Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Dm1tr1j

Veľmi pekné podanie efektov v 3D. Druhá časť reklamy na Nový Zéland sa podarila. Príbehu sa nedá nič vytknúť pretože režisér varí z vody aby 200 stránkovu knihu natiahol na 3 celovečerné megablockbustre. A je vidieť aj ohrané črty režiséra, keď sa gandalf zase sám odpojí od skupiny aby nezmyselne padol do pasce. A aj keď sa znej dostane, no nemohol si ušetriť starosti? Za trpaslíkov, ktorý už nepôsobia milo ako v jendnotke ale sú hladní po krvi a zlate, za krásne scenérie a výborné 3D 4 hviezdy. ()

tomik99

Zklamání, zklamání a znovu zklamání. V tomto filmu je (až na digitální efekty a herecké výkony) špatně snad úplně všechno. Ty lepší hudební motivy z předchozího dílu zmizely a byly nahrazeny horšími. Navíc původní hudby z Pána Prstenů se také nedočkáme a hned jsem měl pocit, že už se ve Středozemi nenacházím. Děj je velice slaboučký a vůbec všechny dějové linky jsou nezajímavé – Zvlášť ta s Gandalfem a Legolasem. Gandalf dostane na plátně tak 20 minut prostoru a téměř nic zajímavého, co bychom nevěděli z předchozího dílu, nám jeho dějová linka nenabídne. Legolas je už úplně zbytečný a celý film stráví honěním se za skřety. Jestli jste mu dokázali odpustit v původní trilogii sjezd na skateu ze dřeva a sjezd na chobotu Elephanta, tak tady to nebudete mít s odpuštěním tak lehké. Legolas v jedné akční scéně předvede tolik „zajímavých“ chvatů a obratů, za které by se nemusel stydět Iron-man s Kapitánem Amerikou dohromady. Tady se opravdu vážnost a kouzlo Středozemě vytrácí. Film nám navíc servíruje dějové linky, které nejsou potřeba a které si Jackson vymyslel, ač už jsme je viděli třeba v původní trilogii (např. scéna s morgulským šípem a jeho vyléčením připomíná dost okatě scénu s Frodem a morgulským mečem). Celý snímek je příliš dlouhý, okatý, uměle natahovaný zbytečnými scénami, které nedávají smysl, se stále horší hudbou a absencí emocí, se kterými Jackson zřejmě zapomněl pracovat, a otřesným koncem (každý díl měl aspoň svůj „pofiderní“ konec a fungovalo to, druhý Hobit něco takového absolutně postrádá). Úvod až po scénku po sudy stojí celkem za to, pak ale pro mě nastalo peklo a od Jezerního města jsem filmu už zkrátka nemohl přijít na chuť. Navíc film dokáže i zkazit váš dobrý pocit z dobře vykreslených postav z předchozích dílů – typickým příkladem je Legolas a Thorin, který se stal po skvělém představení v minulém díle nesnesitelnou postavou. Pokud původní trilogie a aspoň trochu „Neočekávaná cesta“ spadali do jednoho světa, „Šmakova dračí poušť“ se vymyká konceptu a já měl pocit, že tohle už není „moje“ Středozem, Pán Prstenů a Hobit, kterého znám. A už vůbec ne Tolkien. Hořkost a zklamání ve mně vládne doteď. ()

Maczin

První hvězdička za Bombura (sudy). Druhá hvězdička za Benedicta Cumberbatche. Třetí za to, že je to prostě Hobbit. Jinak nic jiného než nuda. Jsem milovník LOTRA i Hobita, ale tohle je cosi divného. Takové nezajímavé, obyčejné a bezduché. A zdálo se to jenom mně, nebo to bylo pořád tmavší a tmavší? Jakoby ke konci ten pohled na zlatého Šmaka nemohl být přeci jen nějaký lepší...vždyť je tolik možností pro takové režiséry jako je Jackson. A navíc mi řekněte, co to bylo za záběr na Sauryho?? Jsem myslel, že se dívám na nějaký školácký film..příblížit na záběru dovnitř a zase dovnitř a zase dovnitř...to se ještě dělá? Takové věci sa prominou jen Star Wars za střih. Jinak děkuji, nechci... mám strach, jaká bude trojka! ()

