Vymítač ďábla

Vyháňač diabla

Exorcista

The Exorcist

Horor / Drama / Thriller

USA, 1973, 122 min (Director's cut: 132 min)

Prvý, pravý, nefalšovaný vyháňač! Zub času je tu síce značne podpísaný, ale napriek tomu veľmi atmosferická záležitosť. 80%.(7.5.2006)

Můj nejoblíbenější horor!(2.6.2008)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Dost drsný a dobře natočený horor. Vymítač ďábla má pomalý začátek, kdy se první půlhodinu skoro nic neděje, ale pak začíná napětí i herecké výkony gradovat. Závěr je strhující. Trailer: http://www.csfd.cz/film/3190-vymitac-dabla-exorcista-exorcist-the/videa/(20.2.2009)

Scénář: William Peter Blatty .. Neuvěřitelně působivé. Kam se v práci s napětím, atmosférou i nechutnostmi hrabe většina moderní produkce? Jak škatulku hororů zrovna nevyznávám, tak Exorcist právem patří do královské sestavy těch nejlepších počinů.(10.12.2009)

Na tenhle film jsem se fakt tesil kuli komentarum typu nejlepsi, nejstrasidelnejsi atd., ale to co sem videl byl asi jinej film, nez tu kazdej hodnoti. Uplnej zacatek byl zajimavej, ale nepochopil jsem, jak to souviselo. Pak prislo predstavovani postav - Regan, jeji matka, pratele, knez a jeho matka, jeho pratele atd. Proste nesnesitelna nuda, ktera pro vyvoj pribehu nemela nejmensi smysl a navic sem se v tech vztazich docela ztracel. Ale od chvile, kdy se Regan pochcala, se film zacal trochu zlepsovat. Problem byl v tom, ze dobry byly jen pasaze s Regan, kerejch neni mnoho a satan toho zrovna moc nepredved. Jedina gradace napeti nastala v okamziku, kdy dorazil Max von Sydow a zacal se modlit. A konec byla pekna debilita, zadny vymyceni dabla se v podstate nekonalo. Tohle ze mel bejt horor? Mozna tak drama s nekolika malo svetlejma scenama. Davam slabsi 3*, hlavne diky vykonum hlavnich predstavitelu, hlavne Ellen Burstyn a Jasona Millera. Tak po druhym skouknuti, kdy jsem se uz tak netesil a vedel do ceho jdu a film jsem videl se solidnim obrazem i zvukem a v prodlouzeny verzi, tak tu hvezdicku precejen pridam, prvni hodinka je sice porad dost nudna, spis to pusobi dojmem, ze clovek vi, ze se jakoze ma bat, ale proste nema ceho, ale s pribejvajici stopazi sem nastesti vzdy jednou za cas flakne Friedkin nejakej znepokojujici obrazem a finale je vygradovany solidne, zkratka ani tentokrat jsem se sice nebal, ale zase jsem se ani nenudil jako poprve.(14.6.2006)

• - Keď Linda Blair nechcela nakrúcať nejakú scénu, sľúbil jej režisér čokoládu za splnenie jeho priania. (classic)

• - Linda Blair (Regan) sa počas nakrúcania bála figuríny, ktorá zobrazovala jej najhoršie diabolské stavy. (kacer4)

• - Kultovú scénu otočenia hlavy dievčaťa okolo vlastnej osi mali na žiadosť autora a scenáristu Blattyho vystrihnúť, ale režisér to neurobil. (kacer4)