Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

Dok

Nějak mě ten film nezaujal. Absolutně chaotické a totálně idiotské chování hlavního hrdiny mě než do pocitu soucítění s ním, dostávalo do varu a ke konci filmu jsem mu přála rychlý konec, protože bezohledně a tvrdohlavě šel proti všem, jen kvůli vlastnímu "dobrému" pocitu... Co se týká kamery, občas mi to přišlo strašně chaotické a nepřehledné. Jinak mrazivý nádech tam byl, jen prostě to chování hlavního hrdiny.... ()

Jespa_k

Nebylo vidět nic a přitom všechno. Ztráta periferního vidění kamerou do zátylku pocit noční můry jen umocnila. ()

kriplozoik

Film, který rozhodně stálo za to natočit. Do tisíckrát zpracovaného tématu přináší něco nového. Jak zmínili jiní, kamera zabírá většinu času hlavu hlavního hrdiny (zepředu, zezadu, ...) vše ostatní je rozostřené. Jde všude s ním, ať už je kdekoli. Záběry jsou často dlouhé a bylo náročné je natočit tak, aby všechno klaplo. Zvuk je výborný. Tíživá atmosféra tábora, vyčerpávající práce a všudypřítomné smrti byla (podle mě) přenesena. A (alespoň podle ČSFD) pro hlavního hrdinu je to jeho první film. Mnou byla motivace hlavního hrdiny a to, co mělo být filmem řečeno, (snad) pochopeno postupně zhruba v polovině filmu. Jedná se o silný moment, který si zasloužil být zfilmován. Ale poslední cca půlhodinu to podle mě zachází do extrémů a přestávám tomu věřit (*spoiler* kdyby se jednalo o život jeho syna, tak ještě věřím, ale kvůli obřadu nechat zabít několik ostatních lidí?). ()

Pamprdol

Mám ráda válečné filmy, i koncentračních táborů. Můj prim vede film Šedá zóna - to je mazec. Saulův syn byl pro mě jiný a to hlavně z důvodu už samotného natočení jakoby třetí osobou. Vadili mi rozmazané záběry, mě to zkrátka rušilo. Ale trošku jsem se ztrácela chvílema i v postavách. Atmosféra byla hustá, zkličující, , ale pro mě jsou důležité i detaily, a tady jsem měla pocit, že si musim nasadit brejle, protože jsem viděla rozmazaně, a zase jsem u tý kamery. ()

Trucker odpad!

Hodinu a tři čtvrtě trvající záběr na červené X na zádech hlavního hrdiny "volně" se pohybujícího po koncentráku kam se mu zrovna zachce, zatímco okolo se neustále míhají rozostřené scény. A to vše jen proto, že hlavní postava do zblbnutí shání rabína. Uměleckého dojmu má být zřejmě dosaženo použitím nekonečně dlouhých záběrů. Takhle pitomé zpracování se jen tak nevidí. ()

peter.m

"Opustil si živých kvôli mŕtvym." Saulov syn alebo kľudne Welcome to hell mi opať pripomenul hrozné pocity, ktoré u mňa vyvolala osobná návšteva Osvienčimského tábora. Samotný Saul mi občas pekne brnkal na nervy, no kto vie ako by sme sa zachovali v jeho situácii. Preto sa takáto situácia už nikdy nesmie zopakovať a tento film je ďalším dôvodom tvrdiť, že: Až dokonca života, budem antifašista! PS: názor mojej pani: "Nové poňatie osvienčimskej témy." ()

Soldier_666

Téměř neustálý záběr do tváře/zátylku hlavního hrdiny byl zvolen dobře a na rozdíl od většiny ostatních komentářů které jsem zde četl mi nepřišlo že bych tím byl nějak ochuzen o to co se děje kolem - to doplnily často nepříjemné zvuky. Jednu hvězdu ubírám protože jsem Saulovu odhodlání pohřbít nevlastního syna i za cenu vlastního života úplně nevěřil. Netvrdil bych že ostatní snímky jsou vznikem tohoto rázem horší či nedosahují takových kvalit - toto je jen další pohled na největší genocidu v historii lidstva, ale syrovější a bez líbivých efektů. Nakonec silné 4 hvězdy. ()

lukas_flek

Civeni na zatylek me do deje nevtahlo, naopak vedlo k tomu ze jsem to vypnul. Propana je to kinematografie - vizualni stranka je důležitá. Co by asi fandove lechtivych filmu rekli na to kdyby byla zabirana jen tvar hlavnich "hrdinu". Stejny nesmysl ()

