Film nakrútený podľa skutočného príbehu zo 70-tych rokov 20. storočia rozpráva o mladej žene, ktorá sa napriek chorobe a predsudkom okolia túži osamostatniť, študovať a získať vytúženú slobodu. Prísna katolícka výchova chladnej matky a citlivého, no slabého otca Michaele kvôli ťažkej forme epilepsie nikdy nedovolila osamostatniť sa a opustiť malý svet, v ktorom ju rodina chránila i väznila. Teraz však má 21 rokov a bola prijatá na univerzitu. Napriek nevôli rodičov sa Michaele podarí získať šancu na normálnu budúcnosť. Všetky problémy jej pomáha prekonať hlboká viera v Boha. Na internáte sa zoznámi s Hannou, ktorá sa stane jej najlepšou kamarátkou. Nesmelá Michaela postupne nadviaže vzťah s citlivým Stefanom. Škola, nové priateľstvo a láska jej otvoria nový svet. Odmieta si pripustiť, že by jej ho čokoľvek mohlo vziať a preto ignoruje aj stále ťažšie záchvaty. Keď však začína počuť hlasy a prepadávajú ju hrozivé vizuálne halucinácie, pokúsi sa hľadať pomoc tam, kde ju vždy našla - u Boha. Počas modlitby však na ňu zvuky a obrazy útočia ešte intenzívnejšie a keď chce do rúk vziať ruženec, páli ju ako oheň. Farár z Michaelinho mestečka pre ňu nemá veľa pochopenia a je presvedčený, že jej halucinácie sú iba zámienkou na to, aby sa robila zaujímavou. Michaela preto vyhľadá mladého farára, ktorý utvrdí jej presvedčenie, že je posadnutá diablom a má sa podrobiť exorcizmu. Hanna i Stefan sa snažia Michaelu presvedčiť, aby vyhľadala pomoc psychiatra, no ani láska a priateľstvo nedokážu prelomiť náboženské a morálne väzby, ktoré Michaelu viažu k jej rodine. Je len otázkou času, kým Michaela démonom v sebe definitívne podľahne.
Príbeh filmu sa opiera o silnú charakterovú štúdiu a strhujúce herecké stvárnenie mladej Michaely. Nesúdi príčiny Michaelinej choroby, neobhajuje moderný racionalizmus ani katolícky mysticizmus. Rovnako sa nesnaží využiť námet na rozprávanie hororového príbehu. Jeho ťažisko tkvie v originálnom vykreslení bohatého i desivého vnútorného života bytosti, ktorá uviazla medzi dvoma svetmi a ani v jednom z nich nedokáže nájsť pomoc. Mladá divadelná herečka Sandra Huller získala za svoj filmový debut množstvo ocenení, medzi inými aj Strieborného medveďa za ženský herecký výkon na MFF Berlinale a Bavarian Film Award pre najlepšiu mladú herečku. Na MFF v Berlíne získal film Cenu FIPRESCI, bolo mu udelených päť národných cien German Film Award, Cena nemeckej filmovej kritiky pre najlepší film a herečku, Cena pre najlepší film a herečku na Katalánskom filmovom festivale, plaketa v medzinárodnej súťaži na MFF Chicago a množstvo iných ocenení. (oficiální text distributora)

natalanka

Lidi...tak to bych nebrala ani jako horor. Spíš setsakra dobré drama. To co se odvíjí mladé Michel doma......bože, to je totální sonda do rodiny, která mrazí už jen proto jak je věrohodně pravdivá. Zdravý člověk by měl co dělat u svého osobního psychiatra, aby si léčil traumata, netobože nemocný člověk. Pokud trpěla schizofrenií i epilepsií.....dokonale namíchané ingredience pro zbláznění se. Film opravdu stojí zato vidět. Ano je pravda, že v moci ďábla je více hororovější, člověk by věřil, že to děvče bylo posedlé. Tady je to děsivější právě proto, jak reálně je tento příběh pojat. Doporučuji. Pro poučení. :-)) ()

Keen.lady

Vážně jsem nečekala, že tento film bude až tak špatný a laciný. Herci jsou jeden ksicht jako druhý, příšerní. Sympatický není naprosto nikdo, psychologická stránka je také velmi slabá a žádná jiná už se tam nenachází. Přesně tohle je zabitý čas, nejlepší části filmu jsou závěrečné titulky. ()

ill

Poměrně zajímavě působí kontrast mezi zobrazením tehdejší doby a jejích reálií s ryze moderní kamerou a dynamickým střihem doby současné. Příběh je děsivý ve své uvěřitelnosti a to je i hlavní devizou tohoto příjemně plynoucího snímku. ()

Peršanka

Tak za á- ze všeho nejdřív bych vymýtila MATKU hlavní hrdinky ( parádní Imogen Kogge), protože ta za to všechno mohla nejvíc ( a ještě mi připomněla Jiřinu Švorcovou obecně a Imeldu Staunton v záporných rolích, neboli extremismus začínající na K ...) a za bé- vyrůstala jsem v té době, takže pro mladší- tak to bylo, tak se oblékalo a tančilo... Zapomeňte na stupidní Vyprávěj. ()

Caesius S.

Přišlo mi, že film skončil, když měl zrovna začít. Zaujal mě výkon hlavní představitelky a celkem dobře napsané postavy, ale to je asi tak všechno. ()

marien1039

Případ Anneliese Michel je dle mého pragmatického názoru zlatý důl. A až se ho chytne někdo šikovný, napakuje se na tom způsobem jako se Němcům vůbec nezdálo. Zatím jsme v téhle nudné a 88 minut (přišlo mi to jako 88 hodin) dlouhé verzi mohli:sledovat, jak se Michaela zabydluje v kolejním pokoji, jak dává opsat spolužačce písemku, jak jede se svojí praštěnou rodinou na křesťanksou pouť, 5 minut jak ožralá tancuje na divnou muziku, její chlupaté podpaží zatímco svádí svého o 3 třídy atraktivnějšího chlapa, jak krmí ovečky, opět ožralá tancuje na divnou muziku a v jedné ze závěrečných scén, jak plive na svojí matku polívku. Nicméně to podle mě nejzajímavější a to ten exorcismus nebo alespoň nějak ukázáno, to co dělala, zde chybí...fakt, že tenhle kekel získal tolik cen je jen další důkaz toho, že Němci jsou divní. ()

Marcel.Ro odpad!

Tento film nás skutečně nas*** Viděli jsme to včera večer a dnes ráno jsme stále nasr***. Očekávali jsme dramatické zpracování pravdivého příběhu, v němž jde o POSEDLOST ĎÁBLEM A EXORCISMUS, což se divák z popisu příběhu dočte na internetu A PRÁVĚ TOTO JE MOTIVACÍ FILM SHLÉDNOUT. Nicméně se stáváme svědky osudu nezajímavé mladé dívky, která je nucena opakovaně poslouchat věty typu "ty jsi ale zhubla", "potřebuješ doktora" ..tato dívka však nevykazuje žádné viditelné známky onoho váhového úbytku, což bylo ve skutečnosti, dle zdrojů, důvodem jejího pozdějšího skonání. Zároveň se její chování nijak zásadně nevymyká standardu psychicky choré dívky, která teprve nedávno objevila tajemství studentského života a alkoholových radovánek. Vrchol všeho nastavá ve chvíli, kdy na kolej laskavě dorazí delegace rodičů s kněžími a s ustaranými výrazy ve tvářích dívce oznamují, že se vzájemně shodli na tom, že nejlepším řešením jejích potíží bude exorcismus. To je asi nejabsurdnější scéna. V celém filmu chybí atmosféra i jakýkoliv náznak napětí či psychologického vykreslení postav. ()

-krusty-

Krásný filmový zážitek, po jehož shlédnutí budete asi chvíli tiše sedět a koukat do nikam. Naprostá obžaloba fanatické víry v cokoliv / kohokoliv. Někomu víra život ulehčuje, někoho zničí. Svým způsoben je REQUIEM hodně "nepříjemný" film. Krásně natočený "jiný pohled" na causu Anneliese Michel. ()

Tina.T

Viděla jsem na FFKV, na velkém plátně dost mrazivý zážitek a bylo jedno, že to dávali v 11 dopoledne. Když porovnám s fimem V moci ďábla, tak se to srovnává velmi těžko, oba si hledají cestu k divákovi v jiných rovinách, ale oba kladou tutéž znepokojující otázku. A je jen na divákovi, jestli se bude držet zdravého rozumu, nebo vpustí pochybnosti (a démony) do své hlavy... ()

lineker

Dva různé filmové pohledy na nešťastný osud Anneliese Michelové. Americky pojatý snímek, kde se nám pro lepší stravitelnost dostává husté, pikantní, ale dobře stravitelné omáčky, kde však fakta ne zrovna málo ustupují stranou. Ovšem 93 minut dostáváte kvalitní zábavu a film u mne také vzbudil prvotní zájem o příběh této dívky. Naproti tomu ne tolik okázalý německý snímek má spíše dokumentární hodnotu, na nic si nehraje a nejde přímo na věc. Někdo se může nudit, ale pokud se po Exorcism of The Emily Rose, chcete dojíst něčím dietnějším, ale o to víc poctivějším není nad čím váhat. ()

heroin88

Jeden z najlepších nemeckých filmov, ale ak čakáte horor v americkom štýle tak ruky preč. Toto je úplne čosi iné a lepšie. ()