Pohádky Boženy Němcové si dávno získaly srdce čtenářů všech generací. Jejich televizní adaptace jsou stálicemi na televizním nebi. Jednou z nich je i pohádka "Čertův švagr". Zlá a vypočítavá macecha v ní vyžene nevlastního syna z domu. Petr se marně snaží najít práci, všude ho ale posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla. Jak uvidíte, nic lepšího nemohl udělat. (Česká televize)

ostravak30

Studiové pohádky moc nemusím a asi to je jeden z mála důvodů, proč dávám za tři. Jinak je to klasický motiv, už tolikrát ztvárněný v pohádkách a filmech. Chudý mladík jde sloužit do pekla a když si odbude rok dostane kouzelné dary. Navíc je ošklivý, ale stejně si vezme tu nejhodnější a stane se krásným a ty proradné si čerti odnesou do pekla. Zkrátka, v mnoha podobách se tyto motivy už stokrát zopakovaly. Ale mladá a nesmírně krásná Veronika Freimanová a mladý Ondřej Havelka své role zvládly na výbornou, oba sympatičtí lidé. Pohádka rozhodně nenudí a docela baví. ()

JosefTomas

Prostě natočená, ne tolik vyčuhující příjemná podívaná, ve které mi nejvíc učaroval Vladimír Ráž, coby Lucifer. Jenže i tak si stejně raději pustím S čerty nejsou žerty, co vychází ze stejné předlohy a kteří jsou prostě o jinej level jinde. ()

Danulinda

Ačkoliv mám velmi rád (především starší) výpravné pohádky, kde se kromě interiérů hraje i v přírodě, tak mám i velkou slabost pro některé tzv. Hodinové pohádky (jak se jim říkalo), pokud mají dobrou úroveň. Je v nich totiž určité obrovské a neopakovatelné kouzlo, ať už v podobě jemné hudby či nádherně uklidňující a příjemné atmosféry, kterou právě tyto Hodinové pohádky měly. A právě Čertův švagr je jedním z typických příkladů, jak i z hodně mála (rozpočtem myšleno) se dá udělat velmi hodně. Výborný námět, perfektně zpracovaný scénář a herecké výkony na vysoké úrovni. Ať už skvěle zahraná hlavní role Ondřejem Havelkou či ostatní výtečně "přihrávající" herci, které bych musel vyjmenovat a pochválit snad všechny. Své neopakovatelné kouzlo v Hodinových pohádkách také mají situace, kdy herci jdou "přírodou", kolem klidně může poletovat (umělý) sníh (jako právě v této pohádce) či pršet (z kropáčů), ale hlavně - vše je doprovázeno nádhernými kulisami a velmi jemnou hudbou třeba v podobě větru. A právě v těchto chvílích nastává neuvěřitelné ticho, klid a pohodová atmosféra, tak typická pro většinu těchto "Hodinovek". To jsou ty okamžiky, kdy spokojeností vrním jak ta kočka. Pan Herec Vladimír Ráž zde předvádí jednoho z nejpřesvědčivějších Luciferů, které jsem kdy měl možnost zahlédnout a ačkoliv nikdo z nás neví, jak by pravý "šéf" čertů měl vypadat, tak jemu bych to uvěřil, kdyby si pro mě přišel :-) . Konkurovat by mu mohl snad jedině stejně skvostný Belzebub Karel Heřmánek (taktéž role Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty). Ve srovnání s dnešními neporovnatelně nákladnějšími pohádkami, a přitom většinou nevalné kvality, si tato těch 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. ()

PetrJulian

Moje oblíbená pohádka. Jen škoda úděsných kulis na začátku. A v průběhu celého děje ten ještě úděsnější sníh. Jinak by to bylo na 4 hvězdy... ()

natalanka

Je to jako by jste šli na pohádku do divadla. Nečekám žádné šílené kulisy, záleží to jen na mé fantasii co si odmyslím a co si přisním. Ale pohádka je to hezká a splňuje svůj účel. A hlavně vím, že až ji zase někdy dají v televizi, ráda se na ni kouknu. :-)) ()

swinevenca

Nejlepší česká studiová pohádka. Moc je nevyhledávám, poslední dobou mě spíš odpuzujou, ale Havelka je stejně správnej Petr jako Vladimír Dlouhý. ()

