Drama natočené podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt. Film diváka díky skvělé režii a kameře doslova vtahuje nejen do atmosféry tmavého lvovského podzemí, ale i do výjimečného příběhu mužů, žen i dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží za neustále vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti. Snímek se vymyká obvyklým hollywoodským schématům, ve kterých jsou pouze dobré a špatné postavy. Zde mají hrdinové obě stránky, o to jsou ale lidštější, působivější a nám bližší. (oficiální text distributora)

Hvězdář

Materiál je to skvělý, výprava výborná, kamera většinou taky, herecké výkony postačující, ale nějak mi na tom něco nesedlo režijně. Něco tomu chybí, aby film nebyl jen suchým konstatováním "toto se stalo a takto to bylo". Asi by to chtělo trošku víc dotáhnout. Možná to bylo všechno příliš průhledné a dramatické momenty málo uvěřitelné. Nicméně, za podívání to stojí. ()

rene75

Klady filmu realističnost (Židé mají i negativní vlastnosti, polští kladní hrdinové nejsou žádní svatoušci) a atmosféra. Ještě další den se mi film převíjel v hlavě a musel jsem myslet na to, co tam ti lidé prožívali. Doporučuji si o tom něco přečíst na internetu (po shlédnutí filmu) - zjistíte, že spoustu scén je na základě reálných událostí. Také výkony herců byly bez chyby. Prví polovina filmu je na pět hvězdiček. Druhá se vlekla a chvílemi se drama měnilo v "trampoty pana opraváře" (proto nedávám pět hvězdiček). ()

moorks

Tímto filmem dala režisérka zapomenout na svůj předchozí značně rozporuplný film. Film nemá slabých stránek, jeho klady jsou hlavně kvalitní herecké výkony, syrový děj a snaha o autenticitu. Přesto, že se v poslední době točí o Židech, jak na běžícím páse a téma války a holocaustu začíná být trochu klišé, stojí tento film určitě za pozornost. ()

NSN

Pokud autor v těch dvou a půl hodinách nedokáže vykreslit charakteristiku postav a začlenit do vypravování jejich podzemních útrap jakoukoliv časovou etapu, nemůže z toho nikdy vzniknout nic strhujícího. Nezachrání to ani plochej nástin historie a v ní absence tý hrůzy a beznaděje. ()

Agnostik

Mám rád válečné filmy zvlášt,když jsou natočeny na úrovni.Film-V Temnotě je o to víc zajímavější že otvírá problem nejhorší a nejvíce nelidské etapy lidstva Holocaust.Jak vidno v podstatě z minimem možností jde natočit film který ještě o to víc je zajímavější že čerpá ze skutečných událostí,které se odehráli na pozadí likvidace Lvovského ghetta.Neskutečně smutné kam nás zavedl vlastní hyenismus tehdejší doby mě absolutně dostal a chytl za srdce.Dle mého názoru jinak silný příběh který směle může konkurovat tématicky stejným snímkům jako-Pianista či Schindlerův seznam.Vynikající! ()

Big Daddy

Výborný námět se silným a hlavně skutečným příběhem, který ovšem často nudí svým zpracováním. Zápletka není tak napínavá a postupně gradující jak by s tímto námětem asi mohla být. Přesto jde o nadprůmerý snímek, jehož děj by na vlatní kůži nechtěl zažít asi nikdo. ()

cajda77

Filmy, které zobrazují utrpení židů během pogromů v druhé světové válce je nemálo a možná jsme jimi již mírně přesyceni... Poláci se pokouší alespoň o trochu jiný přístup k problému, nevytváří umělého hrdinu, ale vyberou člověka, který se rozhodl pomoci, nesnaží se ho idealizovat ale jeho osobnost popisují věrně. Stejně tak židy neidealizují do prostých obětních beránků, ale snaží se je vyobrazit v komplexnějším měřítku, včetně nálady vůči nic ve společnosti v té době. Film je takový nemastný neslaný, akci ani napětí nehledejte, na historické drama zase chybí hlubší zvážení kontextu doby a přílišná schematizace, psychologická stránka utrpěla nedotažením postav a jejich příběhů ...ve výsledku to ale není tak špatné, jak se může zdát - slušné historické drama. ()

