Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Slapi15

Pro mě po dlouhé době skvěle zpracovaný český film, tematicky podobný filmu Je třeba zabít Sekala. Chvíli jsem přemýšlel, jestli čtyři nebo pět hvězd, ale zaslouží si pět už tím, že se Juraj nebál kontroverzního tématu poválečného vyhnání Němců. Díky za to. ()

pepek25

Ať si říká kdo chce, co chce, pro mně jednoznačně tento film patří k tomu nejlepšímu, co bylo u nás v posledních letech natočeno. To že každý Němec nemusel být za války ten "zlý" a že ne všichni Češi byli pouze oběti je tématika, o které se u nás stále ještě mluví spíš okrajově. Juraj Herz zvládl její zpracování opravdu bravurně. Ale není to jen jeho umění, které pro mne dělá z Habermannova mlýna nezapomenutelný zážitek. Je to taky výborný Karel Roden, Mark Wachke, Ben Becker nebo třeba Jan Hrušínský. Skvělá práce a ode mně pět hvězdiček. ()

qvark

Velké plus za jinak opomíjenou tématiku poválečného odsunu Němců. Škoda té první scény, která na mě působí spíše jako chyba střihu, protože v jinak chronologicky budovaném dramatu ubírá na drtivém efektu jeho závěru.... ()

Ewík

Po tomhle filmu jsem se styděla, že jsem člověkem. Film rozvíjí téma Habermannova mlýnu, různé perspektivy a nakonec je vidět, že člověku prostě není dáno soudit, protože nikdy nemá dost informací a odstupu na spravedlivý soud. Nikdy. Je to velmi silný emotivní film, rozhodně mě nenechal chladnou. ()

Mysho

Videl som dosť filmov z prostredia 2 svetovej vojny ale toto bol prvý dejovo založený z opačnej strany čo vo mne zanechalo kladný dojem . Prvá polovica deja , tzv. "spoznávanie" postáv nebolo nijak výnimočné ale v druhej polovici dejstva ma to dokázalo vniesť do deja pričom film sa snažil poukázať na správanie zaslepených ľudí po úpadku fašizmu v čechách a poukazovali na úplne totožné správanie sa "obyčajných" ľudí ako aj fašistov voči nevinným . rvý film z daného prostredia u ktorého som to videl a nebál sa to sprostredkovať , doposiaľ som mal možnosť vidieť iba dobrých čechov ,poliakov , slovákov . Dobrých nemcov ne ako nevyvyšovali. ()

smajly

Na naše poměry zdařilý film zabývající se palčivým problémem českých Němců v období války a jejich odsunem. Ve většině filmů z tohoto období jsou Němci ti špatní. Zde je tomu naopak...bohužel až příliš šablonovitě. Prakticky jedinou ryze kladnou postavou je mlynář - Němec, žijící se svou českou manželkou v česko-německém pohraničí. Naopak Češi jsou zde vykresleni (podle mého názoru) až moc nevlídně. Právě díky tomuto kontrastu vzbudil Habermannův mlýn tak velké ohlasy, i když z velké míry těží z poměrně fádního mesiášského schématu a sice že se dobrák, který zachraňuje lidské životy dočká nespravedlivého utrpení. Z takto zajímavého tématu šlo možná vymáčknout ještě o něco víc...ale jinak dobrý. 75%. ()

rottik-cb

Habermannův mlýn mě příjemně překvapil. Spolu s Občanským průkazem je to určitě nejlepší český film roku 2010, který jsem měla možnost zhlédnout. Toto historické (válečné) drama je unikátní zejména tím, že se snaží být nestranné, nenahrává Čechům ani Němcům a na nikoho neukazuje prstem. Jen zobrazuje ty hrůzy… Film má jednoznačně výbornou režii a také citlivou kameru a střih. Pochválit musím i nevtíravý soundtrack. Herci jsou výborní, dokonce i projev Karla Rodena coby hajného Karla Březiny je překvapivě civilní, líbil se mi. Patřičně slizce působí Ben Becker v roli Sturmbannführera Kurta Koslowského a zajímavá je též jeho civilní podoba. Z vedlejších postav bych vypíchla Radka Holuba v roli Maška (postavě ne nepodobné té, kterou sehrál v Bratrech Karamazových), Wilsona G. Ochsenknechta v roli Habermannova mladšího bratra Hanse a nádhernou Franzisku Weizs v roli Marty, Březinovy ženy. Film jako celek hodnotím velmi kladně. Nebudu skrývat, že mě úplně pohltil. Velice věrohodně zobrazuje nejnižší lidské pudy a útočí na náš pocit spravedlnosti. Chápeme rozhorčenost lidí vyčerpaných válkou, ale zároveň vidíme, že zde jde spíš než o rasové vyrovnání o závist majetku a snad i morálních vlastností. Habermannův mlýn je podle mého názoru v České republice poměrně unikátní. Kvalitou bych ho mezi českými historickými filmy přirovnala k Protektorovi, zpracováním je ale určitě tradičnější. Jistě se najdou lidé (i zde na ČSFD), kteří v něm budou záměrně hledat chyby (např. v odklonu od reality) a upozorňovat na jeho nedostatky (postsynchrony…), z mého pohledu ale nějaké ta klišé nemohou zabít emocionální dopad na diváka během, a především po skončení filmu. Oceňuji také režisérovu odvahu zpracovat tak kontroverzní téma a přeji si více takových (alespoň zčásti) českých filmů. ()

fantomas19

* téma sudetských Nemcov počas druhej svetovej vojny * rozdielne ľudské povahy v ťažkých chvíľach vojny * ----- Habermannův mlýn (29.1.2011, Palace Cinemas, Aupark, 19:10) Česko-nemecko-rakúska historicko-vojnová dráma z roku 2010, ktorú natočil Juraj Herz, je príbehom mlynára Habermanna počas druhej svetovej vojny. August Habermann (Mark Waschke) si na svoj mlyn privádza ženu Janu (Hannah Herzsprung) a snaží sa udržať chod mlyna v prichádzajúcich časoch Tretej ríše a druhej svetovej vojny. Spolu s priateľom, hajným Karlom Březinom (Karel Roden) riešia zvýšený počet problémov a stretov záujmov, ako i nezhody vyplývajúce z rôznych ľudských pováh v atmosfére rastúcej česko-nemeckej nevraživosti a vojnového konfliktu. Mladý pán mlyna, August Habermann, je pod tlakom miestneho nemeckého veliteľa Sturmbannführera Kurta Koslowskeho (Ben Becker), ktorý nekompromisne nastoluje nacistický režim, a na druhej strane sa Habermann snaží pomáhať v rámci možností ostatným dedinčanom, a najmä svojim zamestnancom, či už Čechom alebo Nemcom. Sledujeme rad napínavých situácií, rôzne ľudské i neľudské správania sa, podozrievanie a nenávisť, ale i pomoc, spolupatričnosť, lásku a obetavosť. Každý jednotlivec má svoj vlastný osud, svoju povahu, počnúc mladším bratom Hansom Habermannom (Wilson Gonzalez Ochsenknecht) - nadšenec Tretej ríše a dobrovolný vstup do nemeckej armády, pokračujúc českými vlastencami - starí zamestnanci Brichta (Oldřich Kaiser) a problémový Mašek (Radek Holub), a končiac všetko prežívajúcimi šedými eminenciami bez chrbtovej kosti stojacimi v pozadí - starosta Jan Hartl (Andrej Hryc) a riaditeľ hotela Václav Pospíchal (Jan Hrušínský). Povojnový hnev prostého ľudu si obeť nevyberá racionálne a ľudskí paraziti využívajúci každú príležitosť na svoj prospech a prežitie, vedia ako ťahať za nitky. Film Juraja Herza je skvelou sondou do nepríjemných historických udalostí v česko-nemeckom pohraničí počas druhej svetovej vojny, vo filmovom príbehu je takmer irelevantná národná príslušnosť a jasne vidieť negatívny vplyv horších stránok ľudských pováh v konaní. ()

