Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Jonash87

Film, který záměrně útočí na vaše emoce a sentiment. Ale jak se dá tohle téma podat jinak? Poslední čtvrt hodina filmu graduje a vy už tušíte, jak že to celé dopadne. Hlavní postava doplatí na nevědomost, naivitu a touhu pomoci svému kamarádovi. Snímek se mi líbil, ale celkově to je "jen" za 3 a půl hvězdy. ()

Innuendo1987

Emoce? Kde, jaké? Žádné jsem nezaznamenal. "Slzopudný" konec, který jsem odhadnul už na začátku filmu, mě nechal v podstatě chladným. A anglicky hovořící náckové už jenom dotvořili tuto velice naivní podobu nejstrašnějších událostí v lidských dějinách. ()

Figu

Jeden vystřiženej smutnej příběh z dokumentu o 2. sv. válce!... Naprosto mě tohle dílko šokovalo! Je neuvěřitelný, co může dětskej nerozum a naivita způsobit v tvrdým a krutým období světové války. Na rovinu říkám - takový filmy by měly bejt školou povinný! Každý dítě by mělo vidět a vědět, jak krutá realita zde byla, jak vzácná je svoboda dnes a jak je třeba si jí vážit! Příště už možná bude pozdě na to chtít se ptát - a co děti, mají si kde hrát??? 95% ()

Aljak

Vy nemôžete ísť von? Prečo? Čo ste spravili? - Sme Židia... Dlhú dobu som si k tomuto filmu nevedel nájsť cestu a vyhýbal som sa mu, lebo som akosi nemal náladu na ďalšiu holocaustovú citovú vydieračku. Ale napokon musím uznať, že to stálo za to! Bol to film plný symbolov, detskej naivity, no predovšetkým neutíchajúcej túžby pochopiť Prečo sa to celé vlastne deje? Krásne a nevšedné priateľstvo dvoch chlapcov oddelených elektrickým plotom, ktorý znamenal nepokoriteľnú hranicu nepriateľstva 2.svetovej vojny. Veľmi dobre tu bola vystihnutá detská naivita ohľadom toho, čo sa reálne dialo. Darmo sa mu snažili nanútiť názor, že „každý Žid je nepriateľ“ - pretože sám sa presvedčil aká obrovská priepasť je medzi nanúteným názorom a reálnou skúsenosťou. Predsudky odjakživa hýbali svetom, a deje sa tak naďalej. Záver bol nemilosrdný, a hoci som tušil, že sa to skončí tragicky, určite ma nenapadlo, že až takýmto spôsobom. Ale inak veľmi vydarený film, ktorý jednal na rovinu a bez servítky. ()

Martin741

Reziser Mark Herman mi nic nehovori, a tento film je od neho pre mna jeho prvy. Nic sa tam dohromady nedeje, a film uznava zas a len zydovsky holokaust. Ten ja nijak nespochybnujem len tvrdim, ze utrpenie postihlo aj sovietskych vojnovych zajatcov, Romov, politickych odporcov, komunistov atd atd atd. Presne ako pise mchnk, ja len dodam, ze : precitnutie obersturmbannfuhrera alebo kto druhemu jamu kope, ten je hrobar : 40 % ()

Wiikii

Snímek je hodně emocionální, hlavně i díky tomu, že vše je z pohledu malého osmi letého chlapce Bruna, který ještě úplně nechápe jaký vlastně je svět kolem něj. .. Bruno má za otce nacistického důstojníka, který povýšil a dostal za úkol řídit koncentrační tábor. Bruno a jeho rodina se kvůli otcově povýšení přestěhují do domu v lesích nedaleko od pracovního tábora. Postupem času se malý chlapec Bruno cítí na tolik osamělý, že se vydá za dům do lesa kam má zakázáno chodit. Tam najde plot, který ohraničuje tábor a za ním malého chlapce v pruhovaném "pyžamu" jménem Shmuel. Od této doby film začíná novou kapitolu kde na jedné straně je kamarádství dvou osmiletých chlapců, na druhé nacistická ideologie a někde mezi rodina. .. Nakonec ještě musím dodat, že takový závěr jsem rozhodně nečekal a je opravdu nejemocionálnější z celého snímku. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

