Epizody(8)

Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

Rettry

Námět, atmosféra super, ale proč to nemůže skončit první sérii? Proč musím čekat rok, a nebo se vůbec třeba nedočkat vůbec, abych poznal jak to dopadlo? To u mysteriózních sérii strašně sráží hodnocení, protože před druhou sérií už nebudu mít chuť vidět znovu první, když už znám plottwist a tedy spoustu věcí zapomenu... ()

Kingjiri

S originalitou si tvůrci moc hlavu nelámali. Tu se vykrádá Inception, pak zase Matrix a svym pojetim to celý často připomíná Lost. Hlavní výhoda minisérií je, že jsou krátký. Nicméně v tomhle případě se zase objevila nevýhoda minisérií, že jsou i přes skromnější stopáž vlastně až příliš dlouhý. Těch zbytečnejch scén nebo postav bylo fakt dost, což se ukáže v plný nahotě při závěrečný pointě. Chápu, že museli tvůrci diváka mást, aby to neměl s odhalenim pointy tak jednoduchý, ale co se tady řeší osm dílů by se hravě zvládlo vyřešit při polovičnim počtu dílů i postav, který se rozpitvávaj (btw. bez gay páru by to už dneska asi v americký produkci fakt nešlo). Mysteriózní atmosféra solidní, vizuál neurazí a na herecký výkony se dá taky koukat, jenomže ten záživnějc podanej příběh prostě chybí. Jo, vyjít tohle na přelomu tisíciletí, kdy by člověk neměl pocit, že něco takovýho už v různym podání několikrát viděl, byla by to asi vcelku bomba. Jenže v dnešní době zbyla jenom řemeslně povedená, avšak divácky nepříliš zajímavá podivaná bez jakýhokoliv většího momentu překvapení nebo větší porce napětí, tři hodně slabý hvězdy. ()

ER

Přechod z komornějšího Dark k rozmáchlejšímu příběhu s větším počtem postav a dějových linek se až tak nepovedl. Tady se v podstatě odvíjí tradiční dějové schémata (nechybí ani vzpoura), byť propletené mystickou zápletkou. ()

billinus

Reálně za 3,5*  (+ 1* za ty co hodnotí po 2-3 dílech, + 1* za ty, co je sere LGBT) .... storka trochu jak na jeden díl z Krajních mezí  (Lost jsem neviděl) obalená v podi(vném)vuhodném obalu a roztahaná do 8 epizod. Scifi řízlé steampunkem. Otázkou po závěrečném "vysvětlení" zůstává proč zrovna sledujeme 7 hodin variaci na prózy Ladislava Klímy. ()

Zet

Pozor, komentar muze obsahovat SPOILERY. Behem 5ti uvodnich minut, musi byt pozornemu divakovi jasne, ze se dej neodehrava v roce 1899, ale nekdy mnohem pozdeji, mozna v soucasnosti, nebo klidne i budoucnosti a ze je to cele jen nejaky sen, halucinace, terapie, nebo snad virtualni realita. Problem je, ze serial to tak okate sdeli hned na zacatku a me opravdu nebavi divat se 8 dilu na to, jak tam neco zahadne resi, kdyz je jasne, ze je to cele jen v jejich hlave a muze se tam tudiz stat naprosto cokoli. Kdyby to melo jen jeden dil, tak nereknu, i kdyz i tak by se to dalo natocit mnohem lepe, jak ukazaly treba Krajní meze (seriál) (1995). Ale takhle je to jen jedna velka a neskutecne natahovana nuda. ()

rublik05

Po seriálu Dark od stejného tvůrce jsem měl hodně vysoké očekávání a doufal v minimálně stejně kvalitní zážitek. Zpočátku to tak také vypadalo. Tajemná loď, zvláštní pasažéři, vhodně zvolená hudba, atmosféra, kvalitní filmařina, zkrátka ideální základ pro slušné mysteriózní drama. Postupem času se ale začalo projevovat hned několik neduhů. Herci sice nehrají vůbec špatně, nicméně žádná z postav mě nedokázala po celou dobu nikterak zaujmout. Děj často ztrácel na tempu a údernosti, spousta scén mě vyloženě nudila, u několika epizod jsem doslova usínal. Nejvíc mě však zklamal samotný příběh. Úvodní epizody začínají dobře, divák netuší, co se děje a co se bude dít, postupem času mě však příběh absolutně přestal zajímat, nelíbilo se mi, kam to všechno směřuje, upřímně jsem od snímku čekal úplně něco jiného. 1899 má ohromný potenciál, který však zůstal trestuhodně nevyužitý, nebo spíše byl brutálně zašlapaný do země. Velké zklamání. 3/10. ()

GTS_PUNK

Seriál režiséra Barana bo Odara z produkcie streamovacej služby Netflix z roku 2022 prenáša diváka na palubu zaoceánskeho parníka, ktorý v roku 1899 smeruje z Európy do Spojených štátov amerických. Alebo sa seriál zo začiatku aspoň tvári, že sa odohráva na zaoceánskom parníku v roku 1899. Divák totiž už nie dlho po začiatku tohto osemdielneho počinu zistí, že nie všetko je tak, ako sa zdá, a začne sa pred ním písať mysteriózny príbeh. Ten je po obsahovej stránke zo začiatku zaujímavý, pričom núti diváka k tomu, aby si kládol "typické" otázky späté s mysterióznym žánrom. Ako však epizódy plynú, začína na seba dej nabaľovať ďalšie a ďalšie skutočnosti, ktoré v konečnom dôsledku celému seriálu najväčšmi škodia. Snaha obsiahnuť toho v rámci príbehu čo najviac je tak skôr na škodu, pričom sa potvrdzuje staré známe, že menej je niekedy viac. Aj keď to s prižmúrením jedného oka nie je po obsahovej stránke (v zmysle množstva dejových skutočností) najhoršie, pre lepší prehľad toho tvorcovia mohli do príbehu zahrnúť menej. Záver poslednej epizódy, ktorý predstavuje jasný cliffhanger pre zjavne plánovanú, ale nakoniec nerealizovanú druhú sériu, je veľmi dobrý, aj keď v tej chvíli nezodpovedá na prakticky žiadnu otázku, respektíve nič neobjasňuje ani nevysvetľuje. Na jednu stranu je tak škoda, že seriál nemá pokračovanie, na stranu druhú však ani takýto otvorený koniec je nie úplne najhorší a má čosi do seba. Multinárodné herecké obsadenie je obstojné, nemožno k nemu mať väčšie výhrady. Tá jediná sa týka iba postáv, ktoré herci stvárňujú, a síce, že v onom "Babylone", ktorý osadenstvo parníka predstavuje, si zo začiatku nikto nerozumie, pričom na konci už takmer každý rozumie každému jazyku. Po výpravnej aj vizuálnej stránke je seriál viac než v poriadku a dokáže adekvátnym spôsobom zaujať. Rovnako možno zhodnotiť aj hudobnú stránku - teda závery epizód -, hoci skladby sa dobovo vymykajú seriálovému rámcu. 1899 je v každom prípade zaujímavý mysteriózny seriál. Bohužiaľ, jediná vec, na ktorú však v konečnom dôsledku dopláca, je jeho príbehová prekomplikovanosť. Nie však v zmysle, že by sa príbeh nedal z diváckeho hľadiska pochopiť, ale v zmysle, že sa toho snaží obsiahnuť až príliš veľa. V žiadnom prípade však svojou celkovou kvalitou neurazí. ()

waska

Ze začátku mě to chytlo, ale od třetího dílu už mě to nebavilo. A jak se postupně začalo odtajňovat, už jsem jen trpěl ()

Cooller

podobně jako u Dark, je prvni serie velice komplikovaná a těžko pochopitelná, jelikož neexistuje žadny kontext, do ktereho si cely přiběh nějak dosadit. Bohužel zde ale děj postupně teměř nic neodhaluje a velice často se opakuje a nějaka neucelena představa o co vlastně jde se tak začina formovat až v posledních dvou dilech, opět tedy podobně jako v už zminěnem Dark. Takže věřím tomu že pokud jim Nethnis odklepne pokračovani, bude se to podobně tež teď pomalu rozbalovat. Nicmeně bych od Odara rád viděl spíš nějaky mind-bending film, troufam si tvrdt že ma velky potencial vytvořit něco jako je me oblibene Predestination. ()

BFG2000

Je to přesně takové, jaké jsme doufali. Pokud někdo skutečně miloval Dark, tak bude milovat i 1899, protože rukopis autorů je zde cítit v každém záběru. Opět jde o dílo, které není určeno pro každého. Jde o náročný, hutný seriál, kde nic není takové, jaké se může zdát. Naprosto dokonalý vizuál, kompozice záběrů, dechberoucí hudba. K tomu úžasní herci, ze kterých režie vyždímala totální maximum. Děj je stále o krok před vámi a tak jste udržování v napětí. Příběh je šílený, nechápete, autoři si s vámi hrají. Předpokládáte, ale pak zjistíte, že jste stejně úplně vedle. Já tohle opravdu mohu a absolutně nerozumím tomu hejtu. Kdo čekal něco jiného, byl dost naivní. Dostali jsme přesně to, co nám bylo slíbeno! Dostali jsme přesně to, co jsme dostat chtěli! ()

Brooks

Produkčne kvalitné, s výborne obsadenými, zaujímavo charakterizovanými, rôznorodými postavami a krásnou výpravou, či už tou digitálnou exteriérovou alebo poctivou interiérovou. Len ten príbeh ma vôbec nechytil a jeho tajomné "Lost" smerovanie, ktoré ponúka vždy viac otázok ako odpovedí mi nie je po chuti. A keďže to Netflix po prvej sérií zabalil a je nad slnko jasné, že odpovedí sa už nedočkáme, tak v sledovaní pokračovať nebudem. ()

sethi

Chvíli je člověk vyjevenej, co to, proč to, kde to....? Ale prvotní napětí rychle pomine a vystřídá ho dlouhé čekání na něco. S hlavní postavou nesympatizujete. S "klukem" je to ještě horší. Nesedí mi ani prostředí a historická doba. Kde jsou ty časy první série Dark, to byl jinej level. Nebavilo mě to. ()

stephano

Vraťte mi prosim cas co sem s tim strávil. Ani nevim za co davam 1*. Tady je špatne snad všechno a od pulky se jen chodi tunelama a oknama sem a tam a tam a sem. Postavy a dialogy naprosto o ničem. Konec ani komentovat nebudu to je parodie. Tem co to vzdali po 2 dilech závidím. ()

G3orgig

Během sledování jsem měl v hlavě film Triangle (2009), který byl v jistých momentech určitě inspirací a zároveň seriál Dark (logicky vzhledem ke stejným tvůrcům), který se sice odehrává v úplně jiném prostředí, ale cítil jsem z něj obdobný "vibe". Zároveň s Dark (seriál) (2017) sdílí ještě jednu vlastnost - první dvě třetiny tohoto díla (v Darku první dvě řady) jsou opravdu fajn, nicméně oba seriály se v závěru stávají obětí překomplikovanosti a nedostatečného vysvětlení na konci. Toto ve finále zanechává hořkou pachuť a pocit nezadostiučinění. ()

jprmusic odpad!

že by mě to bavilo, to teda ne, tolik nesympatickejch a divnejch lidí na jednom místě .... ale pustil jsem druhej díl. No a pak jsem to vyhodnotil tak, že na tohle se fakt dívat nepotřebuju. ()

dur.dur

Premlouval jsem se, abych na to mrknul. Nakonec jsem se dodival. V serialu najdete vsechny postupy, vypravecsky metody, hudbu, ktere jste uz nekde vieldeli (dark, lost). Vicejazycne prostredi je ovsem novinka.Je prijemny slyset i neco jiného, nez aj. A ve vysledku me to donutilo vic se na to divat, protoze nic krom aj neovladam do takove miry, abych jen poslouchal. Scenar se vyhyba kupení mysteriozna ad absurdum a na vse odpovi. Nicmene za cenu trivialnich a nazornych vysvetleni. Tim serial ztraci kouzlo a smysl. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě