Poslední vymítání ďábla

Scénografie:

Andrew W. Bofinger

Kostýmy:

Shauna Leone

Typické. Tvůrci narvali do dvouminutového traileru opravdu všechno, čím se dalo získat nadrženého diváka, takže sliboval po dlouhé době pořádně děsivou jízdu. Samotnej film pak ale už nedokáže tolik překvapit. Především: námět je vydojen z několika krav (The Exorcism of Emily Rose, The Blair Witch Project), takže o originalitu nezavadíte. Dále obsahuje téma fanaticky nábožných lidí, jež nemám rád, a to ke všemu vrcholí v málo pravděpodobném závěru. Jistě, je tu několik krvavých a mimořádně strašidelných momentů, posedlá holčina hrála skvěle, i jeho "dokumentární" styl patří k těm povedenějším. Jen jsem nejspíš čekal, že se tvůrci vytasí s nějakou třešničkou na tomhle satanskym dortu. Třeba takový japonský Noroi mě vzal o dost víc.(28.11.2010)

• tron

„Je to len 16-ročné dievča, dokážeme ju premôcť.“ – „16-ročné dievča a 16-ročný psychopat sú dve rozdielne veci.“ Snaha sa cení. Dvojnásobne, ak máte slabosť pre satanské horory (OMEN, ROSEMARY MÁ DIEŤATKO). Trojnásobne, ak máte slabosť pre „vymetačské“ horory (EXORCISTA, V MOCI DIABLA). Štvornásobne, ak uznávate Eliho Rotha (ktorý toto tu produkoval). Prekvapivo ale budú relatívne spokojní aj tí, ktorí jeho hororový štýl neuznávajú, keďže tentokrát je to (v porovnaní s HOSTELMI) nečakane vážne, dospelé, seriózne a tvrdé. Resp. aspoň sa to tvrdo tvári, v skutočnosti je to ale dosť mäkké. Postavy sú priemerné, herecké výkony v lepšom prípade tiež. Príbeh slabý, atmosféra prekvapivo tiež. K samotnému „vymetaniu“ dochádza len občas a rozhodne to so spomenutými, desaťročia starými, klasikami nemá nič spoločné. „Dokumentárny štýl“ tomu mal dodať realistickú atmosféru, ale osobne mi už tieto „dokumentárne filmy“ začínajú prekážať kvôli vizuálnej neprehľadnosti (častokrát viac vecí počujeme, než ich vidíme, čo ma ruší, film by sa mal vyjadrovať skôr obrazom, než zvukom, nie?). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(22.12.2010)

• Freemind

První dvě třetiny na tři až čtyři hvězdičky - civilní, vcelku vkusně gradovaný vymítačský horůrek. Závěr je ale na pořádný pohlavek - z sympaticky nezávislého filmu se tvůrci zoufale snažili udělat strhující hrůzu, což se samozřejmě téměř nikdy nepovede. Škoda ho.(12.1.2011)

• Hrabka

Tenhle styl natáčení mě osobně moc nebere. Už Blair Witch mě pořádně namíchl a znechutil, Rec naopak příjemně překvapil, ale jinak tuto "živou kameru" moc nemusím. Tady to nebylo zase tak hrozné, ale určitě bych uvítal spíše normál. Jinak co se filmu týče, tak děj je docela zajímavý. Borec si nejdřív hraje na profíka, ale když jde opravdu do tuhého, tak moc neví. Herci to odehráli slušně, atmosféra je chvílemi skvělá, ale na druhou stranu je to docela dost často nuda. Přestože se závěr snaží být překvapující, tak mně se moc nelíbil. Obecně tyto filmy moc nemusím, ale když už tak určitě spíše ty staré satanistické filmy. Mrkněte na Vymítače ďábla nebo Přichází Satan!, to je teprve ta pravá pekelná atmosféra. 50%(14.12.2010)

• EvilPhoEniX

Nic Moc.. Opravdu slaboučké! Filmy o dáblech a vymítaní Zbožnuji, akorát tady to vůbec nefungovalo.. Chyběli peníze, Rozpočet.. Nepůsobilo to vůbec jako Horor, což je škoda!(23.8.2012)

• - Natáčení se zúčastnil i jeden skutečný exorcista, který pomáhal koordinovat filmování některých scén. Jedná se o bratra jednoho ze členů štábu a všimnout si ho můžete jako muže, který stojí vlevo od Reverenda Cottona Markuse (Patrick Fabian) při jeho kázání s kartami na začátku filmu. (oje)

• - Plakát k filmu byl zakázán ve Velké Británii po obdržení několika stížností uvádějících, že se jedná o příliš urážlivý a hrubý obrázek. (Mrs.Blue)

• - Již během otevíracího víkendu film v kinech v USA utržil téměř 10násobek svého rozpočtu (1.8 miliónů dolarů). (HellFire)