Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Kaucuk

Hergot dejte mi někdo do rukou nůžky a já to z fleku sestříhám o 50 minut...vyházím většinu Legolasových scén i s těma jeho milionama šípů a budu spokojený. Proč je to tak natahovaný? Proč tam byl Medděd 5 sekund a ten šikmouch tak půl hodiny? Gandalf-skvělý. Bilbo-úžasný. Šmak-výborný. Thranduil, Starosta a Balin jsou taky parádní. Spousta scén se povedla, scény v sudech, Bilbo vs drak, tajný dveře, i ty ryby ujdou. Ale co naplat když se tam furt něco děje, ale zároveň se tam neděje vůbec nic. Co na tom, že je tam Evangeline Lilly, z jejiž postavy je poznat, že tam nepatří, i když se snaží. Je mi líto ale tohle mělo být vydaný jako uncut verze pro hardcore fandy Petera Jacksona. PS: ty první vteřinky na začátku opravdu pobaví. ()

Haide

Tak tady budou miliony rozsáhlých komentářů, takže asi netřeba rozmazávat. Jen dodám, že i když některé věci mi přišli poměrně křečovité, stejně to byla skvělá podívaná. ()

SuperFigo

Lepší než první díl. 4* za draka, kterého tam bylo hodně a člověk mu tak nějak drží palce, aby ti trpaslíky už konečně dostali na ... Jinak zbytečné natahování. ()

Ondr@932

Hobit: Šmakova dračí poušť neboť druhý díl téhle trilogie je trochu jiný než jeho předchůdce. A liší se především tím, že v prvním díle, to bylo spíš takové výpravné, seznamování postav a více dobrodružnější. Natož druhý díl je spíše temnější (už to nejsou takové výpravy Středozemím), dále je o mnohem, mnohem víc akčnější (digitální triky). Tak tímto se velmi liší. Gandalf tam oproti prvního dílu moc není, což je také škoda. Digitální triky jsem si vychutnával i když někdo tomu říká jen horda nevkusného digitálního bordelu, já ne, já toto oceňuji na filmu. Zklamalo mě, že si tam aspoň krátké cameo nezahrál jako v jedničce Glum (milášek). Ten mi tam chyběl, ale třeba se ho ještě dočkáme v posledním díle. Šmak byl výborný a nečekal jsem, že bude mluvit, myslel jsem, že bude jen chrlit oheň :-D A bohužel ještě jedno největší zklamání a to je to, že film postrádá uspokojivé završení tohoto dílu. Jako prvním dílu bylo uspokojivé zakončení, tak nechápu, proč tak neučinil i zde. Jestli to je kvůli tomu, že režisérovi jde o to aby nalákal na třetí díl opět co nejvíc lidí ? Těžko říct, ale pokud jo, tak to nechápu. Jelikož každý film má mít uspokojivé završení a ne přeci načaté! To by se pak mohlo jednat o seriál a ne o film! Takže tohle mě na filmu moc nepotěšilo, ale jinak to bylo dost dobré pokračovaní! I když ne tak dokonalý jako jednička. 80% ()

Mukunda

Chtěl jsem si návštěvu tohoto snímku nechat až na dobu po novém roce, a jsem rád, že jsem to neudělal; takto začínat nový rok bych nechtěl. Od tohoto snímku asi nemůže nikdo moc čekat, nakonec je to jen prostřední část, přesto jsem ale pořád čekal, že se v něm něco stane, a ono pořád nic! V tomto světle konec působil jako facka divákovi. Pohádkovost, kterou především na Hobitovi oceňujeme, jde stranou a na její místo nastupují už poněkud otravné šarvátky (opravdu na Hobita chodíme proto, abychom viděli Orlando Blooma tančit?). Snad všechny v knize kouzelné momenty se smrskly do zběsilé akce, která ale nikam nevede, protože nemá kam vést, děj vrcholí až v posledním díle. Špatnému dojmu napomáhá i (na to, jak přímočarý ten děj vlastně je) až podivuhodná roztříštěnost, takže kromě šarvátek vidíme vlastně jen to, jak výprava někde spí, Gandalf leze po horách, družina chodí po lese, který je tak zoufale studiový, že více jako les vypadají i Thranduilovy síně, pak vidíme mezidruhový flirt, trable ve městě a dračí honičku, která ovšem neskončí. Snad v každé scéně divák čeká, co se stane, a pořád nic. A na to, jak dlouhé to bylo, chybělo množství scén, které dávaly předloze kouzlo. V prvním díle se krásně povedlo udělat setkání Bilba a Gluma. Takové momenty zde také mohly být, a nebyly. Za všechny jmenujme: příchod k Meddědovi a pavouci. Jen u draka se objevil drobný záblesk, kdy snad jednou jedinkrát dostal Martin Freeman možnost ukázat, proč právě on je Bilbo, tento záblesk však záhy zmizel vstříc úsměvnému závěru. Ono to bylo i pěkné, to ano, ale čekal jsem zkrátka víc (a to je asi moje hloupost). Ono se taky ukázalo, že ukočírovat jasně vymezenou skupinu devíti jde, zatímco větší skupinu trpaslíků, z nichž jeden je jako druhý, je náročnější. Zvláště když přidáváte plno dalších kliček a dějových linek, a máte scénář, který obsahem vyjde na tři strany. Možná, až film uvidím v kontextu všech tří dílů, tak mi přijde vhod. Tři hvězdy se mi ani dát nechce, ale ostudu Hobit dostal už jednu. Nejhodnotnější, co jsem po návštěvě kina měl, byly plastikové brýle. ()

