Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Lachtaan

Důstojné zakončení velkolepé Jacksonovy ságy podle veleslavných románů J. R. R. Tolkiena. Martin Freeman se ze zaprdlého britského ňoumy vyhoupl do hvězdných hereckých výšin a od dob Hobita ho vídám v každém cirka 4. filmu. Nebudu zazlívat, že zrovna u poslední části jsem se již krapet nudil, přeci jen jsem měl po celé dvě a necelých půl hodiny tendenci Battle of the Five Armies srovnávat s předchozími částmi, které byly výpravou i exteriéry o ždibec napřed a poslední Hobit je již dozněním úspěchu těch předchozích. A také samozřejmě kultu Lord of the Rings, kterému se po letité odmlce Jackson rozhodl předhodit ve velkém stylu jeho knižního předchůdce. Podtrženo, sečteno je třetí hobiti dobrodružství nejméně památným dílem celého Jacksonova univerza ze Středozemě, ale pro své kouzlo, herecké výkony a až neuvěřitelnou směsici kostýmů a efektů stále stojí na vrcholu fantasy žánru. [viděno v Kino Šumava Klatovy 14.12.2014] ()

Ekkan

...krásně malované obrázky v titulcích, hudba Billyho "Pipina" Boyda a slzy v očích. Takovýto konec celé ságy o Středozemi jsem si malovala už před třemi lety a dnes v pokročilé noční hodině se to opravdu stalo. Jenže, ne tak úplně přesně. Byly to slzy lítosti... Je mi tolik líto a asi i vždycky bude, že filmové ukončení toho, co jsem tolik milovala mě naprosto zklamalo. Z konce příběhu o hobitovi vznikla osekaná verze všeho, co bylo v minulých dílech, tak skvěle nakousnuto, nakonec jsme se dočkali pouze vynuceného umírání trpaslíků a návrat Bilba do Kraje. Emoce utopeny v počítačových tricích, které působily směšně. Prostor, jenž byl věnován bitvě a ne hereckým výkonům. Zbytečné scény se starostovým poskokem a odbytá smrt draka Šmaka. To vše nasvědčuje tomu, že je to špatný film, který neprojevuje patřičnou úctu skvělému spisovateli Tolkienovi. Škoda, že to, co bylo ve filmu dobré, počínaje skvělými detailními záběry, přerodem Thorina a konče soubojem Saurona s Bílou Radou se neprojevilo i v jiných scénách. Natočit, tak nedůstojný konec filmu, tak bych se styděla. ()

Fiorenza

Už dlouhou dobu jsem se v kině tolik nebavil. Perfektní efekty, skvělý scénář.. Nechybělo tam vůbec nic. Nejlepší díl ze série Hobita. Všechny nedostatky, v předešlých dílech, totálně nahradil. Už mi nechybí nic k tomu, abych si šel pustit pokračování. Škoda jen, že měl Sauron tak krátkou scénu. Co se ale ní týče, byla perfektní. Podle mého názoru největší moment filmu. Doporučuji! ()

Gar-mogoth

PJ je přerostlé dítě s fůrou nápadů, kterému ale nikdo neřekl, že už to občas přehání. Je to škoda, protože to sráží jinak hodně dobrý dojem z Bitvy pěti armád (tu nepřekvapivě vyhrává právě divák). Díky Péťo, že jsem se na tuhle cestu mohl vydat s tebou. ()

Quen11

Z (možno) posledného výletu do Stredozeme mám trochu zmiešané pocity. Ten film je až príliš predigitalizovaný, čo mi väčšinou nevadí, ale v "Battle of the Five Armies" ma až zarazila nedokonalosť niektorých trikov. Rušila ma, veľa scén mi prišlo neprirodzených. Niektoré akčné scény boli vyslovene samoúčelné a narúšali tie osudové momenty na ktoré sme čakali. Prečo sakra nedostane súboj Thorina a Azoga voľný priestor, ale musíme sa popri tom pozerať na antigravitačného Legolasa bojujúceho proti Bolgovi, ktorý ma svojou prítomnosťou otravoval už v dvojke, keď bojoval opäť proti Legolasovi počas rozhovoru Bilba a Smauga. Je to vyslovene akčná výplň ktorá uberá týmto momentom na sile a Jackson si s ňou vypĺňa stopáž, aby z toho mohla byť trilógia. Pretože ak pridáme viac akčných scén, tak nič nepokazíme, všakže? Nie vždy. Nechcem zas aby si niekto myslel, že som sa počas tej trištvrte hodinovej bitky celý čas pozeral na hodinky a preklínal CGI, našli sa tam scény, ktoré sa mi páčili a celkovo bola cítiť snaha o rôzne emotívne momenty. Poznáte to, spomalí sa strih, nastúpi smutná hudba a pozeráme sa na mŕtvoly ala Pán Prstenov. Tu to bohužiaľ veľmi nefungovalo. No v momentoch kde sa zrovna nebojuje je tretí Hobit výborný. Ok, až na scény s Alfridom. Celá línia s Bilbom, Gandalfom a šialeným Thorinom bola pútavá a napínavá od začiatku do konca. Richard Armitage ma svojím hereckým výkonom nadchol. Taktiež sa na nečakanom konci dostavili emócie a korunovala to scéna smutného Bilba a Gandalfa zapaľujúceho si fajku, ktorá aj bez jediného slova povedala všetko. No pár vecí ostalo aj tak nezodpovedaných, čo sa stalo s "Arcane Stonom"? Zlatom? Taktiež neukončená línia s Bardom, ktorý sa na konci niekde vyparí. S tretím Hobitom som aj napriek pár výtkam spokojný, uvidíme čo prinesie extended edition. ()

sallyann

Upřímně ta digitální stránka stojí fakt za ..... Navíc viděno ještě ve 3D (naštěstí aspoň s titulkama). Fakt jsem si chvilkama připadala jak v nějaký PC hře. Takže za tohle palec dolů. Palec hore za hudbu a krajinu Nového Zélandu, obé to zachraňuje. Jo a prosím Vás, určitě si počkejte na titulky, při kterých zpívá Billy Boyd tu písničku. Následuje sekce spoilerů!!!! (i když ti, co četli knihu, vědí) . 1) Drak umře asi v prvních 5 minutách. Naštěstí ještě stihne promluvit. Jaj, Cumberbatch! 2) Se sestrou jsme se shodly, že Bard je fakt kus. 3) 9 králů, později prstenové přízraky, vypadalo děsně. Navíc jim nakopali zadele Saruman, Elrond a Galadriel (v podobě dospělejší Samary). 4) Zapuzování Sauronova oka mělo na mě poměrně psychedelické účinky. Ještě chvilku a asi bych dostala epileptický záchvat. 5) Šílený Thorin Pavéza byl boží. Jeho ,,I will have war." mi přivodilo husinu už v traileru. 6) Brečela jsem akorát při skonu mých oblíbenců.Takže 3x....a jednou jsem měla skoro na krajíčku. (x u posledního LOTRa jsem prořvala půlku filmu). 7) Legolas by se měl dát k cirkusu. Jako vážně. 8) Z Thranduila by se dal odsekávat led. Tleskám Lee! 9) Chtěla bych si vzít mladýho Bilba Pytlíka domů. A na závěr vycházíme z kina a za sebou slyším slečnu: Hm, tak Marek říkal, že umřou všichni. A nakonec umřeli jen 3 trpaslíci." Říkám ségře: ,,No to si snad dělá srandu, ne?. Sice 3, ale zato ti nejlepší, sakra! Já si tam snad pro ni dojdu!" ()

ywo666

Hobbit skončil. Bude mi smutno. Bavili ma tieto vianočné nádielky. Pán prsteňov bol prvý. A bol by lepší aj keby nebol. Ale aj tak je Hobbit moja srdcovka. Celé séria (Lotr + Hobbit) ako knižná tak filmová, je u mňa absolútna špička a ďakujem Jacksonovi, že nám ju doprial na bielom plátne. Trojka je stále super film a určite dám 5*. Napriek tomu bude hlavne kritizovať, lebo to nebolo dokonalé. Záverečná bitka začna gradiózne a vidíme solídny masaker (úplný úvod som bohužial prešťal. damn you beer). Jej koniec je ale veľkým sklamaním. Proste to skončí. Ako nič. A záver s Azogom je už úplná chujovina. Medveďodlak mal hrať kľúčovú úlohu. Je tu asi 3 sekundy. A miestami je tá digi smršť neprehľadná až hlúpa. A niektoré postavy ma srali. A vysvetlite mi niekto logiku. Všetko je stratené. Prehrávajú. A zrazu do mega bitky nabehne 12 trpaslíkov a otočí sa to. What the fuck! Nevadí. Aj tak paráda. 90% Dúfam, že bude extended verzia inak mám podozrenie, že na konci odstrihli Peťa od peňazí. ()

Kmotr76

Po zbytečně natahované a nudné jedničce a ještě více zbytečně natahované a ještě nudnější dvojce jsem od závěrečného dílu Hobita čekal všechno možné: Snad kromě spokojenosti. Samozřejmě musím souhlasit s kritiky, že je to zase o ničem, psychologie opět mizivá (ale pořád v rámci trilogie nejlepší) a CGI občas bije do očí. ALE! Akce tu má smysl. Není to jen akce pro akci, je to akce pro bitvu. A bitvy jsou zkrátka to, co Jacksonovi nejvíc jde a tuhle jsem si užil i přes hloupě až komicky vypadající CGI skřety, kaskadérské kousky Legolase a opravdu směšnou postavu "Žida" (tohle by snad nevymyslel ani Goebbels; zkažené zuby, hrbící se postava, orlí nos, umaštěné kudrnaté vlasy, lakomství, zbabělost a podlost "na entou") Přes všechny tyhle hovadiny mi to kupodivu přišlo "nejhobitovštější." Ocenit musím přímočarost, která Neočekávané cestě a Šmakově dračí poušti chybí. Je tu prostě jen bitva a v zásadě nic jiného. Ani natažený konec se nedostavil. A toho jsem se bál hodně a řekl bych, že samotný závěr filmu byl podařenější než v případě Návratu krále. Po bitvě se jde domů, následuje krátké a výmluvné rozloučení s Gandalfem a pak poměrně chytré propojení s Pánem prstenů. Já se jednoduše bavil (což nemůžu říct o předchozích dvou dílech) a to mi musí stačit. Bohužel. 3,5 * ()

anli

A je dobojováno moji milí.Třetí Hobit a šestý film středozemě skončil a divák hodnotí a přemítá.Tedy pěkně od začátku.Jsem velice rád a děkuji Peterově režii ,že Hobita přiblížil Pánu prstenů a nenatočil vcelku jednoduchou a mísrty trochu infantilní ,ale nádhernou knihu ,bez sebemenší invence.To je myslím hlavní a důležitá věc ,protože tím Hobita proměnil v celkem temný epos ,kde se na konci opět utkají armády bojovníků.A jak tedy dopadl závěr celé trilogie?Myslím ,že opravdu famózně ,i když několik výtek přece jen mám.Třetí díl Hobita začíná tam ,kde druhý skončil ,takže samozřejmě vydat se na něj bez znalosti předchozích dílů je holý nesmysl.Jackson se opět drží knihy jen opravdu rámcově a v hlavních rysech a spoustu toho přidal a hlavně hodně zhoustnul atmosféru.Což se samozřejmě zarytým Tolkienovcům líbit nemusí ,ale já osobně říkám ,že to filmového Hobita pozvedlo.Je tu spousta vysvětlovacích prvků ,aby se Hobit lépe propojil s Pánem prstenů ( pozor malý spoiler-Sauron a souboj s Galadriel a Sarumanem , konec filmu a plánovaný odchod Legolase za Aragornem ,atd).Celý film je samozřejmě a opět dokonalá vizuální podívaná ,která opět ukazuje posun a kvalitu digitálních triků a filmové postprodukce.Je to skutečná pastva pro oči a uši.Nádherné exteriéry ,skvělá a uchvacující kamera ,vynikající zvuk a opět sklvělá hudba Howarda Shorea.Samozřejmě ,jako při každém velkém filmu se tu najde několik chyb.Tak předně mě mrzí velmi náhlé objevení zeměžroutů a poté jejich náhlé zmizení.Je to škoda ,těšil jsem se na ně a čekal ,jaklé to budou vizuální orgie.Nebyly a to bez nejmenšího vysvětlení.Ovšem doufám ,že si to v rozšířené verzi vynahradím.Těch několik dalších úliteb příběhu (zvon ,stojící věž atd.)jsem filmařům prominul a nijak je nepitval.Ve velkém příběhu se to ani nemá ,pokud to nepřekročí únosnou mez ,což se tady nestalo.Příběh samotný ubíhá krásně a citlivě jako splašený a vyústí ve velké finákle ,které si musí užít snad každý.Choreografie bojů je skvělá a elfů obzvlášť.Opravdu jsem se těšil a moc jsem si to užil.Chtělo by se mi opět říct ,že mě mrzí to ,že se do Středozemě v novém příběhu už nepodívám ,ale už to neřeknu ,protože i když si myslím ,že Silmarillion může chtít zfilmovat jenom blázen tak já jednoho znám ,viď Petere Jacksone?Předpokládám ,že už touhle knihou listuješ a hlavně se prosím zaměř na Druhý věk Středozemě a souboj Isildura se Sauronem.Tohle totiž musíme vidět úplně všichni ,no ne?Takže celkově bych trilogii Hobita zhodnotil jako parádní podívanou a přesto ,že to je útlá kniha pro děti ,stal se z ní skvělý film ,který se stal příjemným a skutečným bratrem Pána prstenů.Děkujeme Petere a ještě jednou a pane Tolkiene též.Po chvíli přemýšlení a srovnávání dávám 90% za těch několik drobných chybek a zeměžrouty a už se moc těším ,až si pustím všech šest filmečků pěkně chronologicky za sebou.To bude ale filmová mňamka ,že ano?P.S A teď se jdu mrknou ,co to plave pod ledem v našem rybníce. ()

_DAVE_

Popravdě řečeno, ještě že už je celá sága za náma. Mám pocit, že kromě Společenstva prstenu jsou ty filmy stejné furt dokola. Toho "mečování" tam už na mě bylo přespříliš. Ale jako popcornovka na zabití času je to zase docela fajn. Snad mě všichni skalní příznivci neutlučou... 50% ()

noriaki

Ne, doopravdy nebudu vyčítat světu ve kterém funguje magie, že v něm nefunguje fyzika. A když už jsme u toho, tak námitky typu "Víš co mi na nesmrtelné bytosti vzniklé u břehů kouzelného jezera připadá nerealistické? To jak nasedá na koně / chodí po kamenech / vyskytuje se v příběhu," jsou ze samé podstaty hloupé. Tímhle úvodem chci říct, že na Bitvu pěti armád se, tak jako na každý film na který se netrpělivě čekalo, nalepil dav malicherných rýpalů. Co se ovšem kritikům, a to i těm nesoudným nedá upřít, je že postrádali pocit velkoleposti a epičnosti. Závěr trilogie nemá grády ani emoce začátku putování, a o síle Návratu Krále si může nechat jenom zdát. Zamýšlená monumentální bitva postrádá náboj záchrany Minas Tirith a nechytá se ani na obležení Helmova Žlebu. Chválit nemůžu ani tu umělečtější stránku. Postavy, kdysi chlouba filmové ságy ze Middle Earth, se chovají podivně a chybí vysvětlení jejich motivací. Poslední díl Hobita ale rozhodně není špatný film. Dopadl mnohem lépe než jsem po té negativní reklamě čekal. Pamatujete si jak se před Jacksonovou revolucí v high fantasy tvrdilo, že se Tolkien nedá zfilmovat? Tak si na to vzpomeňte, protože on tuhle starou pravdu vyvrátil hned šestkrát. Svou vlastní, vysoce nastavenou laťku ale nepřekonal. ()

uiu

Hobbit je pro mě opravdu těžkým oříškem. Na Pána prstenů nedám dopustit, postavy, mytologie, interiéry i exteriéry, ve kterých se natáčelo, oddanost herců... ale Hobbit je prostě jiný. Bilbo jako hlavní postava mi není vůbec sympatický, nejde o Martina Freemana, který vypadá starší, než veskutečnosti je (který už ve 20 vypadal na 40), ale spíš o charakter hlavní postavy. Bilbo je zlodějíček, podvodníček a lhář. A ne tím roztomilým způsobem, kterým se dá jeho jednání odpustit. Bilbo je taková ta vypočítavá mrška, takže kdyby to byl váš kamarád, dlouho by jím nebyl. A proto jsem si nemohla k hlavní postavě celé nové trilogie najít cestu. Za celé tři díly jsem si nezapamatovala jména všech trpaslíků, maximálně 3, kolem kterých se točí většina děje a zápletek a to je další problém Hobbita. Je nám naservírována hromada postav se směšnými podobnými jmény a pokud nejste šílený fanoušek, tak si je prostě nezapamatujete a obyčejného diváka to nudí a mate. Navíc tento díl je propleten "Boromirovým/Glumovým dilematem" - tedy chamtivostí po zlatě (po miláškovi) a nedůvěře ve své druhy a ztrátě zdravého rozumu. Zatímco v Pánovi prstenů se natáčely davové scény se skutečnými komparzisty, zde máme většinu postav počítačových. Dokonalých masek skřetů, za které byli nominovaní u Pána prstenů na Oscara se nedočkáte, záporní Orci jsou zde počítačový. Nečekejte krásnou krajinu Nového Zélandu a neuvěřitelné kulisy ve skutečných exteriérech. Jackson chtěl film 3D a tudíž se muselo 90% děje natáčet ve studiu u zeleného pozadí. (Sir Ian McKellen se v jednom rozhovoru téměř rozplakal, když mluvil o tom, že šel na herectví kvůli tomu, aby hrál s lidmi a ne sám u zeleného plátna). Z ani ne stostránkové knížky pro děti se podařilo Jacksonovi uplést bič, který mu vydělá peníze a prodlouží slávu Pána prstenů. ()

marvan

100% marketingový produkt, který věrně opisuje řemeslné postupy Pána prstenů, chybí mu jen ty emoce a silný příběh. Stejně jako Pán prstenů i Hobit je filmem v "poklusu", problém je, že repertoár Jacksonových řemeslných i scenáristických fines je žalostně malý a při tak řídkém a vykonstruovaném ději je to znát. Vtipy, děj, zápletky i dialogy jsou předvídatelné na několik kroků napřed. Při téměř 3 hodinách na jeden díl je to k smrti nudné. ()

Minimie

Celý Hobit je vyloženě jen lahůdkou pro největší fanoušky Pána Prstenů. Efekty jsou sice stále působivé a Středozem krásná, ale bohužel už to celé chvílemi působí až moc přeumělkovaně a kvalit velkofilmu LoTR podle mě ani jeden díl z téhle trilogie nedosahuje. Rozdělení na tři části Hobitovi rozhodně uškodilo (ostatně zatím tenhle nový hollywoodský trend pořádně nefungoval nikde), tolik natahovaných scén a zbytečných pasáží se totiž jen tak nevidí. Škoda že kromě Bilba se tu nenajde moc výrazných postav, mně tu prostě chyběli sympaťáci typu Aragorn. Zato bez takového Legolase a jeho letájících triků bych se v klidu obešla. ()

lucascus

Už jsem se bál, že se nedočkám. Ale závěr se stal jednoznačně nejlepším dílem celé trilogie (prostože na LOTRA nemá ani náhodou). Peter Jackson vydal ze sebe vše, co mohl - je to pořád profesionální, ale začíná z toho bohužel zavánět rutina. Celkem předvídatelné i pro ty, co nefandí fahtasy a neznají Tolkiena. Pořád to stejné dookola, skřeti, hobit, elfové, trpaslíci, lidi - bitva. Pořád stejný happyend, ovšem s pár skvrnkami na kráse (což oceňuji). Místy nechtěně usměvné (Legolas skákající po rozpadajícím se kamenném mostě - že by Matrix 4??) Ovšem což naplat, lepší fantasy než ty Jacksonovy, už stejně nikdy nebude natočena, takže si ji užívejme, ještě než přejde mezi legendární filmy. Hlavní mínus - trilogie narozdíl od Pána prstenů nevzbuzuje téměř žádné emoce, ani kladné ani záporné. Prostě nic, suchopárno, řemeslně odvedené kvalitní dílo, mozkem za sto procent, srdce ani ne za padesát, což je více než škoda... ()

LeG!oN

Hobití trilogie dohrána a tak si dovolím menší sumarizaci. Byť je podle mého tento díl nejzáživnější, má nejmíň keců okolo a až na Legolasův Matrix movement na rozsypávajícím se mostě, v něm tolik nebijí do očí CGI triky. Knihu jsem jako většinou nečetl, takže nemám přehled v tom, které části jsou natahované a které naopak vynechané. I přes tuto mojí znalostní díru však vnímám a podepisuji se za většinu, že rozdělit takový příběh na tři dvou a více hodinové celovečeráky je prostě špatný tah. Jako investor bych se na to asi díval jinak, ale jako divák jsem se během všech tří projekcí svým způsobem nudil. Trpí tím všechno - postavy jsou totálně chladné, všechny charaktery na mě působily, jako by své texty prostě jen odříkaly, samotné dialogy prázdné a neskutečně primitivní. Je proto smutné, že tato trilogie se narozdíl od té deset let staré vytratí z hlavy během pár dnů a to je opravdu škoda, protože Peter před více jak deseti lety stvořil svět, do kterého jsem se vždycky rád vracel a nechal se jím unášet... I jako milovník fantasy musím nechat hodnocení v Šedých horách průměru... ()

hroubek

Všechno co má svůj začátek, musí mít i svůj konec, i když v případě Bitvy pěti armád bude trochu hořký. Bude hořký v tom, že na tohle jsme museli čekat šest dlouhý hodin, i přesto, že by se to dalo stihnout za polovinu času. Nechci film srovnávat s Pánem prstenů, ale k určitému srovnání se divák nevyhne. Přesto nejvěrnější srovnání se nachází v nové trilogii z předaleké galaxie(epizody I-III), které jsou na tom úplně stejně. Můžeme Jackson proklínat, že knihu natáhl na tři skoro tříhodinové filmy, ale bylo by to zbytečné, jako nosit dříví do lesa, prostě se to stalo a nic se nezmění. Zůstává jen pocit, že s Guillermo del Toroem by to bylo jiné. Ale zpátky k filmu. Bitva pěti armád je ze všech dílů nejkratší, nejefektivnější, nejzábavnější, nejméně nudnější a asi taky nejlepší. Je to dáno hlavně tím, že už není tolik co vypravovat a můžeme se soustředit na finální bitvu a na šílenství kolem Thorina. Samotný Bilbo je tady potlačen do pozadí na úkor děje a několika linie a kupodivu to funguje nejlépe. Skoro každá větší postava si projde dějovým vývoje, který se snaží o nějaké emoce a posunutí postavy někam dál, než prozatím byly. Zatímco předchozí dva díly nabízely pocit plnosti, tak tady platí opak, a celkově u Bitvy pěti armád bude převládat pocit, že tam spousta věcí chybí, na úkor tempa. Ve spoustě momentech mě totiž přišlo, jakoby někdo Jacksonovi řekl, že na ten zbytek bude mít víc, času v rozšířené verzi(kratší představení = více projekcí za den). Na jednu stranu je fajn, že příběh pěkně odsýpá, ale když pak některé dialogy nedávají smysl, tak to taky není moc hezké. Naštěstí je tu pořád Peter Jackson, který tenhle svět miluje a dokáže dvěma krátkými dialogovými scénami vzbudit mrazení v zádech a radost, kterou divák měl při sledování Pána prstenů. Zvláště to platí o scénách, kde jsou starý známí, které jsou prostě boží. Martin Freeman toho nemá moc hraní, ale zvládá prodat Bilba s přehledem. Ian McKellen je opět neselhávající a scéna s Cate Blanchett, Hugo Weavingem a Christopherem Lee je pro mě jedna z nejlepších scén ze všech dílu o Hobitovi. Luke Evans dostal trochu více prostoru a hned je vidět jak moc dobře ho využívá. Totéž platí i pro Lee Pace, který konečně měl možnost dát své postavě rozměr. Richard Armitage se snažil ustat svůj dějový vývoj a upřímně se mu to povedlo, tak napůl(jako Anakinův přerod v Darth Vadera ve SW), má to své momenty, ale ve výsledku je tam cítit křeč. Evangeline Lilly mám rád, ale tady mě vadí a jelikož jsem to psal už v komentáři na Šmakovu dračí poušť, tak se nechci opakovat. Orlando Bloom je tady hodně fajn a krom těch zbytečných blbostí v akčních scénách(překonávání gravitace, neuvěřitelné skoky) bych k němu neměl žádné výhrady a jeho závěrečný monolog s otcem o jeho následné cestě je neuvěřitelně cool. Akce je ve filmu hodně, pokaždé je jiná a má různá tempa a zábavnost a hlavně jsou hodně dobře natočená. Ať už jde o prolog a scénu se Šmakem, první bitva u braný, obléhání města, bitva v ulicích, osobní souboje, Legolas, Tauriel, finále na ledě. Perfektní momenty, které dokazují, že čekání bylo dlouhé, ale stálo za to. Hobit: Bitva pěti armád není vůbec špatný film, nabízí přesně to co je v názvu, jediná jeho chyba je vtom, že je neúplný díky tomu spousta věcí působí zkratkovitě a nedomyšleně nebo v horším případě hloupě. () (méně) (více)

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin