Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Hellscuboy

Jestli první díl byl za 5 hvězdiček,tento je minimálně za 6...nádhera...filmové orgie,které zažijete jen občas...Pítr Džeksn je bůh filmového světa,jako že já se jmenuju já...film má bez 20ti minut 3 hodiny,ale já se ve skutečnosti modlil aby to nikdy nezkončilo...uteklo to jako voda,protože filmík tak nádherně baví...ani v jednom okamžiku nenudí,jednu chvíly se smějete a druhou čumíte s otevřenou hubou na scenérie,nebo řežbu špičatých uší a skřetů,za zmíňku určo stojí,únik trpaslíků v sudech a zároveň probíhající bitka,to prostě nemělo chybu a k závěru,hon na draka,ehm...vlastně obráceně...Legovlas,borec a rusovlasá elfička...mmhhmmmm...to co mi malilililičkaťoulince chybělo na LOTRovi,tu prostě je...v Hobitovi vidíte jakoby víc dovnitř...víc vnímáte osudy všech a všeho co se v příběhu mihne a to myslím v celém tom Tolkienovském eposu...celé to začíná krásně zapadat do jednoho celku...jen mě začíná trápit představa - co bude po Tam a zase zpátky?? ()

Honzad007

Tolkiena neznáme proto, že by byl snad mistrem brilantních zápletek. Do srdcí mnoha generací se dostal proto, že dokázal vytvořit autonomní a ničím narušitelný svět, jehož existenci uvěří dětská bytost s dospělou touhou i dospělé individuum s dětskou duší. A zatímco první díl Hobita představil jen izolovanou linku příběhu, který jako by žil jen sám pro sebe, ve druhém pokračování je celé Bilbovo dobrodružství zasazeno do rámce reálně fungujícího světa, jehož existence se začíná boj proti drakovi dotýkat. Najednou je zde svět, do kterého máme chuť skočit. Svět, jenž připomíná ten, jemuž jsme propadli v Pánovi prstenů. Takovému světu se pak dají odpustit ledajaké školácké chyby - ať už takřka animovaný vizuál, nestrašný Smaug, absence emocionálních momentů (zlatá trpasličí píseň z prvního dílu), sondy do postav Bilba nebo Thorina, či naprosto donebevolající pitomost s lovestory trpaslíka a překrásné Kate z LOSTu. I přes tento výčet je Středozem definitivně zpátky. A já se do ní milerád ponořím i potřetí (respektive pošesté). ()

SEIDON

Tento díl filmového zpracování hobita mne oslovil už díky tomu, že se na rozdíl od dílu prvního přiklání více způsobem zpracování k trilogii Pána prstenů. Jeví se mnohem dospěleji a celkově je lépe pracováno s napětím. Vtipné vsuvky, hlavně v podání Martina Freemana působí nenásilně a celkově vzato vtipy nejsou tak trapné, jako u prvního dílu. Benedict Cumberbatch byl skvělou volbou pro hlas Šmaka. Tvoří půlku atmosféry scén, ve kterých figuruje. Šmak byl v podstatě celý dobře zmáknutý. Jak už to tak bývá je ve 2D verzi dosti znatelné, že byl snímek tvořen pro 3D. Většina animací vypadá pěkně zpracována až na pár výjimek, jako jsou kusy ledů ve vodě a tekuté zlato. Člověka, který je rozzloben, že z jedné tenké knížky udělalo studio 3 velkofilmy, jistě potěší, že se do příběhu mísí i počátky Saurona a jiné věci, které v Hobitovi nenajdeme. Příjemně to dotváří celkovou mytologii a člověka, který není obeznámen z celkovou literaturou, která se Středozemě týká to příjemně lépe obeznámí s více skutečnostmi. Jediné, co člověka dokáže opravdu naštvat je nechutný cliffhanger (i když očekávaný), a to i ty, kteří jsou obeznámeni z příběhem. Po delší rozvaze nakonec hodnotím 5*. ()

CAR0DEJ

Z prvej polovice "slintám blahom" (ostatne ako aj u jednotky) a nevadia ani tie "invenčné" techniky napasovanie príbehu do vtedajších kontúr Stredozeme (tým mam na mysli dodatky atď), či už úplne "nové" (doslova vymyslené) postavy a časti, ale tá roztekanosť deja v druhej polovičke a veľmi silený, doslova umelo vytvorený záver "dostatočne epický", tak ako v prvej časti, ma rušia. Ale po ďaľšom pozretí jednotky ďeň predtým (predtým než som išiel na dvojku) ma primäl k vnímaniu príbehu a užívaniu si rozpracovávanie Stredozeme s nebetyčnou radosťou. Avšak tie trhliny, čo vznikajú v druhej časti rušia len z hľadiska recenzie, but "What does your heart tell you ?" A Tauriel a Legolas ako dávajú, no radosť pozerať. Úprimne by mi možno nevadilo keby mi tú moju tekvicu urvala tá sexi červenovláska... ()

Kamilko

Ach jaj, kam sa vytratilo čaro Pána prsteňov, ktoré tak magicky priťahovalo ! Absencia silnejšieho príbehu robí z Hobbita iba priemerný film, ktorý nezachránia ani špičkové efekty. ()

kverula

Na mě by platilo o něco méně akce a víc vtipných dialogů, ale i tak si "hobit dvojka" zaslouží plný metál. Grafici měly co dělat. ()

Nemiroff

Jako fanoušek Tolkiena a Středozemě těžko budu tento film hodnotit nezaujatě a po zkušenostech z LOTR trilogie a prvního dílu Hobbita jsem už do kina šel s pocitem, že dostanu další nálož skvělé podívané a přesně tak tomu bylo. Nepovažuji se za náročného diváka a tak mi ani nevadí, že se Jackson nedrží doslovně předlohy, i když samozřejmě každá odbočka znamená, že někde jinde musí ubrat. V druhém díle to na úkor Legolase a Tauriel schytal Bilbo a Medděd, což mě trošku mrzí, protože divák by měl v první řadě sledovat příběh hobita a ten se prakticky dostáva ke slovu až se vstupem do hory. O Meddědovi škoda mluvit. Po vizuální stránce fajn, ale těšil jsem se na jeho souboje se skřety, místo toho se prošel po lese, nakrmil trpaslíky a doprovodil je k hranicím Mirkwoodu. Jeho čas Jackson nahradil sladkýma řečma mezi Tauriel a Killim. Scéna se sudy patří určitě k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Je to taková jízda, že člověk mávne rukou i nad tím, jak je možné, že ani jeden z trpaslíků nejde ke dnu, dokonce ani Bombur, když jsou sudy po celou dobu otevřené a voda se do nich vlévá ze všech stran. Drakovi se nedá nic vytknout. Z knihy jsem věděl, že mluví a bál jsem se, jak si s tím tvůrci poradí, aby to nevyznělo příliš infantilně, ale je to opravdová lahůdka. Jestli někdy nějací existovali, tak nejspíš přesně takhle. Viděno v Imaxu, v originálním znění - nedokážu si představit dabing u draka, skřetů, pavouků a Thorina. ()

fritol34

Jsem zklamaný, jednička měla jak napsal J*A*S*M nějaký příběhový přesah, ale tohle bylo vážně jenom pro efekt, postavy co v knížce nikdy nebyli si tady skáčou po skřetích hlavách, které tam také neměly být a všechno je to ukončeno finálem, které už je vymyšlené úplně. Já neříkám že Jackson nemůže popustit uzdu své fantazii, ale nikdy to nebylo tak do očí bijící jako tady. Viz. elfové v Helmově žlebu ve dvojce LOTR. Tři hvězdy za Barda, Thranduila a za jezerní město (trochu i za Meďdědovu ubikaci). ()

Tombič

Slyšel jsem názory, že druhý díl nestojí ani za cestu do kina, samozřejmě byly mylné. Ačkoliv druhá část nebyla z mého pohledu tak záživná, byla určitě nadprůměrná. Konec dílu nemohli utnout v lepším momentě :) ()

HennessyVSOP

Viděl jsem ve 2D v angličtině v kině a následně prodloužená verze doma. Hned na úvod řeknu že ve více rozměrech nevidím to co bych vidět měl díky vadě zraku a naopak se mi z toho zvedá žaludek. A bohužel ani Hobit se nevyhnul tomu, že se ve 2D díváte na scény a záběry které absolutně postrádají význam mimo 4DX (viz sudy ve vodě?). Ale zpátky k obsahu filmu. Děj je ještě více odchýlený od knihy než jednička, což je vzhledem k délce trilogie dobře, jinak by nebylo co točit. Některé přidané linky jsou stále na perfektní úrovni (Dol Guldur a Bolg), jinde to už bohužel ztrácí jiskru. Atmosféra značně zhoustla, opět me Jackson dostal kulisami a nepřebernými nápady které vykouzlil společně s WETA (v tomhle ohledu smekám hlavně před Meddědem, který je absolutní vrcholem ve vizuálu). Film je od začátku do konce dokonalá podívaná. Každý záběr vás bude fascinovat barvami a atmosférou, kulisami a přírodou. Samostatnou kapitolou je pak Šmak, který i po tšch letech působí naprosto brilantně, stejně jako Glum (kam se hrabe Hra o Trůny). Veškerý zbytek je na prvotřídní úrovni, počínaje herci, přes hudbu až po choreografii. Jediným mínusem je evidentní remake některých prvků z pána prstenů (Gandalfův flame of Anor, Athelas, ...). Přesto všechno si ovšem narozdíl od Dvou věží nejsem úplně jist, že druhý Hobit nebude mezi svými bratry zaostávat, zatím takový dojem mám, což je trochu škoda. ()

xylobrno

strašně nepovedenej film, všechno, co za něco stálo v knize je vynechaný a nahrazený debilovinama, jako jsou zamilovaný elfky a hory skřetů. tfuj ()

bonovox

Stredný diel Hobbita je opäť skvostným snímkom z ktorého cítiť veľkú lásku tvorcov k danej látke. Jackson je proste malý veľký hobbit, ktorý absolútne precízne buduje atmosféru od začiatku až po v tomto prípade geniálny koniec, ktorý necháva všetko krásne otvorené a dramatické. Musím priznať, že v polovici filmu na mňa prišla slabá chvíľka nudy či zbytočného odľahčenia, ale vygyradovaný záver to všetko krásne dorazil. Trojka má šancu výrazne konkurovať kvalite Návratu kráľa, pretože Jackson si je dobre vedomý svojich schopností. Jednoznačne top film roka nielen v danom žánri fantasy. ()

gezper

Pokračuje se v trendu prvního dílu se všemi klady i zápory. Takže opakovat se ve všem moc nehodlám - vypsal jsem se už na toto téma přespříliš loni. Jen ve zkratce: Jackson ulítává častěji, megalomanštěji a bez nějakých zásadních skrupulí. Čímž dostává látka Hobita jako takového ještě více na frak. K tomu snaha se přiblížit vážnému LOTRovi. Ale pak si to rozmyslí za bukem hvozdu a nechá Legolase předvést takovou eskapádu, že by s tím i Van Damme za mlada měl problémy (i když nedávná reklama na Volvo..). Má smysl komentovat uměle naimportovaný románek? Tolkien se asi fakt obrací v hrobě a mám sto chutí jen za tohle dát nižší hodnocení, ale prozatím se udržím. Od podrobnějsího rozpitvávání ale ušetřím v této chvíli svoji klávesnici. Zkrátka, je to fajn, řemeslně opět neskutečná podívaná, ale odvařen z toho, stejně jako z jedničky, nikterak zásadně nejsem. Uvidíme co se mnou udělá případná druhá projekce či nějaká extended verze časem .. [80%] ()

halberdier

Druhý Hobit pokračuje v trendu nastoleném prvním dílem. Přidal víc akce a temnější atmosféru, což mu oproti trochu rozvleklejšímu prvnímu dílu určitě prospělo (pocitově mně film utekl celkem rychle). Z nových postav potěší Legolas, mužskému oku lahodící Tauriel a především lahůdkový drak Šmak (finále s drakem je asi nejpovedenější část filmu). Druhý díl se začíná pomalu přibližovat kvalitám trilogie Pán prstenů a snad bude třetí díl vrchol trilogie (stejně jako Návrat krále). A proto nemůžu druhého Hobita zařadit mezi 3 nejlepší filmy roku 2013. ()

