Pohádky Boženy Němcové si dávno získaly srdce čtenářů všech generací. Jejich televizní adaptace jsou stálicemi na televizním nebi. Jednou z nich je i pohádka "Čertův švagr". Zlá a vypočítavá macecha v ní vyžene nevlastního syna z domu. Petr se marně snaží najít práci, všude ho ale posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla. Jak uvidíte, nic lepšího nemohl udělat. (Česká televize)

topi

Krásná televizní pohádka s moc pěknými kulisy a hudbou Vadima Petrova. Nezapomenutelná je loupežnická banda v čele s vůdcem loupežníků Otto Lackovičem. Vlasta Janečková spolu s Věrou Jordánovou natočili spoustu pěkných pohádek, na které se s radostí opakovaně podívám. ()

kajas

Ondřej Havelka v hlavní roli mi byl celkem nesympatický, musím ale přiznat, že pan Ráž ztvárnil Lucifera více než solidně. Pobaví také scény z hostince i záporácké duo správcové a zlé sestřičky. Zkrátka jedna z těch kvalitnějších televizních pohádek, která ale celovečernímu "Máchalovi" ze stejného roku nesahá ani po kotníky. ()

easaque

-4* V roce 1984 vznikli dvě pohádky dle předlohy Boženy Němcové Čertův švagr – televizní a filmová. Určitě je víc známější ta S čerty nejsou žerty, která vlastně už patří mezi klasické a oblíbené české pohádky. U mě ztratila po těch letech na kouzlu, ale přesto ji nechám krásnou macatou čtyřku. Nedivím se její popularitě, protože herecké obsazení i výprava je kvalitní a neposlední řadě je i dost vtipná. Chci se však trochu víc věnovat té televizní verzi, která taky není špatná a ve srovnání s filmovou je to chudý bratříček. I když jsou reálie papundeklové, triky jednoduché, ale mě to stačilo a má to své kouzlo. Možná tím, že to tady není o zábavě a naopak tu víc vynikne poučení z příběhu. Potěšilo mě taky, že je bez písniček a i když byste to do Havelky a Patrasové neřekli, tak své role zahráli slušně. Proto si myslím, že v rámci televizní tvorby patří tato pohádka do nadprůměru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Studiové provedení klasické pohádky Boženy Němcové. I v porovnání se "S čerty nejsou žerty" poměrně povedené zpracování, i díky celkem sympatickým postavám. Snad jen macecha opravdu neumí hrát zlou. ()

otík

Zcela typická studiová pohádka pro nedělní poobědový čas. Taková trochu upravená a zkrácená verze velké pohádky S čerty nejsou žerty. Havelka je odzbrojující, čert Vladimíra Ráže je důstojnost sama, Jana Březinová správně záporná. Kdo má rád typ studiových pohádek, nemůže si, dle mého názoru jednu z těch nejlepších, nechat ujít. Hudba: Vadim Petrov ()

MJMilan

Že kulisové pohádky nemají na ty bez kulis? Buďme shovívaví. Vždyť Ondra Havelka byl docela milý čertík. A Vladimír Ráž? To byl prostě pan herec s velice autoritativním hlasem vhodným pro pravého čerta, kterého by se opravdu jeden bál. ()

noriaki

Jedné z našich nejlepších pohádech se špatně konkuruje, to je dá rozum. Ale Čertův švagr by nebyl nic extra, i kdyby existoval jen sám o sobě. Na televizní adaptaci má slušnou výpravu a Vladimír Ráž odehrál výbornou roli. Tím výčet kladů končí. Strádá zejména scénář a herecké výkony. Tedy to, na čem by měla studiová pohádka stát v první řadě. Zapamatovatelných hlášek je naprosté minimum, písničky prakticky nejsou a o nějaké atmosféře si může tenhle chutý příbuzný Bočanova filmu nechat jenom zdát. Jediné plus je obsazení Dády Patrasové. Ta by se neztratila ani v S Čerty nejsou žerty. ()

lucascus

Tu pohádku jsem měl kdysi hodně rád, jen mi tam vadil Havelka (prostě se tam jaksi nehodil, byl na mě moc gentlemanský), jinak ale obsazení výtečné. ()

Master19

Na to že tohle studiové podání vzniklo ve stejném roce jako notoricky známé S čerty nejsou žerty, nemůže být snad více odlišné. I proto se na tuto verzi vyplatí podívat. Démonický lucifer v podání Old Shatterhanda, či roztomilá Veronika Freimanová jsou super a ta zima a sníh se sypou skoro až z televize ven... ()

vitekpe

Docela slusna studiova pohadka. Raz jako vrchni cert-hodny kapitalista, kral jako hloupy socialista ktery vsechno rozhazel, krasna Dada jako vypocitava potvora (stejne jako ministryne-sluzka Jana Brezinova). Veronika jako hodna princezna co slouzi u loupezniku. Havelka jako chudas, co ke stesti prisel. 4- ()

Dargel

Jedna z mála mých velmi oblíbených pohádek. Některé jsou jak se říká "tradiční" ale už při těch slovech protáčím panenky v očních důlcích. Tahle pohádka je ale moje snad nejvíce oblíbená, bez problému podle mě předčí jiné ze svého žánru. ()

klúčik

Celkom pekná rozprávka, no nedalo mi to porovnať s filmom. Ale aj táto TV rozprávka pobavila. Famózny boli zbojníci, tí fakt zabavili. 70%, ()

Paity

Trefa do černého zfilmováním předlohy od Boženy Němcové, tedy od autorky jejíž četbou jsme znásilňováni už od útlého věku v podobě povinné četby. Takže když filmaři po něčem takovém šáhnou je úspěch zaručen. ()

duddek

S řadou spoluhodnotitelů se shodnu, že ten "umělý" sníh je vyloženě rušivý. Vůbec se nepovedl ani výbuch u loupežníků. A to navíc nemám rád intriky, kterými se děj, zvlášť v první půli, jenom hemží. Přes tyto výtky toho ovšem pohádka nabízí docela dost, vlastně pořád se něco děje. A švihácký Lucifer Ráž vše pozvedá o třídu výš. ()