Novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydaná bez povšimnutí v roce 1975 v kádárovském Maďarsku, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Bylo tak jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality. Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký? (oficiální text distributora)

Ruadek

Téma drama z koncentračního táboru z pohledu jednoho z židů, je vždy nelehká látka a musí snést kritiku z mnoha pohledů. Pokud se to povede, ceny se jen hrnou a především - tvůrců si hodně bedlivých očí všimne. Tento film se povedl velmi, zde se až pozastavuji nad tím, jak záběry toho nejhrubšího zrna dokáží pohladit svým dokonale promyšleným rozvržením a kompozicí. S jakým citem pro detail a hloubku ostrosti se dokáží točit scény hladovění, smrtelného vyčerpání a nelidské dřiny. To vše z pohledu mladých očí, jaký nebývá zvykem. Nakonec se stane téměř vše, co ve filmech tohoto typu čekáte. Návaznost na normální život se zdá být zpočátku nemyslitelná, samotný závěr ale umí promluvit do duše a nechá člověka zamyslet se nad vším, co viděl. Silná látka, natočená talentovaným týmem a zahraná neznámými tvářemi - to vše s výpravou, hodnou hollywoodské velikosti. Díky evropské produkci je však film syrovější, má reálnější základ a je skutečně temný. Takové filmy, zůstávají v hlavě ještě hodně dlouho. **** 7.2.2010 ()

VLADEK

Problém je ve zpracování předlohy, resp. ve způsobu psaní Kertésze, který rozhodně v knize nevypráví nějaký logicky ucelený filmový děj, proto ten problém se střihem. Super kamera. Takové čtyři slabší hvězdy. ()

kolly13

Slabý film o silném příběhu. Palec nahoru za srovnání vnímámí před a po odsunu, za nepoužití patosu a syrovost. Nepovedlo se mi navázat vztah s nikým a ničím, úvod je přestylizovaný, celkový dojem prázdný. ()

diogenés

pokud bych měl brát první polovinu filmu, tak ničím nevybočuje.....sice téma, které jsem zpracované viděl poprvé....(maďarských židů koneckonců v Osvětimi umřelo zdaleka nejvíce a jejich odsun začal až roku 1944)...cením si spíše závěru, kdy už je válka skončena...naprostá změna hodnot, jiný pohled na svět, život, budoucnost...a zakryté oči těch co nebyli takto poznamenaní....ono podání bundy však zůstane v mé hlavě asi nejdéle.... ()

glsak

No tak knížka byla teda lepčí. (Ono se asi dá čekat, že autora oceněného Nobelovkou filmová verze jen tak netrumfne.) Ale je pravda, že hlavní hrdina ve filmu je vylíčený oproti knize odlišněji a nutno dodat, že jeho vnímání světa mi přijde ve filmu skeptičtější a dospělejší - jako by postrádalo základní devizu klihy: pohlížet na děsivé věci dětskýma očima. Tento něco jako filmodokument trpěl především dloouhými střihy, až moc výraznou hudbou a nevýraznými hereckými výkony. Ač maďarské filmy miluju, tohle bych si znovu nepustil. Jo a českému dabingu se rači vyhněte. ()

infotext

K dĺžke toho filmu: súhlasím, že je pridlhý, ale má to svoje opodstatnenie. Vo filme to myslím nezaznie, ale v knihe sa hlavný hrdina vyznáva z pocitu, že najhoršie na celom jeho osude je to čakanie - čakanie, že sa to skončí, monotónnosť dní v tábore, čakanie na večeru, čakanie na ďalší transport, skrátka nekonečné čakanie. Celú tú rozťahanosť preto chápem. Navyše autor predlohy je literárny klasik, ktorý získal Nobelovku, hoci v jeho štýle nechýba istá mladícka sviežosť, v podstate je veľmi starosvetský. Ak chápeme film najmä ako poctu predlohe (a ňou je v prvom rade), tak skrátka musel byť natočený tak ako natočený je, aj keď sa to dnes už príliš nenosí. Veľmi dobrá filmová adaptácia vynikajúcej knihy. ()

joywork

Filmů na toto téma jsem viděl nespočet, nicméně Fateless byl pojat trochu jinak, přišel mi tak tochu poetičtější, více pocitový. Scény z koncetračního tábora nebyly zbytečně pojaty drsným stylem, takže jsem se více mohl soustředit na příběh samotný a o to více na mne potom v závěru zapůsobil... ()

Jan Preissler

Před časem odvysíláno na ČT2 (Filmový klub). Dnes jsem se k tomu po dlouhé době dostal a mám radost, že jsem si vzpomněl. Je to jeden z mála filmů, který budu chtít vidět ještě jednou. Osobně hodnotím pětkou a nelituji ztraceného času. ()

Ayax

5* bez komentára... uvítam každý ďalší film, dokument, krátky film, ktorý ukáže, ako jeden had dokáže spustiť davovú psychózu... jeden by neveril, že je to z Maďarska... za to by som dal 6. hviezdu... ()

Agnostik

Příběh mladého židovského hocha,který prochází koncentračními tábory a poznává tak neskutečné hrůzy holocaustu.Velice silný a smutně až depresivně krásný film. ()

MartinSTFC

Hrozně smutný a bolestivý film. Co je ale ještě daleko smutnější a bolestivější je fakt, že i dnes se najdou hlupáci, kteří dál podporují myšlenku nacismu. Při představě, že by mi někdo vzal někoho mně blízkého a takto hrozně mu ublížil, je mi üzko. A právě takovéto filmy nám ukazují, jak dobře se máme, za co všechno můžeme být vděční. Bohužel, nikdo z nás si to neuvědomí, dokud o to všechno nepřijde. Teď to možná bude znít hloupě až komicky, ale při sledování filmu jsem dostal takový hlad, až mi bylo trapně, když jsem sledoval ty nebohé a hladem mořené chudáky. Já nemohu jinak, než pět hvězd. Za příběh, za vizuální stránku a především za to poselství, které takové filmy nesou. ()

ssarka

obávám se,že mě toto pojetí historie nechalo chladnou a vůbec nevtáhlo do děje..všichni byli jacísi klidní,nezůčastnění a tím pádem absence emocí nechala nezůčastněnou i mě.. ()

Raviola

Velmi silný příběh. A dle mého názoru s velmi silným hereckým výkonem hlavní postavy. Trochu rušivé střihy časů a vedlejších postav. Mohlo to být trochu více ucelené. Hudba víborně snímek doplňuje. Není to film pro každého, ale rozhodně každý by ho měl vidět. ()

jardel24

Naprosto geniální film, který ovšem vyžaduje empatického a trpělivého diváka. Probíhá druhá světová válka a sledujeme patnáctiletého chlapce Gyorgyho žijícího v Budapešti. Jeho svetřík "zdobí" žlutá židovská, čas tráví s kamarády a začínají se objevovat náznaky první lásky. Ze dne na den se ale z chlapce musí stát muž, protože Gyorgy nastupuje do svého prvního zaměstnání. Z jeho velkého dne se ale stává osudový a aniž by nějak chápal souvislosti, už sedí v dobytčáku směr Osvětim. Film nestaví na žádných šokujících zvratech, dynamickém střihu nebo násilných scénách. Naopak - poctivým způsobem buduje příběh, představuje postavy, spoléhá na spolupráci ze strany diváka. Emociální vypjatost některých scén nestojí na prvoplánových podnětech, ale spíše na působení jednotlivých obrazů - kouř stoupající z komínů u plynových komor, tekoucí slzy, apod. Tohle drama mi hodně připomnělo knihu Jiskra života z pera E.M.Remarqua a to hlavně svojí věrohodností a taky faktem, že divák (resp. čtenář) díky znalosti historických souvislostí v daném okamžiku tuší více než postavy a v jejich poddajnosti a smířeností tkví obravská děsivost. Na žebříčku kvality tenhle film stoupá díky skvělé kameře a výběr představitele hlavní role byla taky trefa do černého. Nebýt toho, že se hlavní postava v posledních pěti minutách rozpovídala, hodnotil bych čistých 100%! Člověk bez osudu je nejlepší film o holocaustu jaký jsem kdy viděl. ()

Pellik

Mimoriadne emotívny príbeh chlapca v teenagerskom veku, ktorý prežije druhú svetovú vojnu za ostnatým drôtom. Vôbec mi neprekážali malé strihy kamery, vďaka ktorým sa príbeh značne rozvinul a nabral iný rozmer. Možno sa niekomu bude zdať tento žáner otrepaný, ale film ako taký vo mne zanechal hlboký dojem. ()

Molerat

Mnohokrát se mi tajil dech, neviděl jsem lepší dílo z období II.světové války. Je to skvěle natočené a příběh je více než zajímavý. A hlavně není přítomn to hollywoodské pozlátko. ()

kriplozoik

Podle mě toto je jedno z nejsugestivnějších ztvárnění člověka procházejícím holocaustem v dějinách kinematografie. Film je hodně popisný (třeba na úkor nějaké klasického dramatického 'oblouku') a jeho síla je v tom, že diváka stáhne až na dřeň reality toho, jak se uvnitř takové továrny na smrt žilo (a umíralo). ()

bratr_jezek

Nádherný film začíná nenápadně, seznámí nás s klasickým puberťákem, kterým byl asi každý muž. Nejradši by chodil za děvčati a užíval si s kamarády. Bohužel má smůlu, narodil se jako žid a jeho knihu "osudu" začal násilně přepisovat Adolf Hitler a jeho nacistická ideologie. Klobouk dolů za vnitřní sílu, co pomáhá přežít tento Gyurimu "nový osud" a vybojovat si znovu právo hledět do slunce stejně zpříma jako ostatní. ()