Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Nocturno culto

Bylo to velmi epické, rozmáchlé, výpravné, důstojné finále a závěr se, Bilbovou oslavou narozenin, krásně překlenul k úvodu Pána prstenů ..Mám z toho bezvadný dojem, jen si mohli odpustit Legolasovo poskakování po padajících částech mostu a vzkříšení Azoga, jinak by to byl skutečně majstrštyk, takhle hvězda dolů .... ()

danny_21

Člověk je tvor nevděčný a věčně nespokojený a je mi toho pana Jacksona trochu líto z pohledu toho, že měl tu drzost natočit Pána Prstenů o pár let dřív a způsobit fanouškům fantasy dechberoucí zážitky. Nebudu opakovat, co jsem už napsal u předchozích dílů co se týče kvality předlohy a její délky ani dechberoucího vizuálu. Nedopadlo to průserem, z čehož jsem měl krapet obavy, nicméně je to rozhodně nejslabší díl z celé trilogie, protože vše podstatné bylo řečeno v předchozích partech a vaří se z vody a ucpává se to vatou, kde to jde. Ušmudlanou, ochozenou, opálenou čtvrtou hvězdu nakonec dávám, ale je to fous. Pete, zkus už nechat Středozem odpočívat v míru a zkusil zase něco ze své hlavy - 75 % ()

glorious

Ked som bol pred rokom v kine plakal som ale nie z toho žeby ma posledný velkofilm Stredozeme tak citovo rozpoložil ale skor od smiechu. Vela toho sa mi tam nepáčilo vela toho mi tam chýbalo. No dneska som si konečne našiel čas na rozšírenú verziu po ktorej musím zmeniť hodnotenie z 55 tich percent. Tie scény doplnaju všetko čo som pôvodne očakával od Jacksona. Lepší boj, viac násilia, vysvetlené scény ktoré len pomáhaju k pochopeniu tam kde fakt chýbali, humorné scény ktoré v normálnej verzi nestáli za nič a konečne bolo aj cítiť pocity postáv doma pred telkou a nie len vo filme. To že to nešlo podla knihy pridali sa postavy, bolo tam aj pár chyb ale budiž. 5 hviezdičiek za to že som milovník Tolkiena a Jacksona a tých chlpatych nožičiek . ()

Tatua

Zhodnotím všechny tři díly v jednom komentáři. Velký zklamání! Jako velkej fanoušek týhle tolkienovský ságy musim říct, že to Jackson pěkně zdupal! Chápu, že měl,,chudák“ asi nařízeno udělat z knížky cca o 350 stránkách 3x 150minut filmu, takže tam musel vkládat kdejakou volovinu jako Radagasta Hnědýho( kterýmu byly v knížce věnovaný asi tak dvě věty by the way) nebo Tauriel a její nezajímavý románek s trpaslíkem, aby z toho i holky, co na to jdou se svýma nerdskýma klukama do kina měly nějakej zažitek, ale co už tak nějak nestrávím je, že film je prakticky točenej před zeleným plátnem. Krajiny vypadají hrozně uměle, mám rád digitální úpravy, ale občas mi připadalo že koukám na počítačovou hru. Taktéž bych pohanil práci maskérů, kdy je vše tak hrozně swagersky vypiplaný(trpasličí vlasy a fousy například), takže ve výsledku film působí spíše jako taková pohádka. Korunku dodáva Jacksonova úchylka v záchrannách na poslední chvíli, která byla už v LotRovi. Nesčetněkrát byl někdo z hlavních hrdinů na pokraji smrti a hle! V posledních 50 nanosekundách se přihnal kdesi zdaleka od Legolase šíp nebo Bilbo hodil kamen a odvrátil tak katastrofu zabití dědice krále pod horou. Sám sebe jsem přistihl jak fandím skřetům ať už aspoň jednomu trpaslíkovi tu hlavu useknou, ať je tam nějakej zvrat. ( samozřejmě dle knižní předlohy nemožné) 40% ()

