poster

Poslední vymítání ďábla

 • USA

  Last Exorcism, The

 • Francie

  Le Dernier exorcisme

Horor / Thriller

USA / Francie, 2010, 87 min

Režie:

Daniel Stamm

Hudba:

Nathan Barr
 • swamp
  **

  Docela zajímavý nápad (celé to "hraju divadýlko pro křesťany, abych z nich vytřískal peníze - z něčeho rodinu živit musím"), který je podtržen tím, že se tváří jako dokument (v dnešní době tak "originální"). Bohužel příliš dlouhý rozjezd (na těch necelých 90 minut) a neskutečně nevydařený závěr dělá z tohoto filmu docela podprůměr.(11.6.2013)

 • Ten Druhy
  ***

  Námet považujem za nadmieru príťažlivý. Poctivá, prapôvodná a kryštáľovo čistá hrôza z ovládnutia diablom určite nielen mne imponuje. Tvorcovia však príliš kladú dôraz na formu spracovania, no nie som si istý, či to filmu prospieva. Chápem úsilie filmových príbehov "based on a true story" vyvolať dojem autenticity, kvitujem ich sympatické pokusy o znovuprežitie zážitku, ktorý nápísal sám život. Z času na čas si takéto snímky rád pozriem, hoci viem, že mnohé z nich svojou úrovňou patria do filmového suterénu. Z tohto hľadiska je The Last Exorcism odvarom - dojem reálneho života budí až z dojmu true story. Scény posadnutia a vyháňania diabla majú desivú kadenciu, sú silné, podmanivé a veľmi výpovedné... Sú všetko - len nie nápadité. Pokúšať sa o hodnovernosť mocdokumentárnym štýlom a pritom využívať klišé rôznych démonických hororov z posledných cca 40 rokov (od Exorcistu po Emily Rose) a naviac sa tváriť originálne, nie je najšťastnejšie riešenie. Vyhnem sa písaniu spoileru, ale záver sa mi zdal lacný a pritiahnutý za vlasy. Film, ktorý celý čas dáva veľké garancie, ale v rozhodujúcej chvíli tvrdí opak - teda banálnu somarinu, je zradou na divákoch! Samozrejme, videl som už viacero podstatne horších hororov, takže k výrobcovi (Eli Roth...) The Last Exorcism reklamovať nepôjdem. Nakoniec ide o zaujímavý horor, ktorý sa oplatí pozerať, hoci jeho koniec je sklamaním...(13.11.2010)

 • kingik
  *****

  Až vás posedne ďábel, démon nebo jiná potvora anebo strašně moc budete svému okolí tvrdit, že vás něco posedlo, zavolejte odborníka na slovo vzatého v oboru vymýtání reverenda Cottona Marcuse a budete mít minimálně o popularitu postaráno. Právě totiž natáčí dokument o exorcismu a případ dívky Nell z křesťanské rodiny údajně posedlé démonem, má být jeho úplně poslední, protože s touhle nevděčnou prací hodlá praštit. Reverend se chápe krucifixu, svěcené vody a odborné knihy o démonech a s celým štábem odjíždí na odlehlou farmu kdesi v zapadákově v Louisianě tam, kde lišky dávají dobrou noc, nebo spíše v tomto případě tam, kde démoni dávají dobrou noc. Nebudu nic předstírat a rovnou napíšu, že film celou dobu balancuje na hranici frašky, ale umí si tak dokonale vyhrát s divákem, že se to takto sofistikovaně a "autenticky" nepodařilo ani jednomu z jeho předchůdců. Pokrevní příbuzní jako je jednička "Blair Witch" nebo oba díly "Paranormal Activity" jsou oproti tomuhle díla, která si jen na horor hrají.Tady se tvůrci do toho razantně opřeli a jsou od počátku geniálně ironičtí a naprosto jim nedělá potíže šíleně zmasakrovat kočku nebo diváka nalákat do pasti, kdy přestane rozeznávat realitu od fikce a bude mu vsugerováno, že se tyto hranice naprosto stírají. To, že tento horor si s divákem manipuluje, jak chce, je prvek, kterého výše zmíněné filmy nedosáhly a možná je to tím, že se producentsky na filmu podílel i hororový znalec Eli Roth, který nějakým způsobem režírujícího Daniela Stamma dotlačil k ironizujícímu pojetí a současně ve filmu zachoval všechny nezbytné hororové ingredience. Výběr neznámých herců je velmi trefný a představitelka posedlé dívky Ashley Bell už jen svým pichlavým pohledem dává tušit, že do role nebyla vybrána náhodou. Bavil jsem se skvěle a každou chvíli film přidával na obrátkách a vždy přišel s něčím neotřelým v rámci svého velmi trendy "home video look" žánru.(3.12.2010)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)

 • - Plakát k filmu byl zakázán ve Velké Británii po obdržení několika stížností uvádějících, že se jedná o příliš urážlivý a hrubý obrázek. (Mrs.Blue)

 • - Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace