V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

sarume

Bohuzel tenhle film se nějak rozpadl. po slibném začátku, kdy jsem očekávala jisté přitvrzení, se nám ten příběh nějak rozplynul do nikam. Podle mě bylo zbytečné zdůrazňovat ten starosvětský způsob života jako špatný , tím že jeho zastánkyně byla vykreslena, ještě jako těžké práskačka.Jako kdyby nám autor chtěl dopředu sdělit na které straně máme stát.Pokud to bylo jeho záměrem měl se toho držet ale další vývoj jaksi na emancipaci rezignoval a stala se z too jen předvídatelná vyprávěnka z maloměsta:( Herecké výkony byli , ale na velmi slušné urovni. škoda , že nebyli využity. Když se podíváte na tu fotku u filmu , říká vám to vše. Emancipátorka, Zpátečnice, Správná žena, Nezávislá. tyto charaktery se tam řeší. jinou hloubku jsem bohužel nenalezla ()

bouncer

Celkem průměrný film, který nabízí několik celkem dobrých otázek k zamyšlení, Julie Roberts se snaží co může, ale na báječnou Julii Stiles nemá. Nakonec pro mě dost nezajímavé téma se dalo bez problémů sledovat a špatný pocit jsem z toho rozhodně neměl... ()

Agatha

Moc pěkný a milý snímeček, jehož děj se odehrává v 60. letech na univerzitě Wellesley. V této době to měly ženy, které se snažily o emancipaci, asi hodně težké. To je vidět i v tomto filmu, ve kterém se vynikající Julia Roberts snaží naučit své studentky nečemu jinému než vaření, praní a jak se co nejdříve vdát a mít děti. Film působí klidně a pohodově, ale na konci člověk přeci jen začně přemýšlet v jaké době žijeme dnes. Ostatní herecké výkony jsou velmi dobré, hlavně Kirsten Dunst si zahrála pěknou mrchu, která projde zajímavým vývojem. I tento film patří k těm, které vás po několikátém shlédnutí stále neomrzí... ()

moviesfan

Pokud jsou rozmazlené dívky hezké, tak proč ne. Sice jsou některé potvůrky, ale film je o době, která zřejmě taková byla. ,,Úsměv..." je příjemný nenáročný film, který neuškodí. ()

villon17

A přece prorazila. Měla to těžké, děvčata v čele s Julií Stiles na ní byla připravena, ale Roberts se nenechala zaskočit a dohromady vytvořily příjemnou zábavu. ()

corpsy

Hollywoodske klišé, na ktoré sa ale dobre pozerá. Dnes by snímok zaujal určité vrstvy ešte viac, ako pred 20timi rokmi. Všetci vieme, ako dnešná doba funguje a na akých princípoch stojí. Keďže ide o komerčný produkt, nieje tu miesto na nejaké to laškovanie s divákmi a ide len o trblietavé divadielko so slušnými hereckými výkonmi a výpravou. ()

Falcor

Docela zábava u tohoto filmu sledovat počty hvězdiček a komentáře, jaké mu přisuzuje ženská, anebo mužská část diváků. Dnes již jednoduše není doba, kdy je žena v mládí připravována pouze na to, býti oddanou manželkou a matkou. Samozřejmě, touha po pořádným chlapovi či mateřský cit nikdy nezmizí, ale není to již "pouze". (Pokud nastane ten správný okamžik a setkají se TI DVA, poznají to zpravidla na první pohled, a vzdělání, rozhled a znalosti nemusí být problém, dokonce zkušenosti a vědomí si sama sebe jim naopak mohou pomoci překonat skutečné životní zkoušky.) Málokterá má na čele vytetováno: "Budu Ti do smrti vařit stejně dobře jako Tvá matka, budu Ti po vůli a nikdy po Tobě nebudu nic chtít". To snad již ani v žádné zapadlé horské vísce nefunguje. Jojo, je jiná doba, kde každý má nárok na tolik prostoru, kolik chce a kolik si vybojuje. Takže zpět od cejchování druhého pohlaví k značkování filmů. ()

Květula

Julii moc v lásce nemám a od tohohle filmu jsem nečekala absolutně nic. Možná proto se mi to tak líbilo. Velmi milé usměvavé překvapení. ()

themic

Romanticko feministická komedie, která mě ale vůbec nebavila. Příběh pomalý a předvídatelný. Obsazení sice známé a v jiných filmech i dobré, ale co z toho. I když se ve filmu objeví několik znamých hollywoodských tváří, tak to film nijak nevylepšuje. 50% ()

Turiec

Možnože film vystihuje postavenie žien v niektorých častiach Ameriky v 50-tych rokoch a mohol by to byť aj celkom vydarený film, ale... Scenáristovi sa ponúkalo viacero dejových rovín. Okrem správania a postavenia, žien, konzervativizmu a miernej rebélii je tu aj nová učiteľka, ktorá dostane zabrať a vytŕča z davu. Vznikol však len pomerne nudný a nevýrazný film. ()

pan.Kaplan

Hezký milý film, který si sem tam, jednou ročně, rád pustím, ale obejdu se bez něj. Julie Roberts nádherná, ale vzhledem k mé platonické lásce k ní jsem ani nic jiného říct nemohl... ()

Lukrecie

...."Nepřišla aby zapadla, přišla, aby něco změnila. " "Došlo to do bodu, kdy už nevíte, kdo chrání koho od čeho (nebo koho?)" ()

blackrain

Chtěla změnit spoustu věcí, ale neměla tušení, že zde se dostane vzdělání pouze vdané ženě. Jenže ona jim všem ukázala jak žít život a ne ho přežívat. ()

ABLABLABLA

Od filmu s tolika výtečnými herci bych čekala něco víc. Měl své jisté kouzlo, byl zajímavý, ale ne až natolik zajímavý, že by mě naprosto pohltil a po jeho skončení jsem měla pocit, jako bych o něco přicházela, dokud jsem snímek neviděla. Asi teprve druhý film, ve kterém mi není Julia Robert nesympatická. Takový průměrný film, který ani neurazí, ani nenadchne. P.S.: To jak tyhle borky ovládaly datování, místa nálezu a názvy děl, bych teda taky chtěla umět, jelikož při tom neskutečném počtu a rozpětí výtvarných děl, jaké dneska na světě je, mi spadla čelist. Výtvarné umění studuju a teda řekla bych Vám tak půlku těch přesných datací. ()

kaylin

Na jednu stranu ano, je to celkem zajímavý obraz doby s postavami, které jsou uvěřitelné, ale na druhou stranu je to příběh, který neskutečně šustí papírem. Na konci je happy end, který se zdá skoro vynucený, a vy najednou máte mít rádi postavu, kterou jste celou dobu nesnášeli. Uvědomíte si, že ze všech se najednou stávají karikatury, které nic neřeknou, jen hrají pro příběh. Ano, celkem to funguje, ale to je u podobných filmů normální. Je škoda, že snímek nepřináší nic navíc, podobě jako to udělal film "Černobílý svět", s nímž má "Úsměv Mony Lisy" celkem dost společného. ()

Damiel

Není to špatné, ale největší nevýhodou tohoto kousku je skutečnost, že i průměrně zběhlý divák dopředu vytuší, kudy se bude děj ubírat. Vinou toho příběh postrádá větší napětí, které by umocnilo prožitek. Co mi vyloženě vadilo, byla zlomová proměna postavy Kirsten Dunst, která mi přišla asi stejně "přirozená" jako silikonové prsní implantáty... ()

01Zuzana10

3 a pol *. Zaujímavé a zároveň obyčajné. Príjemné. Čím? Zaujímavé kombináciou 50-te roky, postavenie žien v tej dobe, umenie, škola. Obyčajné príbehom, kedy sa zo zatracovaného stane hviezda, občasnými obohratými rečami o umení, hľadaním "vlastnej cesty životom".. Ale asi potrebujeme časť klišé aby sme film prijali, pozerali, mali radi charaktery, takže tiež príjemné. Je zaujímavé sledovať z povzdálí probém, pred akým stáli vtedy dievčatá, navracať sa do 50-tych rokov. __Čo sa mi ešte páčilo - zopár pôsobivých záberov, super kľúčová scéna 1. hodiny, občasný šarm Dominica Westa a fajn babinec známych herečiek... ()

Skip

No, nebylo to úplně špatné ani hloupé. Dalo se na to dívat a celkem lehce to plynulo vpřed. Samozřejmě to není bůhví jaká podívané, ale když zrovna není nálada na něco náročnějšího, tak je to dobré. ()