Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

mala_kea

Emocionálně nabitý snímek, zabývající se zejména psychikou postav. Nápad je více než dobrý, provedení začíná tak mirumilovně a nenapádně, až se to zdá být na škodu. Ale zkrátka kdo počká, ten se dočká, protože posledních 15 minut je více než oskarových. To, co hlavní hrdinové předvedli, někdo nedokáže ani předvést za celý svůj život. Napětí by se zkrátka dalo krájet. Jen jedna věc je poněkud divná. Jedná se o německého důstojníka, který mluví anglicky i se svými přáteli ? to je poměrně škoda, být to v němčině, byl by to ještě větší mazec. ALe co si budeme povídat, Němci by to jistě nezvládli jako Mark Herman, takže buďme rádi za to, co je. ()

agassi68

Predovšetkým treba vyzdvihnúť presvedčivé herecké výkony najmä detských hrdinov. V spojení s nádhernou hudbou a záverečnou pointou dávam za 4. Aj preto, že tematika 2. svetovej vojny, koncentrákov a holokaustu bola zobrazená x krát a zo všemožných uhlov. A predsa sa našla cestička pohľadom osemročného chlapca, ktorá ma zaujala natoľko, že som skoro zmeškal na pracovnú poradu.. ()

qenett

Filmů o druhé světové válce a koncentračních táborech byla natočena spousta. Nevím ale o žádném, který by nelidskost a krutost popisoval z naivního pohledu devítiletého dítěte. Možná proto je ještě mrazivější. Když víte, co se za tím plotem děje a proč všichni nosí pruhovaná pyžama, narozdíl od hlavního hrdiny který si představuje farmu a veselé lidi. Uvěřitelnost celé situace dodávájí skvělé herecké výkony, opravdu hrozivý poručík Kotler a samozřejmě skvělý oba chlapci, nemluvě o matce. Samotný film je zpočátku rozvláčný, nedostatkem akce nebo příběhu může diváka nudit. Ale závěr vyrazí dech. Skvěle natočený, efektivní, přesvědčivý. A děsivý, že Bruno do poslední chvíle netuší nic o hrůzách, které se děly za jeho okny. ()

Cihlinka

No... Zvláštní film, taková milá Osvětim s dětskou hloupostí a co se z toho může vyvinout. Celý film je tak lehký a slunečný, že konec na mě působí tak nějak nepřirozeně... Vlastně se mi to líbilo, ale nenechalo to ve mně žádný dojem. (A asi ani nemá cenu diskutovat o historických faktech, to k filmům patří, přestože je to možná jedna z věcí, které film deformují, takže je prostě takový... násilný.) ()

Isomut

Chcel byť prieskumníkom...s kamarátmi sa rád bláznil na ulici...Toto je príbeh osem ročného Bruna, ktorý nevedel nič o koncentračných táboroch ani kto sú to židia. Ostatné veci ani neprezradím, film si treba jednoznačne pozrieť. ()

Rockerman

Naprosto originální pohled na téma holocaustu!!! Pohled dvou osmiletých chlapců, kteří si chtějí spolu jen hrát, nic víc. Bohužel je dělí plot. Je to plot z ostnatých drátů a jeden z nich je Židem a druhý synem velitele koncentráku. Závěr filmu se dá sice očekávat, ale když se tak opravdu stalo, měl jsem po těle husí kůži. Mohl bych mít ke zpracování tohoto film hodně výhrad, ale nebudu je tady vypisovávat. Já tady ty filmy hodnotím, podle toho, jak na mě působí a ne podle "uměleckých" kvalit. Tento film na mě zapůsobil velmi silným dojmem a proto hodnotím plným počtem hvěz. Na takový film se totiž jen tak lehce nezapomíná. ()

Gismo.kv

Velmi zajímavé téma, Vera Farmiga mě opět nezklamala a již začíná patřit mezi mé oblíbené herečky. Trnem v oku bylo však finále, kde hrála podle mého až moc přehnaná náhoda, aby byl konec dostatečně sentimentální. Mám rád konce, které končí tragicky, ale tady mi to moc nesedělo, přišlo mi to moc laciné. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec i přes Veru Farmigu se přikláním ke třem, stojím si za tím, že z tohoto scénáře se dalo vytěžit více... ()

Fawkes

Přiznám se že na tento film jsem se koukl kvůli herci Davidovi Thewlisovi. Byl jsem zvědavý jak mu tahle role sedne. Dlouho se mi nestalo, že by se mě film tak emočně dotkl, ikdyž až na konci. Nevím, jestli se na něj ještě někdy podívám, protože filmy s touto tématikou moc v oblibě nemám, to proto, že mi moc nedělají dobře. (91%) ()

kacirek_

Filmy, které se týkají tématiky koncentračních táborů mě celkem zajímají (stejně tak jako knihy), jelikož člověka nikdy nepřestane fascinovat, jak se ty zvěrstva vlastně mohly dít. Tento film je ojedinělý, neboť se na to všechno díváme očima osmiletého chlapce, jeho naivní pohled na věc mi prostě vehnával slzy do očí, páč já jsem si představovala všechny ty hrůzy, co se děly okolo...Závěr pro mě trochu nečekaný, ale o to otřesnější, brrr... ()

krabatt76

Nestává se mi moc často,abych nějaký film chtěl vidět během 24 hodin několikrát a to i když kvůli tomu budu následující pracovní den padat únavou....Takový malý hezký děti....Komentáře A+++++ : Petfruf,JackieBlitz a určitě mnoho dalších. ()

Olík

Ačkoliv toho bylo o holocaustu již natočeno mnoho, tvůrci nedokumentárních snímků se vesměs vyhýbají určitému morálnímu tabu v podobě spojení koncentračních táborů a dětských hrdinů. Ne tak britsko-americký tým adaptující stejnojmenný román irského spisovatele Johna Boynea, který si za pozorovatele nejkrutějšího zločinu moderní éry vybral nevědoucího osmiletého syna vysoce postaveného německého důstojníka a jeho stejně starého židovského kamaráda „v pruhovaném pyžamu“. Dalším plusem Hermanova válečného snímku je i fakt, že jde zároveň o plnohodnotné rodinné drama. A i když o této neblahé éře našich dějin bylo řečeno téměř vše, za nejdůležitější složku filmu, i přes určitou míru patosu, považuji jeho zřetelné poselství. ()

Heroine odpad!

Co je nejtěžší při natáčení kostýmového, dojemného dramatu z druhé světové? Nebýt 1) prvoplánový 2) patetický 3) nedůvěryhodný 4) netláskat tam zbytečně moc propagandy. Tady se, žel, scénárista nevyhnul ani jednomu. ()

fisikk

Velice mě potěšil nápad zfilmovat tato zvěrstva přímo v rodině jednoho z nacistických důstojníků. Je důležité vědět, že s tímto "řešením" rodinní příslušníci mnohdy nesouhlasili. Naprosto mě odrovnalo nevinné chápání malého Bruna a jeho věta: "Nerozumím chování dospělých. Vem si třeba Petra. Všeho zanechal, aby mohl u nás škrábat brambory." ()

croxika

Film strhne a zaujme od začiatku, prostredníctvom detských postáv rozcitlivie a silno emocionálne zasiahne. Opäť si v ohromujúcej miere uvedomíme zákernosť, špinu, nespravodlivosť a krutosť holokaustu, dúfame v šťastný koniec, ktorého sa pochopiteľne nedočkáme. Pre niekoho lacné, gýčovité, slabé využitie potenciálu, pre mňa tragické a smutné prežívanie pocitov, pre ktoré sa k tomuto filmu už nechcem tak skoro vracať. ()

Slava4

Válečný film bez kapky krve s mořem emocí. Příběh nacistického důstojníka a jeho rodiny, který je povýšen, a proto nucen se svou ženou, dcerou a osmiletým synem Brunem přestěhovat se z města na venkov, blíž nacistickému koncentračnímu táboru, ve kterém si zvědavý a osamělý Bruno najde kamaráda - chlapce v pruhovaném pyžamu. Na téma druhé světové války vzniklo mnoho filmů, ale chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí bez pochyby k jedněm z těch originálnějších. Film, který přiměje člověka ke spoustě otázek, a hlavně díky závěrečné části, kdy se divák bohužel nedočká šťastného konce, byl pro mě natolik emotivním zážitkem, že přemýšlím, zda si jej vůbec ještě někdy pustím po druhé. ()

canucks333

Toto filmové dielo je tak emočne silné, že stále vo mne pretrvávajú skľúčené pocity. Odkrývanie utrpenia v 2. svetovej vojne očami malého chlapca klamaného nemeckou spoločnosťou. Jemné náznaky na začiatku sa zmenili na silný vojenský príbeh. Je to veľmi smutné a myšlienky, ktoré film opisuje sú prekrásne. A toto je jeden z mála filmov, ktorý som si aj patrične hlasno okomentoval: ,,Ty nacistická sviňa!" ,,To dievča by som niečim praštil po hlave!" ,,Vy magori!" No proste som to dokonale prežíval aj vďaka tomu, že viem, že toto sa v tej dobe skutočne dialo. Ďalej musím vyzdvihnúť herecké výkony. Všetky boli neskutočné no spomeniem aspoň TOP 5: Vera Farmiga (neskutočný plač na konci), Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis a Richard Johnson. Páči sa mi, že divák celý čas vedel o čom je reč ale pozoroval chlapca, ktorý o metódach nacistov nemal ani potuchy. A tento film nám dokazuje, že Nacisti boli ozajstné svine... Zhrnutie: Réžia 5/5, Scenár 5/5, Kamera 5/5, Strih 5/5, Herecké výkony 6/5, Humor N/A, Efekty N/A, Kostýmy 5/5.. Videl 1X - 110% - Krásny tragický film z prostredia druhej svetovej vojny odporúčam zanecháva dlhý a hlboký zážitok!!! ()

robo7773

Očakával som viac, smutný príbeh, koniec som nečakal, ale za to som očakával silnejšie momenty, niečo netradičné z tej doby preto len 3 hviezdy. ()

Eluin

Zprvu mi to přišlo až nemístně naivní a "rodinné, nicméně ten pohled chlapce na tu snad nejděsivější hrůzu v lidských dějinách je nakonec velmi přesvědčivý a dojímavý. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)