Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

groower777

Veľmi silný a dojímavý príbeh dvoch chlapcov žijúcich v odlišnom svete neviných detských duši ,........................................ten koniec ma zabil...***** ()

Steve661

Tak do půlky je to docela nuda a naivita mi jde občas až na nervy. Ale 2. polovina je už o poznání lepší, už začíná trochu přituhovat a objevují se i různé názory ohledně židů a celé Říše v rodině. To přátelství 2 kluků mi nepřijde vůbec silné a spíš tak "jako proč ne". Přijde mi, že jediné co je spojuje je to, že nemají žádného kamaráda. Ale více méně za čas, co byli spolu na scéně si toho moc neřekli. Až do konce filmu to pro mě bylo tak za 2*, ale konec ve vás přeci jen něco zanechá. takže je to docela dobrý film, ale konec ho pošoupnul o trochu výš, takže v jazyce hvězd je to lepší 3 . ()

Engelie

Film, který bere holocaust trochu z jiného pohledu. Z pohledu osmiletého Bruna, syna nacistického důstojníka, žijícího s rodinou u koncentračního tábora. Závěr je nečekaný, děsivý a šokující. ()

petaechelon

Dlouho,ale vážně dlouho jsem přemýšlela nad tím,kdy se na toto kouknu. Nelituju. Nikdy jsem neviděla film s takto perfektním a nečekaným zakončením. Mé pocity u tohoto filmu byli všelijaké,nečekala jsem nic extra abych pravdu řekla. Čekala jsem jen další snímek,o klukovi z koncentračního tábora,samozdřejmě se smutným koncem. Ale toto? Toto mě dobilo nejvíce. Kniha je o něco lepší než film,ale rozhodně doporučuju kouknout. Nikdy nezapomenu na tu atmosféru při filmu. Chlapec v pruhovaném pyžamu je plný prekérních věcí,problémech malého kluka a náhlé změny všeho. Všeho... ()

nalevka

Bohužel naprosto nesmyslný film, jelikož v konc. táborech nebylo možné se plotu přiblížit z důvodu zastřelení německým vojákem. Škoda, ale když nebudu na tento fakt hledět, dalo se. ()

Kecuz

Příběh je prostý. Syn německého oficíra, v době 2. světové války, je sám ve velkém novém domově. Nemá si s kým hrát a cítí se opuštěný. Přes zákaz otce se vydá na obhlídky po okolí, kde najde "farmu", plnou zvláštních lidí (jak to vidí svýma dětskýma očima). Zde se spřátelí s mladým židem a začne se mezi nimi rozvíjet přátelství. Film graduje pomalu a vše vyvrcholí v tragický konec. Je krásné vidět tento smutný okamžik lidské historie očima malého dítěte, které nemá potuchy o tom, co se kolem něho děje. Mám jenom jedinou výtku - film se soustředí pouze na naše dva mladé hrdiny. Člověk se k nim tak moc přilne, že zapomene na fakt, že by měl film poukazovat na smutný život židů a při poslední scéně lidé spíš víceméně ignorují smrt ostatních a zaobírají se pouze smrtí chlapců. Film hodnotím velice kladně, až na to, že se více nezaobírali židovskými problémy. ()

Ywec

Naprosto úžasný film, který mi přivodil slzy velikosti krokodýlích. Děti a válka, to prostě nejde dohromady, a tady nám to se vší syrovostí vykreslili v naprosto přirozeně a kouzelně plynoucím snímku, který vyvolává tunu emocí. Zajímavá byla postupná proměna manželky pana důstojníka, výborně zahrané Verou Farmigou, ze spokojené paničky až do utrápeného klubíčka neštěstí. Výborně zafungovala dvojce dětských herců, kteří byli zcela přesvědčiví. Že je to vykalkulované na city? Tak takhle může přemýšlet fakt jenom velký cynik. Konec jsem nečekal. ()

Tereza11

Tak z tohodle kdo nebyl na měkko tak kecá:-) Opravdu pozoruhodný příběh o holocastu viděn dětskýma očima,citlivé, naivní, dojemné, ta bezmoc tak krutě stupňovaná.....tísnivěj pocit na konci filmu je nepopsatelnej... ()

starr64

Velmi zajímavý film. Jiný pohled na válku a překvapení, že i tehdy chyběla informovanost - rodiče a dítě. Souhlasím s uživatelem POMO mohl by se film promítat v základních školách. ()

kyzi

Brr, ještě teď mě mrazí. Působivé, realistické, dojemné. Obvykle tento typ filmu nesleduji pro depresivnost. Ve finále jsem ráda, že jsem ho viděla. Opravdu povedené zpracování nesnadného tématu. ()

miniklokanek

Citlivé a dojemné zobrazení holocaustu z obou stran barikády. Film se rozvíjí postupně, od nenápadného začátku až po velké finále, které dokáže zlomit srdce. Zážitek, na který se nezapomíná. A asi první dílo, u kterého mohu říct, že se mi film líbil víc než knižní předloha. ()

honza.kuzel

Hrůzy WW2 (především holokaustu), které jen tak mimochodem asi nebudu schopný nikdy pochopit, z poměrně neobvyklého pohledu, tj. z pohledu malého kluka z prominentní německé rodiny. Z velké části, především první poloviny, poměrně pohodový film s dětskými problémy, ve kterém však začne přituhovat a vše perfektně graduje až do samotného konce, při kterém člověk ani nedýchá . Herecké obsazení dobře trefené, od hlavních dětských hrdinů, přes fanatizovanou "I love Adolf" sestru, nacistické rodiče, (polo)nacistické prarodiče až k nechutnému učiteli a sadistickému vojákovi. ()

Morgane

Za mě tři hvězdičky. Za snahu. Povrchní a vyžehlené Bylo nás pět, akorát jsou jen dva, odehrává se v kontextu holocaustu a předává takové to rebelské poselství typu Lotranda a Zubejdy, že "ne každá rada rodičů je dobrá", při čemž víří všeobjímající toleranci a lásku k bližnímu. Být rodič, jsem nadšená z toho, jak se děti vzdělávají a jak nebudou soudit knížku podle obalu. Bez toho jsem pouze zklamaná předvídatelností, neoriginalitou a absurdní pointou, která by možná nevyzněla tak šíleně, kdyby celý film nebyl vyprávěn pro vrstevníka hlavních hrdinů. Jinak ale příjemný film na odpočinkový večer, po němž nemáte pocit, že jste ztratili čas hloupostí, naopak se cítíte obohaceni a vzděláni, snad jako po uvěřitelném filmu o druhé světové válce. ()

Akinaz

Pohled na druhou světovou válku a její hrůzy z perspektivy malého chlapce, který si díky osamělosti najde kamaráda za ostnatým drátem. Citlivě natočené drama, které se bez hrůzných záběrů a scén bohatě obejde a přitom neztrácí na ceně. Co se týče srovnání filmu s knižní předlohou, tak jsem byla velmi mile překvapená a dokonce nadprůměrně spokojená. Nemohu hodnotit jinak než plným počtem. ()

space weaver

Ano, možná naivní ale drásající válečné drama, které pohodově začíná a rozjede se v beznadějné doufání. Líbila se mi role Very Farmigy - nenápadná, ale přesvědčivá. Prostě tady se to hodně povedlo, ke konci jsem slyšel napětím vlastní dech. 90% ()

Welington

Chlapec v pruhovaném pyžamu je snímkem, který s dětským vnímáním ukazuje nám všechno konkrétní, co bychom potřebovali vidět a vědět a lehce nás směřuje cestou nenásilí a nevinnosti, na které bychom měli všichni do jednoho vnímat události dočista jinak. Přestože film není kdovíjakým zázračně se třpytícím klenotem a scénáristickým zázrakem, je pěkným zpracováním něčeho tak dojemného, že se stává dozajista úctyhodným. Zpracování je provedené pěkně, hudba dokresluje děj a všichni herci se staví na svá stanoviště, aniž by si překáželi, nebo se stínili navzájem a závěr filmu, ač je předvídající, je nezapomenutelně emotivní. ()

Fiffty

Veľmi dojemný a zaujímavý pohľad na 2. svetovú vojnu z pohľadu malého chlapca, ktorý až dokonca nerozumie čo všetko sa v skutočnosti deje v tábore. Koniec naozaj veľmi smutný a dojemný, určite jeden z najlepších vojnových filmov trochu z iného pohľadu. ()

Priaxxa

"Můžeme jít třeba do kavárny?" Nacisté byli opravdovými mistry propagandy. Velice silný příběh o lžích a kruté pravdě, ke které musí hlavní postava nakonec stejně nutně dojít, který sice nezobrazuje brutalitu nacismu přímo, ale ta stejně visí ve vzduchu kolem rodiny malého Bruna, zejména kolem jeho otce. Malý, nevinný, nezkažený Bruno nechce nic víc než si hrát a mít přátele, stejně jako malý, nevinný Shmuel. Když Bruno pozoruje propagandistické vysílání, a pak se vrhne tatínkovi kolem pasu, protože tatínek je "hodný člověk"... Zamrazí. Zejména závěrečná scéna je pak třešničkou na dortu, a to jak příběhově, tak zpracováním. Dále chci rozhodně vyzdvihnout barevnou podobu filmu, který je snad vedle "Život je krásný" jediným filmem o této látce, kde není stále pošmourno a ošklivo, ale kde je počasí stejně pozitivní, jako hlavní postava. Bruno i Shmuel mě vzali za srdce. David Thewlis a Vera Farmiga jako rodiče excelentní, Davida bych ráda vyzdvihla ještě o chlup výš, připadá mi tady naprosto dokonalý. O holocaustu už jsem viděla spousty dokumentů, filmů... Ale jako ženu a matku mě žádný nezasáhl tolik, jako Chlapec v pruhovaném pyžamu a je mi trochu líto, že tento snímek není známější. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)