Chamyl

Svinstvo zůstává svinstvem a je úplně jedno, zda je zahaleno do esesácké uniformy, ověnčeno srpy s kladivy a nebo se skrývá za spravedlivým rozhořčením podlých zbabělců. Prostě v čele všech svinstev vždy kráčí největší svině a jejich dres při této činnosti je nepodstatný. Herz zasluhuje poklonu, že se nebál ukázat česko-německé (po)válečné činy i v jiném světle, než na které je většina z nás zvyklá z dějepisu a i když v podstatě neříká nic nového, je dobré alespoň zkusit vyprat nějaké to špinavé prádlo, které smrdí ve skříních našich dějin a to i přesto, že se v tomto případě jedná o fabulaci. Za tento počin má ode mne hvězdičku navíc. Film sám o sobě není špatný, ale vzhledem k tématu, kterému se věnuje je příliš schématický. Dobří jsou dobří, špatní naopak špatní a nic mezi tím, což možná funguje na plátně, ale paleta barev lidských charakterů je v životě obvykle pestřejší. Možná to tedy mohlo být natočeno o kousek lépe či silněji, ale je dobře, že tu tento film je a klidně by se mohl stát jedním z děl, která by měla být promítána v rámci školních představení. ()

polonius

Doufam, že tímhle filmem Juraj Herz překročil svůj stín, který ho pronásleduje už více než třicet let. Jen je škoda nedokonalostí nebo nedodělávek , to se týká hlavně postsynchronů a trochu kostrbatých přechodů z jazykového prostředí českého do německého a naopak. Vynikající scénář a dost přesvědčivé charakteristiky postav a jejich chování. Asi největší překvapení loňského roku. ()

TSZ

Habermannův mlýn je přesně tak nepřekvapivý, jak jsem očekával. Standardně televizní zpracování, výběr obstojných herců, kteří měli zrovna volno, slušná kamera a i ostatní aspekty jsou v normě (na české poměry určitě nadprůměr). Problémem je, že kdybych si pustil Krev zmizelého, Habermannův mlýn a možná ještě několik dalších filmů, tak nebudu vědět, co kde bylo. Všechny tyto snímky totiž obsahují totéž (svině vs. charakterově silní jedinci) a natočeny jsou velmi obdobně. Nevidím tedy příliš důvod, proč si tenhle film nějak výrazněji pamatovat. ()

Aper

Po pravdě řečeno, odcházela jsem z kina tak trošku zklamaná.. u tak silného tématu jsem čekala trošku více. Klady: umělecké pojetí, vykreslení postav a v neposlední řadě Karel Roden. Zápory: dabing, který trhá uši a především, a to je celá slabina filmu, chudá dějovost.. děj, nebo spíše neděj, byl obrovským zklamáním. Škoda. Vypadalo to tak slibně.. ()

Suzie1

Až po druhém shlédnutí jsem si všimla, té příšerné nudy k posrání v první polovině filmu. Pak to sice začně hodně slušně gradovat, ale ta brutalita, dramatičnost a jiný poutavý věci jsou napěchovaný až v poslední čtvrthodince, což je trochu škoda.. ()

Adrai

Konečně zase jednou velké plus pro českou (i když zde se jedná o koprodukci) kinematografii. Výborný příběh, herci, hudba, kamera, prostředí ... na naše poměry mistrovský film který diváka vtáhne, nadchne, donutí přemýšlet i plakat zároveň. ()

Lukaso1

Opravdu vynikající válečný snímek, není na tom co vytknou, na české poměry opravdu skvěle natočené a herecky výtečné. Klobouk dolů a doufám, že už se podobných zvěrstev nikdy nedočkáme. ()

Dantte..

O něco lepší než Lidice, už jen pro tu objektivnost a nestrannost s jakou se filmu ujal Juraj Herz. V tomle filmu si člověk uvědomí jak je válka nespravedlivá a jak individualita ztrácí svoji podstatu. Lidé jsou v podstatě ve válce stejní jako před tisíci lety, jen zbraně a způsob zabijení se mění, avšak válečná mentalita je furt stejná. 75 % ()

Tomket

Skvost se silným příběhem, s výpovědní hodnotou, s dech beroucím závěrem a s pointou takovou, že svině přežijí vše. Subjektivně 5* Sympatie ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc