seriálů všech dob. A jsem si pevně jistý, že nás čeká podobná věc i u seriálu 1899. Co každý na tomto seriálu musí pochválit je technická stránka. Režisér Baran bo Odar znova natočil všechny epizody podobně jako u Dark a o kameru se postaral jeho dvorný kameraman Nikolaus Summerer. O hudbu se znova postaral Ben Frost. A díky tomuto působí seriál jako mladší bratříček Dark. Hudba úžasně napomáhá atmosféře a daným scénám a například při každé poslední scéně ve všech epizodách začne hrát pokaždé nějaké známá hudba (například tady zazní i skladba od Davida Bowieho). A ačkoliv to působí, že by tam měla být spíše nějaká dramatická hudba, tak to díky tomuto působilo originálně a zajímavě. Mě osobně se to hodně líbilo. Za další velkou pochvalu stojí zmínit herecké výkony. Obsazení je složeno z několika národností. Jsou zde Němci, Francouzi, Polák, Angličani, Japonci, Dáni, Španělé. Ne každá postava proto mluví anglicky a oproti Dark, kde se mluvilo pouze německy je to zajímavá změna. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a za zmínku stojí v hlavních rolí Emily Beecham, Andreas Pietschmann (jedna z hlavních hvězd seriálu Dark). Objeví se zde také herec Anton Lesser, který si zahrál ve Hře o trůny. Postavy sice nejsou možná natolik zajímavé, ale nejsou pasivní a rozhodně nejsou nezajímavé. Jen tady nenajdete Tak charismatické, sympatické postavy na kterých by Vám tolik záleželo. Přesto tady nenajdete postavu, která by Vám lezla krkem. 1899 je filozofický mysteriózní počin, který skrývá v sobě hodně tajemství. Oproti předchozímu počinu od stejných tvůrců seriálu Dark, je 1899 složitější a komplikovanější. Díky pomalému tempu se daří budovat atmosféra a každým dalším zvratem, šokujícím odhalením je divák více přikován k sedačce a s velkou zvědavostí sleduje, co se bude dít dál. Divák zkrátka musí přistoupit na hru tvůrců a neptat se, ale sledovat dál. Tvůrci přiznaly, že v plánu jsou tři série (stejně jako u Dark). Osobně nepochybuji o tom, že nás čeká další promyšlená záležitost, která má hodně co nabídnout. O tom zda bude 1899 stejně geniální jako Dark si budeme muset počkat, až seriál bude kompletní. Prozatím se 1899 jeví velice nadějně a bude škoda pokud divák nedá seriálu šanci. Přeci jen, těch zajímavých, originálních seriálů není zase tolik. Ale je pravda, že tyhle věci, které moc odpovědí nedávají nejsou pro každého.  Já osobně jsem nadšený a těším se, co na Nás tvůrci chystají. Po závěrečném mindfucku je zvědavost o mnohem větší. 9/10 () (méně) (více)

Lachtaan

Mnou nejočekávanější seriál letošního roku se hned ze začátku ustálil na děsivě nízkých procentech a já chtěl křičet do světa, jak nespravedlivá zdejší komunita zase je. Po konečném zhlédnutí beru tyto výroky zpět, Baran si mě sice získal Darkem, na půdě jeho nejnovějšího projektu se mi ale přešlapovalo mnohem hůř. Ono očekávané mysteriózno tu mnohdy samo nevědělo kam uhnout a finální twist, který je poměrně oslavován, mě nechal naprosto chladným. U pokračování budu, koneckonců nejde vůbec o špatný seriál, ale ubral bych na tuctovosti. [viděno na Netflixu] ()

Mrkvič

Po šestém dílu končím. A měl jsem se k tomu rozhodnout mnohem dřív. Připomíná mi to hit Ztracení, který jsem také opustil během druhé série a vůbec mě to nemrzí. Chci sledovat drama na lodi a ne znásilňující farmáře (to případně v jiném seriálu). Všechny ty pohledy do minulosti byly děsná nuda. A když vím, že na ty hromadící se otázky stejně ve většině případů nedostanu odpověď, tak na ně kašlu. ()

geklon

Hodně pomalej rozjezd evokuje ledasco, ale u mě překvapivě mysteriozita nějak nemaká, a to musím přiznat, že já se namotávám snadno. Ve finále na to co se nám to snaží říct, je to celkem jen zbytečná roztáhlotina, na kterou se však dost dobře kouká. Jako jo, jsem zvědavej kam nás ten Prométheus nakonec dovede. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě