poster

Vymítač ďábla

 • Česko

  Exorcista

 • Česko

  Vymítání ďábla

 • USA

  The Exorcist

 • Slovensko

  Vyháňač diabla

 • Slovensko

  Exorcista

Horor / Drama / Thriller

USA, 1973, 122 min (Director's cut: 132 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini
  ***

  NFR 2010, Oscar 2 : Zvuk, Scénář - A + 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Jason Miller, Herečka HR - Ellen Burstyn, Herečka VR - Linda Blair, Výprava, Kamera, Střih(22.2.2004)

 • Dudek
  **

  Připadám si strašně trapně, ale musím se přiznat, že Vymítač ďábla mi nepřišel ani trošku strašidelný, spíše naopak, občas jsem se smál více než u jakékoli komedie – čímž se rozhodně nechlubím. Pár záběrů sice patří mezi opravdu povedené, ale že by se mi u nich podlamovaly nohy, to zase ne. Narozdíl od výborného hororu téhož subžánru - ano, myslím Omen - zde režisér doplácí až na přílišné odhalování temné strany příběhu. Postupné budování atmosféry, připravování na příchod ''Nikoho'' (identita Zla je prozrazena až ve druhém díle, ehm – zde o sobě tvrdí jen „Jsme nikdo.“) a zejména na povedené finále sice funguje skvěle, ale jakmile dojde na věc, vše působí trochu bezúčelně a směšně. Dokud jsem jen slyšel co se děje, ale neměl jsem sebemenší tušení jak to vypadá, dalo se o nějaké hororovitosti mluvit, ale ihned poté, co jsem viděl nadskakující lužko a psí kusy, které Regan předváděla, bylo veškerá napětí a atmosféra pryč. Každopádně jako psychologické drama matky, která se bojí o svou malou a hlavně jedinou dcerku Vymítač ďábla funguje vcelku dobře. Podobný problém jako s neustálým ukazováním Zla jsem měl též s rozdělením příběhu na příliš mnoho osob. Režisér - nebo spíše scénárista - si měl ještě před samotným natáčením, potažmo sepsáním příběhu, ujasnit o čem vlastně chce vyprávět a jaký smysl tento snímek má, jeho roztříštění mezi přílišné množství postav totiž působí příliš chaoticky a ztrácí se v něm jak napětí, tak i kondenzace mysli diváka. Například vedlejší linie Otce Damiena (!) Karrase mi připadala trochu nadbytečná, i když v samotném finále svou roli hraje.(25.6.2006)

 • tron
  ****

  Musím povedať, že ma to bavilo viac, ako knižka. Nechce sa mi spomínať, čo sa oproti nej vo filmovej adaptácii zmenilo, každopádne román Williama Petra Blattyho (ktorý si v roku 1990 zrežíroval VYHÁŇAČA DIABLA 3...) poskytla základ pre nakrútenie piliera satanských snímok (spolu s ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, OMENOM a VLÁDCOM TEMNOT). Určite pomohli výborné herecké výkony (vždy je radosť vidieť cenené kalibre typu Maxa von Sydowa v „len“ horore) a nezabudnuteľné scény, ktoré z filmu, ktorý nie je pre slabé žalúdky/nervy, robia kult (koľkokrát ste už videli citované či parodované „otáčanie hlavy“ či „grcanice“?). Vynikajúca réžia a miestami až nepríjemná hrôzostrašná atmosféra. Režisérska verzia, dlhšia len o cirka desať minút, poteší (konečne uvidíme slávny Reganin „pavúčí zostup po schodoch“).(28.11.2004)

 • DaViD´82
  *****

  "I think I've lost my faith..." Již knižní předloha vzbudila takovou vlnu pozornosti, že si to Warner Bros nemohli nechat ujít a práva na adaptaci zakoupili takřka ihned. K zrealizování byla krom autora zvolena vycházející režisérská hvězda. William Friedkin. O Exorcistovi se mluvilo a psalo všude, většinou v negativním smyslu. Což je jak známo ta nejlepší reklama. A davy se jen hrnuly, výdělek byl enormní. Avšak pod slupkou vší té kontroverze, zákazů promítání, zatýkání provozovatelů kin za neoprávněné projekce, omdlévajících diváků, rozhořčení mravokárců a zkazků o režisérově terorizování štábu se ve své době tak trochu zapomnělo na film jako takový a jeho přínos (nejen) žánru. Štědrá nominační pozornost Akademie na tom nic nemění. Sice Exorcista z dnešního pohledu zastaral po stránce děsu a šokování, ale stále perfektně funguje na zneklidňující bázi "co by kdyby". Takové to nahlodávání jistoty, že žádné paranormálno v našem světě přeci není. S velmi podobnými "strachy" přímého setkání našeho světa s iracionálnem pracuje i o pět let mladší, neméně fenomenální, Dotyk medusy. Ale asi si to myslím sám... Nejlepší momenty? Krom profláklého závěru mě nejvíce dostala zvukově utlumená snová pasáž. Naopak mě velmi mrzelo naprosté zazdění geniálního hlavního hudebního motivu. Naprosto nechápu proč je ve filmu takřka nevyužit. Exorcista je důkazem toho, že k dobrému horroru stačí "pouhé" tři věci. Režisér s uměním budovat a postupně zhušťovat atmosféru, dobrý scénář a především herci. Škoda, že taková kombinace se v tomto žánru poštěstí jednou za uherský rok. A to ještě v tom lepším případě. Je dobře, že Vymítač došel po filmařské stránce uznání alespoň časem. Film i Friedkin si to rozhodně zaslouží.(9.2.2008)

 • gouryella
  *****

  Klasicky film jehoz pusobivosti se zub casu nedotkl ani v nejmensim. Opravdu si nedokazu predstavit to zdeseni cirkve pri jeho uvedeni. Vzdyt i dnes by zpusobil nemaly poprask.(31.7.2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace