Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

Illy

Super, nejen že film dokonale evokuje konec 70 a začátek 80´ let, ale on vypadá jako by tehdy byl i natočen. Jinak má perfektně budovanou atmosféru (vzpomněl jsem si na Rosemary má děťátko), slušné herecké výkony a určitě stojí za pozornost. ()

wampire23

Veľmi príjemné a nečakané prekvapenie. Neznášam filmy o satanistoch a nikdy ma príliš nebrali (s výnikmou Rosemary). A práve z Rosemary si berie Dom diabla to pravé orechové (možno až príliš veľa). Samozrejme sa tu nájdu podobnosti s viacerými kúskami z 80-tych rokov od Argenta až po Halloween. Ale v súčasnej hororovej tvorbe plnej klišé a prvoplánovosti je toto veľmi svieži vzduch. Budovanie atmosféry je jedinečné, v jednom momente som prestal dýchať a chcel som aby scéna, ktorá sa odohrávala čo najskôr skončila, čo sa mi nestáva tak často. Výhradu mám len k záveru, ktorý mi prišiel v porovnaní s dovtedajším priebehom o poznanie slabší a menej do sedadla priklincujúci. Ale 4* sú určite zaslúžené. ()

j0nathan

Copak je asi na tom domu divného? Skoro nic. Většinu filmu se buduje atmosféra tím, že osamocená dívka (relativně sympatická) šmejdí po baráku. Ke konci filmu je atmosféra na vrcholu, ovšem nějaký divný pocit, strach, či nedejbože pořádná lekačka se nedostavuje. Pokud se chcete bát, sáhněte raději po něčem jiném. ()

Ronaldo79

Musím přiznat, že mám raději svižnější snímky, ale tento vzdává hold hororovému žánru. Postupně připravuje divákovi emoce na závěrečných zhruba 20 minut, ve kterých se konečně bude dít, to na co jsme tak netrpělivě čekali a intenzita je v posledních 20 minutách opravdu vygradována na maximum. Musím dát 5* za to, že v dnešní době explicitního násilí a samoúčelových lekaček, je toto film, jenž si vystačí s poctivě budovanou atmosférou a strašidelnými zvuky. ()

Standic1

Třetí hvězdu dávám za kouzlo "looku" 80.let. Budu spravedlivý a nebudu na to koukat jako dílo z roku 2009, ale jako zakopanou klasiku z 80.let... bohužel ani to nepomohlo, vlastně se celou dobu ani nic neděje. Zajímavá hudba je jedna věc, ale pokud k hudbě není co sledovat, tak to trošku postrádá smysl. Na druhou stranu oceňuju, že Ti West do toho šel po svém. Nevsázel na staré známé lekačky, které jsou dnes tak populární a ani nepřidal krvavou lázeň. Prostě si jede v klidu svým tempem, představí nám mladou hlavní hrdinku, která si potřebuje přivydělat při škole, kápne na inzerát na hlídání dětí, který se ale neukáže až tak pravdivý... No a na závěr nám ukáže pokus o vzkříšení ďábla. Pro někoho super, pro mě slabý průměr... ()

Heero odpad!

Film je z roku 2009, natočen je však ve stylu 80. let, kamera, styl, oblečení, všechno. Už teď vím, že horory ze 70. - 80. let nebudou moje nejoblíbenější. Všichni tu velebí, jak úžasně se stupňuje napětí a buduje atmosféra, tím je asi myšleno, jak se tam 1h 1/4 vůbec nic neděje. Kýbl nudy a sraček. Nebylo daleko k vypnutí, ale vydržel jsem až do konce a místo toho, abych se třeba trochu bál nebo byl znepokojen nebo cokoliv, co bych u hororu měl být, jsem se smál a kroutil hlavou nad tou snůškou stupidit, nesmyslností a naivity. SPOILER - např. jak se celá rodina nechala od dívenky kuchnout nožem, tak hlavně že si toho antikrista užijí. ()

