Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

E lan

Kruté, vkusné, působivé vyrovnání se s ne tolik zobrazovanou stránkou naší historie. Příběh je poutavý, herci vynikající (bohužel více ti čeští, nemohu si pomoci), přesto celkové vyznění je skvělé. Tenhle film by měl vidět každý Čech, i to je na něm vyjímečné... ()

deLaFere

POZOR!!!! V komentáři jsou spoilery. Tohle je opravdu brutální, nelogická hovadina. Není to poprvé co na CSFD nechápu hodnocení a o rádoby porotách už se vůbec nebudu bavit, ale jestli jsme spadli až do takovéto hloubky povrchnosti, tak všichni svatí s námi. Habermann lidumil naprosto nepochopitelně a neadekvátně zfackuje svojí ženu, která asi nikdy neviděla svůj rodný list poté, co se ona hrdinsky a dokonale pitomě nafaří k veliteli asi gestapa. Práskač, který se musí na nepochopitelný pokyn Rodena schovat ve voze asi dostane amok a nesmyslně zastřelí německého vojáka. Všechno má úžasnou logiku. Češi jsou vykreslení jako banda zhovadilých blbců, kteří vlastně neví co dělají. Mám pocit, že Herz by s chutí vlezl Hollywoodu do prdele a z nás udělal dokonalé pitomce. každý český film posledních deset let vážím, zda se na něj mám podívat. Budu vážit ještě víc, protože tahle pitoreskní blbost, která se chce tvářit jako historické drama, to je opravdu věc. Dvě hvězdičky jsou za snahu herců a vizuální zpracování. Je mi jedno co si omě kdo myslí, ale tohle hodnocení je opravdu do nebe volající zhovadilost. ()

Petulka88

Výborný český film. Jen jednu výtku si neodpustím. Proboha, proč Němci ve filmu mluví česky s příšerným německým přízvukem? U civilů to ještě pochopím, ale u esesmanů je to nelogické a působí to nechtěně komicky. Jinak je ale Habermmanův mlýn nejlepším českým filmem za posledních několik let. ()

waska

Buď svině a nejdál se dostaneš... Slušné odvedená práce, výborní herci, podmanivá hudba.. Po delší době český film, který si nezadá s bohatšími konkurenty a nemusí být tudíž ve škatulce, jak ho většinou hodnotí cizina - Český film, nikdo nic neví... ()

RajAthen

Jako životní drama o osudech majitelů mlýna hodnotím jednoznačně pozitivně. Řada scén má (zvláště) na český film nebývalou hloubku (např. psaní seznamu či konečná vlaková scéna a nekonečná ironie v ošacení hlavní protagonistky) a vyvstalé situace jsou až bolestivě reálné. Na druhou stranu bych rád poznamenal, že neberu snímek jako vzorový příklad toho, jak to bylo ve všech podobných vesnicích při Odsunu, protože je pravdou, jak tvrdí některé kritiky, že zde co Čech, to liška podvratná. Každý film, který umně ukazuje, že nelze vést žádnou linii mezi "dobrými" a "špatnými" lidmi a záleží vždy pouze na charakterech, vítám s otevřenou náručí, ovšem zdá se mi, že snímek se místy blíží k tomu, aby tuto logiku skoro až obracel. ()

Pathrose

Jeden z těch lepších filmů z české tvorby v poslední době. Zanechal ve mně silný dojem. Snaží se být objektivní a nakonec se mu to i daří. Jedná se o trošku jiný pohled na odsun Němců a vlastně i válku v malé vesničce. ()

Ceberus

Tentokrát si roli prolhaného bastarda místo Rodena střihl Becker a musím říct, že byl neméně působivý. Roden má za sebou samozřejmě i několik takových pozitivních postav, ale já osobně jej raději vídávám v roli padoucha. Zajímavou, byť málo vídanou postavu, měl také Hrušínský, který se po celý film pohyboval ve velmi zajímavém šedém prostoru dobra a zla. Ostatní nijak nezaujali. Bál jsem se, že to bude jen česká vykrádačka Schindlerova seznamu - a nakonec musím konstatovat, že to tak příběhově i vypadalo. :-) Ovšem to jedno zhlédnutí si nijak nevyčítám. ()