RajAthen

Je mi to opravdu líto, ale z fenoménu Pána prstenů se stalo něco, co je ve své podstatě opomenutíhodný počin. Nevěřil bych, že něco takového napíši, ale jelikož mám knihu rád, vadí mi parazitování a prznění jejího obsahu. Ironií je, že Jacksonovi na základě zfilmování původní trilogie věřím, že to dělá s láskou a snahou o dobrou věc. Vnitřně je to však megaloman, jak například ukázal ve své verzi King Konga, který - pokud nehlídán - je schopen zaplevelit film zbytečnostmi. A zde natočil zcela zbytečný prequel, kdy každý další díl je horší. Žádná z dějových linek nedojde svého naplnění, vše je zbytečné, bez emocí i přes nádhernou hudbu (která je však rovněž vylouhována z originální trilogie). Pokud chtěl Jackson točit v tomto duchu jednoduchou pohádku, měl raději sáhnout po epickém a drsném Silmarillionu. Pro mě smutný konec dětské legendy. ()

mogul01

Digi Peter to zazdil v posledním díle. Vlastně ani nevím co se tam pořádně dělo. Proč nemohl nechat alespoň to, jak skončí ti kluci trpasličí jako v knize, vždyť je to o dost lepší. ()

bearmeedek

Tak do třetice - a opět jinak. Po dvojce, která jela naplno na adrenalinu, je trojka velmi vyrovnaný film, který se přiblížil Pánu prstenů (a proč by vůbec měl?). Tentokrát zde byly i osudy jednotlivých lidí (pardon, tvorů). Sice zkráceně, ale to bylo spíše ve prospěch děje. Několikrát tu byly i jemné útoky na naše city. Trojka nám nabídla spoustu nápaditých bitev. Pokud někteří místní diváci měli problém s orientací - nikoliv sexuální - ale v bitvách, znamená to, že oni by byli první, kteří by vřavu nepřežili. My, přeživší, jsme vyhodnotili, že bylo natočeno spravedlivě - hlavy padaly na obou stranách. Jejda, škoda, že už to skončilo. Klidně bych mohl hobití ságu sledovat ještě pár dní. Bilbovi přece do důchodu ještě zbývá hodně let. ()

Dzvandzi

Podobné,jako Návrat krále a to v jedné podstatné věci,kurva hodně akce!!Jediné co tu ale bylo špatně,bylo to,že se to všechno odehrálo i na délku filmu,tak strašně rychle že jsem nestíhal těm postavám tak moc fandit jako v Pánu prstenů a když to srovnám,tak 5* dát nemohu,ale je to lepší než 2.díl a na silnější 4* to je určitě!!..80%.. ()

Petulka88

Ano, našli by se chybičky. Ale je to epické, akční a nááádherně se na to kouká. Krásné rozloučení s mou milovanou Středozemí... Děkuji Petere, že jsi nás vzal na tuhle úžasnou cestu! ()

Sammy.Boy

Pán prstenů je jen jeden, k němu může Hobit jen vzhlížet! I přes to všechno je tento díl filmařsky zvládnutý na jedničku! Radost pohledět. ()

Sweat55

Peter Jackson nakonec přinesl epický závěr trilogie, za jaký se rozhodně nemusí stydět. Ano, jde o nejhorší díl, ale i tak pro fanoušky fantasy totální nářezová podívaná, která obsahuje nejlepší bitvu od The Return of The King. Peter si hraje s vojáčky jako chlapec a jeho fanouškovství nelze zapřít. ERková prodloužená edice navíc do bitvy přidává několik lahodně krvavých momentů, až je škoda, že neupravili nějaké jiné scény z kinoverze a nepřidali do nich trochu té krve navíc. Na závěr se dostavily i emoce a na mě to prostě fungovalo. I ten soundtrack je s každým shlédnutím lepší a lepší a doufám, že jestli někoho napadne natočit nějaké příběhy ze Silmarillionu (Húrinovy děti prosím), dostane to na starost opět Jackson. ()

