Vymítač ďábla
-
Exorcista
-
Exorcist, The
-
Vyháňač diabla
-
Exorcista
Horor / Drama / Thriller
USA, 1973, 117 min (Director's cut: 127 min)
Režie:
William FriedkinHudba:
Jack NitzschePlakáty
Obsah
-
U dvanáctileté Regan (LINDA BLAIR) se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci, která zpočátku vypadá nevinně, avšak každým dnem sílí. Její obličej získává stále hrůznější podobu, hrubým nelidským hlasem vykřikuje rouhavá a oplzlá slova, vznáší se nad postelí a hlava se ji otáčí v nepřirozených úhlech. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní a stav mladé dívky se neustále zhoršuje. Regan způsobí smrt matčina přítele a před očima šokovaných svědků masturbuje krucifixem. Jediným možným řešením jak dívku zachránit se jeví být starobylá praktika vymítání. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá ďáblem...
Tento Friedkinův perfektně inscenovaný psychologický horror vyvolal během svého prvního uvedení skandál světového formátu a mnoho ostrých diskuzí ohledně etické stránky účasti nezletilé Lindy Blair na tomto snímku. Ve své době měl tento film nejen kritiky, ale i obhájce. Jedním z nich byl i světoznámý spisovatel, scénárista a režisér Stephen King, který vidí Exorcistu jako metaforu k prohlubující se generační krizi. (caligari)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Zajímavosti o filmu (76)
-
Nový režisérský sestřih je obohacen o 11 původně vystřižených minut, remix hudby a zvukových efektů, restaurování některých scén a vylepšení proměn tváří jednotlivých postav pomocí morfingu.
(109)
-
Scéna vymítání ďábla se točila v pokoji s teplotou -40°C, aby mrazivé prostředí vypadalo reálně.
(jonyyy)
-
Regan (Linda Blair) musela mít během několika násilných a sexuálních scén dablérku kvůli svému věku.
(jonyyy)
-
Kněze Merrina mohl hrát Marlon Brando, ale režisér dal přednost méně známému Maxovi von Sydowi.
(jonyyy)
-
Max von Sydow musel být nalíčen, aby vypadal tak staře, jak předepisuje scénář.
(jonyyy)
-
Během natáčení postupně zemřeli čtyři lidé. Představitelka posedlého děvčátka Linda Blair prý měla o smrti jednoho z nich noční můry již několik týdnů předem. [Zdroj: Premiere]
(zdeny99)
-
Tvůrce románové předlohy i scénáře William P. Blatty získal za filmová práva přes 600 000 dolarů a také klauzuli, že bude producentem filmu. Měl tak nejlepší možný dohled na zfilmování své knihy.
(FateKEEPER)
-
Natáčení mělo původně trvat 85 dní, protáhlo se ale na téměř trojnásobnou dobu. Trojnásobně byl překročen i rozpočet.
(FateKEEPER)
-
Friedkin údajně přiměl herečku Mercedes McCambridgeovou, která mluvila démona Pazuzu, kvůli "málo drsnému" hlasu znovu pít alkohol a kouřit. Obnovené závislosti už se jí nepovedlo zbavit.
(FateKEEPER)
-
Zvuk otáčející se hlavy Regan vytvořil mexický indián Gonzalo Gavira překroucením kožené peněženky před mikrofonem. Část štábu ho týdny hledala v Mexiku, protože William Friedkin se zhlížel ve zvukové stránce filmu El Topo, který Gavira ozvučil.
(FateKEEPER)
-
William Friedkin natáčení filmu a jeho realističnosti podřizoval vše, i zdraví herců - Maxi von Sydowovi střílel vedle hlavy, aby vypadal dostatečně nervózně, Ellen Burstynovou dokonce natáčel poté, co omdlela po příliš silném nárazu do zdi.
(FateKEEPER)
-
Ellen Burstyn souhlasila s rolí ve filmu jen pod podmínkou, že nebude muset říci větu „Věřím v ďábla!“ Věta byla tedy ze scénáře vyškrtnuta.
(HellFire)
-
John Boorman odmítl nabídku k režii s tím, že příběh byl „příliš krutý k dětem“. Nabídku k režii druhého dílu Vymítač ďábla 2: Kacíř přijal.
(HellFire)
-
Mercedes McCambridge zažalovala Warner Brothers kvůli svým zásluhám na filmu jako hlas démona.
(HellFire)
-
Roli Chris MacNeil mohli hrát Jane Fonda, Shirley MacLaine, Audrey Hepburn nebo Anne Bancroft.
(HellFire)
-
Ellen Burstyn si z natáčení odnesla permanentní zranění zad. Ve scéně, kdy je odhozena od posedlé dcery dopadla tvrdě na kostrč.
(HellFire)
-
Archeologické vykopávky ze začátku filmu jsou točeny v Iráku.
(HellFire)
-
Jako první se točila scéna, kdy Karras mluví o matce se svým strýcem na psychiatrickém oddělení Bellevuelské nemocnice.
(HellFire)
-
Autor románové předlohy William Peter Blatty jednou vyhrál 10,000$ v show Grouche Marxe „You Bet Your Life“. Když se ho Grouch zeptal, jak hodlá s penězi naložit, odpověděl mu, že si vezme volno a „zapracuje na románu“.
(HellFire)
-
„Pavoučí chůze“, která byla vystřižena z originální verze byla použita ve filmu Ruby (1977) a dalších nízkorozpočtových filmech.
(HellFire)
83%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
| Na DVD od: | 04.01.2000 Warner |
|---|---|
| Na DVD od: | 03.12.2008 Magic Box |
| Na DVD od: | 20.10.2010 Magic Box |
| Na DVD od: | 20.04.2011 Magic Box |
| Na DVD od: | 14.03.2012 Magic Box |
| Na Blu-ray od: | 20.10.2010 Magic Box |
Související
- Pod nadvládou zla (2005)
- Vymítač ďábla: Zrození (2004)
- Vymítač ďábla III (1990)
- Vymítač ďábla 2: Kacíř (1977)
Podobné
- Ďábel v těle (2012)
- Obřad (2011)
- Poslední vymítání ďábla (2010)
- Satan přichází (2006)
- Rekviem (2006)
- Vymítač ďábla: Posedlost Gail Bowersové (2006)
- V moci ďábla (2005)
- Americká kletba (2005)
- Omen (2003)
- Přichází Satan - Procitnutí (TV film) (1991)
- Omen 3: Poslední střetnutí (1981)
- Damien (1978)
- Přichází Satan! (1976)
- Rosemary má děťátko 2 (TV film) (1976)
- Rosemary má děťátko (1968)