Langy10

Film, který si zaslouží 100% uznání, za to co předvedl režisér , tak to klobouk dolu! .... Tento film miluju hrozně moc a i kdybych na ten film nemel naladu, tak se na nej kouknu, protože absolutně krásně stvárněné! Byla to velice zlá doba a fakt krutá, malé podmínky k životu, hlavně v koncentračním táboře, kde byli minimální a Němci si z nich dělali otroky, bylo to fakt hnusné!! Tadyten film vám ukaže kamarádství dvou uplně rozdílných chlapců, se kterých se stanou kamarádi. Což za vlády Hitlera býti neexistovalo... Krasný film, i když vážně smutný :( .. 100% ()

Nautila

Film to to byl skvělý, kdyby si tvůrci trochu pohráli s atmosférickou stránku. Ono totiž všude to sluníčko snímku dost ubírá na dramatičnosti. Když se pak pomalu objevuje utrpení Židů, nějak je to celé chladné a nedůvěryhodné. Nijak vás to nevezme. Film ale také ukazuje, kolik toho tehdy skutečně tušili, či spíše netušili sami Němci. Thewlis je ze všech herců asi nejlepší, ale celkově jsou všichni takoví mdlí. Konec bych ocenila trochu více našponovaný, vystupňovaný, takhle to bylo hodně hopem. ()

Jino

Toto netradičně zpracované téma okolo koncentračních táborů, židů, nacistů a dětské naivity mi sedlo. Herecké výkony, zejména dvou chlapců, jsou uvěřitelné a nacisti líbivě slizcí, až bych jim vpálil kulku mezi oči. I když má snímek pomalejší tempo, tak mě rozhodně nenudil a s výborným finále pro mě tvoří nadprůměrný filmový počin. ()

Rocky88

Na začátek musím podotknout, že mě až srala ta britská angličtina, když se děj odehrával pouze v okruhu jedné němčourské rodiny. Herman hold nemá takové koule jako Tarantino, aby Němci mluvili německy... Ale to je asi tak vše, co bych vytknul. Film začíná idylicky, postupně však děj neúprosně graduje do finále, které musí zasáhnout každého. Gradace Obchodu na korze, vnímání koncentračního tábora jako v Život je krásný a pocit deprese jako při sledování Schindlerova seznamu. Sice to na výše zmíněné snímky nemá, ale příklad si z nich Herman vzal více než dobrý. ()

cariada

Naprosto sugestivní snímek, z kterého mrazí, hlavně z toho děsivého závěru. Film mě hodně připomíná jiný snímek a to http://www.csfd.cz/film/71495-jama/byt ten je dějově úplně někde jinde, a přece si jsou v celku hodně podobný. V obou případech jsou hlavní aktéři nevinní malý kluci, které rozhodně happy end nečeká.¨ ps- samozřejmě se můžu rozepsat o nevěryhodnosti , viz třeba, jak mohl malý židovský chlapec jen tak sám být schovaný u plotu aniž by tam byla nějaká stráž (nehledě na to, že děti v táborech byli rovnou posíláni na smrt). A jak snadno se mohl Bruno dostat do tábora a přitom se židovský chlapec nepokusil ani o to dostat se ven a utéct. Ale na druhou stranu o tyhle "drobnosti" tu nejde, nák se ty kluci seznámit museli a o to šlo. Opravdu silný snímek. ()

Nach

Nezapomenu! Silný a přesto jiný emotivní příběh o německém chlapci, který v osamění žije na okraji vyhlazovacího tábora a touží po přátelství. Nalezne si tedy asi stejně staré dítě v pruhovaném (pyžamu) oblečení a spřátelí se s ním. V tomto světě, kde existují jen ti nadřazení a ostatní musí být vyhlazeni. Co dodat? Snad jen, že i více, jak po roce na ono drama vzpomínám jako na jeden z nejlepších (po Schindlerově seznamu a Pianistovi) a nejoriginálnějších filmů o Holocaustu. Je vyprávěn nevinným pohledem hlavního hrdiny - dítěte, skrze které zjistíte, že válka a rasové rozdíly nehrají žádnou roli. A tedy i vcelku dva odlišné světy může spojovat pouto stejně pevné jako smrt. Děti zde hrají na výbornou, dospělí také chvályhodně sekundují. Hudební doprovod podtrhuje celou atmosféru a výkres tábora smrti možná není tak děsivý jako v reálu, ale je každopádně působivý. 85% ()

Rodriguez

Škoda, že se tohle válečné drama tak táhne. Celou dobu kokáme na malého kluka, co se strašně nudí a tak chodí k ostnatým drátům si povídat s "kamarádem". Nezapomenutelná scéna z celého filmu, která se mě vybavuje u tohohle názvu, je v samotném finále! 50% ()

zuzinka2

Já si nemůžu pomoct, ale i přesto, že je to emočně silný snímek s pro mě šokujícím závěrem (kterým mi však přijde se nás snaží tvůrci až příliš citově "vyždímat") a výbornými malými herci (dospělí také předvádějí svůj standart), tak se mi tento film příliš nelíbil a celý příběh mi přišel málo uvěřitelný. P.S. No a to že tam mluvím anglicky, je už tradiční problém těchto filmů. ()

cubajz

působivé a dost povedené, ale trošku mi vadila rozkolísanost a nedotaženost jednotlivých pohledů - buď by to celé mělo být viděno naivníma očima osmiletého chlapce, nebo očima ženy, která zjišťuje co její manžel páchá za zvěrstva, při čemž se jí vymyká z rukou výchova dětí a ona sama upadá do depresí - takto podle mě finále není až tak zdrcující jak by mohlo být. ()

Azrael515

Dojímavý príbeh o absurdite segregačnej mašinérie. Osobne som za film veľmi vdačný kedže ukázal že obete sa nachádzali v danej dobe vo všetkých rodinách, bez rozdielu rasy, ideologickej alebo štátnej príslušnosti. ()

TommyLeeJape

Za chvíli už mezi námi nebudou žádní očití svědkové holocaustu. Zůstanou nám jen knihy, filmy, dokumenty. A právě proto si myslím, že autoři píšící o této strašlivé části naší historie by měli mluvit za ty, kteří mluvit nemohou, za ty na které by mělo být vzpomínáno protože se stali oběťmi odporných zločinů, a tudíž by jejich příběhy neměli být jednak zapomenuty, ale hlavně nijak zkreslovány nebo vymýšleny... Něco takového nám řekl náš učitel dějepisu, když jsme se třídou, tenkrát ještě na střední škole, opouštěli sál kina po premiéře filmu The Boy in the Striped Pyjamas. Nemůžu říct, že bych s tím starým pánem nesouhlasil, ale i přesto tento film hodnotím kladně. Zobrazení střetu naivního světa dítěte s krutou realitou mě prostě nemohlo nechat chladným. ()

laik_60

tak pekna teema a tak dosladkovanaa ... kurnik .... a este ten hroznyy dabing ... ten zaver sa dal čakať ... sympaticky vykon chlapca (snad z toho chalana daco bude ... uz siaham po hugovi) ale osobne sa mi pacil najmä výkon Thewlisa. ()

C0r0ner

Pokud jsou filmy z koncentráků dobře natočené a obdařené kvalitním scénářem, tak jednoznačně znamenají trefu do černého (častěji židovského). Je jasné, že když se děj točí okolo dvou dětí, tak má autor vyhráno. Už někdy od půlky mi bylo jasné, co přesně se stane, ale i přesto to byl extrémně silný zážitek, který se vidí opravdu výjimečně. 90% ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)