simply

Pro mě zatím nejzábavnější díl z celé vetřelčí ságy. Jak mi první díl přišel až moc rozvláčný a nudný, tak tady jsem se královský bavila. Místy to sklouzává k horšímu béčku, ale Jeaunetova atmosféra a skvělá Sigouerny Weaver to zachraňuje. ()

filipvrbik

Není to úplně hrozné, ale jak je to chvílemi docela horor, tak chvílemi je to zase celkem k smíchu (mutant na konci je divný, odporný a zároveň směšný)... Prostě je poznat, že to netočil žádný pořádný režisér, tam vidím asi největší problém, ale propadák to není...60% ()

thunnus

Zcela jiné pojetí mého oblíbeného vetřelce a tentokrát bych řekl, že není dotaženo do konce. Jednička byla super strašidelná, dvojka byla super akční, trojka super depresivní, zatímco čtverka je jen obyčejně ... komiksová. Udělat z vetřelce komics není zas až tak špatný nápad, ale.. zaprvé vetřelci se musí chovat komiksově a být "cool" a to se v tomto díle moc neděje. Jsou tu spíše pomalí, těžkopádní a, což je nejhorší, i dost hloupí. Ta tam je jejich zákeřnost a vypočítavost z předchozích dílů, tady jsou spíš jen loutkami v rukou scénáristy, který neví, jak je správně využít. Závěrečný newborn je pak bohužel spíše k smíchu a nezachraňuje to ani dobře zaplacená Sigourney, jejíž postavu Ripleyové měli scénáristé nechat odpočívat v pokoji a místo toho raději představit jiné postavy. Vetřelci nabízejí spoustu napětí, akce a adrenalinu, ale pokud chcete ten správný mix, tak se podívejte raději na jiné díly. Vynechané scény: alternativní konec nějaké další pak i byly uvedeny v nové verzi alien quadrilogy, bohužel se mi je nepodařilo sehnat. Update: po zhlédnutí prodloužené verze zůstávám u stejného hodnocení, jen mám pocit, že díky tomu konci se možná přecejen dočkáme dalšího pokračování. Je ve hvězdách, jestli bude dobré.. ()

Kroupa

Myslím si, že se jedná o jednoznačně nejhorší díl, který snad prodcenty odradí od pokusů o další zpracování. Atmosféra je přece jenom už trochu opotřebovaná, a ani nová postava v podání Ryder nestačí k návratu feelingu předchozích dílů. Komická mi připadá myšlenka, že tak obrovská loď se prostě zřítí na Zem, aniž by proti tomu někdo něco udělal, a zároveň by to planeta přežila bez úhony. Po mém prvním hodnocení z roku 2006 za dvě hvězdy přidávám update k roku 2022 a zvedám počet hvězd na čtyři. Po několikerém shlédnutí ostatních dílů mi tenhle přijde osvěžující v mnoha ohledech. Je pravda, že se Jeunet mohl odvázat víc, ale pořád točil blockbuster, takže si nemohl dělat, co chtěl. Celkový smysl filmu mi po letech přijde mnohem promyšlenější a pěkně ucelený. Rozpracovává motivy z minulých filmů, a je v něm víc smutku i naděje. To všechno, a také motiv mateřství (respektive jeho nemožnost nebo ztráta), je i v ostatních filmech, ale tady vystupuje do popředí. Proč vlastně Ripleyová pořád tolik bojuje a nikdy se nevzdá? Protože to je přirozené, a když není život, není nic. Její vůle po životě je povzbuzující, protože kráčí dál přese všechno to utrpení, které jí život přináší. A přitom tu je i ta eutanazie nepovedeného klonu jako protipól a připomínka, že někdy je lepší vystoupit z vlaku, i kdyby kolem byla jen temnota. Zdá se mi to celé velmi ateistické, jakože neúprosné. Taky není náhoda, že nejvíce humánní postavy jsou android, mutant a kripl. Ve skutečnosti jsou nějak (psychicky, emocionálně) zmrzačení i ti ostatní, a jejich krutost nějak souvisí s tím, že si to nepřipouštějí. ()

CamperCz

Jean-Pierre Jeunet se pustil do hororových vod, bohuzel tyto mu vubec nesedi. Ctvrty Vetrelec neni spatny film, rozhodne ne tak jako Aliens vs. Predator, a nektere sceny prinaseji skutecne vizualni orgie (napr. podvodni scena). Nicmene, skvela atmosfera predchozich tri dilu se zde transformovala v akcni rezbu, z vetrelcu jiz nevychazi tak panicka hruza na jakou jsem byl zvykly a celkovy "feel" snimku je na hony vzdalen tomu, cim se saga proslavila. S.Weaverová zvládla svoji roli nove nevypočitatelné Ripleyove skvele (i kdyz ta scena s basketbalovým micem...no, nevim), celkem povedene ji sekunduje W.Ryderova, ostatni herci ovsem drou bidu s nouzi (snad jen s vyjimkou tradicne posahaneho Brada Dourifa). A krizenec cloveka s alienem? Popravde, mnohem radeji bych byl, kdyby si Jeunet tuto prapodivnou potvoru odpustil a radeji ponechal Alieny alienum. Davam 3/5* Mohlo to byt mnohem lepsi! ()

rsimonyi

Od čtvrtého Vetřelce jsem toho moc nečekal a tak jsem byl příjemně překvapen. Elen Rypleyová s náturou vetřelce - skvělé. Sigourney Weaverová podala opět skvělý a přesvědčivý výkon. Jen konec je tentokrát slabší, ale celkově jde opět o zdařilé pokračování. Nezapomenutelné jsou scény s vetřelci pod vodou. ()

RomanHyde

Jeuneta mám rád.. jen tady si trošku zadřel třísku. Myslím že je to jeho nejhorší film.. neměl se do něj vůbec pouštět.. Dělat bu, bu, bu.. mu vůbec nesedí... Zcela jistě je Vetřelec 4 nejslabší díl série a určitě bude dobře, když zůstane u něj a dále se točit nebude... teda pokud se nerozhodne Ridley Scott nebo James Cameron navrátil Vetřelci jeho pošramocenou důstojnost :) ()

Emzet

Po prvním zhlédnutí mě napadlo: bizarní, úchylný, ztřeštěný a totálně "nevetřelcovský" film (což je na pováženou, vzhledem ke slovu Alien v názvu). Tedy, vetřelci tu jsou, to ano, ale ani stopy po atmosféře dílů minulých, vetřelci se v pohodě prohání vodou a chodbami za plného světla, vlastně se ani o hrdiny moc nebojíte... Druhé zhlédnutí už ale staví film do lepšího světla. Ona bizarnost není až tak na škodu, skvělý vizuální styl je taky plus... Přesto to ale není tak dobré, abych mohl dát přes tři... ()

Paul_cz

Skvělé pokračování, u něhož nechápu ta všeobecně nízká hodnocení.Přitom po Aliens je to můj nejoblíbenější vetřelecký film. Má to všechno - skvělej (černej) humor, skvělou akci (vetřelci pod vodou jsou boží, a navíc to byla novinka v sérii),Ripleyová je sice jiná, ale skvělá, Perlmana taky můžu kdykoliv.U tohoto filmu se mi příliš nelíbí jen dvě věci - brzká smrt Michaela Wincotta a pak finální vzhled hybrida - ale to jsou celkem nepodstatné záležitosti.Fakt je, že jsem tenhle film viděl několikrát, a nikdy mě nenudil, takže mu těch 5* klidně dám.Jo a finální záběr na apokalyptickou Paříž (pouze v Director's Cut) se mi taky moc líbí..edit - teď poslouchám soundtrack, kterej je od pro mě neznámýho skladatela (John Frizzell), a je samozřejmě naprosto boží. ()

Andresito

Doufal jsem. Moc jsem doufal, že to Jeunet téhle skvělé sérii nepokazí. A pokazil. Ale abych byl spravedlivý, Vzkříšení není takový průšvih, jaký být mohlo, jen se ve světle dílů minulých jeví opravdu hodně béčkově, a ne že bych to Ripleyové nepřál, jen ji mohli naklonovat do něčeho lepšího. Čtvrtý vetřelec totiž skutečně kromě Sigourney Weaver, slušné kamery a lehce nadprůměrné scény pod vodou nemá nic, čím by mě dokázal přesvědčit, že si poručík Ripleyová nezasloužila hrdinskou smrt ve třetím díle a musela podstoupit tuhle zkušenost s vetřelecko/lidským klonem, který byl už opravdu k smíchu. 45% ()

Sandeagle

Na závěr série to vůbec není špatné. Normálně bych hodnotil za 4* a pak díky té bílé podivnosti na konci jednu hvězdu ubral (to už není to zvířátko co já rád), ale za humor, kterému se v předešlých dílech nedal žádný prostor, zvedám zase na 4. ()

Standic1

Jak tady bylo řečeno, pro mě také nejhorší díl a ten vetřelec na konci co chce maminku ala Sigourney je směšnej. Co musím podotknout je to, že jak mě štvala sigourney ve všech dílech, tak tady moje sympatie k ní významně vzrostli... A pak závěr a vcucnutí toho směšnýho mutantíka skrze dírku do vesmíru bylo opravdu na slzičku:) a náramně jsem si to užil:) ()

Kratoc

Byla by to dobrá sci-fi řežba, kdyby ten film nepatřil do jedné z nejslavnějších sci-fi sérií všech dob. Zatímco předchozí díly měly něco do sebe a každý něco jiného (horor, akce, deprese), tak z tohohle lítá popcorn na všechny strany. Hlavně vydělat co nejvíce peněz ... Ripleyová už není taková jakou ji známe z předchozích dílů. Na můj vkus je z ní teď až příliš ultimátní bijec - někam se poděla ta lidská stránka jejího chování, strach ze skoro nesmrtelných potvor. Teď už je téměř jednou z nich, která se náhodou ocitla proti nim, někam zmizela ta její nenávist, která ve všech předchozích dílech přímo čišela z plátna. No a na konci ten naklonovaný vetřelco-něco-člověk a rodící vetřelčí matka, tak to byl už prostě úlet, který se nikdy neměl udát. Ne v této sérii. ()

JM87

Hele, upřímně.... co je na tomhle filmu špatnýho? Samotný know how se znovuobživením Rypleyové je už možná trochu přehnaný, ale dá se tomu uvěřit. Scénář až na pár věcí s "ubermensch ripley" je taky ok, výpravou se spíš vracíme do dvojky a ač nám tenhle díl nepřinesl zas tak nic novýho, tak mě baví. Vážně. Považuju se za hodně kritickýho, ale tenhle film není špatnej. Charaktery postav sou hodně zapamatovatelný a svým způsobem sme se posunuli dál. Tenhle díl nám přinesl víc temnoty a takové té vesmírné dekadence... někdy to trošičku vrže, ale mně se to popravdě líbí. Mějte mě za omezenece, ale tenhle díl není vůbec špatnej. Samozřejmě James byl jen jeden a dvojku už nikdy nic nepřekoná :))) ()

M1k9

Na začátek musím říct, že pro sérii ALIEN mám velkou slabost. Všechny 4 filmy jsem viděl xkrát a ani na chvíli nepokleslo mé nadšení. Vzkříšení mě oslovilo ze všech dílů nejvíce. Nadčasovost je přímo ukázková. Možná se více rozprchá tajemná atmosféra, která ustupuje akčně pojatému boji o záchranu, ale podle mě se nikde neztratil zážitek a duch série. Vlastně člověk nikdy neměl šanci na rovnocenný boj s dokonalými vesmírnými monstry. Je proto až sebezničující stále sledovat jak postavy umírají jedna po druhé a nevidět žádnou naději. Z takové síly, kterou reprezentují vetřelci jde velký strach i po mnoha letech. 9.5/10 ()

RomeroIsGod

Bohužel jedinej díl, kterej jsem viděl v kině. A zrovna ten nejslabší. Ale pořád jasnej nadprůměr v až komixový stylizaci s perfektní podvodní naháněčkou, přísným Perlmanem,vtipnym vozejčkářem a správně šáhlou Ripleyovou. Na Aliena je to ale prostě pořád málo. 70% ()

LukyNike

Konečně Vetřelec dostal lepší a napínavější příběh. Tentokrát jsem od toho nečekal vůbec nic a překvapilo mě, že je tento díl asi nejzdařilejší. Avšak omílání pořád stejného problému dokola je o ničem. Ach kdyby alespoň takhle vypadal první Alien. ()

wampire23

Najmenej horor zo všetkých štyroch častí. Avšak oproti trojici predchodcov je tento najmodernejší, najživší, najakčnejší a najdynamickejší. Je tu toho strašne veľa, človek si užíva sladkú nevedomosť a jazdu k vytúženému záveru dlaždenú mnohými mŕtvymi a kopou xenomorfov. Samozrejme s Ripleyovou (aj keď tentoraz len klonovanou) a s úžasným Ronom Perlmanom. ()

PanTumnus

ruku na srdce, existuje i spousta mnohem, mnohem horších pokračování. jena-pierre jeunet tomu dal osobitý styl, ostatně jako tři režiséři před ním, a proto je tato série tak výjímečná. každý díl je prostě úplně jiný. ()