Poslední vymítání ďábla

Scénografie:

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone

Překvapení, film od kterýho jsem nic nečekal, a věděl jsem o něm snad jen to že ho produkuje Eli Roth který ale do scénáře nijak nezasahoval. Takže jsem čekal film od začátečníka. Dostalo se mi celkem příjemné pokoukání, jen se mi zdálo že se Stamm snaží možná až zbytečně všechno vysvětlit. Film je "Found Footage" což jsem si poslední dobou oblíbil, ale tady mi strašně vadilo že tu byla přidána hudba což strašně kazilo atmosféru, která byla i tak dost mizerná. Film není moc strašidelný ale lekací scény působily dobře a hlavní herečka Bellová působila dobře. Nečekal jsem něco dalšího jako Vymýtač ďábla, ale dostal jsem aspoň po dlouhý době kvalitnější film na téma vymítání.(15.3.2012)

• Freemind

První dvě třetiny na tři až čtyři hvězdičky - civilní, vcelku vkusně gradovaný vymítačský horůrek. Závěr je ale na pořádný pohlavek - z sympaticky nezávislého filmu se tvůrci zoufale snažili udělat strhující hrůzu, což se samozřejmě téměř nikdy nepovede. Škoda ho.(12.1.2011)

Dokumentáry štýl sedí Last Exorcismu...vyzerá to desivo, nenápadne sa to tvári a hlavne je to dobré..možno trochu lepšej kamery a spolupráce..a bola by klasika ako vyšitá..ináč je to len nadpriemerná exorcizmovina(25.12.2010)

Další do řady ,v dnešní době, populárních realisticky-dokumentárně natočených hororů, tentokrát o exorcismu. Moc dobře rozjetý kousek o posedlé holčině na odlehlém statku se ke konci zvrtne v hroznou ptákovinu.Do reálné kamery najedou hraje hudba...a ten debilní závěr to celé podtrhne. Ale přeci jen 2/3 filmu se dají a za ně dávám 3*.(24.2.2011)

• honajz

Další z řady rádoby hororů točených ruční kamerou, která má příběhu dodat zdání autenticity. A ve skutečnosti jen zakrývá chabý příběh. Syn evangelického pastora stejně jako jeho otec vymítá ďábly. Znovu opakuji, že je evangelík, protože i ve filmu zazní, že na vymítání nemá patent jen katolická církev. Což je jedna z mála zajímavých myšlenek filmu. Mladý reverend však na démony nevěří a během kázání si i dělá legraci z věřících v kostele, když řekne recept na dort a lidé i tak v extázi křičí amen, aleluja. Tato výchozí premisa, podaná dokonce v hravě ironickém duchu, však dostane na frak hned poté, co tvůrci vjedou do vyježděných kolejí mnoha jiných, již viděných filmů. Místo aby konfrontovali reverenda se skutečným zlem v podobném duchu, v jakém je úvod filmu, sklouznou do nejtradičnějšího klišé. Je, nebo není dívka na farmě posedlá? Má pravdu její otec, bratr, nebo snad místní pastor? Chvílemi jsou důkazy pro jednu stranu, pak pro druhou, aby to celé skončilo jak z Rosemary má děťátko, tedy dalším okopírováním. Problém je, že tvůrcům samotným nebylo jasné, co vlastně točí a kam se chtějí dostat. Nakousnou několik rovin, ale žádnou nedotáhnou pořádně do konce. Ano, dívat se na film dá, dokonce má chvílemi i nějaké napětí, ale celkově jen nevěřícně člověk zavrtí hlavou a řekne si, a to je všechno? Ve chvíli, kdy film končí, by totiž měl být ve své půlce, pokud chtěl mít nějaké větší grády. Jenže - to by musel být vyprávěn běžným filmařským stylem, a ne přes ruční kameru, která je i zde nesmírně svazující - a stejně tak na prd. S ruční kamerou nemůžete vyprávět pořádně příběh, protože nemáte jak divákům nabídnout cokoliv mimo vidění kameramana, co by ale diváky na příběhu upoutalo, řeklo jim víc, než ví hlavní hrdina, a pomohlo jim hrdinovi držet palce, víc se vcítit. Jako žánrová jednohubka bez přesahu, zato s mnoha citacemi ke slavnějším filmům, to může fungovat, ale celkově jde o podvod na diváka, už jen proto, že tvůrci nedodrží premisy slibného úvodu, navíc nám naservírují to nejjednodušší a nejčekanější vysvětlení, místo aby se zkusili zamyslet, jak originálněji příběh dotvořit a dovyprávět.(20.12.2011)

• - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)

• - Ve scéně, kdy Nell Sweetzer (Ashley Bell) na otázku: “Kde je Nell?“ odpovídá: “V ohni.“, herečka improvizovala. Replika původně ve scénáři nebyla. (jurama525)

• - Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)