Mark1983

Určité momenty filmu jsou dobré,i když jsem si film představoval trochu jinak,což se film hodně odehrává v kanále,kde se židi schovávaj před gestapem.Ale co se týče vytrhávání vousů na začátku filmu,to bylo moc krutý.To si neumim představit.Prostě hrůza.Ale nakonec je to film pro mě na jednou kouknutí. ()

tulakfelix

Počet mrtvol ve filmu: okolo 40. Počet obnažených žen: 19. Počet souložících párů: 4. Počet masturbujících žen: 1. Počet porodů: 1. Ve světle těchto čísel se jedná skoro o erotický naturalistický film. ()

raru

Po hodine som útrpne čakal,kedy sa to skončí.A to z jediného dôvodu,bolelo ma srdce z toho zúfalého boja o život hŕstky židov prežívajúcich v podzemnom labyrinte Ľvovskej stoky počas 2.svetovej vojny.Preto mi je na grc z dnešných extrémistických nacionalistov,ktorý majú vždy nejaký kladný argument pre konanie Hitlera a jemu všetkých podobných pohlavárov.Pretože nemajú ani potuchy,aké utrpenie a koľko zmarených životov prináša vojna.A je jedno,na ktorej strane. ()

panaca

Silný film, AH si dala záležet na realistickém zpracování bez obvyklých klišé z filmů o holokaustu. Výsledek stojí za to. ()

ProchySBK

Po hodině filmu, kde je šoustání, kopání do krys a kšeftování se dostávám do stoky. Opravdu to ukrojilo hodinu než se tam dostali, doprdele! No a nakonec v tej špíně jsem si vzpoměl na béčkový filmy o židech. Takže za mě rozhodně ne. Jednu hvězdu dávám za hlavního hrdinu, hraje výborně, ostatní už jen brečí a šoustaj. Jinak, jestli ty etýdy kdy nejmenší děti zavřou hubu a lezou do smradlavý stoky jak jim poručili rodiče, a náctiletý vořežprutové pořád remcaj, má něco znamenat tak sem s tim. Film na hovno ()

Mate0

festivalové kritiky mluvili hodně dobře o tomto filmu navíc byl film polským zástupcem na Oscary .... čekal jsem že to bude zase nějáké drama které zkončí jako doják,ale ono to tak není !Film je příjemně natočen s minimeme hudebních vložek a drží diváka skoro celý film v křesle aby dodíval a zjistil jak vše v kanálech dopadne.Opravdu povedený válečný snímek ! ()

danny79

Takovyhle pribeh ma velky, obrovsky potencial, bohuzel nebyl ani zdaleka vyuzit. Tento typ filmu, temer komorni, kde se nemeni prostredi, musi byt postaven na lidech. V tomhle filmu me ale postavy vubec nezaujaly, nebyly scenaristicky prilis propracovane, herecky az na vyjimky nevyrazne a reziser nedokazal zprostredkovat divakovi atmosferu a drama nebezpecnych chvil. Mozna je muj negativni dojem z postav ovlivnen spatnym, neprehlednym zpracovanim "temnoty", v ktere se velka cast filmu odehrava. Film je natoceny dle skutecnych udalosti a obzvlast kvuli smutnemu konci hlavni postavy(neni soucasti filmu) by me cely pribeh zasahl hluboce a mnohem silneji. ()

megacik

Čo sa týka napätia, tak to bola celkom slabota. Väčšinou len natočili to, že aha, tu sa niečo a nejako stalo, a takto to dopadlo, pričom nedali priestor žiadnemu eskalovaniu. Ale inak vskutku nepríjemná a dramatická situácia. Nechcel by som byť ani v koži toho údržbára, ani v koži tých prenasledovaných. ()

vecnevysmata

Robert Więckiewicz je dlouhodobě můj nejoblíbenější polský herec, a ač filmů o záchraně Židů před holocaustem jsme viděli nejspíš už desítky, tento je rozhodně nejméně idealizovaný a tudíž asi nejvěrohodnější. Přesto, nebo spíše možná právě proto, mě to nebavilo, nijaký děj a zbytečně natažená délka. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky