Novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydaná bez povšimnutí v roce 1975 v kádárovském Maďarsku, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Bylo tak jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality. Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký? (oficiální text distributora)

mudvayner

Výtečně zpracované, evropský film se nezapře. Nenucená Morriconeho hudba, kamera typická pro filmy z osmdesátých let včetně dnes už takřka neužívaných zatmívaček, trpělivě ubíhající příběh a dobře zvládnutá režie. Další z filmů, kde je válka vidět z pohledu dětských očí, avšak zde si snímek nechává určitý odstup. Osobnostní vývoj hlavní postavy je uvěřitelný, jen není tak lehké splynout s jeho osudem, což mi v momentálním rozpoložení vyhovovalo. Oproti posobnému filmu La Rafle (2010 - http://www.csfd.cz/film/257402-odsun) mnohem přirozenější, citlivější a samostatnější. ()

Murdock

Zpočátku jsem měl problém s příliš odtažitým přístupem k vyprávění a dějovou vyprázdněností, navíc tomu ani moc nepomohly zatmívačky používaný snad každou minutu..jenže společně se zlomem uvnitř hlavní postavy došlo i ke zlomu v rámci filmu a negativa se změnily v pozitiva. Poslední třetina už byla hodně silná a samotný poselství toho všeho myslim stojí za zamyšlení.. ()

Megynka

Jeho vyprávění, stejně jako poslední řeč se mi moc líbila ... ale film byl podle mě zbytečně dlouhý a opravdu chvílemi nudil, škoda. ()

nula87

Pro mě má tento film 2 části. První cca půlhodinu, která na mě působila amatérským dojmem, kde postavy deklamují fráze jako na čtené zkoušce na divadle, puberťáci filosofují o židovském osudu, čímž je celá tahle část absolutně neživá a nedůvěryhodná. V téhle fázi jsem nebyl dalek toho film vypnout. Ale Ďurkovým zatčením se film láme do naprosto strhující záležitosti, a to jak příběhem, svým poselstvím, tak svou tady mnohokrát zmiňovanou vizuální stránkou. Syrové, drsné, úchvatné. 85% ()

Bazinka

Dechberoucí zpověď mladého Gyurka, který je ve svých čtrnácti letech transportován do koncentračního tábora v Buchenwaldu, se odvíjí v duchu otázky jak daleko je schopen člověk ještě dojít, když už je na pokraji svých sil. Úžasný herecký výkon Marcella Nagyho spolu s působivou a dojemnou hudbou Ennia Morriconeho podtrhuje hrůzu, která hlavního hrdinu obklopuje a dokresluje jeho cestu za nalezením vlastního osudu. Co dokáže ještě obětovat člověk, který strávil celá svá dospívající léta v koncentračním táboře? Jak se dá najít smysl vlastní existence po takových zkušenostech, a je vůbec možné nalézt zpět základní životní hodnoty? Je možné unést „židovský osud“, když je vám 14 let, o životě zdaleka nic nevíte a v dospělého člověka se proměňujete na pozadí smrti, která dýchá ze všech koutů, kam se podíváte? Ale jak sám hlavní hrdina poznamená v samotném závěru – i v maximálním chaosu si člověk hledající řád, nalezne svoje chvíle štěstí, proto bude připraven odpovídat i na dotaz, co je na koncentračním táboře dobrého. Zeptá se ho ale někdy někdo? A bude si v tu chvíli pamatovat, co na to chtěl odpovědět? ()

kedu

Kamera je pěkná, ostatně režisér je kameraman a to velmi zručný. Nikoli příliš stylotvorný či tvořivý nebo novátorský - odvážný, spíše zručný, jak jsem již psal. Samotný děj je mnou mnohokrát kritizovaný a zas znovu vynášený na světlo problém holokaustí propagandy. Maďarsko má ale mnohem zajímavější témata. Stačí se podívat do celkem nedávné historie... Ale o tom se evidentně točit nic nesmí a pokud ano, tak pouze v kritickém duchu, jako by se v Maďarsku - Uhrách nestalo nikdy nic zcela zásadního pro vývoj v celé křesťanské Evropě. No nic, židé a jejich holomlejn stále drží smutný primát v brainwashingu, ale doufejme, že společně s vymírajícími pamětníky se situaci nakonec změní a uvede do normálu. Již není koho soudit, již nebude nikdo vzpomínat a nastupující generace zjistí, že holokaust židů byl jen pouhou součástí tragické epizody v historii jménem 2. světová válka, stejně tak, jako se dnes díváme na holokausty indiánů v Jižní i Severní Americe, černochů, arabů, indů, asiatů... Nebo jako se díváme na historické události vztahující se například k napoleonským válkám ()

dzberry

Ze všeho nejvíc postrádá tenhle film kvalitu hereckou a (filmově) vypravěčskou. Ze všeho nejvíc tomuhle filmu nadbývají zbytečné (a zdlouhavé) dialogy, nechtěná odtažitost (páč zmiňovaná kvalita...) a snaha předávat velké myšlenky. Jo, a taky hromada minut... Semtam v druhé půli na člověka padne deka, ale celkově je bohužel sugestivnost oproti jiným obdobným slabounká, celkový dojem nakonec vyspravuje kamera... Naštěstí. Bán je hezčí než Craig. ()

WolfIssen

Je to povedené, takový protipól filmu Hitlerjugend Solomon, který jsem viděl v těchto dnech. Marcell Nagy se role zhostil výborně. Na druhou stranu mi už dokumenty, knihy a filmy z koncentračních táborů zevšedněly a každý další počin, na který narazím a shlédnu, ať už nový nebo starý, je v podstatě na jedno brdo. Jsem zvědav, jestli někdy lidé dospějí do bodu, kdy už se za tímto tématem přestanou ohlížet. Např. za oběťmi inkvizice se nikdy neohlížel nikdo... Židé mají pravděpodobně jakýsi monopol na utrpení... ()

Pitryx

Neumím napsat co tomu chybělo. To, že je to obehrané téma je snad zbytečné psát. Aha. Už vím, co tomu scházelo. Jakýkoli nový pohled, cokoli. Protože takto to prostě bylo o ničem. Mimo velmi dobré hudby jsme sledovali jen další a další z mnoha a mnoha osudů několika tisíc lidí. Natočeno to však bylo velmi dobře. Jenže stokrát nic i osla umořilo. ()

kl.st

Hodně moc dobrý film, byla jsem unešená, jak skvěle zde byla zachycena situace té doby a hrůzy koncentračních táborů. ()

Achab

Film mě naprosto pohltil a to jsem dříve četl literární předlohu Kertésze. Film, který by měl vidět všechen lumpenproletariat z Dělnické strany a Národního odporu, jen nevím zda by se jim otevřely oči. ()

pOne

70 % - Vítězství obsahu nad formou. Z filmu jako celku jsem měl pocit, jako že režisér chtěl ukázat, jaká všechna zvěrstva se děla na židech ve 2. sv. válce. Od filmu ale čekám, že to všechno nějak bude držet pohromadě. Což se mi zdálo, že tady nedrželo. Vše bylo takové fragmentované. Navíc jsem jako divák balancoval mezi tím, jestli tvůrci chtěli ukázat osud jednoho vybraného člověka nebo dokumentovat události v koncentračních táborech obecně. Obojí pak fungovalo tak nějak napůl. ()

smith22

Filmů na téma „Chudáci židi“ jsem už viděl nespočet.Nechci nějak zlehčovat toto téma ale připadne mi, že maďaři si na tom zgustli opravdu hodně. ()

sirLANCELOT

Vážení, tomuto příběhu (který se měl opravdu stát) mladému židovskému chlapci nemůžete přece věřit. Mám dojem, že někdo chtěl naznačit, že pracovní lágry a koncetrační tábory nebyly ZASE TAK ŠPATNÉ jak po válce byli popisovány tragédie milióny lidí, co tam zahynuli. To že by se ustrnuli, nad rozbitým kolenem mladého člověka a že by ho snad i léčili když mu z kolena vylézali červy, NA TO VÁŽENÍ VELICE RYCHLE ZAPOMEŇTE !!!!!!! Ať se tábory jmenovali po různu, vždy se jednalo o LIKVIDACI ŽIDOVSKÉHO NÁRODA A PO NICH BY JE NÁSLEDOVALI I SLOVANI. Kdo mohl pracovat, tak ho nacisti využívali k tvrdé práci za málo jídla. Postupně tyto lidé ubívali na své tělesné váze, a tak nemohli práci co jim byla nařízena řádně udělat, a tak byli oddělini od ještě práce schopných a dáni do plynových komor, kde je plyn usmrtil a pak jejich těla spálily v pecích. Někteří dokonce zemřeli pod neustálým bití stráží při namahavé práci. To byl cíl nacistů postupně vyhladit ty národy, které nebyli germánské. Na závěr bych jen chtěl říci, že nejsem tak starý, že bych válku prožil, ale dokumentární filmy o lágrech, jsou jasným svědectvím, co se tam událo po pravdě. Proto otevřete oči, a dívejte se i na dokumentární snímky a pak je porovnejte s filmem, který může být přibarven a tak mnohdy diváka klame. Děkuji za pozornost. ()

salome

Četla jsem knížku, která je prostě skvělá a nedá se odložit dokud se člověk nedostane na poslední stranu. Těším se na film, doufám, že mě nezklame. ()

sAreOn

Pefektně vizuálně zpracováno, velmi silný příběh... Sestříhat pár scén a zkrátit velmi dlouho stopáž a věcí na vytknutí by bylo opravdu málo. ()