Adiemus

No. Kdyby tenhle film natočil nějaký ze světoznámých režisérů, oč, že by hodnocení bylo vyšší? Mne film doslova pohltil, jen v jednom momentu (posléze zapomenutém) mě napadlo, že "tahle akce je pravděpodobně s historií trochu na štíru", ale nešť. A propos, postava J. Hrušínského je totálně odporná, leč historicky zcela uvěřitelná. ()

Armin82

Hned na začátku si troufám tvrdit, že je na filmu vidět pokročilý věk pana režiséra. Ani ne tak kvůli zkušenostem. Spíš je evidentní, že ho druhá světová válka rozhodně neminula. Na filmu je totiž vidět, že do něj mohl pan Herz zanést i nějaké vlastní zážitky, či zážitky z vyprávění, protože 40ti letej režisér, by to takhle nenatočil. Nevím přesně čeho chtěl docílit, ale nejspíš se mu to povedlo. Po skončení filmu jsem totiž cítil dost pochmurnou náladu a moc do zpěvu mi teda nebylo. Na to, že jsem na to koukal v Srpnu, na začátku 14ti denní dovolený? No evidentně udělal dobrou práci. A nejen on, protože i herecké výkony stály za to. Počínaje vždy vynkajícím Karlem Rodenem až po po velmi dobré výkony německých herců. Hlavně tedy Bena Beckera. To byl výkon na nějakou cenu. Fuj tajxl, jsem rád, že jsem tuto dobu nezažil. Určitě nebylo o co stát a je vidět, že když se to umí, tak i po 70ti letech to má hodně emotivní náboj :/ Slušných 80% ()

bearmeedek

Z nepochopitelných důvodů jsem tento film pořád nějak odkládal, nebo na něj zapomínal. Takže dluh je splacen a nic to zpoždění nezměnilo na výsledném zážitku. Bombasticky zpracovaný příběh, a to ve všech směrech. Opět jednou český film na světové úrovni. Kromě přítomnosti hrůzné doby zde fascinují a šokují jednání různých lidí. A zase se zde potvrdilo pravidlo: dejte tupému davu moc a pocit svobody a stanou se ta největší a nejhloupější zvěrstva. Docela mě to sežralo. ()

Likan7

Na české poměry moc pěkné překvapení. Rozporuplnost tohoto filmu mě v době uvedení minula, takže jsem byl čistá stránka, když jsem se k němu dnes dostal. Čekal jsem sice jiný film, ale nemůžu rohodně říct, že Habermann je špatný, jen zvláštní. Moc mi nesedl styl vyprávění a velká časová osa, ale závěr mi vše vynahradil. Takový poctivý a depresivní závěr bych u českého filmu nečekal, přesto mi plno scén přišlo nedotažených. ()

Dzvandzi

Další ze smutných příběhů, který se odehrává ve 2.světové válce. Na těchto filmech se málo kdy najde něco špatného, protože co na tom také chcete kritizovat, že? Zde bych ale přeci jen nedával plné hodnocení. Jak říkám, je to výborně udělaný snímek s hereckým obsazením, atmosférou, prostředím, no prostě na české poměry velká kvalita. Ale hodně dlouho se čekalo na nějaké větší drama. O čtvrté hvězdě mě přesvědčil opravdu až konec, který byl bezchybný. Ono šlo totiž poznat, že v některých částech, např. jak už zde napsal POMO u psaní jmen na seznam mi chybělo více dramatu a bylo to i v ostatních částech. Nejedná se sice o film z mé topky na tohle téma, ale za zhlédnutí určitě stojí... ()

mirra66 odpad!

»Současná ruská agrese na Ukrajině představuje narušení mírového uspořádání v celé Evropě. My všichni si ještě dobře pamatujeme sovětský vpád na Ukrajinu a do Německa. Tomu je třeba zabránit« (Arsenij Jaceňuk, 2015, Berlín, v rozhovoru pro ARD), do tohoto kontextu zapadá i tento propagandistický snímek natočený údajně za peníze našich přátel z Německa. Divím se vůbec, že německy hovořící obyvatelstvo to mohlo v nové ČSR, pod nesmírným útlakem bestiálních Čechů, vydržet až do osvobození v roce 1938. Je to dáno asi tím, že německý národ byl vždy hlavně mírumilovný, celou věčnost snášel bezpráví a nikdy neměl tendence k sebeprosazování, kdežto obyvatelstvo česky hovořící patřilo vždy mezi největší dobyvatele a agresory na evropské půdě. Koneckonců to vidíme i dnes, jak se roztahujeme, bezohledně prosazujeme za každou cenu naše názory v Evropě a paní kancléřka je opět v defenzivě, bez možnosti prosadit si svoje. Možná se za nějaký čas dočkáme hezkého filmu o tom, jak jsme utlačovali německou politiku a agresivně se roztahovali ve společné Evropě (nedivil bych se, kdyby takový film natočil nějaký český režisér). Když si tady čtu ta pozitivní hodnocení o tom, jak je Habermannův mlýn neutrální film, který spravedlivě pohlíží na historii, tak k tomu mohu jen dodat, že nám opravdu není pomoci a naše místo a význam v Evropě si patrně plně zasloužíme (to naše "vlezdoprdelectví" je asi našim národním znakem a bude možná skutečně překonáno až po dostatečném naředění novou obohacující kulturou). "Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat" , "Kdo nezná historii, nemůže porozumět přítomnosti ani budoucnosti", to jsou dnes již klasické citáty, avšak jejich užití v praxi je více než problematické (historii píší vítězové) a pokud se o své historii učíme podle takových skvostů, jako je právě zde zmiňovaný snímek, tak jsme skutečně nuceni si historii zopakovat (většina komentářů je toho důkazem). ()

rublik05

Jeden z mála českých filmů s válečnou tématikou, který má opravdu kvalitně napsaný scénář, dobré dialogy, vynikající herecké obsazení a neuvěřitelně povedenou atmosféru. Habermannův mlýn je mimořádně povedené válečné drama, které jako jedno z mála dosahuje světových kvalit, jehož námět je tak obyčejný, přitom neskutečně silný, plný zvratů a nečekaných situací, z kterých se divákovi doslova tají dech a je až neuvěřitelné, jak kvalitní snímek je možné v našich podmínkách vyprodukovat. Filmařsky zde není absolutně co vytknout, kamera, kostýmy, výprava, to vše se podařilo na jedničku. Oceňuji i fakt, že se tvůrci po celou dobu snažili zůstat nestranní, a tak kromě ukázky nacistických zvěrstev zde máme i ukázku krvavých poválečných událostí v pohraničí. Ať už si o nich můžeme myslet cokoliv, jsem rád, že tvůrci tuhle ne zrovna hezkou část českých dějin neopominuli. Malinko mě ale mrzela jistá strohost, která se týká především vývoje postav, jelikož občas není úplně jasné, co kterou postavu vedlo k takovému jednání. Jelikož se ale jedná o celovečerní film a ne seriál, dá se to pochopit. Na české poměry se jedná o opravdu nadstandardní a emočně silný zážitek, kdy skvělé herecké výkony a dobře odvedené filmařské řemeslo ještě podtrhuje přímo úchvatný hudební podkres. 9/10. ()

merlik

Silné téma, výborné herecké výkony, režie, která ví, co chce. Člověk se mění pod tíhou doby a v anonymitě davu je schopen nemalých zvěrstev. ()

Speck

Opravdu nerozumím tak nízkému hodnocení diváků z předpremiéry. Mlýn by byl skvělou výpovědí o českoněmeckých vztazích před, během a po válce, i kdyby nebyl natočen podle skutečných událostí. Je dobře, že film vznikl v této době, kdy se otevřela diskuze okolo zločinů Čechů spáchaných na Němcích. Po odkrytí hromadného hrobu zmasakrovaných německých civilistů u Dobronína film nešokuje, jen prohloubí zhnusení a rozšíří historický obzor o další epizodu. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc