Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Plesna

Přestože je film po všech stránkáach vynikající, tak jsem nucen strhnout hvězdu za překombinovanost a přílišnou propletenost osudů, jež bije do očí a je zbytečně na škodu. ()

robo7773

Na tomto filme ma zaujalo asi len to, že akým spôsob sa dajú spojiť osudy rôznorodých ľudí, na ktorých by ste povedali, že sa nikdy nemusia stratnúť dvakrát. Inak som sa po pravde trochu nudil, a chýbal tomu niečo, trochu sklamaný!! ()

Ippolito

Na můj vkus chvílemi až příliš americké a naivní, ale jako celek to je hodně dobrý film. Už dlouho jsem neviděla tak důkladně a ze všech úhlů pohledu zpracovanou tématiku rasové nesnášenlivosti... ()

pospech11

Tomuhle filmu sem dlouhou dobu nemohl přijít na chuť. Přišel mi takový nemastný, neslaný po delší době sem si ho, ale pustil znovu pomalu měnil názor. ()

Akana

Film s velkými ambicemi, ze kterých bohužel příliš trčí ta stát se druhou Magnolií nebo Short Cuts. S těmi ho spojuje podobný model více či méně propojených příběhů a chybí už jenom nějaká závěrečná apokalypsa jako v Magnolii žabí déšť a v Short Cuts zemětřesení. Téma, které jednotlivé příběhy stmeluje, je tu ale konkrétnější: rasové a kulturní rozdíly, z nich plynoucí nepochopení, střety, předsudky a absurdní situace. Právě těm bylo podle mého názoru ve scénáři často příliš "pomáháno", některé zvraty mi připadly mírně přespekulované. Znalce výše zmíněných perel Crash neohromí, ale rozhodně to není film, který jen tak prošumí kolem. Klade správné otázky, jen možná někdy trochu křečovitě. ()

Hapretor

Film mě tak unudil, že jsem nebyl schopen jakéko-li analýzy lidských osudů, dějových zvratů, dějové propojenosti či záměru díla. Měl jsem co dělat, abych to dokoukal. Podobně na mě působí filmy od Jima Jarmusche. ()

Rockerman

Tak to bylo něco!!! Drsný až depresivní film, prakticky bez děje, nám rozvíjí několik epizod ze života různých lidí v L.A. Společným jmenovatelem všech příběhů je rasová a národnostní nesnášenlivost, která je velkým problémem tam, kde žije taková spousta různých lidí s různých koutů světa. Toto se dá už klidně řici i o Evropě, kde se rasy a národy už také velmi promíchaly. Film nám ukazuje spíše tu negativní stránku problému, ale je tu i jiskřička naděje, že by nemuselo být až tak zle. Silný film, nad kterým nelze jen tak mávnout rukou zanechá v každém spoustu dojmů. ()

agassi68

Keď som toto superdielo videl prvý krát, nemal som ani šajnu kto je Paul Haggis. Smer juh bol síce výborný seriál no týmto filmom sa ako kométa prihlásil do extraligy. Výber hercov, réžia, scenár a najmä hudba urobili na mňa skvelý dojem. Po skončení som mal rovnaké pocity ako po Shawsank Redemption.. ()

Páně

Cítím hlavně lítost nad přílišnou vykonstruovaností, která sice jitří emoce tak jak má být, ale zase bohužel nabourává pocit uvěřitelnosti jenž v konečném důsledku brání naprostému vnitřnímu prožití a připoutání se k tomuto jinak velice kvalitnímu dílu. Crash je chvílemi velmi syrovým a občas zase docela citlivým náhledem do amerického multikulturního blázince v nemž se skutečně skrývá mrazivý potenciál. Proto je taková škoda až příliš podezřelého zacyklení osudů, které způsobí že červík pochyb se zakousne ve vaší hlavě a už nepustí. ()

Kaštan odpad!

Tento film byl naprosto zbytečný. Celou dobu jsem si říkal, že vydržím až do konce, kdyby se náhodou objevila hlubší pointa, která by naprosto změnila celý film. Na konci, ale nic nepřišlo! Film jakoby se snažil něco sdělit, ale tou nejhorší formou jakou mohl. Vždyť to mohlo být řečeno mnohokrát lépe! ()

GOREGASM

Jeden z nejslinějších filmových prožitků nového milénia. Je pravda, že mozaika lidských na různý způsob nešťastných osudů byla po Andersonově Magnolii v kurzu a mnoho tvůrců zkusilo na různý způsob úspěšně její sukces napodobit. Dovolím si říci, že Paul Haggis podobně "vypočítavý" nebyl, jeho Crash je v rovině vypointovanosti a provázanosti jednotlivých osudů méně "velkolepý", ale tím více naléhavý a nebojte, nezapomenutelnými scénami také nešetří, přestože většinou nejde až na dřeň jako někteří jeho kolegové. Na druhou stranu tento film v mé děravé paměti doživotně profiluje scéna, v níž Matt Dillon zachraňuje Thandie Newton. Opravdu scéna desetiletí, která mi vždy vezme vítr z plachet a plně chápu emoce obou zmíněných postav. Většinou ale Paul Haggis triumfuje silnými komorními momenty, které svým vyzněním všudypřítomné téma multikulturalismu nechá na posouzení každého z nás. 100% ()

xmy

Slabší (ačkoli nikterak špatný) klon výtečné Andersonovy Magnolie. Je zde pár zajímavých momentů, skvělá atmosféra netradičně zimního LA; avšak na moc dlouho se Crash do hlavy prostě nezaryje. Yo, Osama, plan a jihad on your own time. What do you want? ()

Rathalos

Fantasticky natocena drama,dokonala skladacka pribehov,ktore do seba nadherne zapadaju,k tomu vsetkemu skvele herecke vykony a hudba,ktora ulahodi vasim usiam,jednoducho paradna zalezitost,ktora si ma uplne ziskala...:-) ()

lemonova

Téma, ktorej aktuálnosť asi nikdy nezostarne, rozbitá do príliš veľa príbehov. Niektoré postavy a ich línie boli veľmi zaujímavé (najmä Matt Dillon vs Thandiwe Newton a Michael Peña vs Shaun Toub), ale iba skratkovito načrtnuté, čo je škoda. Spôsob, akým film poukazuje na fakt, že v konečnom dôsledku sa navzájom stávame všetci milosrdnými Samaritánmi, bol však nezaujatý a tým pre mňa oveľa inšpiratívnejší než umelo tlačené súčasné trendy, ktorých sme svedkami. ()

Redbee

Výborný film o evoluci rasismu ve Státech: rasismus, rasismus na druhou, Crash. Strhující film se spoustou překvapivých okamžiků a zvratů, výborná hudba, překvapivě dobré herecké výkony neherců. ()

Xatrix

Uzasne drama plne emoci a rasovych predsudky. Film je spletencem mnoha minipribehu lidi, kteri ac se vlastne neznaji jedno maji spolecne - rasove predsudky (at z pozice utlacovatele, tak i utiskovaneho). Film nikoho nesoudi, jen pozvolna plyne a me osobne uz potreti dohnal k slzam. Krizove sceny jsou vrcholem filmu, kdy za doprovodu vynikajici hudby pohnou i tim nejvetsim filmovym cynikem. Je az trestuhodne, ze tenhle film je u nas jen ve video distribuci. ()

Yomega

Toto dílko jsem naplno ocenil až při druhém shlédnutí a po vychytání všech detailů. Výborný scénář, herci (akorát Larenz Tate mě moc nesedl), hudba a vůbec zážitek s filmu jako takový. Velmi upřímný a lidský příběh, který ukazuje americkou společnost bez příkras. Můj favorit na letošního Oscara bylo sice něco co nebylo ani nominováno, ale i tak jsem nakonec spokojen a musím uznat, že Crash si ho zasloužil. ()

fraktal

(doslova) neuveřitelná lovestory, přesto si zaslouží všech pět - neb jednotlivé osudy i celá vzájemná zápletka (či spíše propletenec) je jen zástěrkou - jevištěm pro předvedení lidskosti - i v celé její nelidskosti. Dlouhé emotivní záběry, výborný důraz na hudební složku. Překvapila mne zejména snaha o hlubší, NEčernobílé pojetí postav (na hollywood). ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení