Vymítač ďábla

Exorcist, The

Vyháňač diabla

Exorcista

Horor / Drama / Thriller

USA, 1973, 122 min (Director's cut: 132 min)

• gudaulin

Vymýtač ďábla natočil zjevně tvůrce, který rozuměl filmovému řemeslu, divákům i trhu. V době natáčení vrcholila vlna zájmu o módní satanistickou tématiku a publikum už bylo na ledascos zvyklé. K jedněm z mála tabu, které zbývaly, patřilo spojení satanismu s dítětem coby symbolem nevinnosti. Během krátké doby vznikly hned tři žánrové kousky, které se o to se zdarem pokusily a získaly status kultovních filmů. Vedle Omen a Rosemary má děťátko to byl právě Vymýtač ďábla. Šokovaní diváci se zatajeným dechem sledovali, jak se z křehké dívky stává vulgární monstrum plné zloby. Pro mě bohužel byl Exorcista vždycky film, kde funguje prolog a závěrečná scéna. To, co je mezi tím, a je toho logicky drtivá většina, jde pro svou přílišnou doslovnost mimo mě. Prolog, který vlastně ani dějově nesouvisí se zbytkem příběhu, je naplněný zlověstným očekáváním, napětím a hrozivou předtuchou. Něco není v pořádku, ale ještě netušíte, odkud přijde úder. V poslední scéně snímku kamera míří na schodiště před domem, kde krátce předtím zahynul člověk. V tom pohledu cítíte nevyřčenou otázku - bude ten děs pokračovat? Zbytek filmu hraje s natolik otevřenými kartami, je tak popisný, že je pro mě zkrátka nezajímavý. Režisér se mnou chce citově manipulovat, jenže nepíšeme počátek 70. let a už to nefunguje. Pro mě stále platí, že strach a napětí vyvolává nejlépe to, co nevidíš a neznáš. Tam, kde tě nechají tápat v nejistotě, bývá film nejsilnější. Takový snímek V moci ďábla je pro mě mnohem atraktivnější a působivější. Celkový dojem: 40 %.(8.11.2013)

Geniální! Nejlepší horror všech dob. Kontroverzní, inteligentní a šokující monument. Jedno z největších děl světové kinematografie. [Pozor na rozšířenou verzi z roku 2000! Přidané scény (najmě jakási záhadná lebka) filmu zbytečně ubírají na působivosti. Není nad originál.](11.4.2005)

Kdysi velmi kontroverzní a šokující horor, dnes jenom nemilosrdné psychologické drama o dospívání. Ano, časy se mění a teenageři jakbysmet. Narozdíl od Přicházejícího satana mě zde nerušila lehce amatérská režie. Friedkin totiž atmosféru budovat umí a kdyby se vyhnul příliš zdlouhavé expozici, dokázal by film i patřičně vygradovat. 75% Zajímavé komentáře: zputnik, Melies, DaViD´82, ScreamJay, milicjant, lupuscanis, ScarPoul, doGof..., Jack.Pott, J.Rose(21.6.2006)

Kultovní filmařské dílo s perfektní temnou atmosférou, která i po tolika letech od svého vzniku dokáže zapůsobit. Už jen díky skvělému hudebnímu intru od Mika Oldfielda a neuvěřitelně přesvědčivé atmosféře za 90 %(9.11.2013)

Rozpočet $10,5miliónaTržby USA $232,671,011Tržby Celosvetovo $441,071,011║ _Famózne dielko, čo preveril čas a aj dnes má rovnako hustú "šokovú" atmosféru ako v dobe vzniku. /videl v kine: 100%/(Cinematik 2012)(24.8.2007)