Kletba z temnot

• USA The Possession (více)

Kletba z temnot vypráví příběh bývalých manželů Clyda (Jeffrey Dean Morgan) a Stephanie (Kyra Sedgwick) a jejich dvou malých dcer. Jednoho dne si mladší dcera Em (Natasha Calis) koupí na bleším trhu tajemnou skříňku. Od té doby se začnou s děvčátkem dít zvláštní věci. Em je skříňkou naprosto posedlá, nosí ji všude s sebou, je nervózní a chová se agresivně. Její matka začíná mít podezření, že skříňka způsobuje u dcery psychické problémy. A po sérii znepokojivých a nevysvětlitelných událostí rodina odhalí pravou příčinu. Zjišťují, že skřínka byla vyrobena pro Dybbuka – zlého démona, který se usadí v těle člověka, který ho ze skříňky osvobodil. A jejich dcera skříňku otevřela… (oficiální text distributora)

danny_21

Průměrná záležitost o posednutí a následném vymítání v rozložené rodině, která má místy dobrou atmosféru, výbornou studenou kameru, ale celá ta židovská mystika mi skřípala mezi zuby nemluvě o slabém konci. Páďo jak vyšitý - 50% ()

Argondia

Tak je tu další Emily, její vymítání a zase to americké, brutální trhání zubů jako v propadáku "Nebojte se tmy", nebo v "Saw 3D" (nestačí jim Zoubková víla, oni ty tesáky prostě musí rvát všem - ne nadarmo se říká "zuby, pohroma huby") Také tu máme šeptající Pandořinu skříňku (i když tohle byla vlastně spíše skříňka Abizina) a můry, které mají v okultním symbolismu význam lidské duše, která hledá novou inkarnaci. Gnostikové v motýlech viděli symbol nečistého ducha a "anděla smrti". Chvilka poezie: S půlnocí můra vstává, prokletí přivolává. Bavila jsem se, ale neměla jsem ani z poloviny takový strach jako například při Sinisteru, nebo Insidious, kdy jsem měla vážně staženou řiť a několik dní přes noc rozsvícenou lampičku. Byl to zajímavý a napínavý horor, ale kromě scén v nemocnici mi tu nějak chyběla stísněná a děsivá atmosféra. Herci byli skvělí, hlavně pohodářský, židovský reggae hudebník Matisyahu v roli vymítače (Marleyho "Rastaman Chant" na těch schodech vystřihnul fakt parádně), velký sympaťák Jeffrey Dean Morgan (řekla bych, že je hodně podobný Javierovi Bardemovi) a Natasha Calis v roli posedlé Em. V malé, ale klíčové roli se objevil Jay Brazeau, který otce posedlé Em, coby zasvěcenec, správně nasměruje. V "Oni přicházejí" byl zase naopak racionálně uvažujícím psychiatrem, který už vzhledem k nevysvětlitelným jevům na konci o svém přesvědčení váhá. Po shlédnutí filmu jsem mírně znepokojená, ale šťastná, že mám všechny zuby a z krku mi neleze ruka, nebo můra. ()

gemi

Byl by to solidní horor, nebýt zoufale stupidního chování postav, které člověka neustále přelaďuje z módu "hrůza" do módu "doufám, že za tohle chcípneš". ()

Likan7

Celkem solidní duchařina, která ale vůbec ničím nepřekvapí a ani se o to nepokouší. A to je škoda. Lekačky jsou nepřekvapivé, ale i tak občas fungují. Ne teda tak, že bych vyskočil z pohovky a bál se v noci jít na toaletu, ale nejsou úplně pitomý. Pár scén je vyloženě povedených (magnetická rezonance) a přítomnost Raimiho je občas cítit. Atmosféra je fajn, ale rozhodně to nestačí. Film se táhne jak velká nuda, zapamatovatelných scén je málo a sympatický Morgan na to nestačí. 100x viděné v jiných filmech. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Celkom fajn horor, ktorý je tak jednoducho spravený a nie je nijako extra super.ale zase ani nevybočuje nejako veľmi od klasických exorcizmov, že už pomaly bežnejšie sa to nedá ani spracovať. Čo musím vyzdvihnúť sú detské herecké výkony. Kamera, strih a aj hudba sú slušný priemer.Film môžem odporučiť každému kto má rád tento typ filmov ale nehľadajte nič extra. Je to slušný odpočinkovy horor. Celkové hodnotenie za mňa je 65%. ()

Clark_Kent

Tak od doby kdy jsem byl posledně na vymítači dábla jsem se zase bál. Possession jednoznačně vede atmosféra na plný pecky. Mrazivý horor! Proto dávám plný počet hvězd. ()

topi80

Film vybírala přítelkyně a musím říci, že jsem od něj nic moc neočekával. Filmy, které jsou řazeny mezi exorcistickou horrorovou klasiku, mě totiž vždy naprosto nekonečně nudily. Naštěstí tomu tak v tomto případě nebylo. Modernější a civilnější pojetí, rychlejší střih, perfektní výkon hlavní představitelky. Nejenže se nedostavila nuda, ale musím říci, že film byl velmi působivý. Například scéna, kdy se dívka dívá do okna a bába vidí, že si odnáší onu zlověstnou černou skříňku. Rozjezd tedy působivý, vrchol prožívá celý film v prostřední pasáži, která je naprosto dokonalá. Nuda se dostavuje v závěru. Další variace na nudné scény, kdy někdo říká jakási zaklínadla a oběť řve a pitvoří se. Ale jak už jsem naznačil v úvodu, zde to naštěstí nebylo tak zdlouhavé a k uzoufání nudné. Takže jediné, co filmu vytknu, je příliš obyčejný závěr. Zkrátka jsem čekal, že se ještě něco semele, ale ono nic, jenom démon vylezl z těla a zalezl zpátky, kam patří. Každopádně film mohu doporučit, vylekáte se dostatečně a podivné mrazení vás bude provázet až do závěrečné pětiny filmu. Dobrá práce. ()

dewil21

Snímek s prvky klasického hororu, ponurá atmosféra a pomalu sílící napětí, pár scén naznačujících přicházející hrůzu, nakonec hrůzu nažene jen pohled na holčinu u houpačky - se vzrůstající oblibou stylu EMO u dnešní mládeže už tyhle scény děsí méně, protože se stávají koloritem dětských hřišť. Příběh je jako přes kopírák u ostatních exorcistických snímků, mladá dívka si pořídí, najde, případně dostane předmět obsahující démona - v tomto filmu je to truhla z Polska (100% rauch a bez éček) což samo o sobě je známkou závažnosti situace. Naslédně se u Em pozvolna objevují projevy "vole" i nevole, což je zpočátku přičítáno náročné sociální situaci (všechny posedlé děti pocházejí z rozvrácených rodin, nebo jsou rodičem zneužívány), nicméně s nárustem agresivity a zvýšeným výskytem hmyzu je kromě deratizátora třeba najít i vymítače a zde přichází na scénu šílený židovský exorcista, který svým klátivým pohybem a mocným halasem ducha vymítí - na tomto místě se sluší poznamenat, že to skvěle funguje i při pouhém pohledu na plátno, neb asi 10 lidí v kině se zvedlo a odešlo, 3 posedlí dokonce prchali... Poučení z toho plynoucí: Polské výrobky obsahující složku dybbuk mohou být zdraví a životu nebezpečné ()

Shredder

Pomaly zacinam stracat nadej, ze sa niekedy v buducnosti este dockam niakeho dobreho hororu. Opat tu mame tak nudny a nezaujimavy horor, akych kazdy rok vyprodukuju desiatky a vyzeraju akoby presli cez kopirku. Navyse opat tu nic nefunguje. Kolko desivosti sa da vytazit z Exorcizmu nam pred rokmi predviedol Friedkin. V dnesnej dobe to vsak vyzera tak, ze si myslia, ze ak niekomu namaluju kruhy pod ocami a digitalne pozmenia hlas tak sa hned divak posere od strachu. Obcas treba trochu zatlacit na pilu, pretoze bez naozaj dobrych scen vznikne len nieco,co skor pripomina temnu rozpravku, ktora by vo mne nevyvolala zimomriavky ani v detstve. ()

Marty7CZ

Tak pánové kritici, tohle průměr rozhodně není!!!!! Vynikající horůrek po dlouhý době NÉÉÉÉÉ směšně vypadající, Dean Morgan jako tatík výbornej Bardenovskej týpek, atmosféra velmi hutná a žádný laciný lekačky!!! Vynikající a hit v US to byl právem. ()

melekos

Nejprve na obranu autorů musím poznamenat: variací na vymítače ďábla už bylo tolik, že je jen velmi obtížné přijít v tomto mini-žánru s něčím originálním a novým. Přesto alespoň strašidelné scény by měly působit hrozivě. Jakmile tomu ani hudební podklad nepomáhá, je to špatné a už prakticky není, kde brát. Tohle je přesně ten případ. Nebylo kde brát. Namátkou z těch nejvíc "cool strašidelných" scén vyberu: "rozsypané sklo v kuchyni" a potom cokoliv trčící z krku či jiných otvorů, nejčastěji asi ruka, jak je zřejmé už na plakátu. Buď jsem už prostě otrlý, nebo to prostě nebylo strašidelné. ()

ANTYCHRYST

Vymítání židovského démona jsem ještě neviděl. Dobrá atmosféra, hudba. Ta holčička je opravdu děsivá, jak tam stojí a hrozivě kouká. Závěr filmu se nese v exorcismu, kde se dočkáme i samotného hnusáka démona. Samozřejmě nemůže chybět otevřenej konec v podobě povalující se bedničky u nabouraného auta... kdopak jí asi sebere a vpustí do sebe židovského démona? ()

Zombiepod

Exorcista v židovskom prevedení, a vôbec nebol zlý. Pomaličky stupňovaná atmosféra tradične narušovaná klišovitými rodinnými vzťahmi, no práve toto isté som nedávno videl v ospevovanom "najlepšom horore všetkých čias", ktorým bol prvý The Exorcist. Dokonca by som ho postavil vedla Possession na rovnakú úroveň bez najmenšej hanby a dovolím si aj tvrdiť, že tento príbeh má omnoho zaujímavejšiu a záhadnejšiu pointu a výborný herecký výkon Natashi Calis. Je síce pravda, že v rámci žánru je to len mierny nadpriemer, ja som sa teda nenudil a dokonca mi to párkrát niekolkonásobne rozbúchalo srdce. Zhliadnutia neľutujem, no ani by mi to nechýbalo. ()

Lilien

scenár predvídateľný až strach, inak slušná atmosféra a réžia. Rozjazd veľmi dobrý no záver nemastný neslaný. ()

DavidWebb

Horor ako filmový žáner musí byť u posledných generácií značne obľúbený. Vzhľadom na množstvo filmov v tomto žánri natočených. Ja mám horory tiež rád. Dobré horory. O tie je však nanešťastie núdza. A The Possession to nevytrhla. V zásade je slušne natočená, s dobrými hercami, ale... Neprináša nič nové, je monotónna a vo mne nevyvolala žiadne desivé alebo strašidelné pocity. Ani si nepamätám, či som sa vôbec pri nejakej scéne naľakal. A čo musím za seba vytknúť je - scenár, zasa ten blbý scenár... Každý chodí po dome kde nikto nie je alebo sa zásadne nachádza niekde inde ako ostatní. A z dialógov typu: "Klajde ?" - žiadna odpoveď, "Tati ?" - žiadna odpoveď, "Brete ?" - žiadna odpoveď, "Em ?" - žiadna odpoveď, ma ide jebnúť!! Toto má vyvolať atmosféru?! Slabé. Odhliadnuc od toho v porovnaní s tým, čo sa dnes točia za šity... Za tri hviezdy dám. So silným sebazaprením. ()