Flopik

Hodinu a 15 minút sledujeme ako hlavná hrdinka chodí po dome, počúva hudbu, pozerá telku, spapá kúsok pizze a dodržuje pitný režim. Následne sme odmenení rituálom s tými najhoršími členami sekty. No vážne, najprv pozerajú všetci štyria ako sa Jocelin oslobodí, potom sa jej otáčajú chrbtom a nechávajú sa zabiť no a na konci si kľaknú a doslova sa nechávajú zabiť. Zaujímavé to bolo jedine keď Jocelin príde na pohovor k dedovi a ten jej sľúbi 400 dolárov a opateru jeho matky. Koniec spočíva v 5 minútkach behania po dome a následne streľbou sama sebe do hlavy. Čo je na tomto filme dobré ja v živote nepochopím, pomalé filmy mi nevadia ale toto bolo príliš. 1* za Jocelin pre ktorú mám slabosť . ()

Teardown

Možno retro se stilizací do parádních osmdesátek, nicméně od začátku do konce nuda jako prase. Kde nic tu nic. Velké plus má film za nepoužití digitálních zvěrstev, které dnes tak skvěle zazdívají všechen ten hororový šmrnc a říz. Toť je ale bohužel vše. ()

KOZEL84

Tohle mi nakopíroval kámoš a já vůbec nevěděl do čeho jdu.Celou dobu sem si myslel,že se dívám na minimálně 20 let starý film a ke konci sem si ještě říkal jak to nepůsobí vůbec trapně.Pak sem uviděl rok 2009 a přečetl si komentáře na ČSFD no a už vím o co jde.Takže osmdesátková stylizace fungovala dokonale.Napětí u mě taky fungovalo ale nejvíc se mi líbila Mary Woronov.Takhle krásně hororový ksicht by jí mohl závidět i Vincent Price.Vypadala jako kdyby zrovna vylezla z pekla.Fakt nádhera.Jeden z nejlepších hororů roku a nechápu to modré pozadí tady.Myslím že si to zaslouží krásnou krvavě rudou. ()

warrenur

Dej sa pomalicky odvija a atmosfera stale hutneje. Tato taktika na mna zabrala, drziac ma stale v ocakavani a napati. Temna hudba, pohladna predstavitelka a tajomna kamera vzajomne ladia. Velmi vydarene mysticno. Ked si vsak uvedomim, ze existuju extremne individua v podobnych sektach po celom svete, ziskava film dalsi rozmer Mna osobne tato skutocnost znechucuje, ale i strasi... ()

rusty09

Pokud se budete chtít podívat na film, který trvá 1,5 hodinu, jako například tenhle, tak si ho chcete užít, a né že se tam hodinu a 15 minut nic neděje a najedou sou tam kříže, krev, ale proč?Škoda, že opět nebylo nějaký rozuzlení, protože potom prostě nechápu důvod tohohle filmu, kterej byl pomalej jak sraní, ale zároveň se na to prostě dalo dívat, ale bez kvalitního konce, nebo jakýhokoliv vysvětlení nepudu nad 3,1415296. ()

Extrakritik

Na filmu oceňuji pomalé tempo.Skutečně zde nejsou žádné lekačky,jen stupňující se atmosféra.Nicméně hlavní hrdinka se chovala,jako neskutečná pizda,ale tak to v hororech zkrátka je. ()

mala_kea

Vždycky říkávám, že strašidelných domů už bylo hodně, ale v tomto snímku se zaručeně vyplatí počkat až do uplnho konce, protože konec se vám doslova rozplyne na jazyku a to je přesně to, co potřebuju. Jenže je škoda, že tyhle "solo hry" nejsou tolik záživné, jelikož hlavního hrdinu poznáte během prvních pár minut a poté už se o něm nemůžete dozvědět nic nového a to vás sakra mrzí. Jenže od Westa nelze čekat zázraky. ()

hororwatch

Samantha minula a pán zla je někde mezi námi, jinak si nedovedu vysvětlit tak hnusný počasí v létě, které se spíš podobá leckdy podzimu. Co se filmu týče vůbec jsem nečekal, že se z toho nakonec vyklube záležitost beroucí dech a bude mi to tak házet s tepem, protože rozjezd filmu byl na mě až moc pomalý a tak trochu se mi zdál i zbytečný a já měl problém udržet pozornost. To, že Samantha byla rozhodně mnohem více plachá a charakterově zajímavější dívka, než-li její spolubydlící nebo její kamarádka jsme poznali téměř hned. Ale překonal jsem to a po 26ti minutách jsme konečně zaparkovali u odloučeného a na tehdejší poměry přepychového domu, který svým postojem dával jasně najevo, že se v něm rozhodně Sam nebude jen válet u televize a objednávat si pizzu. V momentě, kdy její kámoška odjede začíná luxusní přehlídka všech aspektů hororu v té nejlepší kvalitě. Ti West rozhodně není žádný amatér a zvolil vynikající interiéry, pod jehož taktovkou dokázala kamera ve spolupráci s vynikající hudbou od Jeffa Grace vyvolat záchvěvy nejistoty i z šouravého záběru na kliku. Ti West zkrátka z toho baráku vymáčkl vše co se dalo a nejen z něho. Napínal mě do posledních chvil a když se pak Sam doplížila skoro na půdu a vypadly pojistky, začal mě svírat takový pocit, který jsem snad ještě u hororu nezažil. Nebyl to ani tak strach o hlavní hrdinku nebo co se stane ve filmu nebo že bych snad pociťoval nějaký strach, ale cítil jsem se tak, jako kdyby jsem to byl já kdo se s nervama zhroutil a pak se probudil....... nechci až moc SPOILEROVAT. Finiš už byl jen takový vlažný dojezd u kterého jsem si vydechl, což bylo rozhodně potřeba, protože celý film byl od 30té minuty jedna velká psychojízda a napínání nervů. Bohužel nemohu dát za pět, protože jak jsem již výše zmínil, 26 minut je na rozjezd ve velmi pomalém tempu skutečně hodně. ()

Hapretor

Táhlé, než dojde na finále. Feeling 80. let by tam byl víc než dost, ale pro mě málo drsné a "neakční". Atmosféra mi nepřišla, že by se dala krájet. Celkově tedy spíše nudné. ()

K4rm4d0n

Film, ve kterém pořád čekáte a čekáte, atmosféra, ač je to umělé natahované, houstne, ale nakonec z toho nic není. Nějaké finále, které by vás vtlačilo do sedačky se prostě nekoná. ()

Freeky06

Už dávno som nezažila, že by si film držal takto divákovu pozornosť, len vďaka skvele budovanej atmosfére, napriek tomu, že sa v ňom podstatne dlhú dobu nič nedeje.. :) Nebyť toho konca, tak snímku napálim 5 hviezd. Štylizácia do 7o. rokov je len príjemným bonusom.. Pre mňa nečakané a milé hororové prekvapenie. ()

Eluin

Překvapivě docela dobrý. Ta stylizace do hororových filmů funguje velmi dobře a bavila mě. Paradoxně asi nejslabší je závěr, kde se toho sice děje nejvíc, ale samotná výstavba děje mi přišla zajímavější. ()

Lipi21

75% REŽIE / Ti West: **** KAMERA / Eliot Rockett: ***** (skvělá atmosféra hororu stojí především na hudbě a skvělé kameře) SCÉNÁŘ / Ti West: *** (poměrně zajímavý námět a zápletka, ale rozuzlení mě trochu zklamalo, čekal jsem trochu víc) HERCI: *** HUDBA / Jeff Grace: ***** (atmosféra by se dala krájet) _________________________________________________________________________________________________ VYSOKÉ HODNOCENÍ DÁVÁM PŘEDEVŠÍM ZA SKVĚLOU HOROROVOU ATMOSFÉRU, KTEROU SE REŽISÉROVI PODAŘILO VYTVOŘIT BEZ LACINÝCH HOROROVÝCH TRIKŮ A KLIŠÉ. NICMÉNĚ PŘÍBĚHU PODLE MÉHO NÁZORU CHYBÍ NĚCO K TOMU, ABY ZŮSTAL V MÉ MYSLI I PÁR DNŮ PO DOKOUKÁNÍ ()

Yojimbo

Důkaz, že strašidelnější než explicitní brutalita je očekávání a představivost diváka. Tenhle oldschoolový horor nepotřebuje žádné lekačky, tísnivá a strašidelná atmosféra jím prostupuje tak nějak mimoděk. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse