Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

zsn

Tiše napínavé čekání. Film, prakticky o ničem, zachráněn nabuzením vlastní divákovy možné fantazie. Viditelné, příjemné retro. Tajemství zavřených dveří. Okouzlující rozpletení filmu. ()

LukyHell

Film má patřičnou stylazaci i atmosféru, tak proč je to tak děsná nuda? Posledních 15 minut je to solidní horor, ale všechno předtím je jen vata. Navíc scéna, kde zabijí kamarádku hlavní hrdniky byla nesmyslná a spoléhala se pouze na náhodu (co kdyby se nezastavila aby si zapálila? nebo si zapálila před odjezdem?) Jedinej důvod proč tam tahle scéna je, je proto, že se jinak nic nestalo a film vám chce říct : Ano jsem pořád horor, lidi tady umíraj, což je přesně scénáristickej styl Ti Westa. I tak ** za konec a Toma Noonana. ()

Fox85

To napětí, kdy pořád čekáte, kdy se konečně něco stane a ono stále nic, je výborné. Ale bohužel je to málo a to krvavé finále v rychlém tempu to trochu kazí ()

Gyorgy

Pomalá kamera, pečlivé budování atmosféry, poctivé masky a žádné digitální příšernosti. Tenhle film naprosto kašle na nějaký scénář, neděje se v něm v podstatě nic, a přesto je to jeden z nejlepších hororů za rok 2009. Velký potlesk Westovi. ()

BMAJTZ

Atmošku si to buduje dobrou, blbé je, že jsem se u toho opravdu nebál a místy se i solidně nudil, což je u hororu docela průser. Jeden fakt je, že se jedná o film ze staré školy a osmdesátkový vizuál je perfektní, ale jinak po hororové stránce toho moc nenabídne. Opravdu zajímavých je pouze posledních cca 15 minut. Blbé je i to, že jediná vražda v polovině filmu je jenom kvůli tomu, aby diváka udržela ve střehu. Ale pro příběh nemá žádný význam. ()

vitekpe

Bud to melo byt retro se vsim vsudy, a nebo moderni koupacka v krvi. Oboji nejde. Zacatek vypadal slusne (az na par odpustitelnych nelogicnosti -ale je to horor, ne diplomka z logiky, takze to neresim), jenze pak se film zacina tahnout jak blazen, a mel jsem vubec co delat abych neusnul uz v pulce. To je samozrejme potiz, nebot na tak dlouho ocekavane finale uz mi proste nezbyla sila...navic nemuzu rict, ze by zaver byl vlastne cimkoliv zajimavy nebo netradicni. 2+ ()

Reanimated

Brutální nuda, která občas navnadí náznakem, jenž však vždy vyzní do prázdna. Když už konečně dojde na horor, tak je to nehorázně trapné. West by měl chodit na školení Jamese Wana. Pak by možná věděl, že oldschool feeling nenavodí jen kamerový styl a dobový soundtrack. Jocelin to ale slušelo... ()

Šakalík

Tohoto filmu se musím jednoznačně zastat. Jako pocta atmosferickým horůrkům sedmdesátých a osmdesátých let funguje perfektně. Filmařům se podařilo vytvořit autentickou atmosféru té doby, především díky použití typických dobových artefaktů (oblečení, účesy, hudba nebo třeba starý dobrý walkman – ten už jsem neviděl hodně dlouho). Přestože má film až infantilně jednoduchý a popravdě trošku přitroublý příběh a přestože se v něm až na posledních deset minut vlastně nic neděje, oplývá výbornou atmosférou. Tady je třeba pochválit Jocelin Donahue v hlavní roli. Samotné finále sice zavání kýčem a způsob, kterým dívka vzniklou lapálii nakonec „vyřeší“, je poněkud přehnaný (a jak se záhy ukáže i zbytečný), ale v tom já nijak zásadní problém nevidím. ()

DavidS.

Stylizace osmdesátých let je opravdu precizní, ale jinak tento počin nemá co nabídnout a já ho beru čistě jen retro žánrové cvičení s nulovým tempem a minimální atmosférou... ()

Spike23

Nejspíš všechno, co bych mohl napsat o ději, by kompletně zrušilo celý prožitek z filmu, jelikož mi připadalo, že snad vše je zde založené na momentu překvapení, takže jen obecně. Sice se asi hodinu a deset minut pořádně načekáte, ale pak ten zbytek dokáže nepředstavitelným způsobem pohltit a i přestože jsem ho vůbec nepochopil, protože nikde nic vysvětlené nebylo a nevěděl jsem vůbec o co tam jde, vzpamatovával jsem se ještě pěkných pár minut po skončení. Bylo to sice stylové a nehorázně efektivní, ale přišlo mi, že to bylo jenom z důvodu, že režiséra to v půlce přestalo bavit nebo mu došly nápady. A ty nadpřirozené schopnosti hlavní herečky si tu mohl taky odpustit. ()

bari68

Zlaté osemdesiatky. Jej koncept, kameramanská pozícia a budované napätie sú jasne čitateľné a stávajú sa ukážkou, resp. akýmsi mementom doby tohto subžánru. Nijak ma to brutálne neuchvátilo, ale pocit , že sa jedná o jeden z tých lepších počinov poslednej dekády mi zostáva. 3,5* ()

klukluka

Ta uměle navozená osmdesátá byla z mého pohledu spíš na škodu - vlastně udělala z nového filmu film starej. Jinak standard, včetně předvídatelného závěru. ()

JamesSi

Já se na to tak těšil a nakonec mě to vůbec nechytlo. Přijde mi jako Greeta van Fleet, která byla skoro vykrádačkou Led Zeppelina, ale kvůli tomu, že Led Zeppelin je už dávno mrtvý, všichni to braly jako sympatický throwback. Tohle je to samé - jen pro Carpenterův Haloween a podobné 80s horrory. Připomíná mi to spoustu flicků z osmdesátek, kde se přijde do "strašidelné" lokace a pak se půl filmu nic neděje. Jako každý 80s horror to pak vyvrcholí nějakým tím gorem a skončí to "sequel baitem". Dotýká se to Satanistické paniky, ale jen fakt zlehka. Záporáci jsou klasicky idioti u kterých nechápu jak jim vůbec něco prošlo. Film, který byl jistě originální v roce 2009, ale od té doby jsme už měli spoustu 80s horror throwbacků, které za mě byly lepší a rozebírali či kritizovali žánr líp. Kupříkladu: It Follows, The Editor, Cabin in the Woods, Tucker and Dale, The Void, Stranger Things, Mandy, Beyond Black Rainbow. Všechny tyhle snímky za mě dávají do žánru něco nového i přes svou inspiraci historií. House of the Devil je za mě jen velmi věrnou kopírkou staré estetiky. ()

Eraserhead

Ano, více jak tři čtvrtiny filmu se tam skutečně nic neděje v tom smyslu, že z nikoho nestříká krev. A právě proto si toho filmu cením, že udržel moji pozornost jen díky skvěle budovanému napětí a očekávání co se bude dít dál... To se mi často nestává a většinou se u těchto filmů, kde se celou stopáž jen navozuje atmosféra, nudim a přeju si, aby už konečně někdo vytáhl mačetu a rozpoutal peklo. Ti West mě přesvědčil, že i dnešní horor se může obejít bez brutalit (když pominu poslední desetiminutovku) a přesto parádně zapůsobit. Stylizace do 70.let byla navíc moc příjemným bonusem. ()

MareT.

Já musím dát trošku méně. Ta atmosféra tam je, ten odkaz na staré filmy ještě více (hlavně mě pobavily úvodní titulky), ale to prodlužování, kde se OPRAVDU nic neděje mě celkem zklamalo. Ve finále se to trošku rozjede, ale to už je jenom nejkratší cesta jak ukončit film, odehraje se během 15 minut. I přesto dávám průměr, ale to jen proto, že jsem hororový fanda...UPDATE: videl jsem film po nekolika rocich znovu a musim priznat, ze jsem to poprve nepochopil. Hadam, ze to je vekem. Haha. Porad plati co jsem psal nahore, ale dava to vetsi smysl, napeti by se dalo krajet a cim mene o filmu vite, tim lepe. Paradni atmosfera, davam extra 1 hvezdu. ()

Hanys_

Yees. 80´s Back!! Nebýt poslední minuty, tak jdu do plných, protože "House of the Devil" poskytl mé nervové soustavě takovou porci napětí, že film, u jehož názvu bude v kolonce žánr napsáno "horror", nebudu chtít nějakou chvíli určitě vidět. Parta za kamerou prostě odvedla neskutečně skvělou práci a vznikl tak jeden z nejzajímavějších horrorů loňského roku, který by si určitě zasloužil velké plátno...8/10 ()

Holina

A co jako? Pakárna! Film má sice dokonale zmáknuté kulisy osmdesátých let (včetně kostýmů a propriet jako je starý obludný walkman) a slušnou atmosféru, ale k čemu to je, když se tu nic neděje až do poslední desetiminutovky? Znuděné courání hrdinky po baráku nudí i diváka, poněvadž se takto prochází snad 40 minut. No fakt na palici ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle byla fakt nuda. ZAJÍMAVOSTI: Snímek byl točen na 16mm film, velmi populární v osmdesátých letech, aby dostal dobový look. Film je údajně točen podle skutečné události, ale nikdo z tvůrců nikdy neřekl podle jaké události. Dům byl při natáčení zamořen beruškami, které jsou v některých záběrech i vidět. Natáčení trvalo pouhých 18 dnů. ()

kery-

To byla jízda! výborný oldschoolový horor, který se rozjíždí velice pomalu, ale o to víc je napínavý. I když jsem měl chvilkama tendenci koukat vedle, vždycky jsem se včas vrátil do děje a je to prostě paráda, v současné době velice parádní záležitost - ať už kvůli "návratu" k samotným kořenům hororu co se "devila" týče, tak kvůli parádní vizuální stránce 80. let.. ()

VIPerson

Třikrát jsem se na začátku musel dívat,jestli opravdu koukám na horor z roku 2009.A takhle autentický look starých osmdesátkových hororů (filmů) jsem zažíval snad jen u Tarantina s Rodriguezem.Na dnešní poměry je film určitě hororový nadstandard. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse