Novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydaná bez povšimnutí v roce 1975 v kádárovském Maďarsku, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Bylo tak jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality. Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký? (oficiální text distributora)

rihyyyyy

k tomuhle filmu nejde co říct .. Skvěle natočený film s téměř neznámými herci. Ten kdo sleduje toto téma určitě si film užije.. Jinak respect k Maďarům.. 80% ()

ja003

Zajímavý kousek, podobně podrobný náhled do života v koncentráku jsem asi neviděl. Možná jsem trochu divnej, ale když se zastavili v Dachau, doufal jsem, že se bude příběh odehrávat právě tam, že to by bylo teprve extra vyhrocené, ale samozřejmě vyhrocené to bylo i tak dostatečně. Co mi asi vadilo, byly ty dlouhé prolínačky, u kterých se mi při nezáživnějších částí zavíraly oči. Gyuriho závěrečné zhodnocení života v koncentráku mě také celkem zarazilo. ()

Sindibad15

Výborný film o hrůzách Nacistického Německa v koncentrácích. Je až neuvěřitelné že to lidé přežili když "žili" v nelidských podmínkách. Ani si to neumíme představit jak trpěli... ()

stuj

Připomenutí toho, co člověk dokáže stvořit. Hrůzy koncentračních táborů. Byla ovšem natočena lepší připomenutí, která se člověka dotknou více. Oficiální text distributora nabudil větší očekávání, než která film přinesl. ()

Marrakech86

Jeden z mnoha příběhů, který dopadl pro místního teenagera dobře. Takové filmy je těžké hodnotit, přesto dávám 80% za působivý příběh. ()

Tereza11

Velmi působivý a sugestivní příběh, to mi přišlo na filmu nejlepší, stáhne vás trochu sebou...ale i přesto se tu neobjevovalo nic, co už bych ve filmech s holocaustovou tématikou neviděla předtím... ()

I_hate_Beata odpad!

Odporní herci hrajú odporné postavy. Verím tomu, že na slabšie povahy môže zapôsobiť pátos a snaha o zdramatizovanie, pozornému divákovi ale neújdu nezameniteľné charakteristiky postáv, ktoré presvitajú aj cez donekonečna omieľané nariekanie židov, a to: sebectvo, pokrytectvo, šmelinárstvo, nenásytnosť... Moknúť v noci na daždi, zraniť si nohu, a potom sa ľutovať, že mu je zima a nechať sa nosiť, to je také... židovské. PS: Ani ten chleba so sádlom mu nakoniec nedali, vyžierky :D ()