Poslední vymítání ďábla

• USA The Last Exorcism (více)

Reverend Cotton Marcus přijíždí na odlehlou louisianskou farmu Louise Sweetzera, aby tu provedl další ze svých rutinních seancí „vymítání ďábla“. Náboženský fanatik Sweetzer v charismatickém knězi vidí poslední naději, jak ze své dcerky Nell, kterou podle něj s jistotou posedl ďábel, dostat zlo dřív, než její děsivé utrpení vyústí v nepředstavitelnou tragédii. Cotton, kterého po letech, co z kapes zoufalých věřících tahá peníze, trápí výčitky svědomí, chce se svým štábem natočit při této poslední seanci dokument se svou zpovědí a doznáním. Po příjezdu na krví prosáklou rodinnou farmu je ale hned zřejmé, že tady na něj čeká skutečné a ryzí zlo, na které se nemohl nijak připravit. Cesty zpět už není. To, co tady reverend Marcus zažije, do základů otřese jeho vírou. Podaří se mu najít způsob, jak Nell – a všechny ostatní – zachránit dřív, než bude pozdě? (oficiální text distributora)

pravdovravny

Za sakramentský dobrý koniec dávam slabé tri. Inak nenechajte sa zmiasť fakt vydarenými plagátmi alebo trailerom, nieje to také dobré ani zďaleka. ()

ghatos

Průzkum terénu vypadal velmi slibně. Exorcismus vždy patří k nadějím hororu. Dokumentaristický styl nepřekážel. Horší to bylo s úvodní představovačkou. Tam se zbytečně vyplýtval čas. Postupně se začalo něco dít, jenže vymítání bylo slabší. Mělo se daleko více přitlačit na pilu. Objevil se dokonce náznak psychologické hry s ďáblem, jenže se dále nerozvíjel (fakt škoda). Ke konci jsem pochopil, proč Stamm vsadil na méně agresivnější styl. Chtěl, aby vynikl závěr. Ten se mu opravdu vydařil (od domu až po louku). Bohužel opět nevyužil potenciál. Dalo se tam vytvořit strašidelné peklo. Takhle z toho vytřískal zbytečně málo. Příběh drží pohromadě, ale selhává v jednotlivostech. Více psychologie a vizuálního děsu by Last Exorcism posunulo do extraligy hororu. 64%. ()

Guzo

Bohužel další z filmů, u kterých je první polovina výrazně jiná než druhá, to se to pak těžko hodnotí. Zatímco úvod je v podstatě o ničem, představení nesympatického vymítače a jeho projevy v kostele, o to jsem zrovna moc nestál. Po příjezdu na farmu se ale (konečně) začne něco dít a postupně film graduje až do konce. Je to škoda, obsazení někoho jiného do hlavní role a malá změna scénáře by tenhle horor vynesla mnohem výš. 5/10 ()

zolo23

Všetko podstatné uvidíte v traileri. Nová móda robiť filmy ako dokument ma prestáva baviť avšak pri tomto filme mi to bolo úplne jedno, pretože po obsahovej stránke je to neuveriteľne slabé. Prvých 50 minút som sa nehorázne nudil a pozerať sa na pastora ktorý len kecá a podvádza (sám neverí na démonov) bolo filmovým utrpením. Keď už sa niečo malo udiať tak sa kamera začala o to viac trepať a záhadným spôsopom sa začal rozmazávať obraz, takže ste aj tak prd videli. Záver ako vystrihnutý z filmu Záhada Blair Witch... a to už bol vrchol naozaj všetkého. Ako fanúšik hororového žánru musím povedať, že pre mňa ide o najväčšie sklamanie roka. Idem kuknúť BURIED s Ryanom Reynoldsom...podľa hodnotenia to môže byť lahôdka :) ()

manonfire

Ultimátní psycho Ashley Bell !!!!!!!!!!! Nechtěl bych jí vidět skutečně posednutou ďáblem. Jestli touhle hereckou kreací bavila už jako holčička na rodinných oslavách.......nebo na táboře ostatní děti u táboráku, no tak to potěš. 60% ()

jefff

Jako všechny filmy tohoto typu je i tento postižen nezáživnou první polovinou. Druhá je ale docela výživná a děsivá. Škoda že konec nebyl ještě delší neboť právě v posledních minutách dostal film opravdu hutnou atmosféru. ()

Šakalík

Tak nevím. Filmy o exorcismu přímo zbožňuju, ostatně dva z nich mám ve své Top10 (konkrétně Vymítače ďábla a Emily Rose), navíc mám docela rád i filmy točené tím dokumentárním stylem amatérskou kamerou (třeba jako REC nebo Cloverfield). Nicméně, přestože v The Last Exorcism najdeme oboje, překvapivě mě to vůbec nebralo. Hlavní příčinu bych viděl v dost nevýrazných postavách, potažmo hercích, kdy údajně ďáblem posedlá Nell má svým charisma do Emily Rose pořádně daleko, reverend Marcus je sice ukecaný až běda, ale o exorcismu neví v podstatě zhola nic (i když jeho kázání o banánovém chlebu mě docela pobavilo :-)), filmový štáb je vlastně jen komparz a jedinou výjimkou je tak Nellin bratr Caleb (trošku mi kukučem připomínal Isaaca z Kukuřičných dětí), který tam však dostává zoufale málo prostoru. Navíc ke skutečnému exorcismu tam v podstatě vůbec nedojde, a tak ve filmu snad s výjimkou úplného konce nenajdeme jedinou opravdu silnou scénu. Zkrátka nuda, šeď a dvě hvězdy za snahu. ()

sedm.1

Další z parádních handcam zážitků, kterému plné hodnocení zhatila pouze velmi slabá pointa. Jinak je ale Poslední vymítání ďábla sakra napínavá a nervydrásající jízda, ve které zabodovala jak poměrně originální zápletka, tak především její zpracování ruční kamerou. Zatímco totiž u většiny místních uživatelů mi přijde, že už je na tento typ filmů téměř až alergická, já jsem z ní pořád absolutně na větvi a zatím každý takto pojatý film mě dostává do totálního varu. I zde celý příběh začíná zlehka, postupně se ale vše stupňuje do parádních obrátek a na konci jsem už pomalu ani nedýchal. Bohužel, jak jsem zmiňoval, úplný závěr mě ale hodně zklamal, nebyl tedy vyloženě nepřekvapivý, či vyloženě trapný nebo hloupý, ale prostě mi vzhledem k předcházejícímu kulervoucímu dění vůbec nesedl. Určitě musím jinak ale ve filmu hodně pochválit úžasně vystavěnou atmosféru, spoustu napínavých scén a pár nečekaných, skvěle působících a fungujících zvratů. Obsazení filmu také nemám moc co vytknout, všichni zúčastnění jsou trefně obsazení, hrát umí, a vše jsem jim bez problému věřil. Poslední vymítání ďábla zkrátka považuji za velký filmový zážitek, plný napětí a dechberoucích scén, škoda jen té, pro mě nepovedené, pointy, jinak paráda. ()

bari68

Azda jeden z najslabších exorcistických filmov.Nemá to originalitu(aj keď to má polo-dokumentárne pojatie),napätie kolíše a o strachu sa tiež veľa nedá rozprávať.Navyše zbytočne prepálený záver, ktorý síce bol hororovo šokujúci, ale do príbehu nie až tak vkusný. ()

HiddenDragon

Mne se to kupodivu libilo. Vymitaci filmy mam rad, protoze jich je o neco mene nez ducharin :) Tohle je toceno tim radoby amaterskym (mysleno realistickym) stylem ala "Zahada Blair Witch", od ktere to vsichni kopiruji, ale tady se to docela hodilo. Bavilo me na tom "realne" smysleni hlavniho protagonisty, ktery je sice krestanem, ale neni to katolik. Je to takovy ten showman reverend (tedy ta role), jak to maji americti protestanti, a docela bez skrupuli se pak na videu zpovida, ze vlastne ani moc v Boha uz neveri. Presto poskytuje (jako jeho otec kdysi) sluzbu pro ty, co potrebuji vymitani, holt takova psychologicka homeopatie defacto :) Cely ten nahled na to a vpodstate zesmesnovani v prvni polovine filmu pak pusobi jako kontrast, kdyz se to jedno vymitani opravdu "zvrtne". Navic se to odehrava na Jihu a trochu mi to prostredim pripominalo herni "voodoo" serii s Gabriel Knightem, kde jsou taky podivne kulty. Dulezite je, ze je to takova kratka jednohubka, takze pro me zajimave prekvapeni. Moc jsem si od toho nesliboval. ()

Han22

Tenhle found footage by nebyl zas tak úplně špatný. Je tu zajímavá postava kněze, který čelí krizi víry, sám sebe vidí spíše jako šoumena a živitele rodiny a je rozhodnutý provést falešný exorcismus, aby odhalil podvody kolegů. A také dívka, která vypadá jako doopravdy posedlá. Nebo taky oběť sexuálního zneužívání. Hrdina jedná celkem logicky, chce tváří v tvář nečekané situaci konzultovat lékaře, psychiatry, pátra po pozemské příčině a k vymítání přistoupí až jako k poslednímu kroku. Celkem by to byl i slušný příběh i když cokoliv hororového zabíjí opět šílený Parkinson. SPOILER: No a v posledních 3 minutách přijde stupidní odhalení satanistického kultu, zabití dvou ze tří postav a osud kněze nebo dívky se nedovíme... prostě jako vždy na přesdržku, opravdu nechápu, že hororoví tvůrci nedokážou nikdy vymyslet slušný konec. Nakonec tedy jen 2* a Ashley Bellová opravdu na 16 nevypadá. ()

WathanajX

„Je to jen šestnáctileté děvče.“ „Šestnáctileté děvče a šestnáctiletý psychopat jsou dvě rozdílné věci.“ Opět horor ze stovek dalších s tématem ďábel a vymítání… Nějak už jsem na tyhle typy zanevřela ale ještě ne úplně. Navíc mi to někdo doporučoval. No obávala jsem se, že mě film nedokáže ničím překvapit a slabé hodnocení to jen potvrzovalo. Klady: Nakonec jedinou věcí, kterou snímek překvapil bylo těhotenství hlavní postavy a následný závěrečný porod. Pouze tato scéna totiž skutečně připomínala něco jako horor. Úvodní půlhodinka byla sice fajn a dejme tomu jistým způsobem originální ale stejně taková "zívačka". Závěr slušný ale to bylo posledních pět minut. Zápory: Filmy natáčený tímto stylem jsou mi stále trochu cizí. Postavy opět dementi včetně jejich rozhodování ale co čekat. Zápletka s těhotenstvím sice fajn ale zbytek příběhu klasické klišé stejně jako X dalších s podobným námětem. Atmosféra nikde, bála jsem se nebo spíše lekla jen jednou. Hodnocení: 30 % / 3 z 10 – Kdybych to někomu doporučila, tak by si mohl být jistý, že ho moc v lásce asi nemám. Film na jedno zhlédnutí a dost. (50.) ()

Hanys_

Ta podoba S Blair Witch Project v závěru byla až nestydatá. Boužel to bylo ale taky to nejlepší na celém filmu...3.5/10 ()

MareT.

Malé bezvýznamné plus dávám za snahu o inovaci žánru (myslím tím žánru o vymítání). Ze začátku to dokonce vypadá velice slibně, kdy se pesimistický reverend snaží zinscenovat vymítání pro klid duše rodiny. Poté co se vskutku nic moc neděje, je film zabit pointou, která se do filmu vůbec nehodila a srazila hodnocení pod průměr. ()

Rendiss odpad!

Bože, tolik jsem od toho čekal a to byla obrovská chyba. Herci? Hrůza! Kamera, možná důmyslný tah, ale bože vždyť tam není nic vidět, ono vlastně ani nebylo na co se dívat, když se tam celou dobu nic nedělo. Myslel jsem, že to bude mít aspoň něco společného s Vymítačem ďábla, ale to jsem se sakra spletl. Nejenže se celou hodinu a půl ve filmu nic neděje, ale ono není ani nic vidět, protože kameraman měl asi zimnici, s kterou se celou dobu klepal a nedokázal ani zaostřovat. Celkový příběh stojí za starou belu, v traileru jsem viděl, jak leze po stěnách, jak je posedlá démonem. Ve filmu jsem (ne)viděl, jak probodala kočku a jak se jednou prohnula, až to v ní zakřupalo. To bylo celé, o co ve filmu šlo, opravdu mě to zklamalo. Škoda, jen nevím, co se vám všem na tom tolik líbilo, vždyť tam fakt není nic! A ten konec? To už byl vrchol zhovadilosti. Takže tak !! ()