Likan7

Jackson udělal jednu chybu (když pominu, že to roztáhl na 3 filmy). Měl se nejdřív pustit do Hobita a až pak na Pána prstenů. Kvůli tomu jsou veškeré bitvy v Pěti armádách nudná podívaná, která se na svého staršího příbuzného vůbec nechytá. Jo, první minuta, kdy se trpaslíci vytasí s efektním úvodem je fajn, ale na velikost a osudovost Návratu Krále se to prostě nechytá. A to nemluvím o totálních logických failech, které si na sebe Jackson ušil (mega červi vyvrtají díru a místo toho aby za 5 minut vyhladili všechno živý, tak se zase stáhnou? WTF?!). Závěr je možná pěkně napojený na starší trilogii, ale je prostě fakt, že je tahle trilogie zbytečná a pokud by celý Hobit měl jeden film o 3 hodinách, bylo by to nejlepší pro všechny. ()

CorteX^

Prodloužená verze filmu právě vysloužila 2 hvězdy navíc. Nechápu, jak toho mohli zase tolik osekat - hlavně třeba bitka mezi trpaslíky a elfy??? Si dělaj prdel ne... ()

vikino1

Ale jo, druhé shlédnutí třetího dílu Hobita napravilo reputaci z první projekce. Trpaslíci byli nakonec fajn, drak byl opravdu famozní, a bitva pěti armád nebyla sice stoprocentní ale na čtyři hvězdičky z pěti to určitě je. Co mě trochu zklamalo, byla armáda lidí, protože to nebyl žádný Gondor nebo Rohan, co by tam měl armádu, ale byly to obyčejní smradlaví rybáři (a jejich ženy) - to jako armádu neberu. Co ve filmu působilo vyloženě rušivě byla postava Legolase. Ta jeho nesmrtelnost a popírání všech možných fyzikálních zákonů to bylo z jiného filmu. Když se ukázal na scéně v závěrečné bitvě, tak normální rozumně uvažující člověk nestačí kroutit hlavou a říkat si WTF ???? - Nejde nesrovnat s původní trilogií Lotra - ta byla "realistické" fantasy pro dospělé, Hobit jako by byl to stejné jen pro publikum od 15 do 20 let. ()

Armin82

Nechce se mi moc komentovat každej díl zvlášt, protože každý má své plusy a mínusy. Rozuzlení téhle trilogie se mi ale líbí nejvíc. Zde bych vyzdvihnul hlavně takřka oscarové výkony Thorina a Bilba. Tihle dva docela slušně potahali celou trilogii a byli pro mě velmi příjemným překvapením. Za mě je tenhle závěr 100% ()

kailee_

Je škoda, že samotný název filmu spoileruje děj pro diváky nepolíbené touto značkou. Nebýt jména filmu, tak by to bylo fantastické smetení ze stolu něčeho, na co vás film připravuje od začátku trilogie a co má být vrchol všeho. Jenže ne, on to není vrchol a ani tak není ztvárněný. Hned po té události jede film úplně jinam na něco mnohem více epického. Možná jediná slabší chvilka celé trilogie byl pro mě onen král zblázněn zlatem, kterému ale jen tak dojde zpět rozum, když už ho chcete probodat pohledem. Šlo zvládnout lépe, nebo se bez toho úplně obejít, ale je v celé trilogii tolik zvratů, že tenhle jeden, nemůžu brát při hodnocení v potaz. Je škoda, že ten nejdůležitější zvrat je právě ten nejhůře provedený, ale kvalitě filmu a zážitku to neubírá, protože jsem na něj ihned zapomněla. Dalších pět hvězd a chtělo by to něco dalšího. Na jednu stranu už další knihy nejsou a muselo by se vymýšlet něco nového, co by mohlo skončit hodně špatně, ale já chci prostě víc a s tím se musím smířit. ()

Hashirama

Velké finále, které po právu osekává stopáž, jak může, protože adaptovat posledních třicet stran dětské knihy (kterou hlavní hrdina přečká v bezvědomí) už vyžaduje pořádný fištrón. Nejprázdnější trilogie všech dob se tak na svém konci opírá o psychologickou zápletku, která by v normálním filmu nikdy nebyla, protože slouží jen jako výplň, aby film vůbec mohl být plnometrážní, načež teda Jackson s fanfárami vybalí epické finále, které se nese ve vizualním duchu celé trilogie. Drahé a dlouho renderované scenérie, které jsou ale generické, bez duše, nevkusně přeanimované, ale přesto se dokáží tvářit, že jde o něco víc než o skromný prequel k Pánu prstenů pro děti. Jackson vyhořel, jen mává rukou ve vzduchu “wau wau víc skřetů, házejte to tam, ať to lítá!” a zdárně ukončuje příběh, který by šlo bez umělých odboček odvyprávět za dvě a půl hodiny. Zábava v kině, bezvýznamný showreel technických možností dnešního CGI v jakémkoliv jiném kontextu. ()

Lupes

Počítačové efekty stárnou, spolu s nimi strašně rychle stárnou i fantazie Petera Jacksona. Svým pojetím akce rezonuje každé jeho další zpracování Tolkienových příběhů víc a víc s přepáleným pojetím Marvelovek. Zde dostupuje svého vrcholu a ze všeho nejvíc připomíná počítačovou hru. Jenže nemáte v ruce gamepad a pasivně pozorovat tuto nekonečnou a zmatenou akci je velmi velmi únavné. Navíc i směšné, vždyť každým seknutím meče padají všichni ti obrovští obrnění skřeti jako mouchy. Easy úroveň je bohužel kompenzována množstvím (zlaté doby živého komparzu), a tak se tu jen nekonečným proudem hrne čerstvé maso na porážku. Emoce jsou zastoupeny patetickými proslovy před smrtí, rasové kvóty zase "láskou" trpaslíka a elfice, která tu ala Xena navíc supluje i gender požadavky. Chudák Tolkien, ještě že ho nemůžou tahat na premiéru. Právě pro prznění krásného knižního příběhu musím při hodnocení sahat k hranicím samotného odpadu. Kouzlo lokací už zkrátka po šesté nezabírá. A únava z nepřetržité přepálené akce si vybírá svou daň. Na Jacksonově ztvárnění příběhů Středozemě by se mohl vyučovat postupný sešup filmového "umění" do skřetích hlubin pod Mlžnými horami. ()

Ceberus

Mno, celkově tři hvězdy plus jedna extra za samotnou bitvu pěti armád, byť už jsou dnes (2021) efekty zase někde jinde. A znovu zopakuji, že Martin Freeman je vynikající Bilbo, který zvládá jak komické, tak i dramatické polohy. ()

Hellknight12

Posledná časť trilógie a ukončenie príbehu je zbytočne natiahnuté. Pri oboch verziách kino má 144 min režisérska má 164 min. Je to síce najkratší film ale ako som už spomínal v predchádzajúcom filme, tak úvod tu nemá čo robiť. Celá tá bitka je fajn ale mohla byť kratšia. Príbeh nadväzuje tam kde skončil druhý film a ako zakončenie je to slušne čo sa týka príbehu, keďže koniec musí byt a drží sa aj predlohy, takže po tejto stránke stojí film výborne. Herci, výkony, hudba, kamera je fajn. Efekty sú najslabšie z celej trilógie. Koniec filmu je tiež dobrý a pekne nám konci tam, kde nám začína prvý film LOTR. Film odporúčam ale iba ľuďom čo poznajú knihu a chcú vedieť ako je to spracované. Tiež ľuďom ktorým sa páčili prvé dve filmy a chcú vedieť koniec Bilboveho príbehu. Samostatne film je slabý ale v zakončení trilógie a knihy pôsobí obstojne. Túto časť príbehu mohli skrátiť a pripojiť k druhému filmu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 70% režisérska verzia 75%. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin