Oni

Scénografie:

John D. Kretschmer

Kostýmy:

Susan Kaufmann

Soundtrack tomandandy: 1. Opening ,2. The House ,3. Empty ,4. Wedding ,5. Apology ,6. James and Kristen ,7. 3AM Knock ,8. Alone ,9. James Returns ,10. Run to Car ,11. Waiting ,12. Angry ,13. Mike ,14. Cold ,15. The Barn ,16. Run ,17. Scrape ,18. Mercy ,19. Over,(10.5.2011)

• Dudek

Nedoporučuji číst komentář pokud jste tento snímek neviděli, obsahuje spoustu spoilerů. A nakonec jsem přeci jen zklamán, na dvojici geniálních trailerů dá vzpomnout jen prolog a pak se příběh žene vlastní neoriginální cestou. Čekal jsem totiž něco jiného než klišoidní horor, který překvapí asi jen sympatickou hereckou dvojící a řekněme docela uvěřitelným dějem. Jak už napsal kolega petero, tenhle horor nemá ani pointu, což bych normálně nepovažoval za žádnou chybu, ale je třeba uznat, že konec, kterým Cizinci disponují je přinejmenším podivný. Na jednu stranu překvapí svou nevybíravostí neboť rozhodně nepatří do šuplíku s happy endy, na stranu druhou motivaci nezvaných hostů k psychickému teroru v podstatě nepoznáme, můžeme hádat, že je to jejich zvrácenou zálibu ("Zhřešilas?"). "Proč to děláte?"; "Protože jste byli doma." To ovšem bohužel není jediný problém tohoto horoucně očekávaného filmu. Jedním z mála kladů jsou masky hlavních hrdinů, které jsou příjemnou upomínkou na slavně slashery a u většiny dnešních žánrových snímků absentují. Cizinci totiž mají minim - pokud vůbec nějaké - nezapomenutelných scén, ale nebudeme předbíhat, vrátíme se na začátek... Prologem nás provede zvučný hlas upozorňující, že děj Cizinců je inspirován skutečností a právem hysterická telefoniska, která se stává první (ve filmu) obětí lidí s podivným koníčkem, přičemž její hlas je bodbarven obrazy videa které jako by z oka vypadlo reklamním materiálům nějaké realitní agentury. Ale to nepovažuji za důležité, hlavní jsou milenci, kteří se objevují na scéně po tomto prologu. Je jasné, že mezi oběma visí ve vzduchu poněkud dusno. Během chvilky se díky nešťastnému prologu, kterému se daří zbořit tu špetku napětí, která ve filmu byla, dozvídáme co se stalo. Poté už se děj řítí očekávatelným směrem, nezvaná návštěva přichází zprvu neškodně ("Je doma Tamara."), aby po odjezdu manžela pro cigarety vystrčila své růžky a udělala ze života Kristen peklo. Stupňování napětí a perfektní režie fungují neustále, to co na co příběh doplácí zejména jsou jednoúčelné hry na efekt a spousta klišé. Jako ve většině hloupých hororů se i zde se bohužel za jednotlivými postavami několikrát zjeví Cizinec v masce a buď je pronásluje nebo jen stojí v záběru, aby po chvíli jen tak zmizel. Tahle hloupá hra s divákem pokračuje až do konce stopáže, kdy dojde k odložení masek a nečekanému - ovšem příjemnému - závěru. Ač se příběh snaží přiblížit povedenému konci Straw Dogs, přiliš se mu to díky vlastním chybám nedaří. Tvůrci nám sice ukáží, že dům (ucpaný komín, ukradené telefony) ani okolí (rozestavěné "stráže") nejsou bezpečné, ale nemá to v podsatě žádný efekt, zvláště když se dozvíme že Cizinci přišli hlavně tropit hodinu a půl dlouho trvající neplechu, aniž by se hlavních postav příběhu dotkli - a že k tomu měli sakra blízko. Děj je bohužel též předvídatelný, očekávaná návštěva přijede jen proto aby se stala první obětí, i když zde je třeba uznat, že svůj účel splnila víc než dobře... Cizinci měli nakročeno k vynikajícímu výsledku a to i navzdory neoriginálnímu příběhu, šlo jen o přístup a ten se příliš nepovedl. Snímek, který potápí sám sebe zbytečnostmi nemůže fungovat. Je jasné, že se tvůrci snažili děj něčím zaplnit, ale určitě by to šlo i jinak...(24.6.2008)

Rozpočet $9miliónovTržby USA $52,597,610Tržby Celosvetovo $82,391,145Tržby za predaj DVD v USA $16,028,669 //počet predaných kusov 902,157║ Film čudák, no ako žiadny dej, prázdne postavy, budovanie napätia nulové,... o čo tam ako išlo? /20%/(23.3.2010)

• viperblade

Vítejte na dnešní lekci 'I ty můžeš natočit "dobrý" horor!' Vemte si psací potřeby, pohodlně se usaďte a začínáme. První pravidlo zní: Ještě před úvodními titulky tam dejte větu "Natočeno podle skutečné události." Už tohle vám zaručí pozornost a budete originální (kolik filmů je dneska točeno podle skutečnosti, co?) Druhé pravidlo: Obsaďte sexy herečku (co kdyby to náhodou byl propadák, takhle alespoň budete mít záruku, že pánská část neodejde uprostřed filmu) a nechte ji, ať si z plna hrdla párkrát zařve. Třetí pravidlo: Pokud máte ve filmu pár, je nutné, aby muž odcházel od ženy co nejčastěji, jinak nebude zranitelná! Čtvrté pravidlo: I když to není potřeba, tak roztřesená kamera ještě nikdy nikoho nezabila, takže čím roztřesenější, tím lepší! Páté pravidlo: Točte co nejvíce scén v noci, v absolutní tmě. Lidi se přece bojí ve tmě, takže se budou bát, i když uvidí velký hov... nic... :-) Šesté pravidlo: Víte, co je nejvíc zastrašující? Když padouši (kteří nemusejí mít motiv, proč to dělají) se za hlavními postavami několikrát plíží, ale nic neudělají a když se hl. hrdinové otočí, tak jsou pryč. Jestli tohle někoho nevystraší, tak už nevím. Tak, nyní už víte, co je potřeba k tomu, abyste i vy natočili svůj "dobrý" horor. Tak do toho!!! ______ Možná jsem k tomuto filmu moc kritický, ale nemůžu si pomoct. Těch dobrých scén, ve kterých jsem se opravdu bál, bylo opravdu poskrovnu. Co mě vyloženě štvalo, byla kamera, která místo aby navodila atmosféru, mě jen nehorázně srala… Chcete znát jediné pozitiva tohoto filmu? Liv Tyler a pár lepších scén. Ale víc už nic. Na světě jsou mnohem lepší horory a já docela lituju, že jsem musel strávit čas u tohoto… 40 %.(8.5.2010)

Film přesně podle mého gusta. Dvojice sympatických (!!!) hrdinů v domě, okolo domu trojice pěkně maskovaných Cizinců (jejichž postavy mají do budoucna s trochou štěstí velkou šanci na vznik dobré hororové série), pomalé tempo, hustá atmosféra... no prostě parádní podívaná. Napětí funguje po celou dobu stopáže, režie je na debut více než slušná a závěr úderně mrazivý. The Strangers by se mohli líbit všem těm, které zaujali francoužští Ils. S tímto svým evropským bratříčkem svádí film vcelku vyrovnaný souboj. 75% PS: Jak tak koukám, tak jsem asi jediný, koho moc nezaujaly trailery, ale samotný film nakonec ano :D(19.8.2008)

• - Liv Tyler i Scott Speedman prohlásili, že šlo o jejich vůbec nejnáročnější natáčení. Např. herečku Liv Tyler zmáhal film spíše psychicky než fyzicky. (Dines)

• - Film byl natočen výhradně ruční kamerou. Téměř každý záběr vyžadoval kameru v pohybu. (Chatterer)

• - Scénář filmu se původně nazýval "The Faces", tedy "Tváře." (Valsadora)