LencaN

Omlouvám se za výraz, ale - IMAX bodl! :) tohle byla symfonie pro uši i oči. Těšila jsem se moc a bylo to ještě lepší než jsem čekala. Tady už máme nám všem známou partu trpaslíků, čaroděje a hobita, který každým krokem směrem k Osamělé hoře nabírá na odvaze, ať už díky miláškovi v jeho kapse nebo tím, jak se mu daří. Co si mohl pan Jackson fakt odpustit bylo to natahované zajetí pavouky. Je to v knize, tojo, ale mně osobně to nedělalo dobře, většinu této pasáže jsem klopila oči a snažila se zachytit akorát titulky bez obrazu, protože to byla samá chlupatá noha, samá kusadla a oči, brrr. Kam se hrabou pavouci v Harry Potterovi, tihle byli na vyšším levelu. Co mi trochu vadilo bylo jak (hlavně u Legolase to bylo vidět) bojovali elfové. Chvíli mi to přišlo, jako když někdo hraje videohru, protože to bylo až moc umělé a dokonalé. Ale jinak samozřejmě byli elfové úžasní, štíhlí, vysocí, výrazné lícní kosti a světlé dlouhé vlasy. Stejně tak byli propracovaní trpaslíci, ty už známe z jedničky samozřejmě. Ale není tady nic odfláknutého, je vidět, že si s tím Jackson sakra pohrál, aby bylo všechno perfektní a aby dosáhl většího počtu slintajících diváků. A poznáte o co se jedná? Zamrká očkem, líně se převalí a protáhne ocas? To není sousedovo štěně, to je Šmáček. Úžasnej drak. Síně naplněné zlatem pod Osamělou horou, ve kterých si hoví takový monstr mazlíček, nádhera. Celkově byl film temnější, drsnější a bojovnější. Určitě o Šmakově dračí poušti bude ještě hodně řečeno a napsáno, tak i já jsem přispěla alespoň svojí malou troškou do mlýna a dala jsem si Hobitem krásného Ježíška. ()

Zeddi

Druhý díl je dějově slabší o to však více nabitý akcí. Celkový dojem je až moc přeplácaný a strašně uspěchaný. Jackson chtěl předvést svůj majstrštik, ale už to zkrátka přehnal. Oceňuji detailní zpracování Šmaka a nemůžu se dočkat na poslední díl. ()

brodži

Viděl jsem to ve 3D a mohu říct, že se to opravdu vyplatilo. Jen bohužel jedna věc to silně kazí. Příběh plyne docela svižně a tak se člověk ani nějak moc nenudí. Jen problém je v tom, že jsou neúměrně dlouze prodlužovány scény. Takové scény mě osobně již pomalu dostávaly do fáze kdy jsem se opravdu už pomalu začínal nudit. Naštěstí je včas utnuly. Jinak bych opravdu odešel. Celkově film hodnotím 3* ale to prodlužování scén, zbytečně až trapně je -*. ()

Silblade

Peter Jackson neumí udělat špatného Hobita nebo Pána prstenů. Oproti Hobitovi No. 1 mi ale vadily dvě věci - příliš zdlouhavý "souboj" se Šmakem (který na mě působil velice nešikovně, když neumí upéct na rožni jediného trpaslíka :D ) a absence humoru. Právě ta poslední výtka mě zamrzela, protože v 1. dílu Hobita je spousta scén, kde se od srdce zasmějete a i v Pánovi Prstenů nezůstanou vaše bránice úplně relaxované. Tady nic, nepamatuju si jedinou scénu, které bych se zasmál. A to mi tam jako příjemný doplněk určitě chybí. Jinak super zpracované, těším se na poslední díl. P.S.: Velmi mě potěšilo, že Evangeline Lilly dabovala ta, která ji dabovala i ve Ztracených - taková příjemná připomínka. Jinak se na film chystám i v originále.:) EDIT: Po druhém shlédnutí Hobita jsem dospěl k názoru, že druhý díl je více rozvláčný než druhý a byť je v něm více akce, je tam zároveň méně zapamatovatelných momentů. Ne, první díl se mi líbil více. Ale jinak není pokračování Hobita vyloženě špatné. ()

pds

Hneď prvý záber filmu Peter Jackson s mrkvou v ústach ma fakt pobavil 😁 Inak celkom slušná "podívaná", len mi to prišlo na niektorých miestach zbytočne zdĺhavé. 78% ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)