Nonna

Trochu neprávem pozapomenutá pohádka ve stínu daleko slavnějšího zpracování této předlohy - S čerty nejsou žerty. Veronika Freimanová je přitom daleko pěknější a civilnější princezna, Ondřej Havelka hraje svého vyhnance do pekel krásně a přesvědčivě a Vladimíru Rážovi ti pekelníci prostě sedli. Jako dítě jsem se zde strašně bála Jany Březinové, zlé macechy, která je zde daleko zlejší, než celé peklo a navíc ještě krajně nepříjemná. Na tuhle studiovou pohádku se dá koukat i po letech - nestárne. ()

Víteček

Špatné to nebylo, ale S čerty nejsou žerty je prostě jiná liga a bohužel pro tohle je to i má oblíbená česká pohádka. Tohle mělo dobré herecké obsazení, ale, Hujere, ty kulisy v tvém věku, že se nestydíš... *** ()

J.Mayen

Pohadka myho mladi, tuhle jsem miloval, takze hodnotim podle dojmu kdy jsem byl mlady ucho. Vsimli jste si taky nedko, mozna je to tu uz zmineno, ze kdyz si Ondrej Havelka nasazuje znovu cepici strzenou vetvi, certovo pirko spadne na zem, on si cepici jeste prohlidne (nedojde mu ze pirko neni) a nasadi si opet na hlavu a zmizi? :-) A kdy si Lucifer bere Dadu a Komornou, tak pod nima letic ve vzduchu se klidne prochazi silueta nekoho ze stabu? No nebudu rejpal. Mne driv tahle pohadky velmi zprijemnila cas. ()

Gig

Tato studiová pohádka podle stejnomenné pohádky Boženy Němcové vznikla dřív než víceznámá filmová verze Hynka Bočana, která tuto po čertovsky krásnou pohádku zastínila. Ale i tak se na tuto studiovku rád podívám. Je tu sympatický kníže v podání Jirky Zahajského, zlá macecha Březinová. Apropos té jdou tyto slizké role výborně. Princezna v mé oblíbenkyni Veroniky a kníže pekel nikdo jiný než čert z Hrádek s čerty pan Ráž. ()

Mikecat

Veľmi zaujímavý námet, aj dobre spracovaný, no predsa na tú dobu v televíznej inscenácií to prikladanie pod kotly ma vytáčalo, ako hádzal tie polená do diery, kde nič nehorelo. Zaujímavá zápletka, vidieť, že sa v medziľudských vzťahoch nič nezmenilo za 36 rokov, stále tu budú dobrí utláčaní a zneužívaní a zlý podliaci čo nemyslia na nič iné len na seba a svoje plné vrecká na úkor biedy a trápenia druhých. ws ()

Hora1000

Moc hezká pohádka.  Zajímavé je, že  vzknikla ve stejném roce jako Z čerty nejsou žerty, podle stejné předlohy, jako taková její chudší sestra. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Lilith03

Moc krásná pohádka, měla sice  nižší rozpočet než s čerty nejsou žerty, ale i tak je naprosto kouzelná. Líbí se mi zde více, jak je uchopena smrt Petrova tatínka, je to zde důstojně pojaté přičemž v té druhé je to dost morbidní - pro děti. Tuhle bych dětem pustila, ale s čerty nejsou žerty ne, když mluvím tedy o těch nejmenších. Jinak herci na výbornou, Ondřej Havelka se mi zde líbil a Veroniku Freimanovou mám v pohádkách moc ráda. Obzvlášť mému tátovi se v pohádkách líbila, když byl ještě mezi námi, tak jsme se spolu na pohádky dívali a vždycky říkal, že má tuto herečku rád. ()

stepma

Výjimečně povedená televizní pohádka, příjemná alternativa k pohádce S čerty nejsou žerty jejíž lucifer Karel Heřmánek je pro mě srdcovka. Vladimír Ráž je jediný další lucifer, který má můj respekt. Nakonec všechny role jsou tu ztvárněny k mé naprosté spokojenosti. ()

Sam_Hawkens

Studiovce proste nemůžu dat víc, nenáviděl jsem vždycky TV inscenace byť zde se jedná o celkem kvalitní výjimku... proč ty Čertovo rohy všude vypadají jako čerstvá hovniska!!! ()