SamanthaM.M

Druhý diel Hobita je istým spôsobom sklamaním aj pre fanúšikov, aj pre "náhodných okoloidúcich". Neuzavretý dej, postavy, ktoré nedostali dostatok priestoru, násilne rozsekané a neukončené scény, ktoré neposkytujú čas a priestor na emocionálnu odozvu (aj keby boli schopné nejakú v divákovi vyvolať) - to všetko uberá tomuto filmu na kvalite. Smaug vyzerá viac ako Benedict Cumberbatch, než ako drak (vďaka metóde motion capture vidno hercovu typickú mimiku aj na dračej tvári), Gandalf stále iba pobieha kdesi v pozadí a Thorin, hoci je jasným alfa samcom, ustavične vyzerá, akoby práve dotočil reklamu na L´Oreal. Mala som pocit, že som videla takmer trojhodinovú nudu pozliepanú z krátkych scén. Jediným oživením boli romantické scény medzi Tauriel a Kilim, čo je náznak vzťahu, ktorý fanúšikovia nečakali ani v tých najdivokejších fanfiction. Aby som však len nekritizovala - výkony hercov sú naozaj skvelé, i maskéri a kostyméri odviedli vynikajúcu prácu. Najviac zásluh však pripadá ľuďom, ktorí sa postarali o špeciálne efekty, ktorých je v tomto filme hojne a vďaka nim pôsobia aj odporné pavúky či obrovský drak vierohodne. Kamera si zachováva prehľad aj v akčných scénach a ani na chvíľu sa nestratíte v tom, čo sa na plátne odohráva a to ani pri 3D verzii. Z filmu cítiť lásku k dobre odvedenej filmárskej robote. Zásadným problémom Smaugovej skazy je to, že filmu chýba niečo typicky pánoprsteňovské, čo urobilo z Jacksona jedného z najúspešnejších režisérov súčasnosti. Neviem, či sa to stratilo v HFR 3D rozlíšení, ktoré na mňa pôsobí umelo a postráda klasický filmový feeling, alebo je to tým, že dvojka je iba premosťovací diel medzi začiatkom a koncom a v podstate okrem pár nelogických odklonov od deja knihy nemá čo ponúknuť. Konanie postáv je často nepremyslené a nezmyselné a ani trpaslíci už nefungujú ako jednoliata skupina. Nezachráni to ani Martin Freeman, ktorého Bilbo je stále rovnako skvelý. Dokonca ani soundtrack od Howarda Shora už nie je tým majstrovským dielom, akým býval a poniektoré scény sú vyslovene "hluché", napriek tomu, že sú podfarbené hudbou. Najviac mi neprekážalo to, že sa Jackson nedržal knihy, ani jeho vlastné inovácie, ale to, že film sa začína a končí vo vzduchoprázdne a to, čo je v knihe najdôležitejšie, je tu dané bokom. A ani Cumberbatch so svojím najsexi hlasom tejto planéty ako 50-metrový šupinatý jašter toto prázdno nevyplní. Tento film vo mne nevyvolal žiadne hlbšie emócie, ba naopak, smiala som sa aj na pasážach, ktoré tvorcovia zrejme ponímali ako vážne. Ku koncu som bola vďačná už aj za ten cliffhanger, hoci sa mi nechce veriť, že musím čakať ešte ďalší rok, aby som zistila, ako sa to skončí. P.S. druhá návšteva kina v 2D bola trochu lepšia, ale viac som si všimla to, ako veľmi chýba hudba, preto nezvyšujem hodnotenie ()

dlouha_potvora

Vlastně to nechápu. Jackson každou scénu přeplácává miliónem filmových triků, emocionálními pasážemi, které mimochodem vůbec nesedí s předlohou a nezměrným patosem - a stejně to funguje! Já se v kině takhle nebavila už dlouho. Nenastala jediná scéna, u které bych si řekla: "Tak tady už to podělal, to tam nemělo být." Celý film je absolutní přehnanost, ale je to přehnané s takovou hravostí, vtipem, inteligencí a evidentně i láskou k dílu J.R.R. Tolkiena, že na to člověk ve víru příběhu úplně zapomene. Akční scény tak přehrocené, že jsem se musela někdy i nahlas smát, fórky a odkazy na zbytek série, kterých si všimne spíš LOTR fanda, než filmový kritik, a v neposlední řadě naprosto vynikající herci, a to myslím opravdu všichni do jednoho (zvláštní zmínění bych snad udělila jen Martinu Freemanovi, který tu "hobitskost" vyjádřil s takovou grácií, až to bylo dojemné). Celé tři hodiny jsem se s obavami dívala na hodinky, jestli už to nemá končit a vždycky jsem se zaradovala, že ještě zbývají dvě hodiny, hodina, půl hodiny... a nakonec to skončilo v nejlepším možném dramaticky načasovaném momentu. Tleskám. Tohle si pět hvězdiček zaslouží. ()

Darckol

Neočakávanú cestu som zatiaľ nevidel (Hanba mi!), takže porovnávať tieto dva diely nemôžem. Čo môžem robiť, je však chváliť. Plynulo sa rinúci dej, naplnený dobre vyváženou zmesou akcie, priliehajúcich vtipov, napätím a dokonca aj romantikou človeka ihneď vtiahne do seba. Tí, ktorí majú za sebou čítanie knižnej predlohy, môžu so záujmom pozorovať zmeny prevedené Jacksonom - na moje prekvapenie boli výborne pozmenené, resp. doplnené udalosti bez narušenia celistvosti knihy! Na druhej strane mi predsa len trocha vadila miestami nie až tak veľmi vydarená animácia (no tých miest bolo málo) a tiež ľúbostná romanca - alebo som možno príliš konzervatívny :). Nechcem kecať, ale dojem 9,5/10 pretrváva aj na druhý deň! ()

IPajule

Už podle názvu "Šmakova dračí poušť" jsem čekala něco jiného. První díl se mi sám o sobě zamlouval více, u toho druhého se to říci nedá, ale každý měl svoje kouzlo. Oba filmy mi přišly až zbytečně dlouhé, klidně by stačily 2 hodiny a vytknout některé nedůležité scény. První dojem na film mě docela překvapil, ale čím déle jsem koukala tím více mě to nudilo a přestávalo bavit. Nadšení z Orlanda Blooma (Legolase) jako blonďatého Elfa s úkolem zachránit Bilba a trpaslíky společně s Tauriel. Scéna se "zlatým" drakem v průběhu vynikla úplně jinak než podle představy a mého očekávání, poté přišlo menší zklamání. Zakončení by mohlo být dokonalé, až na to, že režisér pokračuje s dalším dílem. ()

Whannell

Čekal jsem, že druhý díl bude zábavnější a svižnější než jednička, ale tohle... tohle je zasraná MONUMENTÁLNOST!! Akční scény naprosto přesahují rovinu ostatních Hollywoodských stříleček, efekty bez chyby, hudba na mě působí úplně stejně jako tenkrát při prvních projekcích Pána Prstenů (Howard Shore nemá ve světě filmových skladatelů ani naprosto žádnou konkurenci), atmosféra je místy opravdu neuvěřitelně temná - na výlet do Temného hvozdu nadšení prvňáčci asi jen tak nezpamenou - a pokud mám mluvit o nějakém roztahování do třech dílů, tak řeknu, že je mi to, i naproti tomu že Tolkienův Hobit je pro mě literární špička, úplně buřt, protože jsem si na knihu za celých 161 minut nevzpomněl. Musím říct, že jsem se bál, kam až to dojde, ale film je useknut naprosto dokonale. Jo a ještě... Benedict Cumberbatch a jeho Šmak jsou snad nejdokonalejší filmová... VĚC tohoto roku. Výsledek - ještě daleko lepší než Neočekávaná cesta, která byla úžasná. ()

Ihuj

Knihu jsem nedávno četl a narozdíl od jedničky se jí tento film nedrží v podstatě vůbec. Hrdinové sice prochází stejné lokace, ale setkávají se s z části jinými lidmi a vlastně vše řeší jinak, než v předloze. Dobré na tom je, že příběh se i v Tolkienově světě klidně mohl odehrát přesně tak, jak ho popsal Jackson. Co ale bije do očí a ubírá na uvěřitelnosti, je, jak rychle všechno probíhá. Stejný nešvar jako nedávno u Enderovy hry. Některé charakterové posuny se prostě nemohou odehrát v rámci hodin nebo dvou dnů. Nejen milostná linka v Dračí poušti pak působí prostě nedůvěryhodně. Trpaslíci v předloze jsou v podstatě nesamostatní, zbabělí a chamtiví hlupáci a Bilbo se od odchodu Galdalfa stává jedinou iniciativní postavou, která vše řeší sama a za ně. Leckde i týdny prostě sedí na zadku a nic je nenapadne (vězení v elfím městě, částečně Osamělá hora). Tady dostávají větší prostor a přes zejména Thorinovu zaslepenost jsou to docela sympatické a charakterní postavy. Přibylo navíc množství akčních scén, což je klad - v knize byla na tomto úseku jediná akční scéna a sice souboj s pavouky. ()

MartX

Je to boží. Je to akční, je to svižné, tempo je brutální. Epické bitky. Skvělé dialogy a fajn nové postavy, hlavně Tauriel ač v knižní předloze není, myslím že její přidání je rozhodně bod k dobru. Legolas mi teda přišel starší a trochu jiný. Ale jeho epický stil kosení skřetů mi prostě chyběl ()

redwik

Druhý Hobit asi nie je taký dobrý ako An Unexpected Journey, no u mňa nesklamal. Hoci sa mi občas zazdalo, že rozdiely oproti knihe sú priveľké, ešte je skorý čas robiť závery, treba počkať na There and Back Again (dovtedy si musím znovu prečítať knihu a potom sa uvidí). Z nového mi Evangeline Lilly ako Tauriel prišla jedine vhod, prepojenie k Lord of the Rings v podobe Saurona tiež, takže všetko je fajn. Možno pre nefanúšikov Tolkienovho sveta to príde nudné a rovláčnené, ale ja to hodnotím z pohľadu vykreslenia knihy a príbehu do filmu, a v tomto prípade nemôžem hodnotiť inak. Páčilo sa mi vsunutie vtipných scén, ktoré síce boli na úkor reálnosti (mám na mysli Bomburove naskakovanie po brehu v sude), ale o to tam predsa nešlo. Najhoršie z celého filmu je aj tak to, že musím dlhý rok čakať. Martin Freenan - Bilbo Baggins /:/ Ian McKellen - Gandalf the Grey /:/ Richard Armitage - Thorin Oakenshield /:/ Aidan Turner - Kíli /:/ Evangeline Lilly - Tauriel /:/ Ken Stott - Balin /:/ Orlando Bloom - Legolas /:/ Luke Evans - Bard the Bowman /:/ Benedict Cumberbutch - Smaug /:/ Lee Pace - Thranduil /:/ William Kircher - Bifur /:/ James Nesbitt - Bofur /:/ Stephen Hunter - Bombur /:/ Mark Hadlow - Dori /:/ Graham McTavish - Dwalin /:/ Dean O'Gorman - Fíli /:/ Peter Hambleton - Glóin /:/ John Callen - Óin /:/ Adam Brown - Ori /:/ Jed Brophy - Nori /:/ Stephen Fry - master of Esgaroth /:/ Sylvester McCoy - Radagast the Brown /:/ Mikael Persbrandt - Beorn ()

Melly.pro

Hodně velká jízda! Během filmu jsem si říkal, že s dějem dost chvátají, a na konci jsem si říkal, že se divím, že to tam vůbec nacpali. A Legolas nezklamal a opět si dával dobrý parády! ()

saltonsea?

Očekávání bylo veliké a naplnilo se. Stále to není Pán prstenů, čehož ani docílit nelze. Přesto je Šmakova dračí poušť lepší nežli Neočekávaná cesta...mnohem lepší. Nenudil jsem se ani vteřinu a velmi se těším na rozšířenou verzi a závěrečný díl. ()

Blondy.

Jak jsem byl unešen z prvního dílu, tak zde mám smíšené pocity. Zprácování opět výborné, efetky, akce, elfové...vsechno super, bohužel pár scén mi přislo hrozně zdlouhavýcha i trošku nudných. Jedná se ale o "ten díl navíc" a jsem rád, že se PJ rozhodl dělit 3x a né 2x. Rozhodně bych o tohle nechtěl přijít, ale udělat ze Smauga neschopny pako? Nad čím jsem ale kroutil hlavou bylo to, že pokážde se najde záchraně lano, záchraný vozík, záchraný lustr...který zamezí pádu do 100m hluboke propasti. Parkrát to člověk přežije, ale v poslední půlhodině toho na mě bylo příliš. A 2 elfíci ubrání celé město běz jedinné oběti? Ale no táák... ()

Pacek

Film zde budu hodnotit jako divák nepolíbený knihou, veškeré rozdíly oproti knížce dám stranou (a prej jich bylo hodně). Od začátku se nás opět tvůrci snaží upoutat na židli a navodit atmosféru létající kamerou po krásném Novém Zélandě, pouští nám do sluchovodů líbivou hudbu a jemně nás drží v napětí před samotným drakem. Bohužel film se dá rozdělit na "JSOU V ZAJETÍ" nebo "UTÍKAJÍ SE ZAJETÍ". Ano, nic jiného se tu prakticky neděje, skupina někam neustále někam pádí bez zastavení, potom je někdo přepadne, zajme, oni utečou a tohle se opakuje pořád dokola. Místy velmi hluché, nevýrazné scény. Vrcholem celého filmu je obyvatel Ereboru, sám veliký Šmak, kterému vdechl duši užasný B. Cumberbatch svým neuvěřitelným demonickým hlasem. Zbývá nám jen čekat další rok na finále, které snad přinese kýžené ovoce a zlelší chut těch hořkých malin, které jsem dostal teď. ()

Nochioni

Ja asi nikdy nebudem objektívny čo sa týka filmov z prostredia Stredozeme :) Ale pokúsim sa. PJ znova svojej vízií Hobbita dal neuveriteľný kus srdca a poriadnu dávku temnoty (boj Sauron vs Gandalf), parádnu akciu (sudy, finále v Erebore) a trochu tej zakázanej lásky (Tauriel vs Legolas vs Kili). Jednoducho opäť raz fantasy roka a nemôžem dospať sa posledného dielu, lebo až to bude vyhrotené až až. ()

PEZ

Nie nie. Bohuzial presne ten isty pocit ako po dopozerani jednotky. Azda konecne pribudlo trosku viac zabavnejsej akcie. Ale ani to nezachrani absentujuce nadsenie, chybajucu iskru, napady ci napatie. Ok, na to ako je film dlhy, som sa nenudil. Na druhu stranu, stale mi nezalezalo na postavach, napady sa nasli asi tri, dobre akcne sceny tiez asi tri a dej ostal vo vsetkych smeroch otvoreny. Nemozem si pomoct, ale cela tato Hobbitovska seria mi pride nadbytocna a kazdy film prehnane dlhy (a to este nepocitam extended verzie na Bluray!). 6/10 ()

KafuR

Druhý Hobit začíná v podstatě tam, kde skončil minule a provádí nás další částí cesty, i když poněkud jiným způsobem než doposud. Jackson využívá rozpočtu plnými doušky, což mu umožňuje chrlit na nás jednu digitální příšeru za druhou, nechat nás zavalovat nejneuvěřitelnějšími akčními scénami a zároveň vytvořit krásné exteriéry pro celou tu zábavu. Na jednu stranu musím připustit, že takové pojetí rozhodně nenudí, například pasáž na řece je jednoduše dechberoucí, na stranu druhou mám ovšem pocit, že se z celého příběhu stalo něco jiného a že až příliš odlišné pojetí klade otázky, jestli jsou digitální efekty opravdu důstojnou náhradou kvalitního scénáře. ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)