ptsd

Celou dobu jsem se bavil a u závěru s drakem občas ani nedýchal. Sice se nedrží předlohy jako první díl, ale vůbec to neuškodilo. ()

Alice02

Proč mám pocit, že to nebylo tak super? Joo bylo to hodně super, ale ne zas tak super, abych dala nadšených 5* jako u prvního Hobita. Možná to bude těmi absurditami a až nesmyslnostmi, které se tam občas objevily - bez toho by to přece taky šlo! Někdy míň přece znamená víc.. Akční scény super, ale chyběla mi tam taková ta dechberoucí epičnost.. Hm, jako další důvod mě napadá, že jsem těsně po tomhle filmu viděla Nymfomanku a z tý jsem nadšená byla hodně... asi zastínila Hobita, no! :D ()

Torgal

Po rozprávkovo ladenej Neočakávanej ceste, ktorá až priveľa stavala na kartu opätovného návratu do Stredozeme a tempo filmu bola až príliš voľné som si pri sledovaní Smaugovej pustatiny pripadal ako na horskej dráhe. Od začiatku až po príchod do Jazerného mesta je tempo dychberúce s viacerými skvelými scénami (Medděd, pavúci) ktorým kraľuje neuveriteľne zábavný a nápadmi nabitý útek v sudoch. Táto časť filmu je jasný kandidát na dodatočné zábery v predĺženej verzii, lebo človek si ani nemá možnosť vychutnať jednu scénu a už začína ďalšia atrakcia. Atmosféra navyše veľmi príjemne potemnela a príbeh začína nadobúdať zaujímavé kontúry (hoci na Pána Prsteňov sa stále ani zďaleka nechytá). V Esgarothe sa bohužiaľ tempo až príliš zvoľní a začne sa nabaľovať vata, ale našťastie kým začne prekážať, príbeh sa presunie k Osamelej hore, kde sa odohrá druhá skvelá scéna (pri ktorej je už ale vyložene potrebné vypnúť mozog) v ktorej hrá hlavné husle drak Šmak, najimpozantnejšie spracovaný drak filmového plátna. Druhý Hobit sa hlavne v závere úplne oddelil od knihy a razí si vlastnú cestu, ktorá ale je dostatočne zaujímavá na to, aby obhájila rozdelenie tejto útlej knižky na tri veľkofilmy. A, bohužiaľ, čaro a osudovosť Stredozeme ako ju poznáme z "pôvodnej trilógie" je definitívne preč - druhý Hobit je len prostým dobrodružným filmom v štýle Pirátov z Karibiku, založený na atrakciách a over the top akcii (Legolas je oproti svojej verzii z PP ukrutný masér, vo svojej forme z Hobita by vysekal celý Helmov žľab sám). Kto to akceptuje, bude spokojný. 8-/10 ()

xxENDxx

nejhorsi "tajna" vyprava na svete... kamkoli prijdou, tam je nekdo uvidi a ihned je zajme. Drak je nebezpecnej nejspis jen tim, ze sve obeti ukeca k smrti, nez se odhodla je usmazit. Cesta v sudech napadne pripominala lianove eskapady Shyi LeBufa v Indym 4. Vsechny skrety sejmou za letu 2 elfove a Gandalf je zase jen bezdomak s baterkou v klacku. I pres tohle vsechno jsem se skoro nenudil a na treti (a snad uz posledni) dil zajdu taky. Jednicka me bavila o chlup vic. 70% ()

Rikky007

Musím říct, že jsem nebyl daleko od toho dát druhému Hobitovi s chutí plný počet. To hlavně proto, že oproti prvnímu dílu neschází pořádná dávka akce a vtipu. Bavilo mě to od začátku do konce a to dost. Jenže druhý den po příchodu z kina jsem se dostatečně naladěn znovu podíval na Společenstvo prstenu a ta kvalita mi ve všech ohledech přijde lepší paradoxně u staršího snímku. A není to jenom knižní předlohou- že Tolkien v Pánovi prstenů už aplikoval mnohem sofistikovanější, vyzrálejší vypravování, narozdíl od pohádkového Hobita. To je v pořádku, že to bere Jackson v potaz a snaží se o to i ve filmu. Jde spíš o jednotlivé aspekty: Zatímco v LOTR trilogii se CGI používalo přiměřeně, jen kde bylo potřeba, tady se nechává až moc unést moderní technologií, jakoby za těch 10 let zlenivěl a to, co by dříve natočil v exteriéru, je v Hobitovi udělané ve studiu před zeleným plátnem. Musím také souhlasit s jinými, že Azog se nepovedl oživit tak dobře jako předtím Glum a působí hodně uměle společně i se svými vrrky. Samozřejmě to neplatí to pro všechno, ale zdá se mi, že se přeci jen na některých místech projevil časový pres, ve kterém to bylo produkováno. A pak jde o vypravování příběhu jako takového. Pro samou akci se vlastně, ostatně jako v Neočekáváné cestě, toho stane hrozně málo. Snažili se to trochu vyspravit epizodkou s Tauriel, která tam je evidentně jen proto, aby se do ní mohl Kili zakoukat (společně s Legolasem, který vypadá, ačkoliv má být úředně mladší, o dost vážnější a vyzrálejší než v Prstenové trilogii). Jenomže to je pořád málo. Takže s ohledem na to je to opět za 4 hvězdy. Stále je to jedna z nejlepších fantasy, které se podařilo natočit se spoustou dobrých nápadů. ()

goni

Vynikajuce pokracovanie Hobita, ktore v mnohom predcilo prvu cast. Dej je tentokrat ovela sviznejsi a napinavejsi. Okrem neustalej akcie ma najviac zaujalo prelinanie sa s Panom prstenov. Jednak co sa tyka samotneho prstena a jeho temnej sily a taktiez mnohych starych znamych postav, ktore sa tu objavili. 3D efekty a uzasne pohlady na prekrasnu prirodu snad uz ani netreba zdoraznovat. Snad by som vypichol len postavu draka, ktora vyzerala fakt uzasne. Len skoda, ze to opat skoncilo v najlepsom a teraz musime cakat dalsi rok na pokracovanie [3/2014]. ()

longercz

Největší problém je pro mě asi finále, které mi nepřišlo velkolepé, ale velkolepě přehnané a i když je to samozřejmě fantasy, tak i to se musí řídit zákony zdravého rozumu, a na mě to působilo strašně nerealisticky. Plusů je ale taky plno, třeba Medděd vypadá dobře (těším se na bitvu) i Legolas působí překvapivě docela drsně a Evangeline Lilly je nádherná. ()

cogi

Chudák Tolkien se musí obracet v hrobě!!!! Nechápu jednání Jacksona. Vystřihal z knížky super scény a nahradil je svými vymyšlenými scénami. Přemýšlení Jacksona ohledně tohoto filmu: Vtipná scéna s Medvědevem. Vystřihnu. Super putování Černým hvozdem - zkrátím, abych mohl do filmu přidat svoje vymyšlené scény. Vlastně celý originální děj prostřihám, abych mohl si do filmu narvat svoje oblíbence, kteří tam nemají co dělat (Legolas) a abych si do filmu mohl dát scény, které mě napadly ve spaní. Romantiko scéna? Jasně přidáme, ať je hobit i romantiko film Boj trpaslíků s drakem? Není v knížce? Přidáme. Musím roztáhnout film, abych měl točit o čem třetí díl. Grafické zpracování filmu? .. to zas tak nemusíme hrotit, však to každý ocení. Však jsem Jackson. V dnešní době všechny filmy jsou sice dobře graficky zpracované, ale protože si s tím nedám až takovou práci a bude to vypadat jako počítačová hra, ale však v dnešní době hodnotí dobře filmy, které vypadají jako počítačové hry. Jackson se prostě rozhodl, že druhým dílem zpitvoří ještě víc tuhle nádhernou tenkou knížku. Osobně jsem četla i jiné knížky od Tolkiena - např. Nedokončené příběhy, Silmarilion a krom pidi zmíňky nikde nerozvádí přídavky Jacksona. Asi si Jackson myslí, že je hoden nám vyprávět, jak by byl příběh lepší. Hvězdičku dávám pouze za super ztvárnění draka. ()

beckham-

Film obsahoval pár dost divných postav, někdy až dětské efekty, ale celkově film rychleji odsýpal a bylo na co se koukat. Vyzvedl bych dvě scény - sice trochu komická, ale pro mě perfektní, a to přestřelka Elfové, trpaslíci vs. skřeti a druhá žádná jiná než závěr filmu u mistra Šmaka. Useknutý konec byl to nejlepší pro nalákání na třetí díl. ()

tranquill

Tak jsem byl skoro celou dobu rozhodnutý dát plný počet. Hnusní, ale skvěle provedená pavouci, a naprosto originální honička v sudech byly dokonalé. K tomu opět putování nádhernou novozélandskou krajinou, prostě paráda. Pak ale drak promluvil... a mluvil a mluvil... až uplynulo snad půl hodiny a film, který byl o půl hodiny kratší jak první díl, naprosto zpomalil tempo, a i když se to potom snažil dohnat, bylo už pozdě. Nečetl jsem Tolkiena a ani se k tomu nechystám, protože nejsem nějakým nadšencem fantasy, takže ti zapřisáhlí mi musí prominout, ale proč ten drak mluvil? Jistě to tak je v knize, ale zde se mohl Jackson odchýlit, protože tím ztratil tu svou děsivost, aspoň u mne... ()

dakarin

Mezi mými známými se hovořilo o jistém zlepšení od Hobita č.1, což mě navnadilo ;-) Dle mého ovšem šedý mág s partou trpaslíků a jedním hobitem nedokáží plně nahradit sestavu z Pána prstenů, obří změnokožec přežívá v dosahu zrůdných, kteří bez většího úsilí zlikvidovali celý jeho rod, pravda, království Elfů má své kouzlo i myšlenkovou náplň, princ Elfů i jeho lesní amazonka jsou šikulky - dost možná jistým posunem pohledu procházím já, ale Hobit - dračí poušť je pro mě na jedno zhlédnutí :-( ()

bubblebobble

Keby sa Hobit nezahral na pol hodku na Pirátov z Karibiku tak dám 5. Tá časť kde sa riešilo to vodné mestečko bola full otravná. A ten ľudový budúci hrdina (áno všetci vieme čo v ďalšej časti urobíš) .... no coment. Chvíľami sa mi zdalo, že celá táto odysea pôjde do prdele so svojím kúzlom. Na šťastie sa tak nestalo. Keď už som mal pocit, že sa pozerám na niečo iné, vždy sa zjavila nejaká milá ohyzdná hlávka a ja som si vydýchol... predsa sme doma. ()

AxelWers

Vo filme už badať silnejšie prepojenie s filmami LOTR, vizuálne spracované veľmi dobre, na drakovi si dali záležať, rozmýšľal som medzi hodnotením 4-5, ale keďže prvému Hobitovi som dal 4, tak tomuto filmu som musel dať viac. Ale stále to trochu zaostáva za filmami LOTR. ()

Hooya

Druhý díl naplnil mé očekávání, což nebyl problém, neb nebyly nijak valné. Dalo se to vydržet, i když jsem občas netrpělivě kouknul na hodinky. Některá místa natahovaná (megalomanský boj s drakem, který měl o mnoho těžkopádnější drajv, než rozmlouvání Bilba a Šmaka), některá odbytá (Medděd), jiná přímo slizká (zaláskování Tauriel a kýčovitá záchrana Kiliho), ale taky dostatek strhujících a zábavných momentů (postava Barda, sudy, pavouci, zámek, trpaslíci v hajzlíku nebo lupič Bilbo). Oproti knížce nespočet kliček a odboček, ale nic, co by mne vyloženě naštvalo. Na trojku přes mírné výhrady půjdu také. ()

Haitower

Je těžké hodnotit tenhle film. Pokud zavřu oboje oči nad americkou zápletkou zakázané lásky, která porušuje snad jediný zákon celého fantasy (trpaslík a elf se nikdy mít rádi nebudou), jde veskrze o dobrý film, pohybující se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, na druhou stranu mě neskutečně štve, co všechno tam Jackson přidal. Nejvíce mě otravovala uvědomělá elfská emancipovaná žena. U té jsem si neustále říkal "Konečně tu elfku zabijte!" a pokaždé, kdy sama porazila nějakou průměrnou armádu skřetů, jsem byl zklamán. S tím, jak byla ve všem lepší, než elitně vyzbrojení elfové, mi občas přišlo, že její postavu napsali pánové ze serveru feministky.com. Upřímně se bojím, jaká slátanina přijde v posledním díle. Připojuji se tedy k řadě lidí, kteří četli knížku, ale film se jim nelíbil. Hodnocení tak vychází z toho, že jsem si odmyslel, že by nějaká knížka existovala (jinak bych musel možná ještě níže než na 3*). V tu chvíli je to totiž nadprůměrný film s klasickou americkou zápletkou zasazený do světa fantasy(nikoliv však Tolkiena, ten by se za tohle styděl). ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)