Vymítač ďábla

Vyháňač diabla

Exorcista

The Exorcist

Horor / Drama / Thriller

USA, 1973, 122 min (Director's cut: 132 min)

jo, jistě že je to dobrej horor, ale nemyslím, že by měl na Přicházíí Satan s Gregory Peckem. když to srovnáte s knížkou, zjistíte, že je to téměř doslovnej přepis. A v prodloužené verzi ještě mnohem podobnější. kromě několika obměn v Reganině pokoji když je vyléčená, tak přesný. Nejlepší mi tu přišla scéna u konce. Jak Regan vyléčili. JAk ďábel přešel. A Jason Miller jako otec Karras je skvělej. škoda že žádná další role už nepředčila tuto první jeho. A řekli byste, že je mu tam jen o deset let míň, jak Maxi von Sydow?(11.1.2006)

• Djkoma

Čekal jsem na možnost vidět tento legendární film velmi dlouho. Každý koho jsem slyšel mluvit o tomto "klenotu" o něm pěl chválu. Každý říkal jak je to nejlepší horor všech dob a mě se konečně povedlo zjistit pravdu(samozřejmě jen mojí subjektivní pravdu). Má pravda je úplně jiná! Film mě naprosto zklamal. Nudil jsem se u něj. Očekával jsem atmosféru, kvůli které si ani nebudu moct dojít na záchod. Čekal jsem hudbu (turbullar bells od Oldfielda) použitu tak, že mi mé nervy a strach vyžene do maxima. Nic z toho se nekonalo. Průměrné herecké výkony, nudná kamera a režie. Nejznámější scéna : pohled na vymítače stojící vedle lampy, je trapná. Žádná, NAPROSTO žádná, zajímavá hudba krom zmíněného Oldfielda. Pro mě obrovské zklamání po, kterém na vrcholu žebříčku hororů stále zůstává The Thing.(20.4.2005)

Matka všech hororů. Mistrovský horor, který navždy změnil hororovou kinematografii a posunul do nejtemnějších sfér, která se pohybuje mezi námi v těch nejkrutějších snech. To, co jsem prožil když jsem tenhle horor viděl poprvé je to nejkrutější co jsem zažil. William Friedkin je démonický režisér, který dokázal, aby lidé omdlévali v kinech.(2.6.2012)

I s odstupem 30ti let tento film působí velmi děsivě. Tím spíše v době svého vzniku, kdy lidé omdlévali v kině. Tehdy tenhle horor musel být pro všechny šok a dodnes neztrácí nic ze své působivosti. Filmová klasika.(13.4.2003)

Film je to na svou dobu neuvěřitelně odvážný, atmosferický a hutný. To, co nemohlo být dosaženo vizuálními efekty je vyřešeno brilantní kamerou a všudypřítomným pocitem stupňujícího se napětí až po závěrečné doslova infarktové sekvence vymítání. Vyjmečná věc, která je však velmi těžko koukatelná.(28.11.2004)