megacik

Šedá zóna bol ďaleko lepší film, toto ma maximálne nebavilo. Malú hviezdičku za ponurú a bezvýchodiskovú atmosféru. Ostatné nula bodov....dej, logika, historicky nepresné, rozmazané exteriéry...to bolo k čomu dobré? Exteriéry mali pripravené skvele, ale aj tak nič z nich nemáte, lebo väčšinou času sú rozmazané. Herci sa zbytočne snažili, keď namiesto ich výkonu vidíte iba chrbát. Bezvýznamný člen sonderkomanda mal vo filme v podstate voľný pohyb po celom tábore, na základe zmapovaných historických udalostí všetci musia vedieť, že to tak nebolo. Iba zopár väzňov sa mohlo pohybovať takto, a museli byť skutočne významní pre chod tábora...a Nemci nechodili ozbrojení vo väčšom počte do interiérov medzi väzňov, a hlavne nie medzi väzňov dobre-živeného Sonderkomanda, pretože sa báli.....však existujú desiatky kníh, a hlavne z Auschwitzu, ale tvorcovia sa asi neobťažovali väčšinu z nich prečítať, detto filmoví kritici... Taktiež, toho hlavného aktéra by som počas sledovania najradšej nakopal, hlavne kvôli tomu, že zapríčinil smrť niekoľkých ľudí, x-krát ohrozil aj seba, a to len kvôli záujmu, s ktorým už aj tak nikomu neprospel. Namiesto toho, aby sa staral o živé bytosti, tak sa staral o mŕtve. Bezvýznamné je posolstvo tohto filmu, je až podivné, že to získalo nejaké ocenenia. Ešte aj tá poplašná siréna vo filme neznela vierohodne. ()

Ekdahl

Překvapivě dobře natočený film, problém je ale nesmyslná zápletka (snaha hl. postavy o pohřbení toho kluka). To je typický problém tzv. nezávislých filmů. Zápletka v komerčárnách stojí na první signální (pomsta, piglování, prachy...), ergo bývá primitivní, pokleslá. V nezávislých/artových filmech to zas bývá nějaký psychologický nesmysl, což je případ tohohle filmu. Bez přesvědčivý zápletky pozornost diváka ovšem značně upadá. ()

benji66 odpad!

Dvouhodinový záběr střídavě na levé a pravé ucho "hlavního hrdiny"??? Tak to se omlouvám, to už je moc avantgardy i na mně. Po půl hodině to vzdávám a uvidím, jestli ještě budu mít chuť se k tomu vracet. Hodnocení se prozatím zdržím, protože oskar neoskar, musel bych dát "odpad".... Tak ne, nejde to. Ze způsobu snímání se mi dělalo až fyzicky nevolno a až příliš živě jsem si představoval, že přijde strejda Mačeta a ten zátylek se po krátkém švihu jeho oblíbeným nástrojem i s příslušenstvím obloukem poroučí k zemi. Nebojím se říct, že z toho mám pocit, jakoby režisér velmi silné a závažné téma použil jen k vlastnímu sebeuspokojení. Kdyby tomu chlapovi přidělali na palici GoPro, ušetřili by zbytečně vyhozené peníze za kameramana a třeba by film dával nějaký smysl. No, asi nejsem ten ten správný filmový expert, který neváhá ocenit originalitu pěti hvězdami, ale nepřestanu si myslet, že originalita musí mít nějaký smysl, jinak je to hovadina nestojící za pozornost. Takže definitivně a s čistým svědomím - Abfall! Abfall! Abfall!!! ()

kodel

Hráčům počítačových her možná nepřijde vizuální perspektiva tohoto filmu tak jedinečná. Ale na mě měla kombinace širokoúhlého objektivu zblízka zaostřeného na týl hlavního hrdiny v dlouhých, nestříhaných záběrech hypnotický účinek. Z toho, co Saul vidí, vnímá divák jen rozostřený výsek, zato k němu doléhají intenzivní zvuky z okolí, k nimž chybí obrazový ekvivalent. Výsledkem je chaos, pádící proud obrysů, světel, velmi nepříjemných zvuků a autentický, nesnesitelný pocit ohrožení, které se může v zorném poli kdykoli zhmotnit, zatímco Saul je zoufalá, pasivní herní figura, poháněná řevem dozorců mezi plynovými komorami a krematoriem. V prostředí lidského inferna nelze, kromě industriálního zabíjení, hledat nic racionálního: odpadá děj, ztrácí smysl jakákoliv motivace i psychologizace postav. Film je plně soustředěn na smyslovou rekonstrukci vyhlazovacího tábora, která vlivem použité metody není naturalistická, ale umožňuje si všechno představit... V klaustrofobním propletenci ještě živých a už mrtvých lidí propukají náhlé, prudké konflikty často s fatálním koncem, psychika esesáků, dozorců, členů Sonderkommanda i obětí je bičována krajními emocemi, proti nimž se lze bránit jedině úplným otupěním. Saulovi se to daří až do okamžiku, kdy pojme absurdní, sebezničující záměr řádně pohřbít svého údajného syna, kterého vytáhl z plynové komory... V tom okamžiku se začíná odvíjet lineární "děj", nesmyslný, beznadějný, ale přesto osvobozující, nepatetický, ale přesto monumentální... Mimořádný film pro velké plátno, mimořádně těžká noční můra. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin