Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

Ozzy2

Milý Civale, tak sis uplivl jedu na něco, co jsi zřejmě vůbec neviděl.Asi tě zmátla ta fotka, kde má Jirka na hlavě korunu, ale věř, že prince v této super pohádce opravdu nehrál! ()

Biopler

Veľmi príjemná rozprávka s presným Kornom, ktorého kúsky a hlášky boli veľmi úsmevné. Najviac mi utkvela hláška "páni mámo". Vďaka filmu som zistil odkiaľ ju má môj kamarát, ktorý ňou častuje svoju budúcu svokru. Bořivoj Zeman stopáž neprestrelil čo je super. V strede snímky mohol viac zaujať, ale v závere ma prebral zo strnulosti. Opäť raz, ako v Pyšnej princeznej v prípade Neumanna, aj tu bol kráľ vykreslený ako šaško, tentokrát v podaní Filipovského. ()

KafuR

Pohodová letní verze o Honzovi, který není až tak hloupý, jak se zdá, jen má občas smůlu. Občas vtipná, často zábavná klasika Vanočních svátků, které ani příliš nevadí absence jakéhokoli napětí, protože tady se prostě hraje na komediání notu. ()

Razzor_82

"Počkejte maličko než sním ty jahody mezuláni!" Chytrá a vtipná pohádka. Pohodový Korn a plejáda výborných tuzemských herců. Parádní ukázka toho jak lze lehce převést blbce. Legendární recept na "sekyrkovou" polévku za kterou by se nestyděl ani Láďa Hruška. 7/10 ()

FeriusParfax

Zásadní otázka zní: KOHO SAKRA MŮŽE NAPADNOUT, ŽE OBSADÍ DO ROLE PRINCE KORNA? Tohle je to, oč tu běží. Pohádku jsem viděla už kdysi dávno pouze jednou. A to mi stačilo. "Hloupý" Honza, který asi ani není tak hloupý jde za štěstím. Nemyslím, že by tím štěstím byla Naďa Konvalinková. Hrozná hudba nazpívaná samotným Kornem je úděsná. A není to jen jeho děsivým zpěvěm. Nelíbilo se mi tady snad opravdu nic. Jen hezké přírodní prostředí. ()

haWranka

Uznávam, že je to vtipný, Jirka Korn hraje i zpívá bravurně, Naďa Konvalinková je miloučká a tak dále. Vlastně je to výborná pohádka, která mě bohužel za srdce nechytla... ()

Sosak

Hodně tmavá a nesympatická pohádka s Kornem v hlavní roli. Celý je to takový nasáklý bůhví čim, zřejmě atmosférou, která mi vůbec nesedla. Vždycky, když se na to dívám, připadám si, že sedím na nějém hodně vlhkém a smrdutém místě. Těžko říct proč. No, filmu to moc neprospívá, stejně tak jako nezvládnutá a amatérsky ztvárněná Smrtka a hnusná princezna. ()

HonzaMag

Opět jeden z představitelů pomyslného "TOP TEN" našich pohádek, navíc tentokrát se skvělým Jirkou Kornem. Parádní příběh plný písniček a poučení (zase má všech pět P :-). Sedmdesátá léta byla vůbec neobyčejně plodná a úspěšná - alespoň co se týče zábavné tvorby (pohádky, komedie,...). ()

teddinka1

Hrozně ráda mám část filmu, kde Honza nutí vozníky vyndat všecky kameny na cestě pod zíminkou, že je pod nimi ukrytý poklad :-D ()

Alexandre

Klasická česká pohádka s hezkými písničkami, humornými prvky a dobrým obsazením. Až na pár scén dobrá pohádka. 60%. ()

Armin82

Tuhle pohádku mám rád. Bez toho zpěvu bych se sice obešel, ale bez těch hlášek ne. Jirka Korn předvedl slušnej výkon a můj oblíbenec Petr Nárožný? Ten nikdy nezklame --->80% ()

ZnalecH

"Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou..." Velice zábavná pohádka o hloupém Honzovi, který si poradí s každým problémem a přechytračí každého chytráka. ()

rublik05

Vánoční klasika a stálice téměř všech ostatních svátků a významných dnů, která za ta léta neztratila nic na své pohodové atmosféře a pořád dokáže solidně pobavit. Pohádka je moc pěkně natočená, herci hrají obstojně, bohužel však má i pár nedokonalostí, mezi které patří jednodušší zápletka, nějaká ta nelogičnost, množství nudnějších scén a občas i jistá umělost. Ačkoli Honza málem králem nepatří mezi mé nejoblíbenější kousky, rozhodně mu nelze upřít jeho diváckou oblíbenost a vlastně i jistá kvalita. 7/10. ()